Příznaky koronaviru: jak poznat nákazu a jakým způsobem vyhledat lékařskou pomoc?

V době, kdy je koronavirus a jím způsobená nemoc COVID-19 hlavním tématem všech světových médií, má člověk pomalu strach i zakašlat, aby nenakazil své blízké. Ne každý respirační příznak ale musí nutně znamenat infekci virem SARS-CoV-2, stejně jako ne každý infekční pacient musí nutně projevovat nějaké příznaky. Jak tedy nákazu odhalit a kam volat v případě podezření?

Kašlete, cítíte se slabí a neustále kontrolujete teploměr, abyste se ujistili, že vaše tělesná teplota nepřesáhla těch „osudných“ 38 stupňů Celsia, které v médiích udávají jako jeden z hlavních příznaků nemoci COVID-19? Pak se dost možná stresujete zcela zbytečně. Pravděpodobnější totiž je, že jste chytili klasickou chřipku, která se nemoci velmi podobá. Jak poznat koronavirus?

Infekce koronavirem, konkrétně jeho typem SARS-CoV-2, který zmíněné onemocnění způsobuje, probíhá u části nakažených osob takzvaně asymptomaticky či pouze s mírnými příznaky. To jednoduše znamená, že valná většina infikovaných nemá vůbec žádné příznaky. Samozřejmě ale existuje pravděpodobnost, že patříte k menší části populace, které nemoc způsobuje dýchací potíže. Pojďme se tedy podívat na to, jak COVID-19 diagnostikovat.

Jaké má koronavirus příznaky?

Jaké má covid příznaky? V první řadě je nutné si uvědomit, že nákazu koronavirem dokáže bezpečně poznat jen speciální diagnostický test. Některé příznaky vám ale samozřejmě mohou napovědět. Podle lékařů mezi nejčastější projevy koronaviru patří:

 • Horečka nad 38 stupňů Celsia
 • Bolest svalů a hlavy
 • Únava
 • Dušnost
 • Kašel
 • Bolest v krku

Neznamená to ale, že k tomu, aby byl někomu COVID-19 diagnostikován, je nutné, aby se u něj objevily všechny příznaky najednou. To mimo jiné dokazují i čísla expertů ze Světové zdravotnické organizace WHO, kteří sledovali nakažené v Číně. Ta byla zejména začátkem roku 2020 ohniskem nákazy nového typu koronaviru.

Zjistili, že nejčastějším příznakem u nakažených byla horečka vyšší než 38 stupňů Celsia, konkrétně se objevila u 88 % symptomatických případů. U 68 % infikovaných to byl rovněž suchý kašel, přičemž oba tyto symptomy se typicky objevovaly na počátku nemoci. Zhruba u 18 % lidí pak nastoupila ještě dušnost a 14 % nemocných dále pociťovalo únavu, bolest v krku, migrénu a bolest svalů. U některých pacientů se nově rovněž objevila také ztráta chuti a čichu.

Pociťujete na sobě v současné době některý z příznaků koronaviru?

Co se týče méně častých symptomů, mezi ty v Číně patřila třeba zimnice. Ta potrápila přibližně 11 % pacientů. Závratě a zvracení se týkaly „pouhých“ 5 % a úplně nejméně se u nemocných vyskytoval průjem. S tím bojovaly asi 4 % nakažených. Za další, ale o poznání pokročilejší symptom, lze pak považovat také oboustranný zápal plic. Právě v ten má totiž nemoc COVID-19 tendenci přerůst, konkrétně se tak děje u rizikových pacientů.

Inkubační doba

Co se týče inkubační doby, tedy období mezi vniknutím infekce do lidského organismu a projevením prvních příznaků nemoci, uvádí se, že může trvat až 14 dní (ve výjimečných případech až 21 dní). Ukazuje se ale, že první příznaky koronaviru se nejčastěji objevují mezi 3. a 5. dnem po nákaze. Šíření viru pak nahrává skutečnost, že během inkubační doby ani lidé se symptomatickým průběhem nemoci nevykazují žádné příznaky. Paradoxně jsou v tuto dobu ale nejvíce infekční.

Co dělat v případě podezření na koronavirus? 

Jak už bylo naznačeno výše, zvýšená teplota, kašel a únava automaticky neznamenají, že se u vás projevuje nákaza novým typem koronaviru. Mnohem pravděpodobněji byste navíc infekci prodělali bez příznaků. Tedy v případě, že nespadáte mezi rizikové pacienty. Důležité je proto symptomy, které jsou pro onemocnění COVID-19 typické, spojit s dalšími rizikovými faktory. To znamená položit si následující otázky:

 • Vrátili jste se z některé z rizikových zemí?
 • Byli jste v kontaktu s někým, kdo se z těchto zemí vrátil, a současně máte příznaky nemoci?
 • Byli jste v kontaktu s někým, u koho se nákaza potvrdila testem?

Pokud jste na některou z těchto otázek odpověděli ANO, máte důvodné podezření, že jste se koronavirem nakazili. V takovém případě, byste se měli izolovat od ostatních a neprodleně kontaktovat hygienickou stanici, a to na základě kraje, ve kterém žijete.

Pokud se vás žádná z těchto anamnéz netýká, ale vyskytují se u váš horečky nad 38 stupňů Celsia a dýchací potíže, kontaktujte svého praktického lékaře, který vám poradí s dalším postupem. Jestliže ho z nějakého důvodu nemůžete zastihnout, je pro tyto účely k dispozici také speciální telefonní linka 1212.

V žádném případě, prosím, nechoďte k lékaři osobně a rovněž nenavštěvujte nemocniční zařízení. Vzhledem k rostoucímu počtu nemocných je nutné, aby se zamezilo šíření infekce mezi zdravotnickým personálem. Pokud by se tak stalo, výrazně by se omezil provoz nemocnic a o infikované pacienty, kteří nutně potřebují lékařskou péči, by se neměl kdo postarat.

Dobře zvažte i návštěvu testovacích center, která se nacházejí na různých místech České republiky, právě v těchto místech se budou infikovaní lidé pravděpodobně koncentrovat, a vy se tak vystavíte většímu riziku nákazy. 

Jaké jsou hlavní příznaky koronaviru?

Infekce koronavirem, který způsobuje onemocnění COVID-19, se může projevovat mnoha způsoby. Mezi nejčastější projevy koronaviru patří teplota nad 38 stupňů Celsia, kašel, dušnost, bolest v krku celková slabost a únava. V některých případech se může objevit také průjem, zvracení anebo bolest břicha. U některých jedinců může onemocnění probíhat asymptomaticky. Neznamená to však, že by tito jedinci nebyli nakažliví.

Jaká jsou rizika koronaviru?

Závažnou komplikací, v kterou může infekce koronavirem vyústit, je oboustranný zápal plic. V těžších případech rovněž hrozí, že bude třeba pacienta připojit na ventilátor, či dokonce na mimotělní oběh. Při obtížích s dýcháním by proto pacient rozhodně neměl otálet a měl by kontaktovat svého lékaře.

Kdo je závažným průběhem nemoci ohrožen nejvíce?

Udává se, že nejvíce jsou komplikacemi ohroženi starší lidé či pacienti, kteří trpí jiným chronickým onemocněním, například cukrovkou, astmatem či kardiovaskulárními obtížemi. Podle všeho hrozí těžší průběh nemoci také obézním jedincům. Zápal plic a jiné komplikace se však mohou objevit i u zcela zdravých a mladých lidí.

