Je to podobné jako u neštovic, kdo je jednou prodělal, získal na ně celoživotní imunitu. A s pátou nemocí je to stejné. Většina lidí jí onemocní už v předškolním věku, pro který je přímo typická, může ale postihnout i dospělé. Pro většinu z nás nepředstavuje pátá nemoc žádné nebezpečí, po čase totiž sama odezní. Nebezpečná ale může být pro těhotné ženy.
Příznaky páté nemoci
Pátá nemoc se zpočátku projevuje podobně jako chřipka. Dítě má zvýšenou teplotu. Trpí celkovou slabostí a bolestí svalů či kloubů. Nemocný má sníženou imunitu v důsledku které, může trpět například zánětem hltanu, rýmou či lehkou angínou.
Po několika dnech se na tvářích objevuje vyrážka, která tvarem připomíná motýlí křídla. Kůže kolem úst je naopak znatelně bledá. Červená až fialová vyrážka se postupně objevuje také na trupu a končetinách. Může, ale nemusí svědět. V některých případech nemoc probíhá bez vnějších projevů.
Inkubační doba
Nemoc způsobuje parvovirus B19, který se přenáší kapénkovou cestou, tedy vzduchem. Inkubační doba je jeden až dva týdny, nemocný je zpravidla nejvíce nakažlivý ještě před výskytem kožních příznaků. Obecně však nemoc příliš infekční není. I přesto se doporučuje nemocného izolovat od zdravých jedinců, hlavně pak těhotných žen.
Pátá nemoc v těhotenství
Kromě kapénkové cesty se nemoc šíří také přes placentu z matky na plod. Těhotné ženy, které mají na pátou nemoc podezření by měly okamžitě vyhledat lékaře. Virus totiž může plod poškodit, například mu způsobit poruchy s tvorbou krve, v některých případech dokonce smrt. Pravděpodobnost nákazy je však nízká – zhruba 10 procent.
Léčba nemoci
Základem léčby je klid na lůžku a dostatek tekutin. Popřípadě je možné podávat léky na snížení teploty (Paralen, Nurofen). Pacienti by se rovněž měli vyvarovat škrábání vyrážky, která může ale nemusí svědět. Nemoc časem sama odezní, kožní příznaky většinou vymizí do sedmi dnů. Komplikace mohou nastat u lidí se sníženou imunitou nebo chronickou chudokrevností. Těm je během nemoci nutno přechodně podávat krevní transfúze.
Prevence nemoci
Konkrétní preventivní opatření neexistují. Obecně se doporučuje dostatek pohybu, vyvážená strava, přísun vitamínů a dostatek spánku.