Bolest v podbřišku může být velmi nebezpečná. Rozhodně ji nepodceňujte

Na bolesti v podbřišku si stěžují především ženy. Jelikož se v této oblasti nachází kromě orgánů močového ústrojí a části tlustého střeva také ženské pohlavní orgány, tyto zdravotní komplikace mohou mít celou řadu různých příčin. Patří sem například menstruace, záněty, myomy nebo třeba mimoděložní těhotenství. V některých případech může být bolest v podbřišku dokonce životu nebezpečná, a lidé by ji proto nikdy neměly podceňovat.

Bolest v podbřišku nemusí být pokaždé stejná a jednotlivé druhy je dobré od sebe odlišovat. Někdy se jedná o mírné obtíže, jindy jsou však bolesti akutní a dlouhodobé, a ty nelze ani přes veškerou snahu ignorovat. K lékaři ženy nejčastěji přivádí ostrá bolest v podbřišku, kterou charakterizuje silný tlak a řezání. Dále se mohou objevit komplikace v podobě bolestí zad, nadýmání či obtíží s močením.

V podbřišku se nacházejí velmi důležité orgány, a to konkrétně močové ústrojí, tlusté střevo společně se slepým střevem, ale také ženské pohlavní orgány. Bolest v podbřišku proto může u žen signalizovat vážné gynekologické problémy, ale může mít také spoustu jiných příčin.

Nejčastěji si ženy stěžují na tyto komplikace:

 • Bolest v podbřišku během menstruace
 • Bolest v levém podbřišku
 • Bolest v pravém podbřišku
 • Bolest v podbřišku uprostřed
 • Bolest v bedrech a podbřišku
 • Bolest v kříži a podbřišku
 • Bolest v podbřišku a zad
 • Bolest v podbřišku po sexu nebo při sexu

Menstruace a bolest v podbřišku

Mezi zcela nejčastější důvody bolesti v podbřišku u žen patří samozřejmě bolestivá menstruace, které se odborně říká dysmenorea. S tímto problémem se alespoň jednou během života setká prakticky každá žena, většinou ale postihuje dospívající dívky a mladé ženy. Nejrizikovější období je na počátku menstruace, kdy se děložní stěna stahuje, aby z těla vypudila odloučenou děložní sliznici. Tyto stahy doprovázené bolestí v podbřišku vyvolávají látky podobné hormonům s názvem prostaglandiny.

Bolest v podbřišku může způsobit také premenstruační syndrom (PMS), kterým údajně trpí až 65 % žen. V období před menstruací mohou být bolestivé křeče silnější než při samotném krvácení a někdy vystřelují do oblasti kříže nebo dokonce do nohou. U některých žen se může projevit také bolest v podbřišku při ovulaci nebo po ovulaci.

Máte bolestivou menstruaci?

Pokud jsou bolesti v podbřišku během menstruace hodně silné a znemožňují pacientce běžné fungování, je třeba hormonální nerovnováhu nějakým způsobem upravit. Žádný zaručený lék na menstruační bolesti pro všechny ženy neexistuje, úlevu však může přinést některá z následujících možností:

 • Analgetika (léky na tlumení bolesti)
 • Užívání hormonální antikoncepce
 • Užívání gestagenů
 • Teplé obklady na podbřišek
 • Čaje s podbělem, brusinkou nebo heřmánkem

Bolest v levém podbřišku

Bolest podbřišku na levé straně může mít celou řadu příčin. Jednou z nich je například neprůchodnost střev (ileus), kterou často trpí starší pacienti sužovaní dlouhodobými trávicími obtížemi. Mezi hlavní příznaky tohoto onemocnění patří ostrá bolest v podbřišku, zvracení, vzedmutí břicha či zácpa.

Bodavá bolest v levém podbřišku může poukazovat také na další komplikace, jako je levostranná renální kolika či zánět střevní výchlipky neboli divertikulitida. Na vině může být také onemocnění s názvem ulcerózní kolitida, které se projevuje akutními bolestmi v podbřišku společně s průjmy obsahujícími krev a hleny.

Bolest v pravém podbřišku

Když někdo řekne, že ho trápí bolest v podbřišku na pravé straně, lidé si tento problém nejčastěji spojí se zánětem slepého střeva. Akutní apendicitida se většinou nejprve projevují jako bolest v okolí pupku, která se postupně přesune do pravého podbřišku a rychle nabývá na intenzitě. V takovém případě je nutné okamžitě navštívit lékaře.