Jak poznat koronavirus od chřipky?

Rozpoznat koronavirus, respektive onemocnění COVID-19, od běžné chřipky může být opravdu složité. Obě onemocnění se totiž projevují téměř totožnými symptomy. Přesto však rozdíly existují. Liší se například inkubační doba, která je u chřipky o něco kratší. Chřipkou jsou navíc poměrně hodně ohroženy i děti či těhotné ženy, což se v případě koronaviru zatím neprokázalo. Různí se také pravděpodobnost úmrtí, ta je v případě nemoci COVID-19 mnohonásobně vyšší.

Další důležité kontakty

V případě, že máte další otázky ke koronaviru, můžete rovněž využít nonstop linky Státního zdravotního ústavu – 725 191 370, 724 810 106 nebo 725 191 367. Aktuální informace si můžete najít i na stránkách Státního zdravotnického ústavu nebo ministerstva zdravotnictví.

Zdroje: okoronaviru.cz, szu.cz, mzcr.cz

Příznaky koronaviru: jak poznat nákazu a jakým způsobem vyhledat lékařskou pomoc?
3.5 (70.83%) 205 hlasování

143 comments

 • Lenka Moudrá /

  Chci se jen zeptat jak mám poznat takovou nemoc když mám alergické astma na průduškách mě bolí jen když se trošku nachladim rýmu mám celoročně a když je podzim nebo jaro špatně se mi dýchá a zvýšenou teplotu mám 37.5

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Moudrá,

   obecně, při rozvinutí symptomatického COVID-19, má pacient horečku nad 38°C, kašel, a rýmu spíše nemá. Snažte se mít co nejlépe kompenzované alergické astma a chraňte se. Chápeme obavy z neznámeho onemocnění, ale dobře zaléčení astmatici zvládají respirační infekty dobře.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

  • Jakub Vach /

   Dobry den, dnes ráno jsem začal mít pálivou bolest v krku a cítím se značně unavený.
   Včera večer mi ještě nic nebylo a ráno to na mě přišlo.
   Děkuji

   • Redakce Zdraví.Euro.cz /

    Dobrý den, pane Vachu,

    existuje větší pravděpodobnost, že jste spíše pouze běžně nachlazen. Zůstaňte doma v klidu a teple, zvyšte přísun tekutin a vitaminů, popř. užijte volně prodejné pastilky proti bolesti v krku. Pokud příznaky do 5 dnů neodezní a naopak se přidá horečka a suchý kašel – poté telefonicky kontaktujte svého praktického lékaře k dalšímu postupu.

    Redakce Zdraví.euro.cz

 • jsem pozitivní aladin

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Maruško,

   pokud máte jen léhké příznaky či dokonce žádné, dodržujte prosím izolaci. Více informací najdete v článku https://zdravi.euro.cz/leky/co-je-karantena-jak-se-chovat/

   Redakce Zdraví.euro.cz

   • Dobrý den, z ničeho nic mám suchý kašel, který nepotrebuji nutně vykašlávat ale nutí me trochu kaslat. Vůbec nevim co to muže být

    • Redakce Zdraví.Euro.cz /

     Dobrý den, Davide,

     kašel je příznakem u nejméně 157 nemocí, proto blíže neporadíme. Navštivte svého praktického lékaře k důkladnějšímu vyšetření.

     Redakce Zdraví.euro.cz

  • Dobry den me boli opcas hlava a nekdy me boli svaly a citim se unaveny a potimse ale horecku nemam

   • Redakce Zdraví.Euro.cz /

    Dobrý den, Patriku,

    zůstaňte doma, naordinujte si klid, teplo, hodně tekutin a vitaminů a tzv. vyležte to. Pokud se stav do pár dnů neupraví, telefonicky kontaktujte svého praktického lékaře.

    Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, mám už nějakou dobu hleny které vykašlavám ale hromadí se mi v krku, sem tam mě zabolí hlava, či zápěstí na ruce nebo za krkem. Teď k večeru mám i pocit dušnosti, ale když vylezu na balkon dýchá se mi lépe než doma. Mám problémy s tím že mám i stavy úzkosti a asi se mi zhoršují, nevíte jak si mám pomoct, myslíte že když půjdu na testy, že se tak uklidnim a přejdou mě možná ty “úzkosti” jestli to teda úzkost vůbec je.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Tomáši,

   moc nedoporučujeme jít hned na testy – hlavně z toho důvodu, že se tam koncentruje vyšší počet pacientů s aktuálním covid-19 a infekci byste mohl spíše chytit tam. Nejdříve si naordinujte pár dnů odpočinek, zvýšený přísun vitaminů atd. Pokud se stav bude zhoršovat, nejdříve kontaktujte svého obvodního lékaře.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

   • František Růžička /

    Dobrý den.
    Od včerejšího odpoledne pociťuji zimnici a bolest celého těla. Teplota mi ze včerejška 37,9 stupňů dnes vyskočila na 39 stupňů. Kašel,ani dýchavičnost nemám,ale bolí mě v krku.
    Poraďte mi prosím,jak postupovat dál (bohužel jsou svátky) a jakým způsobem stahovat teplotu. Již jsem si vzal včera večer a dnes ráno Paralen a cca před půl hodinou Ibalgin, jelikož Paralen došel. Mohu popřípadě použít i Valetol, nebo studené zábaly…?
    Předem děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne.
    Růžička

    • Redakce Zdraví.Euro.cz /

     Dobrý den, pane Růžičko,

     prosím naordinujte si klid, dostatek teplých tekutin a vitaminů. Na snížení teploty doporučuji paralen a ibalgin (dávkování podle příbalového letáku), valetol pokud vám dojdou oba zmíněné léky. V lékárně dokupte volně prodejné pastilky na bolest v krku. Vypadá to spíše na nějaké virové onemocnění, proto léčba bude pouze symptomatická a bude to potřeba hlavně vyležet. Pokud se stav do týdne nezlepší, kontaktujte telefonicky svého praktického lékaře.

     Redakce Zdraví.euro.cz

 • Dobriden jsem tehotna a mam skrabavy kasel a nevim jestli muzu bejt unavena stoho tehotencva

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Inko,

   v kolikátém jste týdnu těhotenství? Těhotenství může být jednou z příčin únavy. Zůstaňte doma pár dnů odpočívat a popř. kontaktujte svého obvodního lékaře.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Byla jsem na testech a čekám na výsledky ale už čekám 3 den a nic nevím.Ani já ani praktický lékař 😞

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Petíku,

   do doby, než vám dorazí výsledky testu, se doma v jednom pokoji prosím izolujte. I při případné pozitivitě a lehkém průběhu bude léčba a odpočinek probíhat doma.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Marian Cerveny /

  Dobrý den chci se zeptat mám bolesti hlavy a bolesti zad tak jestly to nesouvisí z korona virem a jak mám kdyztak postupovat

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Červený,

   mezi hlavní příznaky covidu-19 patří spíše horečka a kašel. Samozřejmě nemoc může probíhat i bezpříznakově, proto pokud máte podezření, izolujte se doma 14 dnů.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

   • Dobrý den, když mě bolela hlava a teď jen trochu jak to máma brát?? myslíte že je koronavirus?

