"S rostoucím věkem dochází k negativním změnám imunitního systému, schopnost lidského organizmu bojovat s infekcemi se snižuje. Infekční nemoci mohou probíhat závažně i u do té doby zdravého seniora. Pokud senior zároveň trpí i chronickým onemocněním, riziko nákazy se zvyšuje," uvedla k potřebnosti očkování primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová. Loni pneumokokem onemocnělo 444 osob a nemoci podlehlo 79.
Některý z 90 typů pneumokoků má v dýchacích cestách asi pět až deset procent dospělých a 20 až 40 procent dětí. Jejich imunita si s bakteriemi většinou poradí a ty vymizí nebo je nahradí jiný typ. Rizikovým faktorem pro nákazu je kouření, pobyt v prašném prostředí, ale také chřipka nebo alergie.
Bakterie se podobně jako chřipka šíří vzduchem. Způsobují záněty uší, kloubů, vedlejších dutin, ale i pobřišnice, krve či mozku. Mezi nejzávažnější komplikace patří zápal plic, který ročně postihne až 100.000 lidí, pětina z nich musí být hospitalizovaná a kolem 3000 ročně zemře. Kromě pneumokoků má ale i jiné příčiny.