Kousání nehtů
Zlozvyk, kterému podlehne většina malých dětí, zůstane některým jedincům až do dospělosti. Zdánlivě neškodná činnost však není jen estetickou vadou na kráse, současně totiž škodí i našemu zdraví. Kromě toho, že okusování nehtů a okolní kůžičky vede ke vzniku záděr a drobných trhlin v okolí nehtového lůžka, může být rovněž příčinou mnoha infekcí. Pod nehty a na bříškách prstů totiž ulpívá velké množství bakterií, které se neustálým okusováním snadno přenášejí do organismu.
Kousání nehtů je světově tak rozšířené, že se zlozvyk dočkal i svého vlastního odborného pojmenování. Říká se mu onychofobie a může mít spoustu příčin. Nejčastěji však svědčí o frustraci. Ta může být způsobená vlivem stresu, a to třeba ze školy, zaměstnání nebo ze strany rodiny či partnera. Za zlozvykem se však může skrývat i potlačovaná agrese nebo nedostatek vápníku.
Jak problém řešit? Aby se jedinec zlozvyku dokázal skutečně zbavit, musí nejprve pátrat po jeho příčině. Jinými slovy vypozorovat, v jakých situacích cítí potřebu nehty okusovat. Je to z nudy? Ze stresu? Z nedostatku sebedůvěry? Zejména u dětí školního věku může být kousání nehtů způsobeno i šikanou nebo přehnaným očekáváním ze strany rodičů. Pokud se vám podaří dopídit se pramene zlozvyku, zkuste zapracovat na něm. Pokud je viníkem stres, polevte. Jestli je podnětem k zlozvyku nedostatek sebedůvěry, nestyďte se vyhledat odbornou pomoc.
Máte nějaký zlozvyk?
Se samotným odvykáním vám pak mohou pomoci takové vychytávky, jako jsou umělé nehty, které se velmi špatně koušou, nebo speciální laky s odpudivou chutí, které jsou k řešení tohoto problému přímo určeny.
Noha přes nohu
Sezení jako takové je obrovským problémem dnešní populace. Sedíme v práci, sedíme po cestě z ní a sedíme i doma u televize. Pokud přesně takhle vypadá i váš den, buďte si vědomi toho, že vaše páteř trpí. A pokud si okamžitě po usednutí dáváte nohu přes nohu, trpí ještě o něco více. Ženy, které rády nosí šaty nebo sukně, se tomuto způsobu sezení samozřejmě nevyhnou, neměly by ho ovšem praktikovat denně.
Pravidelným sezením s nohou přes nohu dochází ke zkracování svalů na vnitřních stranách stehen. Lidé, kteří tento způsob často praktikují, mívají problémy se stehenními kostmi, které mají tendenci padat k sobě. Jednoduše řečeno, takto sedící jedinci mívají nohy do tvaru písmene x, kdy stehenní kost vybočuje dovnitř a holenní ven.
Negativní dopad má tento způsob sezení také na kolena, způsobit může rovněž bolesti zad. Protože zatímco hýžďové svaly ochabují, jejich funkci musí přebrat jiná část těla. Člověka logicky napadne, že by mu od výše zmíněných problémů mohlo pomoci cvičení. Na to však pozor. Špatně volené cviky mohou problém ještě přikořenit, mnohem lepší je se tomuto způsobu sezení úplně vyvarovat. A pokud už jej praktikujete, pozvolna s ním přestávejte.
Spaní na břiše
Poloha, ve které spíme, o nás údajně dokáže prozradit, jací jsme lidé a zároveň určit přibližnou míru stresu, kterou momentálně prožíváme. V první řadě si však spánkovou polohou dokážeme přivodit nepříjemné problémy s páteří. Typické je v tomto ohledu spaní na břiše, které sice podle některých odborníků napomáhá lepšímu trávení a mírní příznaky spánkové apnoe, současně však nepřirozeně ohýbá naši páteř. To může vést až k bolestem spodní části zad.
Nepřirozené otočení hlavy navíc vede k nepříjemnému zatuhnutí krční páteře, krku a již zmíněných zad. Tyto bolesti se mohou překlenout i do chronických potíží. Podle fyzioterapeutů si lidé, kteří dlouhodobě spí na břiše, zadělávají také na problémy s velkými klouby horních i dolních končetin
Nošení upnutých kalhot
Zeštíhlují postavu, opticky prodlužují nohy a navíc jen tak nevyjdou z módy. Není divu, že si upnuté džíny oblíbila velká spousta žen. Ale nejsou to jen ony. Nosí je i někteří muži. A právě ve spojitosti s nimi se často mluví o negativních účincích, které mají takzvané skinny džíny na jejich pohlavní orgány. Pokud se totiž pánové pravidelně soukají do velmi upnutých kalhot, koledují si o torzi (přetočení) varlete, infekci močových cest, inkontinenci i úbytek spermií. Zpozornět by však měly i ženy. Těm podle lékařů hrozí větší riziko vaginální infekce.
Obecně pak platí, že pokud upnutým kalhotám nadmíru holdujete a nesundáváte je ze sebe po celý den, může dojít k omezení dodávky krve do dolních končetin, otokům nohou a v některých případech i poškození některých nervů, což se projevuje bolestí či brněním nohou. Jak se zdravotnímu riziku tedy vyhnout? Ideálně tak, že nošení skinny džín omezíte. Pokud se jich ale nedokážete vzdát, sahejte alespoň po těch, které jsou vyrobeny z měkčích materiálů.
Koukání do mobilu před spaním
Kontrolujete před spaním lajky na Instagramu a pak ne a ne usnout? Není se čemu divit. Vědci několikrát dokázali, že světlo vyzařující z obrazovek našich mobilních telefonů, tabletů i notebooků má negativní vliv na kvalitu a délku spánku. Má totiž podobný účinek jako vycházející slunce. Mozek kvůli němu přestává produkovat melatonin, což je hormon signalizující čas spánku. Tímto způsobem dochází k rozhození přirozeného spánkového cyklu a nastává podobný stav jako při pásmové nemoci. Pro člověka je pak mnohem obtížnější usnout.
Dlouhodobý nekvalitní spánek pak může způsobovat vážné zdravotní problémy. Špatně vyspaný člověk je náchylnější k depresím, má větší sklony k obezitě a vyšší riziko vzniku některých druhů rakoviny. Podle zahraničních studií ovlivňuje nedostatek spánku negativně také kardiovaskulární systém. O únavě, nepozornosti a zhoršené paměti ani nemluvě.