    • Redakce Zdraví.Euro.cz /

     Dobrý den, paní Brhelová,

     myslíme, že to spíše infekce koronavirem nebude. Bolest hlavy je příznakem u dalších 157 mnohem častějších chorob. Nejčastější příčinou je ale stres.

     Redakce Zdraví.euro.cz

 • Dobrý den když mám opcas teplotu 38 obden a je my zima ? Mám cukrovku a štítnou žlázu Dekuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Marie,

   teplota a zimnice jsou velmi nespecifické příznaky. Zkuste si nejdříve naordinovat odpočinek s dostatečným přísunem vitaminů, teplotu snižujte klasicky paralenem/ibalginem. Pokud do 3-4 dnů nedojde ke zlepšení, zavolejte svému obvodnímu k lékaři k dalšímu postupu. Diabetes a štítnou žlázu máte dobře kompenzovanou? Kdy jste naposled byla na kontrole u internisty?

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den chci se zeptat může být i jiný přiznat této nemoci děkuju Jana

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Jano,

   každá nemoc u každého pacienta může vypadat trochu jinak, v medicíně bohužel není nikdy nic 1OO%. Jaké příznaky máte na mysli prosím?

   Redakce Zdraví.euro.cz

  • Prosím mám prozbu syn má od soboty 38teplotu má zimnici a má zvětšené mandle a bolí ho v krku v pondělí jsem volala doktorce a dala mu antibiotika ale furt má horečku nevím co mám deoat

   • Redakce Zdraví.Euro.cz /

    Dobrý den, Kamilo,

    bohužel nevíme věk vašeho syna. Pokud antibiotika do 2-3 dnů nezabraly, prosím kontaktujte pediatričku ohledně dalšího postupu.

    Redakce Zdraví.Euro.cz

  • Zdravím,od včerejší noci mám bolesti hlavy a celého těla. Horečku nemám.

   • Redakce Zdraví.Euro.cz /

    Dobrý den, Ladislave,

    naordinujte si doma odpočinek, zvýšený přísun tekutin a vitaminů, na bolesti paralen/ibalgin. Stav by se měl do pár dnů zlepšit, pokud ne, telefonicky kontaktujte svého praktického lékaře.

    Redakce Zdraví.Euro.cz

  • Dobrý den, byl jsem se projet na kole i s rouškou a druhý den mě trochu bolela hlava a mírně bolí v krku.Bojim se že jsem to chytl..

   • Redakce Zdraví.Euro.cz /

    Dobrý den, Milane,

    existuje větší pravděpodobnost, že jste spíše pouze běžně nachlazen. Zůstaňte doma v klidu a teple, zvyšte přísun tekutin a vitaminů, popř. užijte volně prodejné pastilky proti bolesti v krku. Pokud příznaky do 5dnů neodezní a naopak se přidá horečka a suchý kašel – poté telefonicky kontaktujte svého praktického lékaře k dalšímu postupu.

    Redakce Zdraví.euro.cz

 • Dobrý večer, jen jsem se chtěla zeptat. Kdyby se nedej bože stalo to, že by se někdo z rodiny nakazil. Tak moje 6 týdenní holčička to může nebo nemůže chytit, když kojim?
  Nikdo u nás nakažený není, roušky nosíme, a s nikým ve styku nejsme. Pouze mě to zajímá, kdyby se to stalo. Mám o svou malou hrozný strach.🥺

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Terezo,

   ze sledování vyšlo najevo, že děti covid-19 netrpí nebo pokud ano, drtivá většina je bezpříznaková – nic jim tedy není, ale můžou být významným přenašečem, např. pro své prarodiče.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den mám zvýšenou teplotu poboliva mě břicho I hlava občas celkové mi je špatně bolí mě tělo jak při chtipce mám kašel a rymu a poboliva mě v krku udělal se mi exem po skoro celém těle ale to k tomu asi nepatří si myslím

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Ilono,

   izolujte se od zbytku domácnosti a dodržujte přísné hygienické standardy. Nejdříve si naordinujte doma klid a spánek, dostatečný přísun vitaminů a tekutin, paralen/ibalgin a pastilky na bolest v krku. Pokud se stav do 5 dnů nezlepší, zavolejte svému praktickému lékaři ohledně dalšího postupu. Ekzém se nyní mohl objevit kvůli tomu, že jste oslabená. Proto nedoporučuji koupání každý den, když už, tak pouze čistou vodou a mazat ekzematická ložiska, např. excipialem.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Františka Šlosarová /

  je mi 69let neustále kašlu mám rýmu,bolí mě v krku,bolí mě hlava a jsem unavená.Vrátila jsem se z lázní 22. a od té doby se to horší.Také mě bolí a hrudi a v zádech.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Šlosarová,

   izolujte se od zbytku členů domácnosti a naordinujte si klid, dostatek tekutin a vitaminů, něco na bolest hlavy (paralen/ibalgin), pastilky do krku atd. Určitě nechoďte k obvodnímu lékaři, ale zavolejte mu k dalšímu postupu.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobry den poslední dobou mě bolí halava i svaly mám suchý kašel nekdy se ani nedokážu vykašlat také mě bolí v krku a pořád dy jsem chtěla spát

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Kristino,

   podle příznaků to vypadá na nějakou virózu, která nemusí ihned znamenat covid-19 nebo chřipku. Zůstaňte doma v klidu, mějte dostatečný odpočinek, zvyšený přísun vitaminů a příznaky tlumte běžným ibalginem/paralenem a pastilkami proti bolesti v krku. Vše je volně prodejné v lékarně. Pokud možno se izolujte od ostatních členů domácnosti a dodržujte přísné hygienické postupy, tj. mytí rukou, používání vlastního nádobí, ručníků atd. Při výrazném zhoršením příznaků nejdříve zavolejte svému obvodnímu lékaři ke konzultaci ohledně dalších kroků.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobry den,
  Nechci tomu přikladat nějakou váhu ale radši se takhle zeptam.. mam bolesti hlavy, a to kazdy den i přes noc.
  Asi treti den, mam to tedy nejak řešit i když jine přiznaky nevykazuji? (Zatim) dekuji za odpoved Petr

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Petře,

   bolest hlavy je velmi nespecifický příznak, vyskytující se téměř skoro u všech nemocí. Může značit třeba jen zvýšený stres, někdy i něco závažnějšího. Pomáhá vám na to běžná medikace (paralen, ibalgin)? Ustupuje bolest po odpočinku? Mohl byste více charakterizovat sílu bolesti, jestli někam vystřeluje a kde přesně na hlavě to bolí?

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, já mám plicní fibrozu, beru kortikoidy na snížení imunity, pracuj v potravinách, Můj doktor mi řekl, ať léky beru dal a chodím i do práce… Dala jsem radši vypoved

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Lenko,

   bohužel nevíme, jak moc pokročilou fibrózu máte, od toho by se odvíjelo doporučení k pokračování v práci. Při dodržování všech přísných hygienických standardů je riziko nákazy snížené.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Jana Brumlichova /

  Pracuji v nemocnici,na lůžkovém,kde pacienti čekají na výsledky testů,mám astma léčené,25.3 jsem byla na testech,negativní. Nyní mě bolelo silné v krku,pomohlo tantum verde,pokašlávání,mírná dusnost,včera bolest hlavy,zabral paralen,nyní teplota 34,7. Velká psychická zátěž.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Brumlichová,

   moc Vám děkujeme za vaší práci! Určite zůstaňte doma, dokud se vám neudělá lépe a odpočiňte si od stresu. Pokud to bude možné, nechte se pak znovu otestovat.

