Magnesium v těhotenství pomáhá předcházet předčasnému porodu. Jaká je doporučená denní dávka?

21. 1. 2021 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Jako nastávající maminka nejspíš dobře víte, že v tuto chvíli je více než kdy jindy důležité hlídat si vyvážený příjem živin, minerálů a vitamínů. Jedním z nich je hořčík neboli magnesium, který je nezbytný nejen pro správný vývoj dítěte, ale i zdravý průběh těhotenství. Nedostatek hořčíku může vést k předčasným kontrakcím a vyústit v předčasný porod. Jaké je doporučené množství hořčíku v těhotenství a v jakých zdrojích jej naleznete?


Jakou roli hraje magnesium pro organismus?

Magnesium neboli hořčík je minerál zapojený do stovek chemických reakcí ve vašem těle, který hraje zásadní roli v imunitní, svalové a nervové funkci. Aby vaše svaly fungovaly správně, potřebují vyvážený poměr hořčíku a vápníku. Zatímco vápník je nezbytný pro svalové napětí, hořčík je potřebný pro svalovou relaxaci.

Pokud se koncentrace vápníku ve svalu zvýší v důsledku nedostatku hořčíku, sval se již nemůže uvolnit a mohou se objevit křeče. Hořčík je však důležitý také pro mnoho dalších procesů v těle, a to včetně regulování hladiny cukru v krvi, krevního tlaku, tvorby bílkovin, kostí a DNA.

Proč je magnesium v těhotenství důležité?

Pokud se v těhotenství objeví silný nedostatek hořčíku, stahovaná děloha se již nemůže uvolnit. Následně se dostavují křeče, které by mohly vyvolat předčasné kontrakce a ve vážnějších případech vést k předčasnému porodu. Zároveň se zvyšuje riziko vysokého tlaku, tudíž může být nedostatek hořčíku zodpovědný i za nástup preeklampsie a zesílení těhotenské nevolnosti.

Hořčík také hraje roli v dělení a růstu buněk embrya. V pozdních stádiích těhotenství musí být nenarozené dítě dostatečně zásobováno hořčíkem.Během posledních tří měsíců gravidity si pak embryo uloží v rostoucích kostech a svalech až 7 mg magnesia.

Jak se projevuje nedostatek hořčíku v těhotenství?

Mnoho těhotných žen si v případě nedostatku hořčíku stěžuje na lýtkové křeče a neurčité bolesti břicha. Tyto projevy ještě nejsou důvodem k tomu, abyste si začaly dělat obavy o vaše zdraví, přesto byste měly poslouchat signály svého těla, konzultovat situaci s lékařem a případně podstoupit test na nedostatek hořčíku. Mezi typické příznaky nízké hladiny magnesia patří:

  • Svalové záškuby a křeče
  • Svalová slabost a únava
  • Silné či nepravidelné bušení srdce
  • Vysoký krevní tlak
  • Únava a vyčerpání

Doporučené množství magnesia pro těhotné

Abyste neriskovaly, že se budete potýkat se sníženou hladinou hořčíku v těhotenství, můžete zvýšit jeho přísun již při plánování početí. Doporučená denní dávka hořčíku v těhotenství představuje přibližně 350 až 400 mg.

Jedním z důvodů, proč by si těhotné ženy měly více hlídat příjem hořčíku, je ten, že v důsledku hormonálních změn během těhotenství se ho více vylučuje močí. Tím se zvyšuje riziko nedostatku magnesia i v případě, že jste se dříve s žádnými obtížemi nepotýkaly.

Do kdy brát magnesium v těhotenství?

Mnoho lékařů doporučuje udržovat zvýšený přísun hořčíku po celou dobu těhotenství i v průběhu kojení. Tímto způsobem zůstává hladina hořčíku u matky a dítěte během důležitých prvních měsíců vyvážená. Pokud tedy přemýšlíte nad tím, kdy vysadit hořčík v těhotenství, bude lepší se neunáhlit a pokračovat co nejdéle.

Jaké přírodní zdroje jsou bohaté na hořčík?

Nejvyšší množství hořčíku z přírodních zdrojů obsahují jednoznačně ořechy a semínka, zejména slunečnicová a lněná. Pšeničné klíčky a oves mají také poměrně vysoké množství hořčíku. Jedna porce müsli denně s několika plátky banánu vám tedy může zajistit denní příjem dávky hořčíku.

Přesto však některé ženy mají i tak problémy s dosažením doporučené denní dávky, jelikož tělo nedokáže využít veškerý hořčík z rostlinných zdrojů a většinu z nich rovnou vyloučí. Důvodem je, že kyselina fytátová, která se běžně vyskytuje v rostlinných potravinách, na sebe váže hořčík. Níže je uveden obsah hořčíku ve 100 gramech některých z jeho nejlepších zdrojů:

  • Slunečnicová semínka: 420 mg
  • Lněná semínka: 350 mg
  • Mandle: 270 mg
  • Dýňová semínka: 262 mg
  • Tmavá čokoláda: 176 mg
  • Arašídy: 168 mg
  • Banán: 45 mg

Předávkování hořčíkem v těhotenství

Zdraví jedinci vylučují přebytek hořčíku v krvi ledvinami a močí. Pokud se stane, že přijmete více hořčíku najednou, část dávky bude vyloučena stolicí. Jakmile se zvyšuje příjem magnesia, méně se jej vstřebává do těla. V důsledku toho se můžete potýkat s vedlejším účinkem, kterým je průjem. Za určitých okolností může být tento výsledek dokonce žádoucí, jelikož ulevuje od zácpy, která představuje častý problém v těhotenství.

Předávkování magnesiem se tedy obávat nemusíte. Jak jsem si již uvedli výše, ženské tělo zpravidla vyloučí více hořčíku, než je žádoucí. Problémem tedy typicky bývá jeho nedostatek, nikoli nadbytek. Pokud se přeci jen obáváte zažívacích potíží, užíváním malých dávek hořčíku po celý den můžete tomuto nežádoucímu účinku snadno zabránit. Pokud máte obavy z nedostatku hořčíku, neváhejte se obrátit na svého lékaře, který vám doporučí vhodné tabletové doplňky.

Zdroje: zena.aktualne.cz, healthline.com, woerwagpharma.de

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?