V čem se vitamíny pro těhotné liší od těch ostatních?
Těhotenské neboli prenatální vitamíny jsou vyráběny speciálně pro gravidní ženy, jelikož obsahují doporučenou denní dávku vitamínů, které jsou pro vývoj dítěte a zdravé těhotenství důležité. Množství vitamínů a minerálů, které by těhotné ženy měly za den přijmout, se totiž značně liší od doporučeného přísunu pro ženy, které těhotné nejsou.
Proč jsou vitamíny v těhotenství důležité?
Těhotenské vitamíny obsahují nejen doporučené denní množství vitamínů, ale také minerálů, které tělo nastávající matky potřebuje během těhotenství. To pomáhá zajistit, aby její rostoucí dítě dostalo vše, co vyžaduje ke správnému vývoji.
Vitamíny pro těhotné mohou také snížit pravděpodobnost vrozených vad. U některých žen může užívání těhotenských vitamínů dokonce pomoci snížit obávanou nevolnost a s ní spojené zvracení.
Jaké jsou nejlepší vitamíny pro těhotné?
Přemýšlíte nad tím, jaké vitamíny v těhotenství jsou nejdůležitější? Měly byste užívat takové, které obsahují především kyselinu listovou, také známou jako folát. Jedná se asi o nejdůležitější vitamín v tomto období, protože pomáhá předcházet závažným vrozeným vadám mozku a páteře plodu (tzv. rozštěpům neurální trubice).
Kyselina listová
Těhotné matky potřebují 600 mikrogramů kyseliny listové na den, ale protože je těžké získat tolik ze samotné stravy, váš prenatální vitamín by měl obsahovat alespoň 400 až 800 mikrogramů.
Železo
Vaše tělo během těhotenství vytváří větší množství krve než normálně. Děje se tak kvůli vývoji placenty a dítěte, což znamená i nutnost většího přísunu železa. Ženy, které nejsou těhotné, potřebují 18 miligramů železa na den, zatímco těhotné ženy 27 miligramů denně.
Prospěšné mastné kyseliny
Některé těhotenské vitamíny obsahují také mastné kyseliny, jako je kyselina dokosahexaenová (DHA) ze skupiny Omega 3 a kyselina arachidonová (ARA) ze skupiny Omega 6. Tyto prospěšné tuky pomáhají dítěti ve správném vývoji. DHA je důležitá především pro správnou funkci mozku dítěte, zejména ve třetím trimestru těhotenství.
Cholin
Většina těhotných žen nemá dostatečný přísun cholinu, takže je důležité zahrnout do stravy potraviny, které jsou na něj bohaté, jako jsou žloutky, nebo si vzít doplněk, který obsahuje tuto potřebnou živinu. Cholin je nezbytný pro vývoj mozku plodu a funkci placenty, a je také prospěšný pro vaše zdraví, především pro zlepšení paměťových funkcí.
Další důležité vitamíny na podporu těhotenství
Přestože těhotenské vitamíny jsou nezbytné pro doplnění většiny důležitých vitamínů a minerálů, je stejně důležité jíst vyváženou stravu a zajistit tak vašemu tělu přísun všech potřebných živin, které podpoří růst dítěte. Mezi další vitamíny a minerály, které byste během těhotenství měly doplnit, patří především:
Kdy začít brát těhotenské vitamíny?
Nejlepší doba, kdy začít brát prenatální vitamíny, je už před samotným početím. Kyselina listová doplňovaná ještě před početím výrazně snižuje pravděpodobnost defektu páteře, jako je spina bifida. Páteř dítěte se totiž vyvíjí již během prvního měsíce těhotenství. Často k tomu tedy dochází ve chvíli, kdy možná ještě ani nevíte, že jste těhotné.
Co když jste vitamíny před otěhotněním nebraly?
Pokud jste nezačaly užívat těhotenské vitamíny před početím, začněte je brát, jakmile zjistíte, že jste těhotné. Během těhotenství byste měly pokračovat v užívání těchto vitamínů každý den. Váš lékař vám může také doporučit, abyste v tom pokračovaly ještě po porodu, pokud budete kojit.
Vitamíny na podporu otěhotnění
Při snaze o zdravé těhotenství je dostatečný příjem vitamínů a minerálů zásadní. Z toho důvodu byste měly dbát na vyváženou stravu bohatou na všechny potřebné živiny. Některé mohou dokonce pomoci s léčbou syndromu polycystických vaječníků (PCOS), což je nejčastější příčina ženské neplodnosti.
Základní vitamíny na otěhotnění
Nejdůležitější vitamín, který je třeba brát při pokusu o početí, stejně jako pro udržení zdravého těhotenství, je standardní těhotenský vitamín, jehož nejdůležitější složkou je kyselina listová. Dalšími důležitými vitamíny pro podporu plodnosti jsou:
- Vitamin D: Některé studie odhalily, že nízké hladiny vitaminu D mohou snížit pravděpodobnost početí. Nedostatečné hladiny vitaminu D mohou také zvýšit riziko těhotenských komplikací, včetně vrozené křivice a zlomenin u novorozenců.
- Železo: Studie dále uvádí, že nedostatek železa může vést ke snížení plodnosti. Vědci, kteří zkoumali plodnost žen s nedostatkem železa, zjistili, že tyto ženy měly obtíže v podobě opožděné menstruace, časné menopauzy a nevysvětlitelné neplodnosti.
Vitamíny pro otěhotnění: na co si dát pozor
Zatímco některé vitamíny a živiny jsou pro plodnost téměř nezbytné, vždy je dobré promluvit si se svým lékařem, abyste znaly své individuální potřeby. A to ideálně dříve, než začnete brát doplňky.
Některé doplňky by se neměly kombinovat s léky na předpis a také je možné se jimi předávkovat. Váš lékař vám může pomoci určit, zda lze nedostatky napravit užíváním doplňků stravy nebo jednoduše změnami vašeho jídelníčku.
Zdroje: medicalnewstoday.com, rehabilitace.info, maminka.cz, sunar.cz