Roční spotřeba čistého lihu je v Česku více než 11 litrů na osobu. Jeden panák destilátu, půllitr piva nebo dvě deci vína ho obsahují asi 20 gramů. "Asi dvacet procent populace v riziku vypije 67 procent veškerého vypitého alkoholu," uvedl Ladislav Csémy z Národního ústavu duševního zdraví.
Asi 28 procent populace podle něj tvoří abstinenti nebo umírnění konzumenti. S nižším rizikem užívá alkohol asi 53 procent Čechů, 12 procent je ve vyšším riziku a necelých sedm procent jsou problémoví konzumenti a mezi nimi i závislí na alkoholu, kteří běžné dávky překračují dvojnásobně a více.
V průzkumu byli lidé dotazováni také na to, jaké znají dopady alkoholu na zdraví. Téměř všichni si nadměrnou konzumaci spojilo s cirhózou jater, nemocemi ledvin, demencí nebo kornatěním cév. Méně než tři čtvrtiny mělo povědomí riziku neplodnosti, kolem dvou třetin o rakovině žaludku nebo tlustého střeva. "Jen jedna třetina si spojuje nadměrné pití s rakovinou prsu, což se v poslední době má za zcela prokázanou souvislost," uvedl vedoucí České koalice proti tabáku, která provozuje Národní linku pro odvykání 800 350 000, Lukáš Kohoutek. S odvykáním pití alkoholu pomáhají také psychiatrické nemocnice nebo pacientská sdružení.
Ministerstvo zdravotnictví připravuje návrh zákona na regulaci reklamy na alkohol. V budoucnu by měl být nabízen jen jako produkt, bez přítomnosti lidí. Návrh má být hotový do konce roku. Poslanci teď projednávají také daňový balíček, jehož součástí je vyšší zdanění tvrdého alkoholu.
Česko je společně s Francií na druhém místě v žebříčku spotřeby alkoholu mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Roční spotřeba čistého lihu na osobu činí 11,7 litru.