Existuje ale také celá řada dalších možných příčin, jako je například pravostranná renální kolika, akutní gastroenteritida (střevní chřipka) nebo akutní cholecystitida. Někdy také bolest v pravém podbřišku společně se zácpou, plynatostí či průjmy signalizuje onemocnění konečníku, nádory tlustého střeva, ulcerózní kolitidu či Crohnovu chorobu, což je chronické onemocnění doprovázené průjmy s krví a hlenem, teplotami, velkou únavou či kloubními záněty.

Další příčiny bolesti v podbřišku

Velmi častá je bolest v podbřišku během menstruace nebo bolest v podbřišku před menstruací spojená s premenstruačním syndromem. Na vině mohou být ale také další zdravotní problémy, jako například:

 • Myomy a cysty
 • Různé záněty
 • Endometrióza
 • Náhlá příhoda břišní
 • Mimoděložní těhotenství
 • Srůsty tkáně po operacích
 • Ledvinové kameny
 • Pohlavní choroby (chlamydie, kapavka)

Bolest v podbřišku způsobená myomy

Velmi častou příčinou bolesti v podbřišku jsou nezhoubné nádory děložní svaloviny, které lékaři označují jako myomy. Někdy nezpůsobují žádné problémy a nemusíte o nich ani vědět, jindy však dokáží pacientku hodně potrápit. Projevují se silnou menstruací a prodlouženým krvácením, ale doprovází je také ostrá bolest v podbřišku a výtok, tlak v pánvi či na bedrech nebo časté močení.

Léčba těchto komplikací je poměrně jednoduchá. Ženy většinou musí užívat hormonální léky, které dokáží zmírnit nepříjemné příznaky a někdy dokonce myomy zmenší. V posledních letech se jedná především o lék s účinnou látkou ulipristal acetát. Někdy je ale nutné situaci řešit operativně pomocí laparoskopické okluze děložních tepen či radiologickou embolizací děložních tepen. Krajním řešením je hysterektomie neboli odstranění celé dělohy.

Bolest v podbřišku a různé záněty

Bolest v podbřišku může mít na svědomí také zánět močového měchýře, ale i záněty vejcovodů, vaječníků či dělohy. Mezi hlavní příznaky patří silná bolest v podbřišku a výtok neobvyklé barvy (žlutý nebo hnědý výtok), křeče v břiše, nepravidelná menstruace, únava, horečka, neustálé nutkání na malou nebo řezání a pálení při močení.

Pokud u sebe některé z těchto projevů v poslední době pozorujete, je nutné co nejdříve navštívit lékaře. Ten určí přesnou diagnózu a pokud se zánět potvrdí, předepíše účinná antibiotika. Důležitá je také sexuální abstinence. Pokud se tyto komplikace neléčí, mohou způsobit neplodnost a zvyšují také riziko mimoděložního těhotenství.

Bolest v podbřišku a endometrióza

Endometriózou trpí zhruba 10 % žen v plodném věku. Jedná se o onemocnění, které se projevuje bolestí v podbřišku, bolestí při menstruaci či bolestí při pohlavním styku. Ke zmírnění obtíží se využívá hormonální léčba nebo chirurgické odstranění ložisek.

Náhlá břišní příhoda

Velmi nebezpečná bývá náhlá příhoda břišní. V podstatě se jedná o nenadálé krvácení do břišní dutiny, které může způsobit například mimoděložní těhotenství nebo také obtočení a uskřinutí vaječníkové cysty. Tento problém se léčí vždy operativně.

Bolest v podbřišku a mimoděložní těhotenství

Mimoděložní těhotenství se objevuje zhruba u 1 % případů, jedná se však často o velmi nebezpečný stav, který může ženu ohrozit na životě. Obvykle doprovází špatné uhnízdění vajíčka bolest v podbřišku, krvácení, nevolnost, pocity na omdlení a šokové stavy. Zhruba polovina mimoděložních těhotenství sama odezní a skončí potratem, v některých případech je však nutné řešit situaci pod dohledem lékaře.

Bolest v podbřišku v těhotenství

Bolest v podbřišku na začátku těhotenství pociťují téměř všechny ženy. Je podobná menstruačním bolestem, může být tupá, ale i křečovitá, pokud ji však nedoprovází také krvácení, obvykle by se nemělo jednat o nic vážného. Vždy je ovšem lepší konzultovat své pochybnosti s lékařem, který může bezpečně vyvrátit jakékoliv ohrožení miminka.