   Držíme palce za celou redakci Zdraví.Euro.cz

 • Nadezda Sukalova /

  Dobry den. Jsem inv. duchodkyne s chronickym onemocnenim. Je mi 58 let. Jiz pul roku jsem se nepohybovala mezi lidmi, Manzel mi obstarava vse potrebne, tudiz se mezi lidmi pohybuje. V zadnem pripade jsem nemohla koronavir krome manzela moznost chytit. Pred 10 dny mi zacaly potize podobne chripce. Kdyz uz jsem mela pocit ze mi chripka odchazi, vyskytly se u me strevni i zaludecni potize s bolestmi v krku/paleni a v nose. Co se tyce teploty, tuto nemam. Mam ale bolesti hlavy a celeho tela. Nejvice me v soucastne dobe trapi bolest v krku, v nose a bolest hlavy. Strevni problemy se sklidnuji. Cely tento stav trva druhy tyden s tim, ze prvni tyden mel slabsi prubeh. Mocinky se omlouvam za radu, nepanikarim, pouze bych chtela znat vas nazor. Velke,, Dekuji”

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Sukalová,

   spíše to vypadá na nějakou běžnou virózu než covid-19. Naordinujte si klid, zvýšený přísun tekutin a vitaminů, na bolest hlavy a těla paralen/ibalgin. Na střevní potíže doporučujeme laktobacily nebo Hylac. Stav by se měl do týdne zlepšit, pokud ne, kontaktujte telefonicky praktického lékaře.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, rád bych se zeptal jestli jsem ve velkém ohrožení když mám alergické astma.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Tomáši,

   pokud je vaše alergické astma dobře kompenzované, tak nejste o mnoho více ohrožen než zdravý člověk. Samozřejmě je mnohem lepší být obezřetný, dodržovat zvýšenou hygienu rukou, nedotýkat se obličeje, nosit sterilní roušku, udržovat si odstup od skupin lidí atd.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, když mě při polknutí lehce bolí jedna mandle, může to byt také jeden z příznaků?
  Chodím do práce, kde jsem v neustálem kontaktu se zákazníky, tak se raději ptám.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Lenko,

   nejspíše to bude běžná viróza, virová tonsilitida. Naordinujte si pár dnů klid, zvýšený přísun tekutin a vitaminů, v lékarně vám poradí znecitlivující sprej na mandle.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Zdravím,od včerejší noci mám bolesti hlavy a celého těla.Horecku nemám.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Ladislave,

   naordinujte si doma odpočinek, zvýšený přísun tekutin a vitaminů, na bolesti paralen/ibalgin. Stav by se měl do pár dnů zlepšit, pokud ne, telefonicky kontaktujte svého praktického lékaře.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, už 4.den mám zvýšenou teplotu mezi 37-37.5, víc ne..trochu mě bolí svaly, ale to bude spíš klasicky po procházce…jinak nic jiného mě netrápí.. Děkuji za odpověď

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Lucie,

   doporučujeme zůstat pár dnů doma, klid, zvýšený přísun tekutin a vitaminů. U některých jedinců je teplota 37 normální.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Adriana kozarova /

  Dobry den chci se zeptat gdiz man paleni v krku a unava a pred 14 dnea sem mela sabou horecku a zimnicu a 14 dnech nic as tet mam paleni v krku a unavu a sem kuracka dekuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Kozarová,

   nejlépe by bylo alespoň kouření momentálně omezit. Zůstaňte pár dnů doma a naordinujte si doma klid, zvýšený příjem tekutin a vitaminů (kuřáci by měli mít zvýšený příjem vitaminu C celoročně) a na bolest v krku pastilky.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den jen se chci zjistit že jsem byl v pondělí doma na zahrádce a druhů den jsem mněl rýmu kašel ne teplotu taky spíš mne bílí svalí na kruku jedná se o nachlazení tak jsem zakoupil vitamin c long effect 500 mg tak stád pomůže děkuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Míro,

   asi jste se nachladil nebo chytil nějakou virózu. Vitamin C je skvělý nápad, ještě si ordinujte pár dnů dostatečný klid a zvyšený přísun tekutin.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • jana tomaskova /

  Dobry den.vzbudila jsem se se zvlastnnimi pocity v krku a tresavkou.Dycham normalne ale jsem rozrusena nebot me to vzbudilo.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Tomášková,

   pokud nemáte teplotu, bolesti nebo kašel, pravděpodobně to bylo něco spíše psychického rázu.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Daniela svačinová /

  Dobrý den
  Poslední dobou mám kašel, rýmu ucpaný noc teploty až 40 jsem unavená a špatně se mi dýchá či mám dělat

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Svačinová,

   nejdříve se doma od zbytku domácnosti izolujte v jednom pokoji. Naordinujte si klid, zvýšený přísun tekutin a vitaminů, paralen nebo ibalgin na horečku. Kontaktujte telefonicky svého praktického lékaře k dalšímu postupu.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, již asi pátý den pociťuji pálení v krku. Nejprve spojené s pálením žáhy. Nasadila jsem tedy dietu, omezila kouření a beru tablety renie. Žáha mě již skoro nepálí, ale pálení v krku a občas pocit knedlíku v krku stále přetrvává. S jídlem dojde vždy k zlepšení a v noci při spánku také, ráno se budím bez těchto příznaků. Kašel ani teplotu nemám, dýchá se mi dobře.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Jano,

   nyní můžeme doporučit pouze šetrnou dietu, vyloučení kouření, alkoholu a stresu, vertikální polohu. Zatelefonujte svému praktickému lékaři k dalšímu postupu (např. předepíše inhibitor protonové pumpy) nebo vás doporučí na vyšetření na gastroenterologii.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, prosím o radu, v noci jsem měla teplotu, přes den už ne. Bolí mě v krku a za ocima. Nemůže to být nějaký příznak CV

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Blanko,

   vaše popisované příznaky jsou velmi nespecifické a sedí téměř na jakoukoliv běžnou virózu. Je větší pravděpodobnost, že se jedná o nachlazení než covid-19. Naordinujte si pár dní klid, teplo, dostatek tekutin a vitaminů, pastilky na bolest v krku, antipyretika. Pokud se stav do týdne nezlepší, telefonicky kontaktujte svého praktického lékaře.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den chci se zeptat občas mě bolí břicho spíše jak jsem měl kylu triselnou a občas hlava jinak je mě fajn souvisí to taky?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Stanislave,

   záleží na charakteru a lokalizaci bolesti břicha. Pokud lokalita odpovídá, spíše bychom se přikláněli k příčině z tříselné kýly. Bolest břicha a průjem patří mezi vzácnější příznaky covid-19. Hlava bolí občas každého z nás, jedná se o velmi nespecifický příznak, který se může vyskytovat téměř u všech onemocnění, ale také nás může bolet např. ze stresu.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Dobrý den. Chci se poradit. V pátek jsem měla teplotu 37 ale už nemám. Ani mě nebolí klouby, kašel mám mírný s hleny. Jsem alergik. Ale k tomu se dal vysoký tlak 159/95 beru na to Prestarium neo combi. Ale druhý den už jsem měla 138/90. Ale jsem unavená, mám zalehlé ucho a tlaky do hlavy občas ve dne. Tak nevím co to je. Moc děkuji za zprávu.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Ivo,

