Světový týden kojení připadá každoročně na první týden v srpnu, tedy od 1. do 7. srpna. Jeho cílem je zvýšit informovanost o prospěšnosti výživy mateřským mlékem.
"Výsledky průzkumu ukázaly, že 89 procent budoucích prvorodiček (v ČR) plánuje kojit. Z řad matek se však ke kojení nakonec přihlásilo ještě více žen, a to 93 procent. Devět ze sta pak uvedlo, že kojilo občas anebo vůbec," uvedl primář oddělení léčebné výživy Fakultní nemocnice Motol v Praze Petr Tláskal.
Doporučení světové zdravotnické organizace (WHO) je do šesti měsíců výhradně kojit, pak přidat příkrmy a pokračovat přibližně do dvou let. Organizace doporučují zahájit kojení v první hodině po porodu. Složení mateřského mléka je podle odborníků jedinečné a nenahraditelné. Kojení u dětí snižuje například riziko rozvoje alergií, cukrovky, zánětů střev či obezity, a naopak zvyšuje jejich inteligenci. Ženy chrání před rakovinou prsu nebo infarktem.
Alespoň tři měsíce až rok plánují v Česku kojit zhruba tři čtvrtiny prvorodiček. S tím, že je mateřské mléko pro dítě nejlepší výživou, souhlasilo v průzkumu 98 procent respondentek z řad budoucích maminek. Prospěšnost vidí hlavně v tom, že jde o přirozený způsob výživy. Podle třetiny je mateřské mléko zdravé a obsahuje potřebné živiny a vitamíny.
Dvě třetiny matek dle zjištění nadačního fondu kojily sedm a více měsíců a 40 procent déle než rok. Zhruba 60 procent budoucích prvorodiček uvedlo, že toho o kojení moc neví. Kolem 69 procent dotázaných matek nicméně odpovědělo, že nakonec mělo informací dost. Před porodem se dozvídají ženy nejvíce od rodiny a kamarádek, potom od lékařů a z internetu.
Z průzkumu také vyplynulo, že problémy s kojením mívají častěji ženy, které o něm nemají dostatečné informace. Často si neví rady s tím, jak se má dítě správně přisát k prsu nebo je trápí nedostatek mléka. Asi jedno procento matek podle dřívějších výzkumů ze zdravotních důvodů kojit nemůže.
Podíl nekojených dětí při propuštění z porodnice se dle dřívějších zjištění celorepublikově pohybuje kolem pěti procent. Kojení se musejí zcela vzdát jen matky HIV pozitivní. V případě jiných nemocí a podávání léku stačí podle odborníků kojení dočasně přerušit, mléko odstřikovat a po zlepšení zdravotního stavu co nejdříve opět v kojení pokračovat.
Průzkum se uskutečnil v polovině července a zúčastnilo se ho 250 matek a 250 prvorodiček, očekávají první dítě nebo plánují otěhotnět do pěti let.