Paměť a pozornost
Lidský mozek musí denně zpracovat obrovské množství podnětů a často dostává opravdu zabrat. Vzhledem ke své neuroplasticitě se nicméně neustále přizpůsobuje a mění, a to u mladých i starších pacientů. Jeho správné fungování a vitalita pak souvisí s tím, jak často jej konkrétní člověk zatěžuje a jakým způsobem procvičuje svůj postřeh, paměť a soustředění.
Paměť lze popsat jako soubor psychických procesů a vlastností, které umožňují člověku přijímat, uchovávat a následně si vybavovat informace a životní zkušenosti. Také však představuje základní předpoklad pro schopnost učit se. Pozornost je pak psychická funkce označovaná jako zaměřené vnímání. To znamená, že si člověk mezi veškerými vjemy vybírá pouze některé podněty, na které se chce opravdu soustředit. [1, 2, 3, 4, 5]
Jak zlepšit paměť?
Když člověk občas zapomene, kde nechal klíče nebo co vlastně chtěl v obchodě všechno koupit, většinou to nepovažuje za příliš velký problém. Pokud ovšem k podobným výpadkům paměti dochází opakovaně, pravděpodobně něco není zcela v pořádku. Na vině přitom může být kombinace řady různých faktorů, které mají ochabování lidské paměti na svědomí.
Jelikož se v dnešní době dá prakticky všechno jednoduše vyhledat na internetu, lidé se stále méně spoléhají na svou paměť. Právě to ovšem může mít na člověka negativní vliv. Paměť totiž funguje na podobné bázi jako svaly, a pokud ji dostatečně netrénujeme, může zlenivět. Její zatěžování naopak pomáhá udržovat mozek aktivní a bystrý, aby byl schopný vyhodnocovat a řešit nastalé situace.
Stejně jako ostatní orgány v lidském těle i mozek postupem času slábne. Jak rychle se to děje, závisí na genetických faktorech, které člověk ovlivnit nemůže, ale i na tom, jaký život pacient vede. Pokud tedy přemýšlíte, jak docílit zlepšení paměti a koncentrace přirozeným způsobem, mohla by vám pomoci následující opatření:
- Dostatek spánku – pokud člověk delší dobu špatně nebo málo spí, mohou se pak u něj rozvinout úzkosti, výpadky paměti a další potíže, protože právě v hlubokém spánku dochází k upevňování informací do dlouhodobé paměti. Aby se člověku dobře spalo, neměl by se před ulehnutím dívat do počítače, na mobil ani na televizi. Naopak by si měl nechat alespoň půl hodiny na zklidnění, v ložnici vyvětrat a pak si dopřát alespoň 7–9 hodin spánku.
- Zdravá strava – problémy může způsobit také nedostatek vitamínů, minerálů a dalších potřebných složek pacientova jídelníčku. Důležité je proto dbát na vyváženou stravu a vyhýbat se tučným a těžkým jídlům, přílišnému množství cukru a průmyslově zpracovaným potravinám. K lepšímu soustředění naopak může pomoci konzumace ovoce, zeleniny, ale i kvalitní tmavá čokoláda.
- Správný pitný režim – pro normální fungování celého organismu i lidské paměti je samozřejmě důležitá i adekvátní hydratace, na kterou by měl člověk neustále dbát. Dehydratace totiž může vést ke zhoršování krátkodobé paměti, soustředění i mentální výkonnosti. Rozhodně to ale nepřehánějte s pitím alkoholu.
- Dostatečný pohyb – pacient by se měl pravidelně věnovat fyzické aktivitě, která pomůže mozku, aby si „odpočinul“, a tělo se díky němu příjemně unaví. Skvělá je například jóga či jízda na kole, ale bohatě stačí vyrazit si každý den na krátkou procházku.
- Trénování paměti a myšlení – jedním ze způsobů, jak zlepšit svou paměť a soustředění, je trénink pomocí doporučených technik. Jde například o různé hry a kurzy, ale také o cvičení pro trénink paměti, která může člověk praktikovat i doma. Stačí, když si například zkusí zapamatovat nákupní seznam nebo detaily ze svého okolí, ale pomůže také čtení, luštění křížovek nebo sudoku či opakování informací, které člověk slyšel třeba v televizi.
- Poslech hudby a meditace – pokud chcete povzbudit svou mysl, věnujte se každý den krátké meditaci, díky které se organismus uklidní. Také snižuje stres, zpomaluje proces stárnutí a pomáhá zlepšit krátkodobou paměť.
- Pravidelná socializace – ačkoliv si to možná neuvědomujete, čas strávený s lidmi, které má člověk rád a je mu s nimi dobře, pomáhá snižovat stres a zmírňovat deprese, což jsou faktory, které přispívají k oslabování lidské paměti. Proto se doporučuje vyhledávat příležitosti k socializaci (obzvlášť, když člověk bydlí či pracuje sám) a zároveň se často smát. [6, 7, 8, 9, 10, 11, 12]
Jak zlepšit koncentraci?
