Chudokrevnost. Onemocnění, při němž je v krvi nízké množství krevního barviva hemoglobinu a červených krvinek. To vede k omezení přenosu kyslíku, který je pro všechny tkáně lidského organismu nezbytný. Člověk je pak méně výkonný, cítí se slabý, může trpět závratěmi, je bledý a při těžších anemiích bývá dušný a má zrychlenou srdeční činnost. Toto onemocnění může mít mnoho příčin, lékaři pak rozeznávají několik druhů anemie.
BMI
Zkratka anglických slov body mass index (index tělesné hmotnosti). Jedná se o parametr ukazující na stav výživy a míru případné obezity. Vypočítává se dělením tělesné hmotnosti v kilogramech druhou mocninou výšky postavy v metrech. Nadváhu značí u žen hodnoty BMI vyšší než 24, u mužů pak nad 25.
Celiakie
Plným názvem celiakální sprue je onemocnění způsobující poruchu střevního vstřebávání. Jeho podstatou je nesnášenlivost lepku (bílkovina obsažená v obilninách). Celiakie může propuknout v dětství i v dospělosti, vliv na její vznik mají i dědičné předpoklady. Příznaky se objevují po požití potravin obsahujících lepek (průjmy, hubnutí, nedostatek živin), po jeho vyloučení z jídelníčku potíže mizí. Základem léčby je tedy bezlepková dieta. Průběh nemoci může být u každého pacienta různě těžký.
Je látka, jež hraje významnou úlohu v nervovém systému. Jako lék se podává především při šokových stavech – zvyšuje totiž krevní tlak a zlepšuje průtok krve, který je při šoku omezen.
Epidermis
Latinský název pro pokožku. Ta představuje svrchní část kůže, která má především ochrannou funkci. Je tvořena pěti vrstvami, povrchová vrstva pak rohovatí a společně s výměšky kožních mazových žláz chrání kůži před zevními vlivy. Buňky pokožky pak obsahují mimo jiné i kožní pigment melanin.
Fetus
Lidský plod. Označuje se tak stadium organismu od začátku 3. měsíce od oplození až do porodu.
Glukóza
Bývá označována jako hroznový cukr a z hlediska našeho organismu se jedná o základní cukr, jež orgány těla využívají k získání energie. Například pro mozek je glukóza zcela nezbytná. Jednoduše ji lze získat například z ovoce, medu či složitějších cukrů, které ji obsahují. Glukóza se může v těle ukládat „do zásoby“, odkud ji organismus čerpá při jejím nedostatku.
V některých případech (například při dlouhém hladovění) je tělo schopné si glukózu samo vyrobit v játrech. Je využívána také v umělé výživě, její roztoky se často podávají nitrožilně v případě potřeby zavodnění nemocných.
Hepatitida
Zánět jater, hovorově žloutenka. Ačkoli může mít celou řadu příčin (někdy bývá i součástí jiného onemocnění, játra však mohou zánětem reagovat i na toxické poškození, například alkoholem), nejčastěji se hovoří o virové hepatitidě, již způsobují viry, které napadají hlavně játra a poškozují je.
Virové hepatitidy mohou být rozděleny na několik typů, nejčastější se vyskytují – typ A (tzv. infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou; přenáší se znečištěnýma rukama nebo kontaminovanými potravinami; její inkubační doba je 2 až 7 týdnů; lze proti ní očkovat), B (přenáší se zejména krví, pohlavním stykem či z matky na plod; inkubační doba se u tohoto typu pohybuje okolo šesti týdnů až šesti měsíců), C (přenos i průběh je podobný jako u typu B, častěji však tento typ přechází do chronické formy a znamená riziko těžkého poškození jater a nelze proti ní očkovat).
Odborníci rozeznávají i další typy – D, E, F, G. Příznaky hepatitidy jsou především zežloutnutí, trávicí obtíže, bolest v pravém podžebří, únava či bolest kloubů. Onemocnění nelze přímo léčit, léčba tak spočívá v dietě, klidu a podávání vitaminů a podpůrných léků.
Cholesterol
Jedná se o sloučeninu tukové povahy, která je obsažena ve všech živočišných tkáních. Lidské tělo si ji dokáže samo vyrobit, navíc ho ještě přijímá v potravě živočišného původu (maso, mléčné výrobky apod.). Vysoká hladina cholesterolu v krvi představuje riziko pro řadu cévních a srdečních onemocnění.
Infarkt
Odumření tkáně zapříčiněné nedostatečným zásobením orgánu krví, která do tkání přivádí potřebný kyslík a živiny a naopak odvádí zplodiny z látkové výměny. Infarkt může postihnout nejrůznější orgány, nejčastěji je to srdce (infarkt myokardu), plíce, mozek, ale také slezina či ledviny.
Kofein
Alkaloid obsažený například v kávě nebo v čaji. Dokáže povzbudit mozkovou činnost, zvýšit pozornost či odstranit únavu. Při předávkování však může způsobit podráždění až křeče. Má rovněž močopudné účinky a přispívá ke zvýšení kyselosti žaludečních šťáv. Může způsobit závislost.
Lipidy
Jsou to tuky, energeticky nejbohatší složka potravy. Nezbytné jsou pro vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích (A, D, E, K). Jsou součástí buněčných membrán organismu a v těle se dokážou ukládat „do zásoby“. Jejich nadměrná konzumace však způsobuje obezitu. Jsou nerozpustné ve vodě a jejich přenos v krvi zajišťují speciální částice – lipoproteiny.
Mandibula
Latinský název pro dolní čelist. Je pohyblivou částí lebky.
Nozologie
Obor zabývající se tříděním a názvoslovím jednotlivých nemocí.
Otitida
Zánět ucha. Může být zánět vnějšího (Otitida externa; týká se především zvukovodu), středního (O. mezotitida; vzniká hlavně proniknutím infekce z nosní dutiny do této části ucha, léčí se antibiotiky, často je nutné provést protětí ušního bubínku) a vnitřního ucha (O. interna; může vzniknout ze zánětu středního ucha).
Prekanceróza
Označení předrakovinného stavu, kdy dochází k tělesné změně nebo onemocnění, z nichž se může vyvinout rakovina. Často ji lze úspěšně léčit a vzniku nádoru zabránit.
Respirace
Dýchání neboli výměna plynů mezi organismem a prostředím. Proto rozlišujeme dýchání zevní, tedy vdechování plynu do plic, přechod kyslíku do krve a vydechování oxidu uhličitého, a dýchání vnitřní, což je výměna plynů na buněčné úrovni.
Sedimentace
Plným názvem sedimentace erytrocytů neboli vrstvení červených krvinek v plazmě patří k nejběžnějším vyšetřením. Její zvýšená hodnota odkazuje na záněty či infekce, vyšší bývá také u některých nádorů či v těhotenství.
Tomografie
Rentgenová metoda, při které se vybraná část těla zobrazuje ve vrstvách (řezech). Poskytuje lepší prostorový obraz. Často se používá při vyšetření plic.
Virulence
Označení schopnosti choroboplodného zárodku vyvolat onemocnění. Oslabené zárodky se v některých případech používají v očkování.
Získané nemoci (poruchy)
Patří sem choroby a poruchy, jež vzniknou až po narození (jsou tedy opakem nemocí a poruch vrozených).