Co proti bolavým kuřím okům? Zkuste domácí triky a pořiďte si kvalitní boty

21. 11. 2018 10:31
3 nové názory

Kuří oka jsou bolestivé výstupky nakupené nadbytečné kůže, které se objevují hlavně na nohou. To je způsobeno především nevhodnou obuví otírající se o pokožku v místech výstupků kostí a kloubů.  Právě proto kuří oka trápí hlavně ženy, které často nosí vysoké podpatky. Ideálním řešením je léčba pomocí náplastí a mastí, ale pomoci mohou i babské rady.Co je kuří oko?

Kuří oko neboli clavus je nehezky vypadající výstupek, který vzniká nahromaděním odumřelé a zrohovatělé kůže. Tento zdravotní problém patří mezi dermatózy vyvolané mechanickými vlivy, přičemž svou roli zde může hrát celá řada zevních příčin včetně tření pokožky o nevhodnou obuv.

Kuří oka se objevují hlavně nad kostmi a kloubními vyvýšeninami. Jedná se tedy především o místa, která jsou vystavena většímu tlaku nebo tření, a jsou proto náchylnější k poškození. Pacienti si přitom nejčastěji stěžují na tyto obtíže:

 • kuří oko na noze,
 • kuří oko na chodidle,
 • kuří oko na patě,
 • kuří oko na palci,
 • kuří oko na malíčku,
 • kuří oko mezi prsty,
 • kuří oko na kloubech prstů,
 • kuří oko v kožních prasklinách.

Jak vzniká kuří oko?

Jak již bylo zmíněno výše, příčinou vzniku kuřích ok je dlouhodobý nepřiměřený tlak na kůži v konkrétní oblasti, který způsobí zrohovatění a zesílení pokožky. Tím pádem dojde k vytvoření útvaru, který je na omak suchý a drsný, což lékaři považují za jakousi ochrannou kožní reakci.

Nejčastěji je přitom na vině nevhodná obuv, která dlouhodobě utlačuje chodidlo (objevují se hlavně kuří oka na patě a výjimkou není ani kuří oko na prstu). Jedná se především o příliš těsné nebo malé boty, v nichž nemají chodidla dostatek prostoru a cítí se nepohodlně.

Tímto kožním projevem trpí především ženy, a to protože nosí nepohodlnou obuv s úzkou špičkou a vysoké podpatky, ve kterých dochází k častému a intenzivnímu tření mezi botou a ploskou nohy. Zvýšený výskyt se objevuje také u lidí s vystouplými klouby na noze.

Ačkoliv nejčastější příčinou vzniku kuřích ok bývá špatně zvolená obuv, svou roli zde hraje i celá řada dalších rizikových faktorů. Z toho důvodu se s výskytem kuřích ok často potýkají také:

 • pacienti s plochýma nohama,
 • pacienti trpící nějakou ortopedickou vadou,
 • pacienti s různými deformacemi (vbočený palec),
 • starší pacienti, jejichž pokožka je méně pružná,
 • pacienti, kteří tráví většinu času na nohou (například v práci).

Kuří oko na ruce

Vzhledem k původu vzniku kuřího oka je dost nepravděpodobné, že by se vyskytlo na ruce. Jedná se spíše o mozol či bradavici.

Kuří oko na plosce nohy

Ačkoli na plosce paty se vyskytují často na plosce nohy se objevují spíše zřídka. Vzhledem k tomu, že jsou způsobeny zrohovatěním kůže často třené o povrch boty, v měkkém středu chodidla k takovému tření dochází výjimečně, na vině mohou být plochá chodidla. V této oblasti se ale s větší pravděpodobností jedná o bradavici, nebo mozol.

Kuří oko u dětí

Vzhledem k tomu, jak hebkou kůži mají děti, občas zapomínáme, že i u nich se mohou vyskytovat kuří oka. Stejně jako u dospělých vzniká z nevhodné obuvi, na což je u dětí potřeba dát pozor. Především ty mladší si ještě neumí říct, že je boty tlačí, nebo že jsou nepohodlné. Nakupujte proto v dobrých obchodech, požádejte o přeměření nohy a až následně o doporučení velikosti.

