Předávkování vitamíny hrozí při užívání doplňků. Nebezpečné jsou zejména vitamíny A, D, E a K

4. 7. 2022 7:30
přidejte názor
Autor: Unsplash

Přestože je příjem vitamínů pro lidské zdraví nezbytný, velké množství může být naopak škodlivé a v některých případech až život ohrožující. Řeč je zejména o vitamínech rozpustných v tucích (A, D, E, K), které se mohou hromadit v těle a vést k předávkování. Nejlepším způsobem, jak předejít předávkování vitamíny, je konzumace zdravé a pestré stravy a vyhýbání se doplňkům výživy, nemáte-li k tomu zdravotní důvody.

Kdy může dojít k předávkování vitamíny?

Pravděpodobně už jste mnohokrát slyšeli rčení, že „všeho moc škodí“. A to samé platí pro vitamíny. Přestože jsou vitamíny životně důležité látky, které lidský organismus potřebuje ke správnému fungování, ve větším množství, než je doporučená denní dávka, mohou být pro tělo škodlivé. To hrozí zejména při nesprávném užívání vitamínových doplňků.

Zatímco nadbytečné množství vitamínů rozpustných ve vodě (B a C) tělo zpravidla vyloučí močí, u vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E, K) může dojít i k předávkování neboli hypervitaminóze. Je to z důvodu, že tyto vitamíny se v těle ukládají na poměrně dlouhou dobu. Rizikové je především předávkování vitamínem A. [12]

Vitamíny nejlépe získáte z pestré stravy. Jaké potraviny obsahují nejvíce vitamínů?
Přečtěte si také:

Vitamíny nejlépe získáte z pestré stravy. Jaké potraviny obsahují nejvíce vitamínů?

Vitamíny rozpustné ve vodě

Vitamíny rozpustné ve vodě se hůře ukládají v tkáních, neboť organismus si vezme pouze potřebnou dávku a zbytek vyloučí močí. Vzhledem k tomu, že v těle nezůstávají delší dobu, je méně pravděpodobné, že způsobí zdravotní problémy při vyšších dávkách. Užívání nadměrného množství ovšem může mít některé vedlejší účinky, zejména pokud jde o vitamín B6. Vitamíny rozpustné ve vodě a jejich doporučené množství jsou následující:

  • vitamín C (kyselina askorbová): doporučená dávka 80 mg/den,
  • vitamin B1 (thiamin): doporučená dávka 1,1 mg/den,
  • vitamin B2 (riboflavin): doporučená dávka 1,4 mg/den,
  • vitamin B3 (niacin): doporučená dávka 16 mg/den,
  • vitamin B5 (kyselina pantothenová): doporučená dávka 6 mg/den,
  • vitamin B6 (pyridoxin): doporučená dávka 1,4 mg/den,
  • vitamin B7 (biotin): doporučená dávka 50 μg/den,
  • vitamin B9 (kyselina listová): doporučená dávka 200 μg/den,
  • vitamin B12 (kobalamin): doporučená dávka 2,5 μg/den. [34]

Předávkování vitamínem C: příznaky

Přestože vitamín C má poměrně nízkou toxicitu, ve vysoké dávce může způsobit zažívací potíže, jako je nevolnost, průjem, křeče či zvracení. Pokud překročíte dávku 6 gramů na den, můžete rovněž trpět bolestmi hlavy či problémy se spánkem. Při „předávkování“ vitamínem C běžně nedochází k výsevu vyrážky. Doplňování je vhodné při oslabeném imunitním systému bacily.

Předávkování vitamínem B3: příznaky

Samotný vitamín B3 je poměrně neškodný, nicméně pokud je užíván ve formě kyseliny nikotinové, může vést k vysokému krevnímu tlaku, bolestem břicha, zhoršenému vidění a dokonce i poškození jater. Škodlivá je dávka přesahující 1 gram na den. Nedostatek tohoto vitamínu je poměrně vzácný, ale doplňuje se například při léčbě cholesterolu.

Předávkování vitamínem B6: příznaky

Zvýšený příjem vitamínu B6, zejména při dlouhodobém užívání, může vést k rozvoji neurologických problémů, jako je citlivost na světlo, kožní léze, nevolnosti a pálení žáhy. Nedostatek vitamínu B6 je ovšem velmi ojedinělý, není tedy zpravidla nutné jej doplňovat. Používá se výjimečně ke snížení homocysteinu v krvi a léčbě depresí.

Předávkování vitamínem B9: příznaky

Zvýšený příjem kyseliny listové je doporučován zejména ženám v těhotenství. Užívání příliš velkého množství může ovšem negativně ovlivnit mentální funkce, imunitní systém a zakrýt nedostatek vitamínu B12, který může vést k poškození nervů.

