Vyhlášky o samoobslužném, internetovém a zásilkovém prodeji léků a zřizování výdejen léků bez návaznosti na konkrétní lékárnu provázejí zavádějící informace. Upozorňuje na to PharmDr. Jaroslav Mazák z teplické lékárny Centrum.
„Především, jak internetový, tak samoobslužný prodej léků se týká pouze lékáren. Četl jsem v novinách, že pumpaři se těší na samoobslužný prodej léků. Jich se to ale vůbec netýká. Dál zůstává v platnosti prodej ohraničené skupiny léčiv, kterou mohou prodávat jak markety, tak zmiňovaní pumpaři, ovšem pouze přes pult. Zatím nikoli samoobslužným způsobem.“
Které konkrétní léky do této skupiny patří?
Například slabší ibalgin, paralen a živočišné uhlí. Jak říkám, je to poměrně úzce ohraničená skupina léků. Není to ale nic nového, tato vyhláška platí už od roku 1998. Tehdy ji také provázel velký humbuk. Ukázalo se však, že ze strany prodejců i zákazníků o to není velký zájem. Navíc, prodejci k tomu musí být patřičně vyškoleni, takže i v tomto případě musí léky prodávat odborný pracovník.
O samoobslužný prodej by markety a čerpací stanice zájem měly?
O ten zřejmě ano. Zatím ale pořád platí, že i když si samoobslužný prodej zřídí lékárna, stejně musí léky prodávat odborný pracovník, čili minimálně laborant. Jednoduše řečeno, nemohu si vzít do lékárny ke kase jen tak nějakou paní bez odborného vzdělání, aby si zákazník vybral léky v regálech a ona ho zkasírovala. Stejně mu to musí prodat farmaceut.
Jak to bude v případě samoobslužného prodeje s informacemi o lécích?
Lékárník zodpovídá za celistvost balení. Takže argument ministerstva zdravotnictví, že lidé jsou chytří a přečtou si příbalový leták, je zcestný. Nemohou si nic přečíst, protože si lék nemohou rozbalit a rozhodnout se, zda ho koupí či nikoli. Nejprve si ho musí koupit a teprve doma si ho přečtou. Když budou důslední a přečtou si ho důkladně, teprve doma se dozví všechny možné interakce a třeba zjistí, že k lékům, které berou na recept od lékaře, se to vůbec nehodí.
Zdá se, že na nových vyhláškách nejvíce vydělají výrobci léčiv.
Je paradox, že stát, který by měl lidi chránit, snažit se regulovat spotřebu léků a působit osvětově, aby se lidé o užívání léků radili a kupovali jen ty nejnutnější, je naopak tlačí k ještě větší konzumaci.
Podle ministerstva zdravotnictví by obě vyhlášky měly přispět k rozbití monopolu lékáren na prodej léků.
To je nám neustále předhazováno, že si chráníme monopol, ale já na tom nevidím nic špatného. Ano, lékárníci mají a měli by mít monopol na to, že prodávají léky. Vždyť například i knihkupci mají monopol na prodej knížek nebo řezníci na prodej masa. Bojují snad knihkupci o to, aby mohli prodávat vepřové? Každý dělá to, na co má odbornost.
Deník Směr
Reakce čtenářů
Mgr. Škrabalová
Zase smotáno páté přes deváté, vyhláška proti zákonu a výkladu SÚKLu a jednoduchých způsobem předneseno veřejnosti jako stádu ovcí.Takže zatím jsou tu nějaké mantinely, ale už se nebezpečně rozvolňují. A proč nikoho nezajímá situace, kdy výrobce léku v duchu rezervy MF schválené výrobní ceny si tuto cenu navýší na úkor lékárny a ta po výpočtu regulované ceny zjistí, že tzv. nakoupila dráž než loni a po odečtu snižující se úhrady VZP zjistí zase pacient, že doplácí více než loni. Jak to působí na veřejnost, když je masírována argumenty /?/, že doplácet více nemá! Však se to na někoho hodí, popřípadě to někdo snížením přirážky zaplatí!