   tlak si vždy měřte po 15 min sezením v klidu. Pokud opakovaně máte klidové hodnoty přes 140/90, kontaktujte svého lékaře. Vaše zmíněné příznaky mohou spíše souviset s alergii. Pokud trpíte na typickou sezónní alergii, po její kompenzaci léky by potíže měly ustoupit. O medikace se poraďte se svým alergologem.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Před 1,5 měsícem mě bolel nosohltan. Teplota nebyla a nic z příznaků co popisujete. Jen mě od té doby vysychá v krku jakoby na mandlích a musim kašlat až do dávivosti. Co s tim?Děkuji za odpověď.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Květo,

   kontaktujte svého praktického lékaře k dalšímu postupu. Je zvláštní, že potíže ani po 1,5 měsíci neustoupily.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, poslední týden mne občas pobolívá v krku chci se zeptat jestli to náhodou nesouvisí s covid-19

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Kateřino,

   pokud vás občas pobolívá v krku, spíše to nebude kvůli covid-19. Máte mnohem vyšší pravděpodobnost, že jste pouze nachlazená. Mezi typické příznaky covidu patří horečka a kašel. V lékarně jsou volně prodejné pastilky na bolest v krku a doporučujeme pár dní doma klid a zvýšený přísun tekutin a vitaminů. Bolest do pár dnů ustoupí.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, mám na Vás dotaz. Včera večer jsem měla teplotu 38,4, která se postupně rychle snižovala, dnes už žádnou teplotu nemám. Přetrvává bolest hlavy, svalů a střevní potíže (průjem). Izolovala jsem se do pokoje. Měla bych informovat svého obvodního lékaře? Děkuji za odpověď.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Jano,

   pokud jste teplotu snížila, doporučujeme domácí klid, teplo, šetrnou dietu s vitaminy a probiotiky. Na bolesti klasický paralen či ibalgin. Pokud se stav do týdně nezlepší, teprve kontaktujte svého praktického lékaře.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Dobrý den, již druhý den se cítím unavená a malátná.. mám bolesti hlavy a trochu mě bolí v krku.. jiné příznaky nemám..
  Může se jednat o příznaky Koronaviru?
  Moc děkuji.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Markéto,

   pokud byste měla symptomatický covid-19, mezi jeho hlavní příznaky patří horečka a kašel. Vámi popisované příznaky sedí na jakoukoliv běžnou virózu. Pokud nemáte komplikace charakteru špatného dýchání, léčba by byla pouze symptomatická a domácí.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den je mi 13 let a od včerejška jsem začala kašlat ale vykašlávám hleny taky někdy cítím dušnost a také jsem ještě předtím mněla rýmu ale beru prášky na alergii nevím jestli se mám něčeho bát

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Anonymko,

   v první řadě by se vaše alergie měla dostat pod kontrolu – důsledně berte léky předepsané od alergologa. Zůstaňte pár dnů doma v klidu, teple, zvyšte přísun tekutin a vitaminů. Pokud příznaky do týdne neustoupí, kontaktujte telefonicky svojí dětskou lékařku ohledně dalšího postupu.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • dobry den chci se zeptat od pondělka mám zvyšenou teplotu 37,5 a mám i rýmu raději jsem zůstala doma .

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Aleno,

   udělala jste moudré rozhodnutí. Pokud máte pouze zvýšenou teplotu a rýmu, léčba bude pouze symptomatická. Pár dnů klid, teplo, dostatek tekutin a vitaminů. Stav by se měl do pár dnů zlepšit.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Jana Suchá /

  Chci se zeptat jestli znamená něco když se mi špatně doma dýchá a bodá mě na levé straně hrudi. Včera jsem měla 37.2 a bolela mě hlava.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Suchá,

   bohužel bez vyšetření Vám nemůžeme říct více informací. Poraďte se se svým praktickým lékařem (telefonicky) ohledně dalšího postupu. Pokud máte strach z COVID-19, tam jsou typické příznaky vysoká teplota a kašel.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Miroslav Havlíček /

  Jen jsem se chtěla zeptat, jestli proti koronaviru pomáhá očkování proti chřipce a pneumonii. Jsme s manželem oba očkováni, ale oba jsme si prošli asi slabou chřipkou, se zvýšenou teplotou, bolestí v krku. Mohlo nás očkování ochránit? Je nám 74 a 75 let.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Havlíčku,

   očkování proti chřipce sice nechrání proti onemocnění COVID-19, ale rozhodně vás ochrání proti pravé chřipce, která je neméně nebezpečná než koronavirové onemocnění. Je možné, že jste prodělali jinou mírnější virózu (např. způsobenou parainfluenzou), před kterou očkování proti influenze nechrání. Navíc máte vyšší šanci, že spíše chytíte chřipku než COVID-19. Očkování proto považujeme za velmi dobrý nápad.

 • Dobrý den bolívá mě hlava teď mězrovna bolí vzala jsem si paralen už je to dvě hodiny ale nezabírá mi tak mě hlava bolí už třetí týden některé dny nic a pak se to vrátí dříve jsem na to netrpěla jsem diabetická a beru léky.Volala jsem svému lékaři uklidňoval že jsem v pořádku a nejsem adeptka na koronavirus v noci mě někdy začnou bolet i ruce ,druhý den zase nic a tak se to opakuje tak nevím

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Evo,

   pokud nemáte horečky, kašel či dušnost, tak si také myslíme, že nejste adeptkou na COVID-19, ale bolest hlavy 3. týden je potřeba více došetřit. Zdravotnictví se pomalu ale jistě vrací do starých kolejí, lékaři budou muset najít příčinu bolestí hlavy a vyloučit ty nebezpečné. Poraďte se proto se svým praktikem a ten vás posléze doporučí na neurologii.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den,
  již asi třetím týdnem pociťuji dušnost a bolesti na hrudi, ale žádné jiné příznaky nemám, nemám kašel, ani horečky, ani mě nebolí v krku (jen občas po ránu), jen se asi minulý týden přidala rýma, ale tu mám vždy když začíná alergická sezóna. Dušnost jsem pocítila několikrát i kdysi a většinou byla psychického původu a do pár dní zmizela, tak jsem si myslela, že je to tak i teď jelikož kromě celé téhle situace mám i osobní problémy, ale s přibývajícím trváním si nejsem tak jistá. Je pravda, že když se na to nesoustředím, tak dýchám v podstatě normálně, v noci také není problém, ale přesto si nejsem jistá. Nikdo okolo mě žádné příznaky koronaviru nemá. Chci se zeptat jak mám postupovat dál.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Natálie,

   vaše dušnosti přikládáme spíše alergické etiologii či psychického původu. Prokonzultujte vaší situaci s praktickým lékařem ohledně dalšího postupu, na covid-19 to ale spíše nevypadá. Alergii nějak léčíte? Pokud to vaše možnosti dovolují, naordinujte si doma izolaci s klidem (hlavně psychickým), zvýšeným přísunem tekutin a vitaminů.

