Typy respirátorů: který potřebují lékaři a jaký ochrání veřejnost?

9. 4. 2020 14:40
přidejte názor

Respirátory různých filtračních tříd, lékařské roušky nebo obličejové polomasky s ventilkem. Zatímco za normálních okolností tyto ochranné pomůcky vyhledávají jen lidé z určitých profesí, v současné době představují nedostatkové zboží, na které má kvůli pandemii spadeno i laická veřejnost. Jaký typ ochrany zvolit, pokud jste lékař a s čím si vystačí běžný občan? Pojďme se společně podívat, jak jednotlivé pomůcky fungují.

Stavbaři, lékaři i lidé pracující s nebezpečnými chemikáliemi. Profesí, které k vykonávání práce často potřebují ochranu úst a nosu, je celá řada. Kvůli šířícímu se koronaviru a s ním spojeným onemocněním COVD-19, se tato nutnost přesunula i na laickou veřejnost, pro kterou je ochrana nosu a úst momentálně daná i zákonem. Jaké typy pomůcek vás před virem ochrání a které zamezí šíření infikovaných kapének?  

Respirátory

V první řadě je nutné od sebe rozlišit respirátory a roušky. Zatímco druhá ze zmíněných pomůcek chrání především okolí, respirátor je určen primárně pro ochranu svého nositele, a to tak, že filtruje pevné částice, které jsou pro člověka nebezpečné. Kromě toho, že mohou být karcinogenní, radioaktivní či jiným závažným způsobem poškozovat dýchací systém dotyčného, v dlouhodobém měřítku vedou také k rozvoji závažných onemocnění.

Různé třídy ochrany

Zatímco v lepších případech zaměstnanci bojují jen s nepříjemnými pachy, v těch horších denně přicházejí do styku také s nebezpečnými aerosoly, kouřem, jemným prachem, toxickými výpary a bakteriemi či viry. Na základě těchto faktorů pak volí masky podle takzvané třídy ochrany FFP (filtering face piece). Ty jsou celkem tři, přičemž každá z nich chrání svého nositele v jiné míře.

Třída FFP1

  • Jedná se o nejnižší stupeň ochrany. Masky v této filtrační třídě jsou schopny odfiltrovat minimálně 80 % pevných částic, které se nacházejí ve vzduchu, a to až do velikosti 0,6 μm. Využívají je především lidé pracující ve stavebním či potravinářském průmyslu. Tyto polomasky jsou tedy vhodné do prostředí, ve kterém se neočekává výskyt toxických a fibrogenních prachů a aerosolů. Na ochranu proti koronaviru proto nejsou zcela dostačující, podobně jako rouška ale zamezuje šíření kapének do okolí.

Třída FFP2

  • Respirátory třídy FFP2 poskytují střední stupeň ochrany, a to proti zdraví škodlivým prachům, kouřům, aerosolům a fibrogenním látkám. Zachycují minimálně 94 % pevných částic, které se nacházejí ve vzduchu, a to do velikosti 0,6 μm. Dají se použít například při nástřiku vodou ředitelných barev, při práci se sklem a minerálními vlákny, při postřicích pesticidy, při svařování a v neposlední řadě při ochraně proti alergeny. Ani tyto respirátory dostatečně nechrání před nákazou koronavirem.

Třída FFP3

  • Jediný typ respirátoru, který dotyčného kromě všech zmíněných škodlivin ochrání také před viry, bakteriemi a sporami hub. Kromě patogenů filtruje také karcinogenní a radioaktivní škodlivé látky. Tyto ochranné pomůcky zachycují minimálně 99 % všech pevných částic nacházejících se ve vzduchu a v současnosti představují jedinou ochranu proti novému typu koronaviru.
  • Respirátory FFP3 by tak měly sloužit především zdravotníkům, kteří se v boji s pandemií nacházejí v první linii a jsou nákazou ohroženi nejvíce. Není ale stoprocentně nutné, aby tyto respirátory měli všichni zdravotníci. Vzhledem k jejich nedostatku je důležité, aby byly k dispozici alespoň na těch odděleních, kde jsou lékaři a sestry přímo vystaveni infekčním aerosolům. Jedná se hlavně o oddělení ARO, JIP, akutní péče a ventilované péče. Ohroženi jsou rovněž stomatologové. Respirátory se střední ochranou pak slouží ostatním zdravotníkům, zatímco veřejnosti postačí i respirátory FFP1.

Zvláštní kategorií jsou při boji s kornavirem respirátory s výdechovým ventilkem. Protože zatímco klasické respirátory chrání nositele i jeho okolí, ochranné pomůcky s ventilkem mohou být pro okolí naopak nebezpečné, tedy v případě, že člověk, který je nosí, není zcela zdraví. Výdechem z ventilku totiž dochází k šíření kapének do okolí. Lidem, kteří tyto respirátory mají k dispozici, se proto doporučuje použít přes ně ještě bavlněnou či chirurgickou jednorázovou roušku, která vydechované a potenciálně škodlivé kapénky zachytí.

Roušky

Roušky na rozdíl od respirátorů chrání především vaše okolí. Jednoduše řečeno, pokud je člověk, který ji nosí, nakažený, rouška z velké části zamezí tomu, aby se infikované kapénky, které dotyčný vylučuje při dýchání, mluvení i kašlání, dostali do okolního vzduchu. Odtud tedy známé heslo: moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě.

Jaký typ ochrany nosu a úst používáte?

 

Oproti respirátorům vybaveným nanofiltrací jsou roušky tvořeny poměrně řídkou tkaninou, která virové částice neumožňuje zcela filtrovat. To znamená, že je jedinec může vdechnout i přes ochrannou vrstvu. Ačkoli roušky nepředstavují takovou ochranu jako respirátory, jsou pro zamezení šíření nákazy naprosto klíčové, a to hlavně s ohledem na inkubační dobu, která je u onemocnění COVID-19 dlouhá až 14 dní (ve výjimečných případech i delší). Infikovaní pacienti během ní zpravidla nepociťují žádné příznaky, což velmi přispívá rychlému a nekontrolovatelnému šíření nemoci. Přesně tomuhle scénáři má však zamezit nošení ochrany nosu a úst, která je momentálně ze zákona povinná.

Roušek je ale momentálně podobný nedostatek jako respirátorů, a tak kromě těch jednorázových, které lékaři běžně používají třeba během operací, spousta lidí spoléhá na ty, jež si podomácku ušili sami. Vhodným materiálem pro vlastní výrobu je čistá bavlna, která je dostatečně prodyšná a zároveň hustá natolik, aby zchytila až 80 % vydechovaných infekčních kapének. Výhodou bavlněných ochranných pomůcek je navíc to, že je lze použít i opakovaně. Stačí je po sundání vyvařit a vyžehlit na nejvyšší stupeň. Jednorázové oproti tomu vydrží zhruba dvě hodiny. Pak je nutné je vyhodit.

Více informací o tom, jak roušku správně používat, najdete ZDE.

Důležitá čísla

V případě, že máte další otázky ke koronaviru, můžete využít nonstop linky Státního zdravotního ústavu – 725 191 370724 810 106 nebo 725 191 367. K dispozici je rovněž speciální telefonní linka 1212. Aktuální informace si můžete najít i na stránkách Státního zdravotnického ústavu nebo ministerstva zdravotnictví. Pokud máte důvodné podezření, že jste se koronavirem nakazili, volejte příslušné krajské hygienické stanice.

Zdroje: okoronaviru.cz, mzcr.cz, szu.cz, dotyk.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?