V dnešní době, kdy k nám informace proudí ze všech stran a neustále nás něco rozptyluje, je stále těžší se na něco skutečně koncentrovat. Rychlé životní tempo a požadavky na výkon (například v práci nebo ve škole) pak mohou přispět k tomu, že se člověk neustále cítí unavený a vystresovaný, což má v kombinaci s nedostatkem pohybu a špatným stravováním na naše soustředění také negativní vliv.
Právě kvůli těmto faktorům člověk často není schopný si nějakou informaci správně uložit a následně vybavit. Roztěkanou mysl totiž snadno rozptýlí i sebemenší podněty, takže se pak vůbec nesoustředí tak, jak by měla. Kromě výše uvedených faktorů se na tom může podepsat i nedostatek spánku a okolní prostředí. Jak tedy můžete koncentraci zlepšit? Kromě faktorů zmiňovaných již v případě zlepšení paměti sem patří následující:
- Vhodné pracovní nebo studijní podmínky – pokud člověka ruší hluk, špatné světlo a příliš vysoká, nebo naopak příliš nízká teplota, samozřejmě toho nebude schopný udělat tolik jako na místě, kde se podaří tyto faktory zcela eliminovat.
- Plánování a organizace času – udělejte si na jednotlivé dny přesný plán, který budete dodržovat. Snažte se splnit všechny naplánované úkoly, ale zároveň mějte realistická očekávání, protože jinak budete zbytečně zklamaní, že nestíháte vše, co byste chtěli.
- Omezení přítomnosti rušivých elementů – je jasné, že se člověk nebude schopný dostatečně soustředit, pokud v pozadí poběží televize se zajímavým seriálem, nebo když mu neustále budou pípat zprávy na mobilu. Za rušivý mohou ovšem lidé považovat i nepořádek na místě, kde se snaží učit či pracovat.
- Nedostupnost – pokud potřebujete dělat něco skutečně důležitého (učit se na zkoušky, zpracovat esej, splnit pracovní úkol), vypněte si telefon, nekontrolujte e-mail ani sociální sítě a neodpovídejte lidem na zprávy, pokud nejde o něco akutního.
- Konec prokrastinace – máte-li v plánu pustit se do nějaké činnosti, začněte ihned. Čím déle budete tento úkol odkládat, tím méně se vám do něj bude chtít.
- Přestávky – samozřejmě není možné se na práci nebo třeba na učení soustředit neustále. Proto se doporučuje dělat si krátké přestávky, které podpoří upevňování informací a donutí člověka na chvilku přeorientovat svou pozornost jinam, než se opět pustí do plnění zadaného úkolu. [13, 14, 15, 16]
Potravinové doplňky
Pokud máte pocit, že jste již pro zlepšení paměti a koncentrace udělali maximum, ale stále se nedostavil požadovaný výsledek, pomoci by mohly také doplňky stravy. Na trhu momentálně existuje řada přípravků určených pro zlepšení paměti při učení i v obecné rovině. Jde hlavně o různé vitamíny, ale i nootropika a kognitiva, která zlepšují prokrvení mozku a přenos neurotransmiterů.
Mezi oblíbené složky nabízených přípravků se řadí hlavně extrakt z ginkgo biloby nebo bakopy drobnolisté, kurkumin, omega-3 mastné kyseliny či vitamíny B6, B9 a B12. Výběr vhodného potravinového doplňku na zlepšení paměti a koncentrace je pak samozřejmě vhodné konzultovat se svým ošetřujícím lékařem. Kromě toho by se však měl člověk snažit trénovat svou paměť i pomocí výše zmiňovaných opatření. [17, 18, 19, 20, 21]
GS Ginkgo 60 mg Premium
Hledáte nejlepší léky na paměť, které vám pomohou dostat vaše problémy pod kontrolu? V tom případě vyzkoušejte přípravek GS Ginkgo 60 mg Premium, což je doplněk stravy s vysokým obsahem extraktu z mladých lístků ginkgo biloby. Ten se získává speciální technologií, díky které se může každá z 90 tablet pochlubit velkým množstvím důležitých účinných látek.
Potravinový doplněk GS Ginkgo 60 mg Premium je vhodný pro všechny pacienty, kteří chtějí zlepšit svou paměť a soustředění. Ginkgo biloba je zde doplněná také o hloh, jenž podporuje správné prokrvení, a dále pak o extrakt z byliny gotu kola, který má navíc pozitivní vliv na mozkovou činnost a mentální zdraví. Obsažený hořčík pak podporuje psychickou a nervovou činnost a zároveň snižuje míru únavy.