Ve třetím trimestru může tvrdnutí břicha a bolest v podbřišku signalizovat například kontrakce vedoucí k porodu či takzvané poslíčky neboli Braxton Hicksovy kontrakce, což jsou nepravidelné stahy dělohy. Tyto komplikace však mohou být někdy také znakem hrozícího či počínajícího potratu. V takovém případě se dostaví bodavá bolest v podbřišku a špinění nebo dokonce slabší krvácení. Vždy je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Bolest v podbřišku u mužů

Ačkoliv bolesti v podbřišku trápí především ženy, může se objevit také bolest v podbřišku u dětí a ani mužům se takové zdravotní komplikace zcela nevyhýbají. Co tyto problémy u mužů nejčastěji způsobuje?

 • Zánět prostaty
 • Zvětšená prostata
 • Nádor prostaty
 • Zánět varlete
 • Torze varlete

Mezi obvyklé příčiny bolesti v podbřišku u mužů patří zvětšená prostata. Vlivem tohoto problému může docházet k hromadění moči a existuje zde také riziko vzniku infekce, která nepříjemnou bolest ještě dále stupňuje. Přetočení varlete v šourku naopak způsobí zaškrcení cév, které přivádějí krev do varlat. Následně se dostaví silná bolest v tříslech a podbřišku.

Kdy navštívit lékaře?

Jelikož se v břišní dutině nachází velmi citlivé orgány, s bolestí v podbřišku byste si rozhodně neměli zahrávat. Pokud je bolest silnější než obvykle, přetrvává delší dobu nebo se dostaví v jiném období, než je žena zvyklá, je nutné vyhledat praktického lékaře. Zpozornět byste měli také ve chvíli, kdy ji doprovází další nepříjemné příznaky, jako jsou například závratě, zvracení, mdloby, krvácení mimo cyklus a podobně.

Bolest v podbřišku může být velmi nebezpečná. Rozhodně ji nepodceňujte
3.8 (76%) 5 hlasování

10 comments

 • Renata horvatova /

  Dobrý den prosím manžela 50 let bolí v podbřišku co to může být dekuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Horvátová,

   bolesti břicha prosím nikdy nepodceňujte a vždy se nechte vyšetřit lékařem. Diferenciální diagnoza bolesti pravého i levého podbřišku je široká, odpověď vám může podat pouze lékař po důkladném vyšetření.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

   • Vladimír Kocourek /

    A který lékař,urolog?? Mě bolí v podbříšku a urolog řekl,že po stránce urologie je vše ok.A co mám dělat dál?

    • Redakce Zdraví.Euro.cz /

     Dobrý den, pane Kocourku,

     bolesti břicha spadají pod chirurgii. Nechte se vyšetřit na nejbližší všeobecné chirurgii.

     Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý večer, mám dotaz ohledně menstruace u 10dcery, včera jsme byli na magnetické rezonanci kde nás poslala dr z endokrinologie, vyšetření proběhlo v pořádku, doma dcera zjistila že má menstruaci, tu má už 8let bez bolesti, nyní má bolesti uprostřed pod pupkem a na levé straně, teplé obklady, ibalgin 200 nezabírá bolesti trvají od včerejšího večera. Nevím zda tedy navštívit dr a případně jakého? Děkuji za odpověď

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Veroniko,

   nechte se vyšetřit na chirurgii i kdyby to nakonec byla banální bolest břicha kvůli menstruačním křečím. Neobvyklá náhlá bolest nereagující na ibalgin je podezřelá.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Ema Smetana /

  Moji dcerku 12 let trápí bolesti v podbřišku při menstruaci kterou ma už od 9 let poradíte kam máme zajít popr kdo nam poradi

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Smetano,

   od první menstruace je nutné každý rok chodit na preventivní prohlídku na gynekologii. Lékaři zde vám jistě rádi poomohou.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, je mi 16 let a s přítelem jsme minulý měsíc prováděli orální sex. Menstruaci jsem měla dostat už asi před 15 dny ale furt nic. Teď mi z ničeho nic začly silné bolesti v podbříšku. Vím, že je to blbost, ale bojím se, jestli nejsem těhotná, ano vím , že je to velká blbost ale bojim se a myslím na to

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Jani,

   pokud jste prováděli pouze orální sex, otěhotnět byste neměla. Pro uklidnění duše doporučujeme zakoupit těhotenský test, jsou k prodeji nejen v lékarně, ale i v drogeriích a cena se pohybuje kolem 50 Kč za jeden test.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top