Adenotomie je běžný operativní zákrok. Jak odstranění nosních mandlí probíhá?

26. 6. 2020 9:00
4 nové názory

Adenotomie je chirurgický zákrok, během kterého dochází k odstranění nosních mandlí. K výkonu lékaři přistupují z několika důvodů, obvykle mu ale předchází zhoršené dýchání či chronické infekce. Děje se tak většinou u dětí předškolního věku, operaci ale ve výjimečných situacích mohou absolvovat i dospělí jedinci. Většině z nich ale mandle během dospívání samovolně zaniknou.

Odstranění nosních mandlí, kterému se odborně říká adenotomie, patří k běžným zákrokům, jež zpravidla podstupují děti školního věku. Jedná se o lymfatickou nosohltanovou tkáň, která se s věkem postupně zmenšuje a během dospívání zpravidla úplně vymizí. U některých jedinců se ale může vyskytovat i v dospělosti. Kromě adenotomie provádějí lékaři také částečné (tonsilotomie) anebo úplné odstranění krčních mandlí (tonzilektomie).

Důvody operace

Lékaři k odstranění nosních mandlí přistupují z mnoha různých důvodů. Nejčastěji však kvůli nadměrně zbytnělým tkáním a zánětlivým změnám, které souvisejí s opakovanými infekcemi horních dýchacích cest v dutině nosní a vedlejších nosních dutinách. Zvětšené mandle následně omezují průchodnost a dýchání nosem. Podporují navíc zvýšenou tvorbu hlenu, záněty vedlejších nosních dutin, uzávěr sluchové trubice s převozní nedoslýchavostí, chronický zánět sluchové trubice a sliznice středouší.

Pacienti se zvětšenými nosními mandlemi mají kvůli zhoršené průchodnosti nosu tendenci dýchat ústy, což vede k astenickému hrudníku a častým zánětům dýchacích cest. Děti, které trápí zvětšené mandle neprospívají fyzicky ani psychicky, jsou také snadno unavitelné a často se u nich objevuje noční pomočování.

Nejčastější důvody k operaci jsou:

  • Trvale ucpaný nos
  • Chrápání
  • Trvalá rýma
  • Nedoslýchavost způsobená přítomností hlenu
  • Opakované záněty středního ucha a horních cest dýchacích
  • Angíny
  • Zástavy dechu ve spánku
  • Celkové příznaky – únava, nechutenství, noční pomočování

Předoperační příprava

K výkonu jsou objednávány děti na doporučení lékaře ORL (otorhinolaryngologie). Pokud malý pacient trpí i jiným onemocněním (například srdce, ledvin nebo imunity…) musí mít výsledky také od specialisty, u kterého je evidován.

Vzhledem k tomu, že je výkon prováděn v celkové anestezii, je nutná náležitá příprava. Předoperační vyšetření tak kromě vyjádření k narkóze obsahuje také výsledky odběrů. Je navíc třeba zhodnotit celkový zdravotní stav, při probíhající infekci k operaci přistoupit nelze, stejně tak nemůže být dítě operováno dříve jak tři týdny po dobrání antibiotik.

Dítě bývá zpravidla přijato den před výkonem, v některých případech až ráno v den zákroku s tím, že operaci musí absolvovat na lačno. Samotná operace je pak provedena dutinou ústní, kdy se za kontroly endoskopu odstraňují nosní mandle. Někdy je společně s adenotomií provedeno také vyšetření bubínku, jeho rozříznutí a odstátí přítomné tekutiny ze středouší.

Rekonvalescence po zákroku

Do domácí péče bývá malý pacient propuštěn v den výkonu anebo druhý den ráno. Následující týden by měl pacient dodržovat tato doporučení:

  • Alespoň týden se zdržovat mimo dětský kolektiv
  • Tři dny nesmrkat a nos pouze utírat
  • Nejíst dráždivá a kořeněná jídla, nepít perlivé nápoje a džusy
  • Vyvarovat se horkým potravinám a tekutinám
  • Nekoupat se v horké vodě
  • Při zvýšené teplotě podávat patřičné léky
  • Cvičit správné dýchání nosem

Dítě by rozhodně mělo podstupovat pravidelné kontroly na oddělení ORL a za dohledu rodičů se důsledně věnovat dechové gymnastice.

Museli jste podstoupit odstranění nosních mandlí?

Rizika adenotomie

V některých případech se po operaci může dostavit zvracení, které je běžnou reakcí na narkózu, zhruba do dvou týdnů pak také krvácení. To se ale zpravidla vyřeší smrkáním anebo nakapáním nosních kapek. Pokud ne, je třeba podstoupit další narkózu a znovu ránu zkontrolovat. Co je po zákroku naopak normální, je zvýšená teplota. Horečku je ale nutno snížit, aby nedošlo k recidivě krvácení.

Ojedinělé jsou pak poruchy polykání. Může se například stát, že bude tekutina při polykání částečně unikat do nosu. Tento stav lze ale léčit rehabilitací. Existují samozřejmě i obecná rizika, jako je krvácení z rány, její zanícení či plicní komplikace, které nelze zcela bezpečně vyloučit.

Zdroje: Ordinace.cz, nemocnice-horovice.cz, nem-km.cz

Hanny (neregistrovaný)

Mám obdobnou zkušenost jako paní Týna jsem o rok mladsi žádné uspání krk něčím vytreli vystříkali mandle výstipli,kedovali se gumovou hadici naplněnou ledem....

Jana (neregistrovaný)
Těsně před samet. revol. byl syn na operaci nosních mandlí, bylo mu 7 let a dodnes si pamatuje tu hrůzu. Žádné uspání, žádná narkóza, pěkně při vědomí trápili takového kluka. A to nebylo jediné co zažil. To že se s dospěláky zacházelo a zachází kolikrát nešetrně, to by dítě nemělo zažít, takové zážitky je poznamenají na celý život. Kdo může být lékař - každý kdo zvládne vystudovat a vůbec k tomu poslání nemusí mít vztah. Jaká škoda pro lidstvo.
Tina (neregistrovaný)

Ještě, že doba a věda pokročily. Já mám na trhání nosních mandlí úděsnou vzpomínku až dodnes. Asi dvanáct malých dětí, mě bylo kolem 9ti, stojí v řadě před dveřmi, za kterými prováděli zákrok. Na naší straně děti plakaly a za dveřmi křičely. Byla jsem nejstarší a tudíž poslední. V místnosti bylo křeslo a všude kolem nějaká zakrvácená buničina. Posadili mě , přivázali, do pusy mi dali takovou rozvěrku abych ji nemohla zavřít, něco mi foukli do krku a mandle vyštípli. Bylo to rychlé, efektivní ale hrůzné. Bylo to před 64 roky v Thomayerově  ne­mocnici.

Roro (neregistrovaný)

Dobry den, mam obdobnou zkusenost s trhanim mandlo. Pamatuju si, ze jsem sla do zelene mistnosti kachlickove, kde si me jedna sestra dala na klim, a svazala me a pevne drzela, pak dr. vzala obrovske kleste a vytrhla mi mandle. Pak mi jen rekla, ted jde na radu starsi sestricka, tak delej, ze ses statecna ja ani nepipla...

  • Našli jste v článku chybu?