Ginkgo biloba se užívá na podporu paměti a krevního oběhu. Jaké má nežádoucí účinky?

4. 5. 2023 7:30
přidejte názor
Zdroj: Pixabay

Ginkgo biloba patří mezi oblíbené doplňky stravy především pro své příznivé účinky na paměť a krevní oběh. Extrakt se získává ze sušených listů starověkého stromu a už stovky let je součástí tradiční čínské medicíny. Dnes je na trhu k dostání například v podobě tablet, kapek nebo čaje. Syrové listy i semena stromu však mohou být jedovaté. Zajímá vás, jaké jsou další léčivé účinky ginkgo biloby?

Co je ginkgo biloba?

Ginkgo biloba, jiným názvem také jinan dvoulaločný, je velký strom s vějířovitými listy původem z Číny, Japonska a Korey. Tato dřevina stará více než 200 miliónů let se řadí mezi nejstarší organismy na Zemi. Protože se jedná o jediného přežívajícího člena starověkého řádu rostlin, přezdívá se mu rovněž živoucí fosilie.

Jak tedy asi tušíte, listy i semena stromu se již po staletí využívají v tradiční čínské medicíně. Některé stromy v Číně jsou údajně staré přes 2500 let. V moderní době se přitom sušené listy ginkgo biloby využívají na výrobu extraktu, který se prodává v potravinových doplňcích určených primárně na podporu funkce mozku či krevního oběhu a prevenci dalších zdravotních problémů. [1, 2, 34]

Jaké má ginkgo biloba účinky?

Má se za to, že nejúčinnějšími složkami ginkgo biloby jsou flavonoidy, které mají silné antioxidační vlastnosti, a terpenoidy, které mají zlepšit krevní oběh rozšířením cév a snížením lepivosti krevních destiček. Většina dosavadních výzkumů se tedy zaměřuje na její účinky na paměť, demenci a bolest způsobenou slabým průtokem krve.

Prozatím však neexistuje dostatek důkazů, které by potvrdily účinky ginkgo biloby v prevenci a léčbě demence nebo mírné kognitivní poruchy. Některé výzkumy však naznačují, že extrakt z listů těchto stromů by mohl mírně zlepšit paměť u zdravých dospělých.

Protože ginkgo biloba existuje už mnoho let, lidé ji využívají k mnoha účelům. Nejčastěji však slouží na podporu myšlení, paměti a zraku. I přes nedostatek důkazů může být extrakt z listů dále efektivní zejména při těchto stavech:

Užívání a dávkování ginkgo biloby

Prozatím nebyla stanovena žádná standardizovaná dávka pro užívání ginkgo biloby. Dosavadní důkazy nicméně podporují užívání extraktu v dávce 120 až 160 mg, což by mělo být rozděleno do několika menších dávek během dne. Správná dávka ale také může záviset na několik faktorech, kam patří věk, pohlaví, anamnéza a použitá forma.

Nejlepší je začít s nižší dávkou a v případě potřeby ji postupně zvýšit. Neměli byste však překročit denní dávku 600 mg. Vždy také důkladně čtěte příbalové letáky doplňků a řiďte se uvedenými pokyny. Extrakt z ginkgo biloby je na trhu dostupný v následujících formách:

 • kapsle ginkgo biloby,
 • ginkgo biloba jako tablety,
 • tekuté extrakty z ginkgo biloby (kapky),
 • sušené listy/čaj z ginkgo biloby.

Nikdy nejezte syrová ani pražená semínka ginkgo biloby, jelikož mohou být jedovatá. Doplňky z této rostliny rovněž nejsou určeny pro děti mladší 18 let, pokud lékař neurčí jinak. [9, 10, 11]

Může ginkgo biloba škodit?

Extrakt ze sušených listů stromu by měl být bezpečný pro většinu lidí. Pro dospělé je tedy riziko spojené s užívání doplňků z ginkgo biloby poměrně nízké. U někoho však může extrakt způsobit mírné nežádoucí účinky, jako je:

Jako vzácný nežádoucí účinek bylo zaznamenáno i vnitřní krvácení, nicméně není jasné, zda jej způsobila samotná ginkgo biloba, nebo například její užívání s léky na ředění krve.

Pokud užíváte jakékoli léky, zeptejte se nejprve vašeho lékaře, zda je pro vás konzumace doplňků s ginkgo bilobou bezpečné a také vhodné. Kontraindikována je především kombinace s léky na ředění krve (včetně Aspirinu), léky na bolest (například ibuprofen a naproxen) a antidepresivy. Ginkgo bilobu by dále neměli užívat:

 • lidé před operací (alespoň dva týdny),
 • lidé s epilepsií,
 • těhotné a kojící ženy,
 • lidé s poruchami krvácení,
 • lidé s cukrovkou. [12, 13, 14, 15]
Eukalyptus má blahodárný vliv na dýchací ústrojí. V jaké formě se užívá?
Přečtěte si také:

Eukalyptus má blahodárný vliv na dýchací ústrojí. V jaké formě se užívá?

Ginkgo biloba: strom a pěstování

Stromy jinanu dvoulaločného jsou velmi odolné vůči škůdcům i široké škále vlhkostních podmínek a teplot, nicméně horké a suché klima jim příliš nesvědčí. Tyto stromy se běžně pěstují v městských oblastech v mnoha zemích, přičemž výsadba malých sazenic se provádí na jaře. Mají průměrnou spotřebu vody a dobře snáší i městské znečištění a posypovou sůl.

Jinan snese kyselou i zásaditou půdu, ale měli byste ho zasadit tam, kde je plné slunce až částečný stín. Nejvíce se mu daří v dobře odvodněné písčité nebo hlinité půdě s pH v rozmezí 5,0 až 8,0. Strom může vyrůst do výšky 24 metrů, nicméně pěstuje se a roste velmi pomalu. Podle listů lze rozpoznat samčí a samičí rostlinu. Samčí listy jsou více vykrajované a mají užší korunku, zatímco samičí plody mohou zapáchat. [16, 17, 18]

Užíváte přípravky s ginkgo bilobou?

Okrasné ginkgo biloby na prodej

Kromě volně rostoucích stromů jinanů jsou dnes na prodej také okrasné odrůdy. Vždy se jedná pouze o samčí rostliny, aby se předešlo případným problémům s nepříjemným pachem samičích plodů. Každá odrůda má žlutou podzimní barvu. Níže naleznete seznam oblíbených odrůd jinanů:

 • Ginkgo biloba Fastigiata: vzpřímená odrůda s drobnými větvemi, může dorůst do výšky až 20 m a šířky 4 až 8 m.
 • Ginkgo biloba Fastigiata Blagon: vzpřímený strom, který dosahuje 10 až 15 m, je ideální pro omezená místa, neboť dorůstá šířky jen 2 až 4 m.
 • Ginkgo biloba Horizontalis: je širokého a mírně převislého vzrůstu, má odstávající korunu vysokou a širokou asi 3 až 5 m.
 • Ginkgo biloba Mariken: zakrslý strom s hustou kulovitou korunou, který dorůstá asi 1,25 m.
 • Ginkgo biloba Pendula: tato okrasná odrůda tvoří širokou korunu, je vysoká až 20 m. [19, 20, 21]

Zdroje: healthline.com, nccih.nih.gov, mayoclinic.org, webmd.com, mountsinai.org, verywellmind.com, medicalnewstoday.com, plantura.garden, thespruce.com, gardeningknowhow.com, ceskestavby.cz

 • Žádné názory
 • Našli jste v článku chybu?