Vitamín B12: hrozí předávkování?

Větší dávka vitamínu B12 je zpravidla neškodná. Tento vitamín, stejně jako vitamíny B1, B2, B5 a B7, má natolik nízkou toxicitu, že nebyla prozatím stanovena horní hranice pro jeho toleranci. Doporučená denní dávka tedy spíše určuje množství, u kterého je silně nepravděpodobné, že by mohlo vést k jakýmkoliv vedlejším účinkům. [5, 6, 7, 8]

Užíváte pravidelně nějaké vitamíny rozpustné v tucích?

Vitamíny rozpustné v tucích

Vitamíny rozpustné v tucích se snadno hromadí v tělesných tkáních, čímž mohou být při překročení doporučené denní dávky velmi škodlivé, a to především při dlouhodobém užívání.

Tyto vitamíny se vstřebávají do těla spolu s tuky ve vaší stravě a ukládají se v tukové tkáni vašeho těla a v játrech. Přirozenou konzumací těchto vitamínů ze stravy je předávkování velmi nepravděpodobné, vitamínové doplňky však mohou mít negativní vliv na vaše zdraví. Řadíme sem tyto vitamíny:

  • vitamín A (retinol a karotenoidy): doporučená denní dávka 800 μg,
  • vitamín D (kalciferoly): doporučená denní dávka 5 μg,
  • vitamín E (tokoferoly a tokotrienoly): doporučená denní dávka 12 mg,
  • vitamín K (fylochinony, farnochinony): doporučená denní dávka 75 μg. [9, 10]

Předávkování vitamínem A: příznaky

Předávkování vitamínem A může být způsobené užitím vyšší dávky během krátké doby nebo hromaděním tohoto vitamínu po delší dobu. Předávkování se obvykle pojí s doplňky stravy a může vést k následujícím obtížím:

  • vypadávání vlasů,
  • suché a popraskané rty, suchá kůže i sliznice,
  • bolesti hlavy a zvracení,
  • zmatenost,
  • poškození jater,
  • ztráta kostní hmoty,
  • plicní problémy u kuřáků,
  • poruchy vývoje plodu u těhotných žen,
  • zvýšené riziko úmrtí.

Předávkování vitamínem D: příznaky

Předávkování vitamínem D může vést k hromadění vápníků v měkkých tkáních, jako je srdce, cévní systém a ledviny, a posléze i k poškození těchto orgánů. Důležité je vědět, že předávkování nehrozí ze stravy ani při vystavování se slunečním paprskům. Doplňování lze tedy zvážit v zimních měsících, nemáte-li ho dostatek ze stravy. Užívání vysoké dávky vitamínu D se může projevit příznaky, jako jsou:

  • ztráta chuti k jídlu,
  • hubnutí,
  • nepravidelný srdeční tep.

Předávkování vitamínem E: příznaky

Vysoké dávky vitamínu E mohou vést v první řadě k potížím se zažíváním, jako je průjem a žaludeční obtíže. Dále však mohou narušovat srážlivost krve, způsobit krvácení a dokonce vést ke hemoragické cévní mozkové příhodě, která se vyznačuje krvácením do mozku.

Předávkování vitamínem K: příznaky

Nejčastějšími důvody pro doplňování vitamínu K jsou problémy se srážlivostí krve, osteoporóza, cukrovka a další zdravotní stavy. Při předávkování tímto vitamínem hrozí zvýšené riziko krevních sraženin, které může dlouhodobě vést k mrtvici a infarktu. [11, 12, 13, 14]

Jak předcházet předávkování vitamíny?

Základem přiměřeného příjmu vitamínů je zdravá a pestrá strava, která by vašemu tělu měla dodat veškeré živiny, jež potřebuje. Doplňování vitamínů prostřednictvím tablet je vhodné pouze tehdy, má-li tělo zvýšené nároky na získání některých vitamínů, příjem stravou není dostatečný nebo je narušeno vstřebávání vitamínů.

O vhodnosti doplňování vitamínů je proto dobré nejprve se poradit s vaším lékařem. Pokud užíváte vitamíny v podobě doplňků, vždy se řiďte pokyny na obalu balení a nepřekračujte doporučené denní množství, neurčí-li tak samotný lékař. Pamatujte, že vitamínové doplňky nenahradí zdravé stravovací návyky, proto se raději zaměřte na konzumaci přírodních zdrojů vitamínů. [15, 16, 17]

Zdroje: vimcojim.cz, healthline.com, webmd.com, verywellfit.com, bannerhealth.com, flushinghospital.org

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?