   Redakce zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den chci se zeptat mám 5 dní strašně silný suchý kašel ani nemohu spát jen pár hodin a to v sedě používám jitrocelový sirup po něm se mi trochu uleví .Je mi 65 let jsem kuřačka horečku nemám, a nemám ani chuť k jídlu mohla bych dostat nějakou radu moc děkuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Bohuno,

   pokud Vás kašel ruší od spánku a trvá déle než 5 dní, navštivte svého praktického lékaře. Během léčby je potřeba vynechat cigarety.

   Redakce Zdraví.euro.cz

   • Dobrý den, bolí mě hlava obden a když si dám ibalgin tak už mě hlava neboli až tak po 8 hodinách a bojím se že je to jeden z příznaků CV

    • Redakce Zdraví.Euro.cz /

     Dobrý den, Aleši,

     bolest hlavy je příznakem u nejméně dalších 157 nemocí, COVID-19 zde může být také, ale spíše je to nepravděpodobné pokud nemáte horečku, suchý kašel, dušnost, atd. Někteří jedinci mají COVID-19 bezpříznakově, v tom případě je možné pozitivitu odhalit jen testováním. Nejčastější příčinou bolesti hlavy je stres, únava a dehydratace.

     Redakce Zdraví.euro.cz

 • Dobrý den,druhý den pokašlávám,teplotu nemám,jen mne dnes bolely nohy,vzala jsem si paralen a je to lepší,mám 70 let.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Boženo,

   snad by to tedy mělo být pouze běžné nachlazení. Zůstaňte doma v teple a klidu, zvyšte přísun tekutin a vitaminů a do týdne by kašel měl zmizet. Až Vám bude lépe a nohy by přesto stále bolely, bude lepší si je nechat vyšetřit u lékaře vzhledem k vašemu věku.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den už druhý den mám zvýšenou teplotu která se pohybuje od 37:5 do 38:4, bolí mě a škrábe v krku občas mi je těžcí dýchat… Jak se mám otestovat na koronavirus? Nebo jak mám poznat jestli jsem nakažená nebo ne??

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Maryno,

   existuje větší pravděpodobnost, že jste spíše pouze běžně nachlazená. Zůstaňte doma v klidu a teple, zvyšte přísun tekutin a vitaminů, popř. užijte volně prodejné pastilky proti bolesti v krku, ibalgin/paralen na teplotu. Pokud příznaky do 5 dnů neodezní a naopak se přidá suchý kašel a budete celkově schvácená – poté telefonicky kontaktujte svého praktického lékaře k dalšímu postupu.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • již 14 dní mi obě nohy tuhnou pod koleno a bolí klouby prstů na nohou občas mám zimnici ale teplotu nemám . Pohybu mám dost je mi 73 let a nemocná jsem byla na chřipku naposledy 1979.děkuji za odpověd

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Jozefino,

   COVID-19 se buď projevuje jako běžná viróza nebo s horečkou, suchým kašlem a dušností. Tuhnutí nohou a bolesti kloubů se vyskytly až nyní nebo jste s tím měla problémy i předtím? Zkuste telefonicky kontaktovat svého praktického lékaře ohledně dalšího postupu, popř. jestli je to na objednání vyšetření u revmatologa.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den. Už asi 14 dnů mám některé dny pocit, jako bych měl vyšší teplotu. Když si vezmu paralen, je okamžitě pokoj. Mám suchý kašel, ale jsem alergik na prach a na pyl. V bytě o patro níže pode mnou probíhá dost bezohledná rekonstrukce bytu a práší se docela dost, na zábradlí je milimetr prachu. Jsem kuřák, mám vysoký tlak a nechci něco zanedbat. Každý den sním trojnásobek doporučené dávky vitamínu C, ale stejně mám pocit, jakoby na mě něco lezlo. Když si vezmu ten paralen, teplota klesne a je několik dní pokoj. Neměl bych radši jít na testy? Dekuji.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Tomáši,

   sliznice v dýchacích cestách je oslabená z důvodu alergie, proto na ni snadněji nasedne jakákoliv infekce a kouření tomu také nepřidá. Pokud jste se nesetkal s rizikovou osobou a dodržujete všechny hygienické zásady mytí rukou a nošení roušky, riziko COVIDU-19 je nízké. Omezeně větrejte a snažte se prachu co nejvíce vyhnout. Kompenzujete alergii nějakými léky? Vitamin C je dobrý nápad, stačí pouze 2násobná dávka, jednu dávku byste si jako kuřák měl nechat i nadále.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dana Tricociová /

  Dobrý den, asi před 5ti týdny jsem měla zvýšenou teplotu, kašel, bolest hlavy(4 dny) kde mi nepomohl žádný lék od bolesti, celková únava a bolesti ledvin. To vše trvalo 2 dny a pak vše přešlo. Pracuji v supermarketu a denně jsem v kontaktu s desítkami lidí. Mám být klidná nebo je lepší podstoupit test covid? Děkuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Tricociová,

   existuje větší pravděpodobnost, že jste byla pouze běžně nachlazená. Pokud ale máte možnost, test podstupte – hlavně kvůli tomu, že nadále pracujete a můžete případný koronavirus dále přenášet.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Pavla Mráček /

  Dobrý den. Jsem in.důch.Beru tramadol 200 2x denně několik let přesto dnes 3 den mne bolí hlava i ve stánku. Bolí mne svaly a klouby teplotu nikdy nemivam.mam zapalený nosohltan hleny v krku..ztrácím čich.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Mráčková,

   prosím telefonicky kontaktujte svého praktického lékaře ohledně dalšího postupu.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den. Od pátku je mi zle. Rano se mi udelal opar a k tonu mi vylitla horecka. Zimnice. Jednou za pul rok az rok se mi tohle obcas udela a mam to spojene s oparem. Nemela jsem silu ani na caj. Pila jsem jen vodu. Brala paralen. Ten dosel tak ibalgin. Potud jsem stale nemela obavy z koronaviru. Druhy den horecka klesla. Uz jen zvysena. A bolest hlavy. Zacalo me bolet v krku. Dnes treti den zacinam mit kasel. Jeste dodam ze mam uz x dnu slabou rymu, proroze mam alergii na pyl. Mam pochybnosti zda je to jen bezna nemoc nebo koronavirus. A take zda zadat o testovani a hnat se na misto kde bude vice nakazenych na jednom miste. Dekuji a preji pekny den.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Karlo,

   záleží, jaký máte průběh senné rýmy každý rok. Sliznice v dýchacích cestách je oslabená z důvodu alergie na pyl a proto snadněji na ni nasedá jakákoliv infekce (nejčastěji nějaká běžná viróza). Nejlepším řešením je tedy kompenzovat alergii (Aerius, Zyrtec apod.), zůstat pár dní doma v klidu a teplu, zvýšit přísun tekutin a vitaminů, popř. nějaké pastilky proti bolestem v krku. Pokud se stav do 5 dnů neupraví, telefonicky kontaktujte svého praktického lékaře. Pokud jste se nechovala nijak rizikově či nepřišla do styku s rizikovou osobou, COVID-19 je nepravděpodobné.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobry den prosim vas uz druhy den odkaslavam hleny a mluvim rymovate teloty nemam

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Josefe,

   zůstaňte doma, naordinujte si klid, teplo, hodně tekutin a vitaminů a tzv. vyležte to. Pomoci vám můžou volně prodejné léky, např. mucosolvan pro lepší odkašlávání, více vám poradí v lékarně podle příznaků. Pokud se stav do týdne neupraví, telefonicky kontaktujte svého praktického lékaře.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Frant. Vyskočil /

  Dobrý den prosím o radu, manželka 73 let, DM II na PAD, Astma, Kardiak s plánovanou a odloženou operací chlopní.

