Co je dětská epilepsie?
Co se dozvíte v článku
Epilepsie patří mezi nejčastější neurologická onemocnění a dříve se jí říkalo také padoucnice. Projevuje se opakovanými epileptickými záchvaty a postihuje mnohem častěji děti než dospělé. Během dospívání pak často úplně vymizí. Pokud dítě zažije epileptický záchvat, je nezbytné podstoupit odborné vyšetření, aby se zjistila pravá příčina křečí.
Epileptické záchvaty jsou způsobeny abnormální aktivitou neuronů v mozkové kůře a často se projevují křečemi části nebo celého těla a bezvědomím. Existují ale i typy epilepsie bez tělesných záškubů. Některé děti také mohou prožít epileptický záchvat, aniž by trpěly epilepsií. [1, 2, 3, 4]
Příčiny epilepsie u dětí
Mozek se skládá z nervových buněk (neuronů), které mezi sebou komunikují prostřednictvím elektrických vzruchů. Pokud se v jedné nebo více částech mozku objeví abnormální elektrické signály, které přeruší normální mozkové signály, dochází k epileptickému záchvatu.
Tyto signály může za normálních okolností přerušit mnoho faktorů, a to včetně vysoké horečky, nízké hladiny cukru, otřesu mozku a podobně. U kojenců se také často vlivem vysoké horečky objevují febrilní křeče, které nejsou totéž co epilepsie, ale zvyšují riziko jejího vzniku, pokud se opakují.
Dochází-li k abnormálním mozkovým signálům bez zjevné příčiny, dítěti je diagnostikována epilepsie. Další možné příčiny nevysvětlitelných záchvatů zahrnují:
- poranění hlavy,
- infekce mozku,
- nedostatek kyslíku v mozku,
- přebytek vody v mozkových dutinách,
- poruchy vývoje mozku,
- nádory na mozku,
- degenerativní poruchy.
Typy epileptických záchvatů u dětí
- Parciální: zasahují pouze část mozku. Záchvat se objeví, pokud dojde k abnormální aktivitě v jedné části mozku.
- Generalizované: zasahují obě mozkové hemisféry. Tomuto záchvatu častěji předchází aura, která je také běžným příznakem migrény.
- Neklasifikovatelné: nelze je zařadit ani do jednoho z výše uvedených. [5, 6, 7, 8, 9]
Příznaky epilepsie u dětí
Příznaky epilepsie u dětí závisí na typu záchvatu. Dítě je během epileptického záchvatu zpravidla v bezvědomí a průběh si nepamatuje. Jakmile odezní, bývá hodně unavené. Obecně projevy epilepsie u dětí mohou vypadat následovně:
- prázdné zírání a/nebo rychlé mrkání,
- trhavé pohyby paží a nohou,
- ztuhnutí těla,
- ztráta vědomí,
- problémy s dýcháním nebo zástava dechu na několik sekund,
- ztráta kontroly nad svěrači,
- náhlý pád bez zjevné příčiny, který bývá spojen se ztrátou vědomí,
- na krátkou dobu dítě nereaguje na hluk nebo slova,
- dítě působí zmateně nebo v oparu,
- rytmické kývání hlavou, pokud je spojeno se ztrátou vědomí.
Parciální epilepsie a jednoduchý fokální záchvat
V tomto případě jsou častěji postiženy svaly, ale může být ovlivněn i zrak dítěte. Vše závisí na tom, v které části mozku došlo k abnormální aktivitě. Záchvat může postihovat pouze prsty nebo větší svaly na pažích a nohou.
Parciální epilepsie a komplexní fokální záchvat
Komplexní fokální záchvat vychází z oblasti mozku, která ovládá emoce a paměť. Při tomto typu epilepsie nemusí dítě přijít do bezvědomí, ale může jen přestat vnímat, co se kolem něj děje. Dítě může vypadat, že je bdělé, zatímco se u něj objevuje neobvyklé chování, jako je například běhání, křik, pláč, smích a podobně.
Generalizovaný záchvat
Klasická forma generalizovaného epileptického záchvatu zahrnuje 5 odlišných fází, ale ne všechny se musí objevit. Dítě může mít problémy se zrakem nebo řečí, může mít silné bolesti těla nebo být hodně unavené. Dále odlišujeme tyto typy záchvatů:
- Absence záchvatů: probíhá bez tělesných křečí, kdy dochází pouze ke změnám vědomí. Záchvat bez křečí může doprovázet rychlé mrkání nebo tiky v obličeji a obvykle trvá 30 sekund. Když skončí, dítě si nepamatuje, co se stalo.