BrainActive
Máte problém zapamatovat si učební látku a bojíte se, že kvůli tomu nezvládnete splnit všechny zkoušky? Nebo snad nejste schopní udržet v hlavě informace, které jsou potřebné pro vaši práci? Pak by se vám mohly hodit prášky na paměť a soustředění s názvem BrainActive (60 kapslí), jejichž užívání by mělo zvýšit váš mentální výkon a zlepšit vaše kognitivní schopnosti.
Přípravek BrainActive je na našem trhu unikátní svým komplexním složením. Zahrnuje konkrétně 13 přírodních látek, kam patří například ginkgo biloba, bakopa drobnolistá, guarana, taurin nebo ženšen. Společně tyto látky pomáhají zlepšit paměť, podporují proces učení, duševní výkonnost i schopnost soustředění, zvyšují odolnost organismu vůči stresu a navíc snižují míru únavy a vyčerpání.
Tebokan 120 mg
Jestliže byste si rádi zakoupili prášky na soustředění a paměť, které opravdu pomohou a navíc jsou dostupné bez lékařského předpisu, sáhněte po doplňku stravy s názvem Tebokan 120 mg. Ten obsahuje 30 potahovaných tablet, jejichž užívání rozšiřuje cévy v tepenné oblasti, zlepšuje průtokové vlastnosti krve a podporuje optimální činnost mozku.
Pokud se někdo ve vašem okolí potýká se zapomínáním, léky na soustředění a paměť Tebokan 120 mg jsou pro něj jako stvořené. Díky patentovanému extraktu z jinanu dvoulaločného totiž dokáží maximálně podpořit lidskou paměť, přičemž pomáhají také při demenci, při poruchách prokrvení, při motání hlavy nebo třeba při ušním šelestu. Zároveň zvyšují míru pacientovy koncentrace.
Tanakan
Mezi oblíbené léky na zlepšení paměti a soustředění se kromě výše uvedených řadí také doplněk stravy Tanakan. Ten obsahuje 90 tablet s extraktem z jinanu dvoulaločného, jenž se používá k léčbě příznaků kognitivních poruch u starších osob. Jedná se především o poruchy paměti a poruchy pozornosti, ale také o sníženou schopnost soustředění a emoční labilitu.
Účinné látky v přípravku Tanakan rozšiřují malé tepny, zlepšují průtokové vlastnosti krve, snižují shlukování krevních destiček i červených krvinek, podporují žilní napětí a působí protiedémově. Díky tomu jsou tyto tablety na soustředění a paměť vhodné právě při poruchách prokrvení mozku. Po poradě s lékařem se pak mohou užívat také při demenci, při poruchách periferního prokrvení a mikrocirkulace nebo při senzorických poruchách na základě krevní nedostatečnosti.
Piracetam AL 1200
Pokud trénování paměti nepomáhá a ani režimová opatření, která vám doporučil lékař, nemají žádný účinek, je načase vyzkoušet potravinové doplňky. Dobrou volbou by mohly být tablety na paměť a soustředění Piracetam AL 1200. Jak název přípravku napovídá, obsahují 120 potahovaných tablet s účinnou látkou piracetam, která podporuje funkce mozkových buněk v oblasti učení a paměti.
Potravinový doplněk Piracetam AL 1200 tedy funguje jako nootropní látka, přičemž pomáhá hlavně při léčbě příznaků chronického zhoršení mozkových funkcí u dospělých pacientů. Může být součástí celkové léčby demence, ale po konzultaci s lékařem se používá také jako podpůrná léčba u dětí s vrozenou dyslexií, s nevysvětlitelným nedostatkem intelektu nebo s omezeným nadáním. Dále pak jde o podpůrnou léčbu následků cévních mozkových příhod či poruch vědomí vyvolaných úrazem.
Zdroje: heureka.cz, wikiskripta.eu, healthline.com, health.clevelandclinic.org, webmd.com, betterup.com, medicalnewstoday.com, lekarna.cz
Máte to pěkně popsané ve všech bodech co by člověk měl udělat pro lepší soustředění a učení. Často mě ze soustředění rušil telefon nebo příchozí emaily, které jsem musela obratem vyřídit, pak jsem mívala problém navázat tam kde jsem skončila, prostě jsem nemohla najít ,,nit" a pokračovat dál v práci. Začalo se mi stávat častěji, že jsem zapomínala, proto jsem hledala nějaký doplněk stravy, který by mi pomohl. Vyzkoušela jsem několik přípravků s různými výsledky, nyní beru Wecare focus, u kterého pociťuji zlepšení pozornosti a paměti. Navíc jsem přidala procházky a večer místo koukání na televizi nebo do telefonu raději čtu, pak se mi líp spí.