"Ve skutečnosti bude (podíl) nižší, protože nevíme o všech případech, jen o těch těžkých," doplnil. Chřipce v letošní sezoně v Česku podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha podlehlo 12 lidí, 57 případů mělo vážný průběh.
"Obecně chřipkové viry způsobí ročně tři až pět milionů případů (onemocnění) ve světě, tedy asi deset procent neočkovaných dospělých a asi 20 procent neočkovaných dětí. Počet obětí může dosáhnout asi půl milionu až 600.000 lidí ročně," uvedl Maďar.
Chřipkového viru koluje každý rok v populaci jiná mutace, objevuje se navíc několik subtypů. Pro populaci je to podle Maďara daleko větší hrozba. "Mám pocit, že kdyby existovala vakcína na koronavirus, tak se dneska spousta lidí postaví do řady. A ověřenou prevenci proti jinému 'zabijákovi' neužíváme dost," dodal.
"Obecně platí, že čím novější je virus, tím větší účinek na společnost má stran nemocnosti a úmrtnosti," řekl Maďar.
V sezoně na přelomu let 2018 a 2019 vyhledalo v ČR praktického lékaře s akutní respirační infekcí a chřipkou 996.000 lidí. Z toho 625 muselo být hospitalizováno na jednotce intenzivní péče a 195 z nich zemřelo.
Očkovat proti chřipce se v Česku nechává každoročně jen asi pět až deset procent dospělých a pět procent dětí, což je jeden z nejhorších podílů v Evropě. Stejně jako chřipce i koronaviru nejčastěji podle Maďara podlehnou starší a jinak oslabení lidé, například pacienti s chronickými nemocemi.
"Do dvou metrů se koronavirus přenáší tak, že kapénky vdechneme nosem nebo pusou a velmi pravděpodobně i přes oční sliznici," vysvětlil lékař. Podle dostupných informací se nakazili i zdravotníci, kteří měli roušku přes ústa a nos. Zatím podle Maďara není jisté, jestli se virus vylučuje z těla ve stolici nebo se přenáší pohlavním stykem. "Prvních 40 lidí se nakazilo nejspíš na tržišti ve Wu-chanu, od nich se ten virus šířil mezi lidmi dál. To je ten hlavní způsob přenosu," řekl.
Další vývoj situace v Česku podle něj bude záležet na tom, jak se zachovají konkrétní cestující, kteří by mohli virus přivážet. Musí u sebe sledovat případné příznaky a pak informovat lékaře. Důvody k panice podle něj nejsou, rizika by ale lidé neměli ani podceňovat.
"Když si lidé uvědomí, že nějaké riziko je, začnou si pečlivěji mýt a dezinfikovat ruce, někdo použije roušku, tak to pomůže i v prevenci jiných sezonních respiračních viróz. Takže nakonec to může být i celé pozitivní," uzavřel.