Příznaky koronaviru: jak poznat nákazu a jakým způsobem vyhledat lékařskou pomoc?

V době, kdy je koronavirus a jím způsobená nemoc COVID-19 hlavním tématem všech světových médií, má člověk pomalu strach i zakašlat, aby nenakazil své blízké. Ne každý respirační příznak ale musí nutně znamenat infekci virem SARS-CoV-2, stejně jako ne každý infekční pacient musí nutně projevovat nějaké příznaky. Jak tedy nákazu odhalit a kam volat v případě podezření?

Kašlete, cítíte se slabí a neustále kontrolujete teploměr, abyste se ujistili, že vaše tělesná teplota nepřesáhla těch „osudných“ 38 stupňů Celsia, které v médiích udávají jako jeden z hlavních příznaků nemoci COVID-19? Pak se dost možná stresujete zcela zbytečně. Pravděpodobnější totiž je, že jste chytili klasickou chřipku, která se nemoci velmi podobá.

Infekce koronavirem, konkrétně jeho typem SARS-CoV-2, který zmíněné onemocnění způsobuje, probíhá až u 80 % nakažených osob takzvaně asymptomaticky či s mírnými příznaky. To jednoduše znamená, že valná většina infikovaných nemá vůbec žádné příznaky. Samozřejmě ale existuje 20% pravděpodobnost, že patříte k menší části populace, které nemoc způsobuje dýchací potíže. Pojďme se tedy podívat na to, jak COVID-19 diagnostikovat.

Příznaky infekce

V první řadě je nutné si uvědomit, že nákazu koronavirem dokáže bezpečně poznat jen speciální diagnostický test. Některé příznaky vám ale samozřejmě mohou napovědět. Podle lékařů mezi nejčastější projevy patří:

 • Horečka nad 38 stupňů Celsia
 • Bolest svalů a hlavy
 • Únava
 • Dušnost
 • Kašel
 • Bolest v krku

Neznamená to ale, že k tomu, aby byl někomu COVID-19 diagnostikován, je nutné, aby se u něj objevily všechny příznaky najednou. To mimo jiné dokazují i čísla expertů ze Světové zdravotnické organizace WHO, kteří sledovali nakažené v Číně. Ta byla ještě do nedávna ohniskem nákazy nového typu koronaviru.

Zjistili, že nejčastějším příznakem u nakažených byla horečka vyšší než 38 stupňů Celsia, konkrétně se objevila u 88 % symptomatických případů. U 68 % infikovaných to byl rovněž suchý kašel, přičemž oba tyto symptomy se typicky objevovaly na počátku nemoci. Zhruba u 18 % lidí pak nastoupila ještě dušnost a 14 % nemocných dále pociťovalo únavu, bolest v krku, migrénu a bolest svalů. U některých pacientů se nově rovněž objevila také ztráta chuti a čichu.

Pociťujete na sobě v současné době některý z příznaků koronaviru?

Co se týče méně častých symptomů, mezi ty v Číně patřila třeba zimnice. Ta potrápila přibližně 11 % pacientů. Závratě a zvracení se týkaly „pouhých“ 5 % a úplně nejméně se u nemocných vyskytoval průjem. S tím bojovaly asi 4 % nakažených. Za další, ale o poznání pokročilejší symptom, lze pak považovat také oboustranný zápal plic. Právě v ten má totiž nemoc COVID-19 tendenci přerůst, konkrétně se tak děje u rizikových pacientů.

Inkubační doba

Co se týče inkubační doby, tedy období mezi vniknutím infekce do lidského organismu a projevením prvních příznaků nemoci, uvádí se, že může trvat až 14 dní (ve výjimečných případech až 21 dní). Ukazuje se ale, že první symptomy se nejčastěji objevují mezi 3. a 5. dnem po nákaze. Šíření viru pak nahrává skutečnost, že během inkubační doby ani lidé se symptomatickým průběhem nemoci nevykazují žádné příznaky. Paradoxně jsou v tuto dobu ale nejvíce infekční.

Co dělat v případě podezření na koronavirus? 