  T.č. ztráta chuti, celková slabost, bez teplot s občasnou bolestí hlavy. Nechat se testovat na COVID 19?

  Děkuji za radu

  S pozdravem

  František Vyskočil manžel

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Vyskočile,

   testovat na COVID-19 je spíše zbytečné, pokud paní manželka nemá dušnosti, vysokou teplotu či suchý kašel. Popisované příznaky jsou velmi nespecifické, můžou se vztahovat jak ke srdečnímu onemocnění, tak i k vyššímu věku. Poraďte se se svým praktickým lékařem pro jistotu.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Renáta Mařová /

  dobrý den, v úterý jsem dostala suchý dráždivý kašel-dosud se nejsem schopna z něj vykašlat, měla jsem teplotu 38,6 a to po čtyři dny, velkou zimnici, nechuť k jídlu,bolest kloubů. Pan doktor mi naordinoval být doma, vzít si paralen, hodně pít. Stále mě to nutí na kašel. Teploty už po pátém dni po paralenu ustaly, ale ten kašel ne a ne. Chci se tedy zeptat zda li mohlo se jednat v mém případě o koronavirus ? paní Renáta

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Mařová,

   bez testu na COVID si nebudeme jisti. Příznaky ale odpovídají i běžné viróze, kterou je mnohem snadnější chytit. Naordinovaná léčba byla správná, pokud vás dráždivý kašel obtěžuje, v lékarně vám prodají volně dostupný lék na utišení, např. stoptussin atd.

   Redakce Zdraví.euro.cz

   • Aleš mejzlik /

    Dobrý den bolí mě hlava a obden mám horečky a byl jsem za doktorkou a ta řekla že mám hodně pít nemohlo by to znamenat že mám CV

    • Redakce Zdraví.Euro.cz /

     Dobrý den, pane Mejzlíku,

     je více pravděpodobné, že jste chytil běžnou virózu než COVID-19. Naordinujte si pár dní klid, dostatek tekutin a vitaminů, na teplotu ibalgin či paralen a pokud se přidá suchý kašel a dušnost, kontaktujte telefonicky svou praktickou lékařku.

     Redakce Zdraví.euro.cz

 • Renáta Mařová /

  dobrý den, minulý týden od úterý jsem dostala vysoké horečky 38,6, měla jsem a stále mám suchý dráždivý kašel, který se nelepší, měla jsem zimnici. Chci se tdy zeptat zda li by se mohlo jednat o koronavirus ?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Mařová,

   jednat by se mohlo, ale tyto příznaky se vyskytují i u běžných jiných viróz, které je mnohem snadnější chytit. Pokud je to možné, izolujte se od zbytku domácnosti na 14 dnů a ostatní členové ať dodržují zvýšený hygienický standard.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

   • Renáta Mařová /

    izolace od manžela doma bohužel není možná, máme jen 1+1 a v kuchyni manžel určitě bydlet nebude, nikdo jiný s námi nebydlí.

 • Dobrý den,už tři dny mě škrábe v krku a dnes ráno jsem v krku objevil hnis. U toho mě bolí hlava a mám menší rýmu,ale není to nic hrozného.Používám cumlací pastilky proti bolení v krku,ale ty mi nezabraly a dále potom paralen.Horečku jsem neměl,slabý se necítím.Mohou to být příznaky Koronaviru?Děkuji .

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Pavle,

   kontaktuje svého praktického lékaře ohledně dalšího pustupu. Pokud máte v hrdlu hnis, mohlo by se jednat o bakteriální příčinu.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Mám od minulého týdne zimnice a měla jsem teplotu kolem 38 st.a bolesti kloubů, únavu a bolesti palců u nohou, byly podivně do fialova skvrnite. Nasadila jsem paralen. Bolesti se po třech dnech ztratili a pro změnu se mi vyspala opary v nose a na rtu. Přidala jsem herpesin., opary začaly zasychat, přidala se za 2 dny pálení na hrudníku a pokašlávání .přidala jsem sinupret. Kašel odešel a pálení na hrudníku se zmirnilo. Otekl mi nosohltanu, hned další den a začala jsem se dusit, obvodní mi přidala antibiotika, ale nezabrala a dostala jsem křecovité bolesti do břicha a pod pravou stranu žeber, dušnost neustala, ani ve dne a ani v noci, zánět nosohltanu zmizel po mukosolvanu. Další den nastoupila zase dušnost, ale jen v nose a měla jsem pocit, že se udusim .byla jsem na pohotovosti, udelali výtěr pouze z nosu na covid a řekli mi ať pokračují v léčbě, asi mysleli dušení. Test je ,,údajně negativní,, neposlali mi výsledky. Krev jsem si nabrala a je relativně dobrá, aby ne po antibiotikach a herpesinu s paralenem. Rýmu nemám, alergie to není. ,!! Herpes to není. Teď se mi po 5 dnech vyspala vridky na jazyku a dušnost stále. Vyhodila jsem antibiotika a herpesin, včetně paralenu, jestli to není potom. Ale záchvaty chybějícího kysliku stále trvají. Musela jsem včera opět na pohotovost. Dostala jsem dithiaden, abych aspoň trochu mohla dýchat a prodřimla se. Celou noc děsná zimnice, záchvaty dušnosti trochu mírnější. Alergie to není! Dnes mě začalo pobolivat v krku, záchvaty dušnosti stále. Do nosu při záchvatu dávám mukosolvan, ale působí jen na chvíli. Vypadáto fakt, že přecházím coronavirus. Izolovala jsem se ode všech. S lidmi, kteří byli v cizině po propuknuti coronaviru v Číně, jsem byla v kontaktu. S lidmi, kteří měli podivně zapaly plic a dušení, také, ty začali již koncem listopadu 2019, všichni se mi vysmivali, že jsou to jen virové chřipky. O cizině mi řekli až po kontaktu. Celou dobu jsem říkala, že je to nějaký podivný virus, který se chová jako SARS. Byla jsem blbá. Tak a teď to tady máme. To je hezké, že zavřeli hranice,ale ty co byli v cizině nikdo netestoval! . Chytré karantény to nevyřeší, tam se nic moc neodchyti a promořovaní je průšvih, protože protilátky to vytváři jen na krátkou dobu nebo vůbec. Testy jsou dost často falešně negativní nebo pozitivní. Je mi z toho smutno při představě, že bych to znovu chytila.
  Všechno napovídá coronaviru. Nechám si udělat ještě jeden test. Možná nebyl ještě nastoupany. ? Je to hrozné se celé noci a dny dusit ! Je to strašná sra….. léčba není, hokus pokus. Kdyby mi aspoň na chvíli dali kyslík. Prý mám počkat ještě týden a pak znovu výtěr. Píši vám, jestli aspoň přibližně nevíte co na tu svini zabírá. Nechci dělat pokusy. Zatím beru dithiaden od včera a mukosolvan do nosu. Pochopila jsem, že se musí asi neustále měnit léčba podle toho jaký vedlejší příznak přijde. Píši všem, aby věděli co ten šmejt dokáže. Projela jsem všemi příznaky. Doufám , že se z toho dostanu co nejdříve. Někde píši, že to trvá i 6 až 8 týdnů. Jsem ráda, že po včasné mojí reakci mi to zatím neslezlo na plíce. Doufám, že se tak nestane. Prosím jak to léčí cizina, kromě podivných zkušebních léků.? Mám podporovat imunitu nebo potlačovat a čím? Nebo opět nasadit antibiotika a říct si o kortikoidy? Jsem unavená, dušná a bezradná. Jestli si někdo myslí, že to rouška zastaví, tak je na velkém omylu. Nosila jsem jí a dezinfekci dělala také. Roušky by měli mit jen nakažení. Budeme mít z nich akorát záněty nosohltanu a stejně to pak chytnem z jídla nebo z předmětů. Místo roušek nemocné z lehkými příznaky do objektu, kde se o ně postarají lékaři v karanténě a s těžkými příznaky nemocnice a opět vyčleněné jen pro koronavirus. A bylo by po epidemii. Jenže bohužel se s tím nedá nic dělat, protože ekonomika je důležitější než zdraví lidí a dětí. Prostě je nás 7,7 miliardy a to mluví za vše. Moc by mě zajímalo, kolik je u nás opravdu nakažených a těch co s tím projeli léčeni na chřipku a kolik skutečně umřelo lidí, mrtvý se totiž netestují a připisuje se jim jiný stav úmrtí, to bychom se možná divili co nám zatajuje vláda. Když porovnáte cizinu a nás, tak to není o rouskach a uzavřených hranicích, bohužel pozdě, když už to tu bylo zavlečené.
  Teď pozitivum, chuť k jídlu a čich se mi už vrátil. Jen mám pořád ještě výpadky paměti, doufám,že to nebude natrvalo. Zdravím všechny a po mé skušenosti, raději se nepromořujte!

