Jaké jsou příznaky?
Náměsíčného člověka obvykle poznáte podle nepřítomného pohledu, strnulého výrazu ve tváři a zmatené komunikace s okolím. Pokud mu však položíte otázku, pravděpodobně vám na ni odpoví. Jeho chování se navíc jeví jako cílevědomé. Může být také agresivní. Mezi další příznaky pak patří:
- Zpomalené dýchání
- Snížený krevní tlak
- Psychická zmatenost po probuzení
- Úplná nebo částečná amnézie na prováděnou činnost
- Obtížné probuzení
Příčiny
Příčina poruchy není jasná. Předpokládá se ale, že se jedná o poruchu řízení spánku a bdění. Pravděpodobný vliv má i genetika a vnější faktory, které způsobují částečné probuzení. Mezi ty patří například:
- Hluk
- Spánek v cizím prostředí
- Plný močový měchýř
- Horečka
- Spánková apnoe
- Stres a nervozita
- Nadměrná fyzická či duševní aktivita
Pokud náměsíčnost přetrvává i do dospělosti, vzniká často z důvodů mimořádného stresu, deprese nebo v souvislosti s užíváním drog či některých druhů hypnotik.
Prevence a léčba
U dětí se léčba většinou nevyžaduje, protože náměsíčnost s věkem sama odezní. „Léčba“ je tak zaměřena jen na prevenci vedlejších efektů náměsíčnosti, kterými by si dítě při nočních toulkách mohlo ublížit. Obecně se také doporučuje kratší spánek během dne. Pokud je dospělý pacient během náměsíčnosti agresivní, mohou mu být předepsaná psychofarmaka. V kritických případech se používají také benzodiazepiny, které mají sedativní účinky. Náměsíčného bychom neměli budit, ale raději ho odvést zpátky do postele.
Kdy navštívit lékaře?
Ideálně v době, kdy vám porucha začne způsobovat problémy v osobním životě. Lékaři vám pomohou zmapovat fáze spánku a upravit je dle potřeby. Samotné vyšetření probíhá ve spánkové laboratoři, kde se monitorují změny způsobené mozkovou aktivitou (EEG).
Rizika spojená s náměsíčností
Ačkoli náměsíčnost sama o sobě nebezpečná není, noční pochůzky mohou být pro spícího nebezpečné. Hrozí například vypadnutí z okna, pořezání při pokusu namazat si chleba či opaření při sprchování. Pokud se náměsíčnému podaří opustit dům, nebezpečí ještě mnohonásobně stoupá. Napůl spící člověk může být nebezpečný i pro svoje okolí. Jsou známé případy, kdy se takový člověk dopustil trestného činu na jiné osobě.
Vhodná opatření
Zejména u dětí je důležité zaujmout bezpečnostní opatření, která zamezí jejich poranění. Před spaním se doporučuje:
- Zabezpečit okna
- Zamknout dveře
- Vyhnout se spaní na palandě
- Odstranit z okolí náměsíčného ostré a tvrdé předměty
Dobrý den můj přítel je každou noc náměsíčny když se probudi svítí všude,jde se najíst občas něco schová ráno když mu to říkám tak nic neví jak s tím mám bojovat? taky se kvůli tomu moc nevyspim ani malý ne .k lékaři jít nechce děkuji za odpověď
Dobrý den,
pokud vyšetření lékařem odmítá, nedá se toho moc vymyslet. Můžete zkusit na noc zabezpečit místnost, kde spíte - zamknout dveře, zalepit vypínače, odstranit z dosahu ostré a jinak nebezpečné předměty a podobně. Můžete mu zkusit doporučit zásady spánkové hygieny, tedy nekouřit, nepít alkohol a kávu cca 2-3 hodiny před spaním, nejíst na noc těžká jídla, nekoukat 1-2 hodiny před spaním do telefonu či na televizi, ale účinek je zde spíše diskutabilní. Vyšetření neurologem, provedení EEG a eventuelně nastavení terapie by mohlo pomoci. Zkuste ho ještě přesvědčit.