Je bulka na krku důvod k obavám?
Co se dozvíte v článku
Odhalení bulky na krku není až tak neobvyklé a často se ani nejedná o nic závažného. Nejčastěji je způsobena zduřením lymfatických uzlin, tedy drobných orgánů, které mají za úkol bránit organismus proti choroboplodným zárodkům. Jakmile tedy imunitní systém bojuje s infekcí, uzliny se mohou zvětšit.
Přirozeně se u vás mohou objevit obavy, zda se nejedná o nádor. Přestože i to je jedna z možností, příčin může být hned několik. Některé mohou být znepokojivé a jiné zase ne. Nejčastěji se jedná o útvary zvané:
- zduřená lymfatická uzlina,
- lipom (tuková bulka na krku),
- cysta (dutina vyplněná tekutinou),
- absces (ložisko hnisu),
- struma (zvětšená štítná žláza). [1, 2, 3]
Bolestivá bulka na krku
Zvětšená mízní uzlina
Nejčastějším důvodem bulky na krku je zduřená lymfatická uzlina, která zpravidla souvisí s infekčním procesem probíhajícím v těle. Lymfatickým systémem proudí tekutina zvaná lymfa. Ta obsahuje bílé krvinky, které bojují s infekcí.
Protože lymfatické uzliny pomáhají vašemu tělu zbavit se nemoci, mohou se zvětšit. Bulka na krku u dítěte nebo u vás při probíhajícím onemocnění tedy zpravidla není důvodem k obavám.
Zvětšená lymfatická uzlina typicky působí jako malý měkký hrbolek pod kůží. Také může mít velikost od hrášku po hroznové víno. Zvětšené uzliny bývají spíše bolestivé a někdy je může doprovázet i horečka. Bolestivá bulka se objevuje nejčastěji vzadu na krku pod uchem, ale není to pravidlem. Po odeznění infekce se opět vrátí do normálu.
Absces
Absces je ohraničené ložisko hnisu, které je důsledkem bakteriálního zánětu. Na krku je spíše vzácnější a může se jednat o komplikaci neléčené infekce, jako je například angína. Bulka v tomto případě bývá zarudlá, silně bolestivá a navíc ji může doprovázet horečka. Tento stav je pro člověka potenciálně nebezpečný, proto je v případě jeho výskytu potřeba vyhledat lékařskou péči. Zpravidla se léčí chirurgickým zákrokem (punkcí) a antibiotiky. [4, 5, 6, 7]
Nebolestivá bulka na krku
Lipom: měkká a pohyblivá bulka na krku
Pokud nahmatáte nebolestivou bulku na krku, může se jednat o lipom, což je benigní (neškodný) nádor tvořený tukovou tkání. Lipomy téměř nikdy nejsou zhoubné, jen velmi vzácně se můžeme setkat s rakovinnými liposarkomy. Lipom se vyskytuje samostatně nebo v seskupení a typicky je:
- nebolestivý,
- bezbarvý,
- měkký,
- pohyblivý při pohmatu.
Tuková bulka může způsobit bolest pouze výjimečně, a to tehdy, utlačuje-li okolní nervy. Lipomy představují spíše jen kosmetickou vadu, která obvykle nevyžaduje léčbu. Pokud ale pacienta nějak obtěžují, je možné odstranit je chirurgicky.
Cysta
Cysta je drobná dutina vystlaná epitelem a vyplněná (nejčastěji) tekutinou. Může být různě velká a obvykle bývá nebolestivá. Pokud se však zanítí, může zarudnout a způsobovat bolest, podobně jako akné nebo absces. V takovém případě je nezbytné navštívit lékaře, jelikož se nejspíš jedná o příznak infekce. K úlevě dále pomáhají chladivé, ale výjimečně i hřejivé obklady a volně prodejné léky proti bolesti.
Struma
Struma neboli zvětšená štítná žláza může, ale nemusí souviset s onemocněním štítné žlázy. U některých lidí zůstává příčina jejího vzniku dokonce neobjasněna. Struma se projevuje jako bulka na krku, která je viditelná a hmatatelná v přední části krku.
V pozdějším stádiu může narůst a utlačovat okolní tkáně, což vede k rozvoji příznaků, jako jsou poruchy polykání, bolest v krku nebo pocit knedlíku v krku. S tímto stavem byste měli navštívit svého lékaře a podstoupit ultrazvukové vyšetření. [8, 9, 10, 11, 12]
Zaznamenali jste někdy bulku na krku?
Tvrdá bulka na krku a rakovina
Rakovinné bulky bývají většinou nepravidelné, tvrdé, nebolestivé a nepohyblivé. Pokud zaznamenáte tento typ bulky na krku nebo jinde, měli byste co nejdříve vyhledat vašeho lékaře. Bulka na krku může být projevem zejména těchto nádorových onemocnění:
- rakovina hrtanu,
- rakovina jícnu,
- rakovina štítné žlázy,
- lymfomy (krevní nádory).
Příznaky rakoviny mohou být dále nespecifické. Rakovina štítné žlázy se ovšem může projevovat podobně jako struma, tedy bolestí v krku, obtížemi s polykáním, zduřením lymfatických uzlin i knedlíkem v krku. [13, 14, 15]
Bulky na krku a jejich diagnostika
Zaznamenáte-li jakoukoli bulku na krku, vždy byste ji měli nechat zkontrolovat vaším lékařem. Ten vás fyzicky vyšetří, zjistí, zda u vás probíhá či probíhalo nějaké infekční onemocnění, a následně vám sdělí další postup.
Pro získání přesnější diagnostiky budete pravděpodobně posláni na vyšetření na ORL (ušní-nosní-krční). Neznámý podkožní útvar bývá zpravidla vhodné zkontrolovat také ultrazvukem. Pokud se jedná o zvětšenou štítnou žlázu, bude nejspíš nezbytné otestovat i hormony z krve. V případě podezření na rakovinu vás pak mohou čekat další testy, jako jsou:
- magnetická rezonance,
- vyšetření CT,
- biopsie. [16, 17, 18]
Bulka na krku a léčba
Způsob léčby bulky na krku vždy závisí na její příčině. Některé stavy, jako jsou zduřelé uzliny v důsledku virové infekce nebo lipomy, nemusejí vyžadovat žádnou léčbu, zatímco bulky způsobené bakteriální infekcí, jako jsou abscesy, je zpravidla nezbytné léčit antibiotiky.
Rakovinné bulky na krku pak mohou v závislosti na závažnosti vyžadovat chirurgický zákrok, radioterapii a chemoterapii. Konkrétní léčebný plán s vámi v případě potřeby bude konzultovat váš ošetřující lékař. Klíčem k úspěšné léčbě je včasné odhalení původu bulky na krku. [19, 20, 21]
Zdroje: stefajir.cz, nemocnicenovyjicin.agel.cz, medlineplus.gov, verywellhealth.com, medicalnewstoday.com, msdmanuals.com, mskcc.org, hopkinsmedicine.org