Kojení vleže podporuje přirozený instinkt dítěte se přisát. Jak techniku provést?

7. 3. 2022 10:00
přidejte názor
Zdroj: Shuttesrtock
Kojení vleže, zejména na zádech, podporuje přirozený instinkt miminka, aby si samo vyhledalo matčino prso a přisálo se. Kojení vleže na boku je vhodné spíše pro zkušenější maminky, jelikož se s děťátkem hůře manipuluje. Na druhou stranu však poskytne příležitost k odpočinku, například v noci. Víte, jak správně tyto techniky provést?


Proč je správná technika kojení důležitá?

V prvních měsících života vašeho miminka budete trávit kojením velkou část dne, a to včetně noci. To znamená, že pokud si nenajdete správnou polohu, můžete si přivodit obtíže, jako jsou bolesti zad a krku, bolesti hlavy či nedostatek energie a podrážděnost.

Někdy se stává, že ženy zaujmou chybnou polohu na kojení a zpočátku si toho ani nevšimnou. Tím si ovšem vytvoří špatný návyk, který může vést k tělesným dysbalancím a projevit se bolestmi může až dodatečně.

Nesprávné držení těla během kojení může dále ovlivnit umístění žeber, které může zhoršit diastázu po porodu a ztížit návrat břicha do původního stavu. Vaše nepohodlí v důsledku špatné techniky může navíc narušit produkci hormonů, jako je oxytocin, který má vliv na produkci mateřského mléka. [1]

Pro koho je vhodná technika kojení vleže?

Kojení vleže je možné dvěma způsoby. Prvním z nich je kojení vleže na zádech a druhý vleže na boku. Poloha vleže na zádech je vhodná zejména pro ženy, které podstoupily porod císařským řezem, pro matky, jejichž děti se špatně přisávají, a pro nedonošené děti.

Ženám tato poloha umožňuje své miminko pohodlně přesouvat, aniž by musely zapojit větší úsilí a jejich děťátko vyvíjelo tlak na jizvu po zákroku. Stejně tak je velmi vhodná pro ženy, kterým proti gravitaci mléko neteče dostatečně silně.

Poloha vleže na boku je o něco složitější, a právě z toho důvodu se nedoporučuje maminkám, které ještě nemají s kojením žádné zkušenosti. V této poloze se totiž dítě hůře přesouvá, špatně se upravuje technika přisátí a navíc není na miminko dostatečně dobře vidět. Tato poloha však může být vhodná pro ženy s velkými prsy nebo po císařském řezu. Kojení vleže v noci bývá u maminek oblíbené právě tímto způsobem. [2], [3], [4]

Poloha při kojení vleže na zádech

Miminka se rodí s instinktem pohybovat se směrem ke svému zdroji potravy, čili k vašim prsům. Tento instinkt můžete využít právě v této poloze tak, že si lehnete na záda, ideálně na pevnou postel, a svého potomka si položíte na hrudník. To by ho mělo motivovat, aby si sám vaše prso našel a pokusil se přisát.

Lepší než si úplně lehnout je mírně si podepřít celá záda polštářem, a to včetně zad a krku. Na posteli byste tak měly spočívat pouze vaší křížovou kostí. Pokud za sebou máte vaginální porod, miminko umístěte tak, aby jeho nohy byly skoro u vašich stehen a jeho hlavička u prsou. Důležité je, aby celé tělo miminka bylo v kontaktu s tím vaším. Děťátko si díky tomu může pomoci nohama, aby se přiblížilo k vašemu prsu tak, jak samo potřebuje.

Pokud jste porodily císařským řezem, můžete si kojence k tělu přiložit napříč vašeho hrudníku, aby jeho nožičky zůstaly daleko od vaší jizvy. Díky tomu, že jste podepřeny polštářem, máte volné obě ruce, abyste si miminko snáze přitlačily k prsu. Během kojení dítě podpíráte rukama v oblasti zad. [5], [6]

Poloha kojení vleže na boku

Při této poloze matka leží na boku vedle svého dítěte. Ideální je pro tuto techniku postel s pevnou matrací, zejména u malých miminek, která by neměla ležet na měkkých površích. Hlava by měla být v prodloužení páteře, čili v jedné linii se zády, a paže založená pod hlavou. Pro větší pohodlí si hlavu podložte polštářem a pro lepší stabilitu můžete mírně pokrčit svá kolena a taktéž mezi ně umístit polštář.

Je důležité dát si pozor, aby miminko neleželo na zádech, ale bylo přitisklé bříškem k vaší hrudi a celé jeho tělo bylo natočené na boku. Děťátko tedy leží v ohbí vaší druhé paže. Za kojence můžete rovněž umístit polštář, aby se nepřevalilo na záda. Možná mu k ústům budete muset přizvednout bradavku.

Přitahujte vždy miminko k prsu, nikoli obráceně. Dítě přisunujte k vaší hrudi za ramena a záda, nikoli za hlavičku. Brada, tvář i nos kojence se dotýkají vašeho prsu a zbytečně se během kojení nedotýkejte jeho hlavičky, abyste nenarušily přirozené spouštění sacího reflexu. [8], [9], [10]

Jak poznat, že je poloha správně?

Pokud si nejste jisté, zda poloha, kterou zaujímáte, je prováděna správným způsobem, může vám pomoci, když si ověříte několik bodů. Mezi známky správné polohy patří následující:

  • Nic vás nebolí a cítíte se uvolněně.
  • Tkáň prsu se nenapíná u úst dítěte.
  • Bradavka vás nebolí a není poškozená.
  • Miminko nešpulí rty a nesrká.
  • Dítě může volně dýchat nosem. [11], [12]

Zdroje: nutriklub.cz, kojeni.cz, kojeni.net, cpzp.cz, healthline.com, webmd.com, babycentre.com.uk

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?