Jak už bylo naznačeno výše, zvýšená teplota, kašel a únava automaticky neznamenají, že se u vás projevuje nákaza novým typem koronaviru. Mnohem pravděpodobněji byste navíc infekci prodělali bez příznaků. Tedy v případě, že nespadáte mezi rizikové pacienty. Důležité je proto symptomy, které jsou pro onemocnění COVID-19 typické, spojit s dalšími rizikovými faktory. To znamená položit si následující otázky:

 • Vrátili jste se z některé z rizikových zemí?
 • Byli jste v kontaktu s někým, kdo se z těchto zemí vrátil, a současně máte příznaky nemoci?
 • Byli jste v kontaktu s někým, u koho se nákaza potvrdila testem?

Pokud jste na některou z těchto otázek odpověděli ANO, máte důvodné podezření, že jste se koronavirem nakazili. V takovém případě, byste se měli izolovat od ostatních a neprodleně kontaktovat hygienickou stanici, a to na základě kraje, ve kterém žijete.

Pokud se vás žádná z těchto anamnéz netýká, ale vyskytují se u váš horečky nad 38 stupňů Celsia a dýchací potíže, kontaktujte svého praktického lékaře, který vám poradí s dalším postupem. Jestliže ho z nějakého důvodu nemůžete zastihnout, je pro tyto účely k dispozici také speciální telefonní linka 1212.

V žádném případě, prosím, nechoďte k lékaři osobně a rovněž nenavštěvujte nemocniční zařízení. Vzhledem k rostoucímu počtu nemocných je nutné, aby se zamezilo šíření infekce mezi zdravotnickým personálem. Pokud by se tak stalo, výrazně by se omezil provoz nemocnic a o infikované pacienty, kteří nutně potřebují lékařskou péči, by se neměl kdo postarat.

Dobře zvažte i návštěvu testovacích center, která se nacházejí na různých místech České republiky, právě v těchto místech se budou infikovaní lidé pravděpodobně koncentrovat, a vy se tak vystavíte většímu riziku nákazy. 

Další důležité kontakty

V případě, že máte další otázky ke koronaviru, můžete rovněž využít nonstop linky Státního zdravotního ústavu – 725 191 370, 724 810 106 nebo 725 191 367. Aktuální informace si můžete najít i na stránkách Státního zdravotnického ústavu nebo ministerstva zdravotnictví.

Zdroje: okoronaviru.cz, szu.cz, mzcr.cz

Příznaky koronaviru: jak poznat nákazu a jakým způsobem vyhledat lékařskou pomoc?
2.7 (53.68%) 95 hlasování

22 comments

 • Lenka Moudrá /

  Chci se jen zeptat jak mám poznat takovou nemoc když mám alergické astma na průduškách mě bolí jen když se trošku nachladim rýmu mám celoročně a když je podzim nebo jaro špatně se mi dýchá a zvýšenou teplotu mám 37.5

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Moudrá,

   obecně, při rozvinutí symptomatického COVID-19, má pacient horečku nad 38°C, kašel, a rýmu spíše nemá. Snažte se mít co nejlépe kompenzované alergické astma a chraňte se. Chápeme obavy z neznámeho onemocnění, ale dobře zaléčení astmatici zvládají respirační infekty dobře.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • jsem pozitivní aladin

 • Dobrý den když mám opcas teplotu 38 obden a je my zima ? Mám cukrovku a štítnou žlázu Dekuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Marie,

   teplota a zimnice jsou velmi nespecifické příznaky. Zkuste si nejdříve naordinovat odpočinek s dostatečným přísunem vitaminů, teplotu snižujte klasicky paralenem/ibalginem. Pokud do 3-4 dnů nedojde ke zlepšení, zavolejte svému obvodnímu k lékaři k dalšímu postupu. Diabetes a štítnou žlázu máte dobře kompenzovanou? Kdy jste naposled byla na kontrole u internisty?

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den chci se zeptat může být i jiný přiznat této nemoci děkuju Jana

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Jano,

   každá nemoc u každého pacienta může vypadat trochu jinak, v medicíně bohužel není nikdy nic 1OO%. Jaké příznaky máte na mysli prosím?

