39. týden těhotenství: dítě je připravené na porod

6. 5. 2020 9:00
přidejte názor

V předposledním týdnu těhotenství (39 tt) miminko v matčině děloze už pouze vyčkává, až se bude moci začít klubat na svět. Jeho vývoj je totiž kompletní a z placenty si už vzalo vše, co potřebovalo. Pro nastávající maminky však bývá 39. týden těhotenství poměrně náročný. Trápí je velká únava, snížená pohyblivost, časté močení, ale i neustálé změny nálad, které souvisí s myšlenkami na blížící se porod. 

Jak se vyvíjí miminko?

Jakmile nastane 39. týden těhotenství, děťátko je už donošené a těší se na první shledání se svými rodiči. V děloze již dokončilo svůj vývoj, z placenty si vzalo všechny živiny, které potřebovalo, a brzy se již podívá na svět. Pokud by se narodilo už v tomto týdnu, všechny jeho orgány a životní funkce budou schopné fungovat naprosto normálně.

Ačkoliv jsou již všechny orgány vyvinuté a miminko také samostatně dýchá, vývoj plic probíhá až do té chvíle, kdy je dítě vypuzeno ven z dělohy. Kromě toho stále dochází i k tvorbě surfaktantu, díky němuž se bude moci po narození poprvé nadechnout okolního čerstvého vzduchu. Tato látka totiž zajišťuje, aby se vzduchové váčky v plicích neslepovaly k sobě. Její nepřítomnost nebo nedostatečná sekrece může vést ke kolapsu plicních sklípků.

Tip pro nastávající maminky: Touto dobou je u dítěte již dobře vyvinutý i sací a uchopovací reflex. Jeho ručička proto dokáže uchopit nabídnutý prst.

Většina prvotního ochlupení miminka je během 39 tt těhotenství už pryč a nehty na jeho ručičkách momentálně přesahují špičky drobných prstíků. Co se týče hlavičky miminka, ta zůstává měkká, aby dokázala projít stísněnými porodními cestami. Kosti lebky se zároveň díky vazivovým spojením mohou posunout a jejich okraje jsou schopné se dokonce i částečně překrývat.

Na porod se postupně začíná připravovat také endokrinní systém miminka (systém žláz s vnitřní sekrecí). Vylučuje větší množství stresových hormonů, než tomu bude kdykoliv v jeho budoucím životě, aby dítěti během příchodu na svět pomohl. Po narození se navíc tyto hormony postarají o řízení tělních systémů bez přítomnosti placenty.

Co signalizuje, že je plod donošený?

  • Miminko měří asi 50 centimetrů a jeho váha se obvykle pohybuje v rozmezí od 3000 do 3500 gramů.
  • Kůže dítěte je růžová a hladká, bez jemného ochlupení.
  • Obočí a řasy miminka jsou dobře vyvinuté.
  • Nehty přesahují konce prstů.
  • U dívek jsou malé stydké pysky překryté těmi velkými.
  • U chlapců již varlata sestoupila do šourku.

Velikost dítěte

Jaká je pro 39. týden těhotenství váha miminka? Dítě touto dobou měří zhruba 51 centimetrů a váží asi 3300 gramů. Dostalo se tedy do fáze, kdy svou velikostí připomíná třeba vodní meloun.

Co se děje s maminkou?

Jelikož miminko postupně sestupuje hlavičkou stále níže k pánvi a rodidlům, mohou těhotné ženy v 39. týdnu těhotenství pociťovat silný tlak na močový měchýř, a kromě toho je trápí také časté močení. Díky sestupu dítěte ovšem dochází také k uvolnění dýchání, jelikož už tolik netlačí na žebra a bránici.

Kromě sestouplého bříška mohou nastávající maminky pozorovat také zvětšená prsa, která se postupně připravují na kojení miminka. Vzhledem k vytahování kůže se však na břiše, stehnech, hýždích, ale i pažích mohou objevit strie. Proto je dobré používat speciální tělová mléka nebo krémy, které mohou problém zmírnit.

Tip pro nastávající maminky: Pokud jste si ještě nevytvořila svůj porodní plán, už rozhodně není na co čekat. Své představy můžete konzultovat také se svým porodníkem, který vám poradí, co ve skutečnosti od tohoto okamžiku můžete očekávat. 

Ačkoliv se blíží příchod miminka na svět, 39. týden těhotenství může v některých ohledech připomínat spíše začátky vaší gravidity. Toto období totiž bývá spojené s častým střídáním nálad. Zatímco v jednu chvíli tak nastávající maminka může být veselá a natěšená na první setkání s miminkem, není neobvyklé, že o pár momentů později se projeví velká podrážděnost a nervozita, což souvisí s obavami z blížícího se porodu.

Pociťujete (nebo jste pociťovala) ve 39. týdnu těhotenství časté změny nálad?

Kdy odjet do porodnice?

Jelikož porod nyní může nastat prakticky kdykoliv, je dobré, abyste na takovou situaci byla dostatečně připravená. V minulých týdnech se u vás jistě objevily prvotní známky, že se příchod vašeho potomka na svět nezadržitelně blíží. K těm patří třeba pokles dělohy do pánve, Braxton-Hicksovy kontrakce, změny na děložním čípku nebo odchod hlenové zátky.

Známkou skutečně přicházejícího porodu jsou kontrakce, které nepolevují ani při změně polohy či pohybu a objevují se v pravidelných intervalech. Ten na začátku může trvat zhruba 10 minut. Lékaři však doporučují odjet do porodnice až ve chvíli, kdy se interval mezi jednotlivými kontrakcemi zkrátí na 5 minut. Mezi znaky porodu poté patří i prasknutí plodové vody.

Další důvody, proč ihned vyrazit do porodnice:

  • Nepolevující bolesti břicha ve 39 tt
  • Horečka
  • Vaginální krvácení
  • Nesnesitelné svědění
  • Výrazná změna aktivity plodu (především snížení)
  • Silná bolest hlavy, mžitky před očima, dvojité vidění

Těhotenství 39. týden foto

Zdroje: modrykonik.cz, pampers.cz, babyonline.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?