Jak přestat kojit? Předejděte zánětu prsu i nespokojenému miminku postupným odstavováním

9. 10. 2020 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Jak je mateřské mléko důležité pro vaše dítě a také pro vaše zdraví, vám nejspíš řekne každý. Nikdo vám však už nesdělí, kdy odstavit své dítě nebo jak jej přestat úplně kojit. Kojenecké mléko poskytuje vaší ratolesti výživu a podporu imunity, ale po určitém čase pro něj přestává být dostačující a je potřeba zařadit i jiné potraviny. Důvodů, proč se žena rozhodně přestat kolik, může být mnoho a je pouze na jejím uvážení, zda je vhodný čas. Pokud kojíte a rozhodnete se přestat, existují způsoby, jak vám a vašemu dítěti tento proces ulehčit.


Kdy přestat kojit?

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje, aby všechny děti byly kojeny alespoň prvních 6 měsíců svého života, poté by měly začít jíst i pevnou stravu. Kojit je samozřejmě možné až 2 roky nebo i déle, nicméně v tu chvíli by mateřské mléko mělo sloužit jako doplněk stravy a nikoli jako hlavní zdroj potravy.

Kojení má i po 6 měsících pro vás a vaše dítě stále mnoho výhod. Chrání jej před infekcemi a existují také důkazy, že mateřské mléko pomáhá trávit první tuhou stravu. Rovněž nadále poskytuje rovnováhu živin, které vaše dítě potřebuje.

Proč matky přestávají kojit?

Přestože je mateřské mléko pro dítě i matku velmi prospěšné, někdy se stává, že jej žena musí přerušit z různých důvodů. Mohou mezi ně patřit následující:

  • Nedostatečná produkce mléka
  • Neuspokojené dítě, které je z kojení spíše podrážděné
  • Nezájem dítěte o mateřské mléko
  • Zvýšené nutriční požadavky dítěte
  • Zdravotní stav matky
  • Návrat do práce
  • Proces kojení je příliš náročný
  • Kojení je bolestivé

Jak přestat kojit?

Nejlepší způsob, jak přestat kojit bezbolestně, je udělat to pomalu. Pozvolným ukončováním krmení, kdy dochází ke změně každých několik dní, je obvykle dobrý způsob, jak začít. V první řadě zkuste přistoupit k tomu, že upustíte od kojení, o které vaše dítě projevuje nejmenší zájem. Většina lidí například dodržuje kojení brzy ráno nebo před spaním a vynechává některá kojení během dne.

Kromě omezování krmení také můžete dobu kojení vždy zkrátit o několik minut. Ve chvíli, kdy začnete kojení omezovat, je samozřejmě nutné vaší ratolesti dodat dostatečný příjem tekutin a živin náhradními zdroji. Dětské příkrmy je možné zařadit již od 4. měsíce života vašeho miminka.

Každá matka reaguje odlišně na frekvenci snižování příjmu potravy, ale odvykání si na kojení stabilním způsobem může pomoci vyhnout se nalití poprsí a snížit riziko ucpání kanálků nebo mastitidy (zánětu prsu). Při odstavení také pomáhá miminko rozptýlit během doby kojení, na níž je zvyklý. Nakrmte ho během této doby něčím jiným, aby se nasytil, a přitulte se k němu někde jinde, než tam, kde ho obvykle krmíte.

[democracy id="104"]

Jak přestat kojit v noci?

Noční odstavení může představovat pro matky, které přestávají kojit, skutečnou výzvu, protože mnoho žen má tendenci vytvářet největší objem mléka uprostřed noci nebo brzy ráno. Abyste mohly přestat kojit v noci,  můžete nejprve zkusit nabídnout prso vašemu potomkovi častěji v odpoledních a podvečerních hodinách. Při odstavování v noci tedy zkuste krmit každé dvě až tři hodiny od 13 do 19 hodin, místo každé tři až čtyři hodiny.

Jak přestat kojit náhle?

Přestat náhle kojit není ideální, protože rychlé odstavení může vést k většímu nepohodlí. Potenciální komplikace mohou zahrnovat překrvení, nalití prsou, ucpané kanálky, nebo mastitidu. Pokud však postupný přístup k odstavení není možný, existuje několik tipů, jak přestat kojit náhle, a jak při rychlém ukončení kojení ulevit nalitým prsům.

K rychlému odstavení kojení mohou pomoci antihistaminika nebo antikoncepční pilulky, které sníží přísun mateřského mléka. Ty vám však musí předepsat lékař po předchozí konzultaci. Dále se doporučují čaje a byliny, mezi které patří zejména šalvěj, máta peprná, petrželka a jasmín. Ty vám pomohou rychleji omezit tvorbu mléka.

Jak zmírnit tlak a bolest z odstavení kojení?

Naštěstí může několik osvědčených odstavovacích strategií pomoci snížit nepohodlí: Tlak a bolest můžete zmírnit použitím odsávačky nebo rukou k odsátí určitého množství mléka. Je sice potřeba jej odsát v dostatečné míře, abyste se cítily pohodlně, ale neměly byste si úplně vyprázdnit prsa. Vyčerpání veškerého obsahu z prsou jen povzbudí vaše tělo, aby pokračovalo v produkci dalšího mléka, což brání vašemu odstavení kojení.

Ledové obklady jsou již dávno osvědčeným pohotovostním pomocníkem pro zmírnění bolesti z překrvení. Jednoduše si je vložte do podprsenky. Někteří odborníci na laktaci se domnívají, že jejich použití může také pomoci zkrátit dobu, po kterou vaše mateřské mléko zaschne. Můžete také užívat léky proti bolesti, jako je Ibalgin či Paralen, které vám pomohou snížit otoky a bolest související s odstavením.

Jak pomoci vašemu miminku s odstavením kojení?

Odstavení může být nejen pro matku, ale pro i dítě skutečně těžké. Pokud se vaše ratolest bude vztekat, zkuste zůstat v klidu, nadechněte se a vyzkoušejte následující tipy:

  • Nabídněte dítěti dudlík na sání místo prsou.
  • Dejte dítěti dostatek tekutin a tuhé stravy. Nezapomeňte se poradit s lékařem svého dítěte, abyste se ujistili, že splňujete všechny nutriční potřeby vašeho miminka.
  • Travte i nadále spoustu času mazlením se svým dítětem.
  • Pokud vaše dítě spojuje s kojením spánek či jiné aktivity, zvažte, aby tyto povinnosti převzal během odstavení váš partner.
  • Někdy dítě nemusí vyžadovat kojení kvůli hladu, může pouze potřebovat vaši blízkost nebo útěchu. Pokuste se tedy své dítě rozptýlit a dopřejte mu nějakou činnost, která ho může bavit.

Zdroje: healthline.com, kojeni.cz, parenting.firstcry.com

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?