Rakovina plic představuje jedno z nejběžnějších onkologických onemocnění. Naprostá většina nádorů plic navíc patří mezi ty zhoubné. Do této skupiny patří jak nádory průdušek, tak i útvary rostoucí v plicní tkáni. Až v 90 % případů se jedná o karcinom plic (bronchogenní karcinom), který může být mimořádně agresivní. [1, 2]
Příznaky rakoviny plic
První příznaky rakoviny plic zaznamená většina pacientů bohužel až ve chvíli, kdy už je onemocnění v pokročilé fázi. V největším ohrožení jsou kuřáci, a to nejen ti aktivní, ale i bývalí nebo pasivní.
Typické projevy rakoviny plic
Níže uvedené příznaky karcinomu plic mohou poukazovat i na jiná a méně závažná onemocnění, ale rozhodně se je nevyplácí podceňovat:
- přetrvávající kašel – trvá několik týdnů a postupně se zhoršuje,
- změna charakteru kašle – to se týká hlavně kuřáků trpících chronickým kuřáckým kašlem,
- hemoptýza – vykašlávání krve, někdy se objeví jen nitky krve ve vykašlávaném hlenu,
- potíže s dýcháním – nádor může zužovat dýchací cesty (případně vést k hromadění tekutiny v plicích), takže má pacient pocity dušnosti, objevují se hlavně při zátěži,
- změna hlasu nebo chrapot – tyto problémy se objeví, když se nádor rozšíří na hlasivky,
- bolest na hrudi – zhoršuje se při hlubokém dýchání a při kašli,
- opakované záněty plic a průdušek – zúžené dýchací cesty představují ideální prostředí pro rozvoj infekcí,
- úbytek na váze – jde o běžný projev mnoha onkologických onemocnění.
Varovným signálem mohou být i nespecifické bolesti v různých částech těla, nejčastěji v oblasti zad či boků. Nádor plic totiž může utlačovat některé nervy, což vede k bolestem. [3, 4, 5]
Příznaky pokročilé rakoviny plic
Ve třetím a čtvrtém stádiu rakoviny plic se objevují v souvislosti s prorůstáním a metastazováním nádoru do jiných tkání a orgánů následující symptomy:
- syndrom horní duté žíly – změna tlaku v krčních žilách vede k tomu, že se objeví otoky na krku, obličeji a horních končetinách,
- oslabení nebo ochrnutí končetin – dochází k němu v případě, že se nádor rozšíří do páteře či míchy,
- ikterus (zežloutnutí bělma a kůže) – metastáza může zablokovat žlučové cesty nebo poškozovat funkci jater,
- Hornerův syndrom – soubor tří příznaků způsobený poruchou krčního sympatického systému, objevuje se bolest ramene, stejnostranné zúžení zornice (mióza), pokles očního víčka (ptóza) a zdánlivé zapadnutí oka dozadu do oční jamky (enoftalmus),
- bolesti kostí – objevují se v případě, že nádor metastázuje do skeletu. [6, 7, 8]
Zdroje: webmd.com, lungcancercenter.com, nih.gov, stefajir.cz, fnbrno.cz, nzip.cz, copn.cz, mou.cz
Hlavně aby se lékaři nad nálezem na snimku zamysleli, manžela astmatika lekař zanedbal i když ztratil uplně hlas a nemohl dýchat ,tak ho pět měsiců léčil antibiotikama . Po známostech jsme sehnali CT a tam se potvrdila rakovina plic už ve větším stadiu . Prognoza je špatná . Evidentně to lékař zanedbal i přes několik navštěv kde manžel už nemohl dýcht neuvěřitelné!!!!
Bohužel lékaři neléčí, vidím to všude kolem ne jen u mě.
Kouřím 59 let, je mi 73 a nic. Je to jen propaganda na vyšetření ,které nemá smysl a jde o peníze, které mají za ono vyšetření příslušné ordinace.
To máte zřejmě štěstí. Myslíte, že to tak mají všichni?Zas přiblblej dezolat.
Bohuzel muj otec na rakovinu plic zemrel. Nebyl to kurak, koureni nesnesl. Prisli na to pozde, bylo to uz v mozku aj. organech.
Tchýně celý život nekouřila, nepila, jedla zdravě a také zemřela na rakovinu plic.
Rakovinu plic mi objevili v roce 2019 čistě náhodou při preventivní prohlídce. Byla jsem naprosto v pořádku, žádný kašel, žádná dušnost ani žádné jiné příznaky. Za dva měsíce jsem podstoupila operaci, chemo i radioterapii a byla skoro tři roky v pořádku. A nyní ji zas při běžné kontrole objevili. A opět jsem žádné alarmující příznaky neměla. Kdybych nechodila na pravidelné kontroly, tak bych "spokojeně" žila i s ní ještě asi dlouho. Proto každému doporučuji pravidelné preventivní kontroly. Pevně věřím, že je opět teprve na začátku a podaří se nám ji zahnat.
Jitule, držím všechny palce co mám, aby to dobře dopadlo. Přidám případ ze života, tchán byl po operaci rakoviny plic, chodil na pravidelné kontroly, dlouho byl v pořádku, až po jedné se dozvěděl, že se rakovina vrátila. Byl z toho špatný a prohlásil, že podruhé už do toho nejde a že tedy holt umře. Po cca týdnu se zjistilo, že v nemocnici spletli výsledky a tchán je zdravý... Žil potom ještě mnoho let, bohužel té zákeřné svini neutekl, zemřel na rakovinu jinou.
Jituško,přeji mnoho sil a spolu s Vámi doufám v ten nejlepší výsledek.
Opatrujte se.
Jak probíhají pravidelně kontroly ?
Dobrý den,
pokud myslíte kontroly u praktického lékaře, tak probíhají každé dva roky od 18 let. Skládají se z fyzikálního vyšetření lékařem, doplnění anamnézy, kontrolu očkování, v různých časových intervalech také vyšetření krve, moči, provedení EKG. Měl by provést také orientační kontrolu zraku a sluchu. Praktický lékař také vyhodnocuje vaše onkologické riziko na základě vašeho stylu života, rizikovosti a anamnézy a dle toho vás následně odesílá na další vyšetření, jako je třeba rentgen plic, kožní vyšetření a jiné. Pokud během fyzikálního vyšetření objeví nějakou nesrovnalost (při nádoru plic by to mohl být asymetrický poslech, pískoty), zajistí vám další vyšetření.
A to zjistili z krve?
Dobrý den,
pro diagnostiku rakoviny plic je stěžejní především rentgenový snímek hrudníku následovaný bronchoskopií. Tomu zpravidla předchází fyzikální vyšetření (v tomto případě poslech plic). Odběr krve je spíše doplňkovým vyšetřením, které má za úkol vyloučit jiné příčiny obtíží. Abych tedy odpověděl na vaši otázku - Rakovina plic se běžným vyšetřením krve zjistit nedá.