Jak vypadá kuří oko?

Jedná se o kruhovitý kožní výstupek, který může dosahovat do velikosti několika milimetrů až centimetrů. Poznáte ho podle jasně ohraničeného kuželovitého ztluštění pokožky, které je centralizované okolo dovnitř rostoucího trnu. Zbarvení ztluštělé kůže je bílé až žluté, zatímco trn může vypadat jako černá tečka uprostřed.

Kuří oko tedy představuje jakýsi nepravidelný čep, který je tvořený tuhou, zesílenou a na omak drsnou pokožkou. Pokud ji lehce poškrábete, začne se drolit, zbělá nebo bude na dotek ještě hrubší. Jestliže pak na kuří oko vyvinete větší tlak, můžete pociťovat nepříjemnou bolest, tlak nebo dokonce pálení. Špička ztvrdlé kůže se totiž dotýká nervů v podkoží, a proto může pacient zaznamenat i bolest při chůzi. U diabetiků pak infekce může způsobit diabetickou nohu.

Už vás někdy postihlo kuří oko?

Kuří oko, nebo bradavice?

Pacienty obvykle zajímá hlavně to, jak poznat kuří oko a jaký je rozdíl mezi bradavicí a kuřím okem. A není se čemu divit, jelikož kuří oka bývají za mozoly nebo bradavice zaměňována velice často, ačkoliv se jedná o zcela odlišné problémy.

Mozoly jsou tvořeny většími otlaky než kuří oka, bývají méně bolestivé a také jsou v malých kruzích ohraničeny. Bradavice jsou spíše vystouplé kožní útvary, které na rozdíl od kuřího oka vznikají vlivem virové infekce. Kuří oko se naopak formuje dovnitř těla a často má uprostřed malou dírku.

Další výrazný rozdíl mezi bradavicí a kuřím okem je možné odhalit po seříznutí změklé kůže z povrchu hrbolku, který se na těle objevil. Pokud se jedná o bradavici, najdete zde tmavší tečky, jelikož bradavice má kořínky. V případě kuřího oka žádné takové tečky patrné nebudou.

Bradavice mohou mít i plochou formu, takže pokud si nejste jistí, zda máte bradavici či kuří oko, a projevy jsou bolestivé, raději navštivte lékaře.

Diagnostika

Jak poznat, že se opravdu jedná o kuří oko? Většinou to dokážete odhalit sami podle výše popsaných příznaků, přičemž je velice důležité odlišit kuří oko od bradavice. Pokud si nevíte rady nebo byste raději svěřili svůj problém do rukou odborníka, vyhledejte kožního specialistu. Někdy pak tyto obtíže spadají také do rukou ambulantního chirurga.

Jak na kuří oko?

Kuří oko je skutečně nepříjemné, nehledě na jeho estetiku, přesto odolejte svým nutkáním jej odstranit násilím. Kuří oko sahá překvapivě hluboko a násilné vyříznutí by mohlo mít vážné následky.

Vzhledem k tomu, že je kuří oko způsobeno především nevhodnou obuví, je třeba ji přestat nosit a vyměnit za boty kvalitnější. Pro zmírnění bolesti při chůzi je možné podložit chodidlo pěnovými či gelovými podložkami. Ve sprše či při koupeli si pak změkčenou kůži na kuřím oku zbruste pemzou.

Kuří oko léčba

Pokud půjdete do lékárny s kuřím okem, s největší pravděpodobností z ní odejdete s kelímkem masti na kuří oko nebo s balením speciálních náplastí. Existuje více značek, o té nejvhodnější se poraďte s lékárníky.

Náplasti jsou nejúčinnější při aplikaci na postižené místo po koupeli, kdy je pokožka změklá, a před spaním, kvůli klidovému režimu. Většina náplastí obsahuje účinnou látku kyselinu salicylovou, která ovšem není vhodná pro každého. Náplasti je také nutné kontrolovat, aby nedošlo k poškození okolní tkáně.

Dalším způsobem, jak se zbavit kuřího oka, je návštěva pedikérky, které dokáže tento problém odstranit prostřednictvím žiletky nebo skalpelu, a to již během první návštěvy. Následně postižené místo přelepí speciální náplastí, která by měla kuří oko doléčit. Dosti bolestivou metodou, jak odstranit kuří oko, je pak laserové vypálení.

