Rakovina dělohy se typicky projeví krvácením. Riziko se zvyšuje po menopauze

19. 1. 2023 7:30
přidejte názor
Autor: Depositphotos

Rakovina dělohy patří mezi nejčastější nádorová onemocnění pohlavních orgánů u žen. Z velké části ji způsobují zvýšené hladiny estrogenu, přičemž riziku jsou nejvíce vystaveny ženy po menopauze. Nemoc se pak často projevuje krvácením z dělohy již v prvním stádiu. Při včasném zahájení léčby, která bývá operační, je vysoká šance na úplné vyléčení.

Rakovina dělohy (děložního těla)

Co se dozvíte v článku
  1. Rakovina dělohy (děložního těla)
  2. Co rakovinu dělohy způsobuje?
  3. Jaké má rakovina dělohy příznaky?
  4. Rakovina dělohy: stádia a metastáze
  5. Diagnostika rakoviny dělohy
  6. Rakovina dělohy: terapie a úspěšnost léčby
  7. Prevence rakoviny dělohy a vaječníků

Rakovina dělohy je nejčastějším nádorovým onemocněním ženských pohlavních orgánů, zejména pak v období menopauzy. Riziko je také větší u žen, které jsou vystaveny vyššímu a delšímu účinku estrogenů, jako jsou například obézní nebo bezdětné ženy.

Děloha je svalovitý orgán uložený v centru pánve, u něhož odlišujeme dvě části: děložní tělo a děložní hrdlo (čípek). Rakovina děložního těla tedy není totéž jako rakovina děložního čípku, která zpravidla bývá způsobena HPV viry. Většina zhoubných nádorů dělohy vychází z její vnitřní stěny neboli endometria. [1, 23]

Co rakovinu dělohy způsobuje?

Asi 80 % karcinomů děložního těla vzniká na podkladě vlivu estrogenů (karcinom endometria typu 1), zatímco zbývajících 20 % má jiné příčiny (karcinomy endometria typu 2). Mezi vzácné nádory děložního těla dále patří také sarkomy, které vznikají v jiných tkáních a do dělohy se dostanou při jejich rozšíření.

Za nejprůkaznější a nejvýznamnější rizikový faktor je tedy považováno dlouhodobé působení estrogenů, které nejsou vyrovnávány dalšími ženskými hormony, a to konkrétně progestiny, které ženu chrání. Rizikové faktory pro rozvoj rakoviny dělohy jsou velmi podobné rakovině prsu. Konkrétně se jedná o následující:

Jaké má rakovina dělohy příznaky?

Rakovina děložního těla se v relativně časném stádiu může projevit krvácením z pochvy, a to od slabého špinění až po silné krvácení. Objevit se rovněž může hnisavý nebo krvavý výtok. Nejčastěji k němu dochází po menopauze. Jak se dále pozná rakovina dělohy? Možné příznaky zahrnují:

Pokud se u vás tento příznak objeví, je nezbytné vyhledat gynekologa, aby mohl být nádor odhalen včas. Čím dříve je odhalen, tím větší je šance na jeho léčbu. Další příznaky nebývají obvyklé a vznikají až po rozšíření rakoviny do jiných orgánů (metastázemi). [7, 8, 9]

Rakovina dělohy: stádia a metastáze

Pokud vám lékař diagnostikuje rakovinu dělohy, řekne vám také, v jakém stádiu se nachází, aby mohl stanovit nejvhodnější způsob léčby. Rakovina děložního těla, která vzniká ve vnitřní výstelce dělohy, představuje nejběžnější typ rakoviny dělohy. Vzácně se pak může jednat o sarkom, který začíná ve svalech a okolních tkáních. Jednotlivá stádia jsou charakterizována následovně:

  • Stádium 1: v první fázi onemocnění se rakovina nerozšířila mimo tělo dělohy, ale může ovlivnit žlázy děložního čípku a zúžit jeho průchod u spodní části dělohy.
  • Stádium 2: v druhém stádiu se rakovina děložního těla dostala i do tkání děložního čípku, ale ještě se nerozšířila mimo dělohu.
  • Stádium 3: v tomto stádiu se rakovina rozšiřuje do vaječníků a vejcovodů, vagíny nebo lymfatických uzlin. Stále však neovlivňuje močový měchýř ani výstelku konečníku.
  • Stádium 4: v poslední fázi nemoci se rakovina již rozšířila do močového měchýře nebo konečníku (metastázemi), případně i do vzdálenějších orgánů, jako jsou například plíce. [10, 11]
U rakoviny vaječníků rozhoduje včasná diagnostika. Většina žen ale přichází pozdě
Přečtěte si také:

U rakoviny vaječníků rozhoduje včasná diagnostika. Většina žen ale přichází pozdě

Diagnostika rakoviny dělohy

Gynekolog při podezření na rakovinu dělohy provede fyzické vyšetření pomocí gynekologických zrcadel a také ultrazvukové vyšetření. V některých případech pak může být nutné doplnit tyto testy i děložním výškrabem neboli kyretáží.

Definitivní výsledek bývá nutné potvrdit histologickým vyšetřením nádoru pomocí tzv. separované abraze, kdy je pacientce pod narkózou speciálními nástroji odebrán materiál z děložního těla a děložního hrdla. [12, 13]

Postihla někoho ve vašem okolí rakovina dělohy?

Rakovina dělohy: terapie a úspěšnost léčby

Čím dříve je rakovina dělohy odhalena, tím vyšší je úspěšnost léčby. Terapie i prognóza vždy závisí na typu i stádiu rakoviny. V prvním a druhém stádiu onemocnění je šance na úplné vyléčení poměrně velká.

V první fázi rakoviny dělohy bývá standardní léčbou hysterektomieodstranění dělohy a děložního čípku. Chirurg může také odstranit vaječníky a vejcovody. V druhém stádiu rakoviny můžete podstoupit také radioterapii a vaginální brachyterapii.

Ve třetím stádiu rakoviny může lékař usoudit, že ji stále lze odstranit chirurgicky a provést celkovou nebo radikální hysterektomii a odstranit vaječníky a vejcovody. Součástí léčby bývá chemoterapie nebo ozařování.

V poslední fázi se u většiny žen rakovina rozšíří natolik, že ji není možné chirurgicky odstranit, ale operace stále může být součástí léčby, a to spolu s ozařováním a chemoterapií. V pokročilých stádiích se někdy používá i hormonální léčba.  [14, 15, 16]

Prevence rakoviny dělohy a vaječníků

Jednou z účinných možností prevence rakoviny dělohy i vaječníků se zdá být hormonální antikoncepce, neboť obsahuje určité množství progesteronu, který by měl ženu chránit před vznikem nádoru.

Nezbytnou součástí prevence jsou rovněž pravidelná gynekologická vyšetření a včasné vyhledání lékaře v případě, že se objeví jakékoli nezvyklé obtíže. Důležité je dále udržovat zdravou tělesnou hmotnost pravidelným pohybem a zdravým stravováním. [17, 18, 19]

Zdroje: nzip.cz, linkos.cz, stefajir.cz, mayoclinic.cz, gynprenatal.cz, webmd.com, my.clevelandclinic.org

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?