SUMMARY The article aims to stress the importance of pressure ulcer prevention, care of pressure ulcers in various stages and using proper dressing material.
Dekubitus neboli proleženina je ohraničené odumření tkáně, které vzniká dlouhotrvajícím tlakem způsobujícím poruchu prokrvení tkáně.
Prevenci vzniku a ošetřovatelské péči o dekubity je stále věnována zvláštní pozornost. Není tomu jinak ani na naší standardní lůžkové stanici a jednotce intenzivní péče. Této problematice se dnes a denně s velkou pozorností věnujeme a vše pečlivě zaznamenáváme do ošetřovatelské dokumentace.
Nejčastějšími příčinami vzniku dekubitů je imobilní pacient a špatná týmová ošetřovatelská péče. Proto je nutné, aby každý z ošetřovatelského týmu byl seznámen s ošetřovatelským plánem. Kvalitní a spolupracující tým, jehož součástí jsou kromě sester, ošetřovatelek a sanitářů také fyzioterapeut, ergoterapeut, nutriční asistent, studenti zdravotnických škol a rodinní příslušníci, nesmí být k ošetřování takto nemocných lhostejný.
Vzniku dekubitů lze předcházet včasnou mobilizací, pravidelným polohováním bez noční pauzy, kvalitní stravou s ohledem na stav pacienta včetně podávání doplňkových potravin (nutridrinky, ovoce, kompoty aj.), vyrovnanou bilancí tekutin. Významnou rolí v prevenci je používání a správný výběr matrace do lůžka nemocného, polohovací pomůcky, kvalitní výrobky pro ošetřování ran a dodržování hygieny. Nemalou úlohu hraje psychická podpora a spolupráce s pacientem.
Na našem pracovišti se řídíme zásadami postupu pro ošetřování dekubitů. Nejdůležitějšími kroky je zabránit traumatu rány, bolesti, rozšíření infekce, poškození okolí kůže. Prevenci traumatu rány předcházíme šetrným převazem – obvaz nestrháváme, ale k odloučení obvazu používáme sterilní fyziologický roztok nebo ránu sprchujeme vlažnou tekoucí vodou a po osušení ji kryjeme vhodným nepřilnavým
sterilním krytím. Při převazu postupujeme asepticky a chráníme se jednorázovými osobními ochrannými pomůckami (rukavice, ústenka, empír). Pokud je pacient schopen kontaktu, po celou dobu převazu s ním komunikujeme.
Kazuistika
Pan P. J. (*1976), ženatý, bydliště v okrese Liberec se stal 16. srpna 2006 účastníkem autonehody. Seděl na sedadle za řidičem a musel být z vozu vyprošťován. Po nehodě měl Glasgow Coma Scale 4. Základní lékařská dg. zněla: fraktura C 1, fraktura acetabula, kontuze hrudníku, traumatické aneurysma. Protože stav pacienta neumožňoval překlad z oddělení ARO do spádové oblasti (opakovaně extubován), byl 16. září 2006 přeložen s dekubity na hlavě, sakru a hýždích na naši JIP. Po zhodnocení dekubitů na našem pracovišti začalo intenzivní ošetřování. Změnily jsme krycí materiál a postup ošetřování, než který byl zvolen na předchozím oddělení. Péče o dekubity začala.
Převazy a výměny krytí byly prováděny podle
ošetřovatelského plánu. Od posledního převazu 9. října 2006 došlo k mírnému zhojení v oblasti levé hýždě a sakra. Dekubitus na hlavě a pravé hýždi byl téměř zhojen. Z důvodu zlepšení zdravotního stavu byl pacient 13. října 2006 převezen do nemocnice ve Frýdlantu v Čechách.
Díky snaze všech zainteresovaných byla péče o dekubity našeho pacienta snazší. Doporučuji proto předcházet vzniku dekubitů prevencí a již při mírném začervenání věnovat kůži zvýšenou pozornost a péči.