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Dobrý večer, jen jsem se chtěla zeptat. Kdyby se nedej bože stalo to, že by se někdo z rodiny nakazil. Tak moje 6 týdenní holčička to může nebo nemůže chytit, když kojim?
  Nikdo u nás nakažený není, roušky nosíme, a s nikým ve styku nejsme. Pouze mě to zajímá, kdyby se to stalo. Mám o svou malou hrozný strach.🥺

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Terezo,

   ze sledování vyšlo najevo, že děti covid-19 netrpí nebo pokud ano, drtivá většina je bezpříznaková – nic jim tedy není, ale můžou být významným přenašečem, např. pro své prarodiče.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den mám zvýšenou teplotu poboliva mě břicho I hlava občas celkové mi je špatně bolí mě tělo jak při chtipce mám kašel a rymu a poboliva mě v krku udělal se mi exem po skoro celém těle ale to k tomu asi nepatří si myslím

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Ilono,

   izolujte se od zbytku domácnosti a dodržujte přísné hygienické standardy. Nejdříve si naordinujte doma klid a spánek, dostatečný přísun vitaminů a tekutin, paralen/ibalgin a pastilky na bolest v krku. Pokud se stav do 5 dnů nezlepší, zavolejte svému praktickému lékaři ohledně dalšího postupu. Ekzém se nyní mohl objevit kvůli tomu, že jste oslabená. Proto nedoporučuji koupání každý den, když už, tak pouze čistou vodou a mazat ekzematická ložiska, např. excipialem.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Františka Šlosarová /

  je mi 69let neustále kašlu mám rýmu,bolí mě v krku,bolí mě hlava a jsem unavená.Vrátila jsem se z lázní 22. a od té doby se to horší.Také mě bolí a hrudi a v zádech.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Šlosarová,

   izolujte se od zbytku členů domácnosti a naordinujte si klid, dostatek tekutin a vitaminů, něco na bolest hlavy (paralen/ibalgin), pastilky do krku atd. Určitě nechoďte k obvodnímu lékaři, ale zavolejte mu k dalšímu postupu.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobry den poslední dobou mě bolí halava i svaly mám suchý kašel nekdy se ani nedokážu vykašlat také mě bolí v krku a pořád dy jsem chtěla spát

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Kristino,

   podle příznaků to vypadá na nějakou virózu, která nemusí ihned znamenat covid-19 nebo chřipku. Zůstaňte doma v klidu, mějte dostatečný odpočinek, zvyšený přísun vitaminů a příznaky tlumte běžným ibalginem/paralenem a pastilkami proti bolesti v krku. Vše je volně prodejné v lékarně. Pokud možno se izolujte od ostatních členů domácnosti a dodržujte přísné hygienické postupy, tj. mytí rukou, používání vlastního nádobí, ručníků atd. Při výrazném zhoršením příznaků nejdříve zavolejte svému obvodnímu lékaři ke konzultaci ohledně dalších kroků.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobry den,
  Nechci tomu přikladat nějakou váhu ale radši se takhle zeptam.. mam bolesti hlavy, a to kazdy den i přes noc.
  Asi treti den, mam to tedy nejak řešit i když jine přiznaky nevykazuji? (Zatim) dekuji za odpoved Petr

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Petře,

   bolest hlavy je velmi nespecifický příznak, vyskytující se téměř skoro u všech nemocí. Může značit třeba jen zvýšený stres, někdy i něco závažnějšího. Pomáhá vám na to běžná medikace (paralen, ibalgin)? Ustupuje bolest po odpočinku? Mohl byste více charakterizovat sílu bolesti, jestli někam vystřeluje a kde přesně na hlavě to bolí?

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, já mám plicní fibrozu, beru kortikoidy na snížení imunity, pracuj v potravinách, Můj doktor mi řekl, ať léky beru dal a chodím i do práce… Dala jsem radši vypoved

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Lenko,

   bohužel nevíme, jak moc pokročilou fibrózu máte, od toho by se odvíjelo doporučení k pokračování v práci. Při dodržování všech přísných hygienických standardů je riziko nákazy snížené.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Jana Brumlichova /

  Pracuji v nemocnici,na lůžkovém,kde pacienti čekají na výsledky testů,mám astma léčené,25.3 jsem byla na testech,negativní. Nyní mě bolelo silné v krku,pomohlo tantum verde,pokašlávání,mírná dusnost,včera bolest hlavy,zabral paralen,nyní teplota 34,7. Velká psychická zátěž.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Brumlichová,

   moc Vám děkujeme za vaší práci! Určite zůstaňte doma, dokud se vám neudělá lépe a odpočiňte si od stresu. Pokud to bude možné, nechte se pak znovu otestovat.

   Držíme palce za celou redakci Zdraví.Euro.cz

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top