Adherencí lékaři označují ochotu pacienta spolupracovat s lékařem, kromě užívání léků jde například o dodržování diety, pohyb nebo zanechání kouření. "Adherence k léčbě je zásadním předpokladem úspěchu jakékoliv terapie," uvedl předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP) Štěpána Svačiny.
Podle dřívějších průzkumů se může nedodržování pokynů k léčbě projevit i na dožití pacienta. Odborníci uvedli, že nejvíc hřeší pacienti, jejichž nemoci v aktuálním stavu nebolí jako cukrovkáři, lidé s vysokých krevním tlakem nebo cholesterolem.
Podle průzkumu jich léčbu nedodržuje asi polovina. "U infekce HIV, které se všichni pacienti bojí, je adherence skoro sto procent. Ale u nemocí srdce, které jsou nejčastější příčinou úmrtí, poloviční," uvedl místopředseda Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP Igor Karen.
Projeví se u nich podle předsedy České společnosti pro aterosklerózu ČSL JEP Michala Vráblíka častějšími pobyty v nemocnici a zdravotní systém stojí miliardy korun navíc. Ochotu dodržovat léčbu může podle lékařů ovlivnit dále například pochopení instrukcí lékaře, velikost tablety, forma užívání, nežádoucí účinky nebo doplatky na léky. Nedávno lékaři informovali o tom, že správně nebere léky také asi polovina pacientů s astmatem.
Z průzkumu mezi více než 14.000 pacienty s vysokým tlakem (hypertenzí), cukrovkou a obezitou vyplynulo, že 47 procent neužívá léky podle doporučení lékaře více než jednou měsíčně, sedm procent několikrát týdně. Adherence se zvyšuje, pokud si pacient pravidelně sám měří krevní tlak, naopak klesá u kuřáků. Ve věkové kategorii 55 až 64 má hypertenzi 72 procent mužů a 64 procent žen.
Podle praktických lékařů by mohlo pomoci, kdyby měl lékař na jednoho pacienta více času, podával mu informace o možných nežádoucích účincích nebo mohl snížit počet užívaných léků například kombinovanou tabletou. Lékárníci doplňují, že by pomohla balení léků jednoznačně rozpoznatelná a označená, na jakou nemoc jsou předepsané.