Prudký nárůst počtu lidí nakažených spalničkami začal v únoru. Zatímco ještě v lednu se počty případů pohybovaly kolem jedné desítky týdně, začátkem února již vystoupaly až na tři desítky. V březnu se pak objevovalo i pět až šest desítek nových případů týdně. Od konce března ale počty nakažených zase postupně klesají.
Nejvíce nových případů spalniček zaznamenali minulý týden zdravotníci v Praze, a to tři. Dva případy se objevily v Jihomoravském kraji a po jednom v Moravskoslezském a Plzeňském kraji.
Prvními příznaky spalniček jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek, někdy bílé tečky v ústech. Později se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny. Nemoc se šíří kapénkami. Od nakažení se projeví za jeden až tři týdny. Při léčbě je povinná hospitalizace na infekčním oddělení a izolace po sedm dní od objevení vyrážky. Vyšetření musejí být všichni, kdo se s nemocným potkali.
Kdo spalničky prodělal, zůstává proti nemoci imunní celoživotně. Nemoc se v populaci nešíří, pokud je očkovaných 95 procent populace, což Česko dosáhlo naposledy před pěti lety.