Pokud žádný z výše popsaných způsobů, jak léčit kuří oko, ve vašem případě nezabírá, je možné podstoupit odstranění kuřího oka tekutým dusíkem (podobně jako u bradavic). V nejzávažnějších případech, kdy je kuří oko uloženo příliš hluboko, se ovšem provádí také chirurgický zákrok, kdy lékař kožní výstupek pečlivě vyřízne.

Dlouhodobě obtíže je nutné konzultovat s ortopedem nebo s kožním specialistou. Jsou-li kuří oka příliš velká, zanícená nebo bolavá, s návštěvou lékaře neváhejte. Pokud totiž dojde k infikaci výstupku bakteriemi, k přeléčení je nutné nasadit antibiotika a postižené místo velmi pečlivě sledovat, aby se u pacienta nerozvinuly další zdravotní komplikace.

Léčba kuřích ok u dětí přitom probíhá podobně jako u dospělých. Děti si sice mnoho procedur nemusí nechat líbit a hojivé náplasti je často obtěžují, ale vytrvejte. Vypalování je totiž bolestivé a většinou úplně zbytečné.

Babské rady na kuří oko

Co na kuří oko pomáhá, jestliže preferujete přírodní léčbu? Ačkoli v lékárnách najdete spoustu náplastí a dalších výrobků proti kuřím okům, někdy stojí za to zkusit štěstí nejprve s ingrediencemi, které najdete doma. Často také poradí jak na kuří oka babské rady.

Mezi doporučované metody patří obklad z cibule a octa. Plátky cibule nechte vylouhovat v octu a před spaním si je přivažte k postiženému místu, ideálně nějakým obvazem. Tuto metodu opakujte každou noc, dokud nedojde k vyloupnutí oka. Ráno doporučujeme kvůli nelibému aromatu nohy pečlivě umýt.

Na kuří oko přiložte plátek citronu, a opět jej k postiženému místu uvažte. Kyselina citronová by měla pomoci změkčit kůži a nepříjemného problému vás postupem času zbavit. Kůru je ale většinou třeba několikrát opakovat, bolák by pak mělo být možné vyloupnout.

Louhujte své nohy v teplém slaném nálevu, co nejdéle a co nejčastěji, a vodu přitom udržujte teplou. Po lázni si natřete chodidla medem. Tato procedura by měla přinést úlevu od bolesti, při častém opakování by kuří oko mělo vypadnout.

Důležité je oko udržovat změkčené či hydratované. Když je vyschlé, o to více bolí. Proto si jej pravidelně promašťujte mastnými krémy a tukovými mastmi. Doporučujeme například měsíčkovou mast.

Prevence

Vhodnou prevencí je používání kvalitní a vhodné obuvi, v uzavřených botách je vhodné nosit ponožky. Pravidelná péče o chodidla a odstraňování odumřelé kůže je také zásadní pro prevenci vzniku kuřích ok. Alespoň jednou týdně byste proto měli ošetřit chodidla kvalitní pemzou a každý den je dobré své nohy hydratovat pomocí krémů, zábalů nebo jiných vhodných přípravků.

Jana Svobodová (neregistrovaný)
Dobrý den. Mám na chodidla kůří oko a nemohu se ho zbavit . Je hodně hluboko. Prosím o radu co s tím?
Redakce Zdraví.Euro.cz (neregistrovaný)
Dobrý den, pani Svobodová, s tímto problémem vám pomohou na dermatologii. Redakce Zdraví.euro.cz
Marek (neregistrovaný)
Mám na chodidlech asi 5 kuřích ok, jedno už asi 5 let. Jiné třeba rok. Začal jsem je pravidelně mazat CBD konopnou mastí a dvou už jsem se zbavil. Po pár dnech mazání jde v místě kuřího oka vydlabat díru kterou dál mažu. Na rozdíl od česneku, který je dost agresivní a po pár hodinách bolestivý, po CBD masti ty místa prakticky nebolí. Jestli se mi povede zbavit i toho 5letého, tak je to zázrak :)
 • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?