- Klonické záchvaty: jsou charakterizované rytmickými křečemi, které obvykle mění frekvenci.
- Tonické záchvaty: vyznačují se pevnou svalovou kontrakcí, která se fixuje na trup nebo končetiny v určité poloze
- Tonicko-klonické záchvaty: bývají uvedené křikem nebo stahem dýchacích svalů a pádem. Záchvat většinou končí bezvědomím. Dítě přestane na několik sekund dýchat, protože je postiženo pruhované svalstvo. Tato fáze obvykle trvá 30 sekund. Poté navazují křeče, které zpravidla přetrvávají jednu minutu.
- Myoklonické záchvaty: jde o rychlé svalové záškuby, které se vyskytují jednotlivě nebo v nepravidelných sériích.
- Atonické záchvaty: Dítě zažije náhlou ztrátu svalového tonusu a může spadnout nebo náhle sklopit hlavu. Během záchvatu také nebude reagovat na okolí. [10, 11, 12, 13, 14]
Spánková epilepsie u dětí
Kromě výše uvedených typů existují také formy epilepsií, které jsou těsně vázány na spánek a biorytmus. Znamená to, že děti, které trpí spánkovou epilepsií, mají záchvaty převážně ve spánku. Tyto záchvaty narušují přirozenou strukturu spánku, což následně ovlivňuje bdělost.
Záchvaty spánkové epilepsie mohou být zaměňovány za jiné spánkové nebo psychiatrické poruchy. Typickou známkou epilepsie jsou však stereotypní opakující se pohyby a někdy také výskyt denních záchvatů. [15, 16]
Diagnostika epilepsie u dětí
Základem určení správné diagnózy je v první řadě zjistit, jak záchvat u dítěte probíhal, což lékaři pomůže stanovit anamnézu pacienta. Vyšetření typicky probíhá na neurologii. Standardně se pak k diagnostice využívá EEG, které zobrazuje elektrickou aktivitu mozku.
Často se ovšem stává, že během vyšetření není získán žádný nález, a je nezbytné provést další vyšetření, jako je například světelná stimulace. Dále se také využívá CT vyšetření a magnetická rezonance, případně i lumbální punkce k měření tlaku v mozku a mozkomíšním kanálu. [17, 18, 19]
Jak často má vaše dítě epileptické záchvaty?
První pomoc při epileptickém záchvatu
Většina epileptických záchvatů odezní sama bez nutnosti vašeho zásahu. Jediné, co můžete v takové chvíli udělat, je zabránit poranění dítěte. Jedná-li se o první záchvat, měli byste zavolat záchrannou službu. Pokud vašemu potomkovi nebyla diagnostikována epilepsie, je nutné odborné vyšetření. Další kroky, které můžete učinit, jsou:
- Pokud vidíte, že u dítěte začal záchvat vestoje nebo vsedě, pokuste se ho zachytit, aby nespadlo na zem.
- Pokud je dítě na zemi, můžete mu dát něco měkkého pod hlavu, aby si ji neporanilo, například kus oblečení.
- Nesnažte se mu násilím otevřít ústa, která jsou v křeči. V případě, že nedýchá, je důvodem křeč svalstva, a to včetně bránice, nikoli zavřená ústa. Tato křeč povolí sama do 30 sekund.
- Po skončení záchvatu je dobré dítě otočit do zotavovací polohy, protože může být ještě chvíli v bezvědomí. [20, 21]
Léčba epilepsie u dětí
Cílem léčby epilepsie u dětí je zastavit nebo alespoň snížit četnost záchvatů. Léčba se nejčastěji provádí pomocí léků. Lékař však nejprve bude muset diagnostikovat, jaký typ záchvatů vaše dítě má, a na základě toho vám pro něj předepíše vhodné léky.
Dále rozhoduje věk dítěte, možnost vedlejších účinků a snadnost podání. Léky určené k domácí léčbě bývají zpravidla v podobě kapslí, tablet nebo sirupu, ale některé mohou být aplikovány také do konečníku nebo do nosu. V nemocnici také dítě může dostat léky intravenózně. Až u 60 % pacientů lze farmakologickou léčbu po určitém období bez záchvatů ukončit. [22, 23, 24]
Zdroje: pediatriepropraxi.cz, skoleniprvnipomoci.cz, sancedetem.cz, drruzkova.cz, hopkinsmedicine.org, epilepsy.com, healthychildren.org, neurologiepropraxi.cz, homolka.cz