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Hanko,

   jelikož se jedná o virové onemocnění, léčba je syptomatická. Experimentálně se zkouší různá antivirotika, ale pouze u selhávajích pacientů.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Obden mám horečky ale nemám kašel nic, jen mě boli hlava a kdy si dám ibalgin tak už ne a po 8 h.me zase bolí, a bojím se že je to jeden z příznaků CV

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Aleši,

   je možné, že jste chytil i běžnou virózu. Naordinujte si pár dní klid, dostatek tekutin a vitaminů, na teplotu ibalgin či paralen a pokud se příznaky do 3 dnů nezlepší, telefonicky kontaktujte svého praktického lékaře ohledně dalšího postupu.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Dobrý den,

  jsem alergik, astmatik, s poškozenou imunitou po zanedbané borelioze. Běžné infekce u mě probíhají různě. Některé zcela normálně, jako u zcela zdravého člověka, ale při větší zátěži na organismus, ať už přetížením v práci nebo třeba proto, že zrovna kvete obilí (na které mám nejsilnější alergii), se chová organismus nestandartně. Téměř nebojuje, průběh nemoci je velmi mírný, ale vleklý, banální viróza na čtyři dny klidně i na dva měsíce. Méně nebezpečné infekce a zranění se u mě obvykle léčí mnohem delší dobu než je obvykle, ty závažnější normálně až rychleji, bez komplikací (nikdo neví proč).

  Dá se odhadnout, jaký průběh by u mě mohl mít koronavirus, či zda spadám pod rizikovou skupinu nebo ne?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Andreji,

   velmi záleží, v jakém stavu se momentálně nachází váše tělo. Pokud máte dobře kompenzovanou alergii i asthma, COVID-19 by měl proběhnout jako u běžně zdravého člověka. Pokud nyní trpíte alergií či se asthma lehce zhoršilo, je možné, že by nasednutí koronaviru na poškožený terén mohlo probíhat bouřlivěji. Dostatečně se proto chraňte i nyní při rozvolnění hygienických restrikcí a při horečce, suchém kašli a dušnosti kontaktujte svého praktického lékaře ohledně dalšího postupu.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Dobrý den,
  může být příznak onemocnění suchý kašel, který je především v noci. Ve dne téměř není. Teploty nejsou. Dušnost také ne. Jde o seniora. děkuji za odpověď. Marie.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Marie,

   doporučujeme se poradit s praktickým lékařem ohledně dalšího postupu, je pravda, že u seniorů teploty nemusí být dobře vyjádřené. Nejspíše to příznaky COVIDU ale nebudou, pokud není přítomná nějaká forma dušnosti.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Dobrý den,

  rád bych se zeptal, jakým způsobem raději postupovat. Od neděle, tedy 5. den mě bolí silně hlava a mám pocit těžké hlavy. Je mi 32 let. Zkoušel jsem na bolest hlavy vyzkoušet ibalgin, paralen i nalgesin, ale nic z toho nezabralo a spíše se ta bolest stále stupňuje. Zároveň vždy když něco sním, tak se dostaví nevolnost zhruba na 10-15 min, která pak přejde. Ale už vážně nevím, co udělat s tím, aby mě hlava přestala bolet a jak postupovat. Bolí permanentně ráno, večer i odpoledne. Děkuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Honzo,

   doporučujeme se objednat k neurologovi, který zjistí příčinu. Chronickou bolest hlavy určitě nepodceňovat, kromě neškodných příčin existují i tvz. red flags – závažné příčiny, které je třeba léčit okamžitě.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Dobrý den chtěla bych se jen ujistit, jestliže mne bolí trošku nos a mám malinko rýmu, a hleny v krku a ráno mne občas bolí v krku, není to koronavirus nebo tak.. děkuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Domčo,

   nejpřesnější odpověď vám dá test na COVID, ale jelikož netrpíte na horečky, suchý kašel a dušnost, spíše se o COVID jednat nebude. Je pravděpodobnější běžné virové nachlazení.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Jan Uherek /

  Dobrý den, dnes odpoledne jsem si měřil horečku a měl jsem ji zvyšenou ale bolest v krku nebo bolest na hrudi nemám a je mi 17let

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Uherku,

   otázkou je, co pro vás znamená zvýšená teplota. U některých lidí je teplota 37°C naprosto běžnou teplotou. Zvýšená teplota je příznakem u nejméně 157 nemocí, proto je diferenciální diagnostika široká a nejlépe vám poradí váš dětský praktik.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Dobra den,

  mam lechky kasel jsem nemocny ale nemam rimu, nemuze byt podezreny na virus?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Patriku,

   podezření na covid mít můžete, ale spíše je pravděpodobnější běžné virové nachlazení. Telefonicky kontaktujte svého praktického lékaře ohledně dalšího postupu.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Dobrý den, už od včerejšího dne mě trápí mírný, suchý kašel. Dost často trpím na únavu, dalo by se říct, že každý den a pociťuji zimnici.
  Teploty nemám, dušnost a jakékoli bolesti také ne.
  Může, nebo nemusí to znamenat koronavirus? Děkuji za odpověď. J.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Jano,

   mezi typické příznaky COVIDU patří horečky, suchý kašel a dušnost. COVID může probíhat i bezpříznakově. Pravděpodobněji se spíše nakazíte běžným virovým nachlazením. Naordinujte si pár dnů klid v teple, zvyšte přísun tekutin a vitaminů, v lékárně zakoupíte volně prodejné léky na suchý kašel. Stav by se měl do týdne upravit.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Jana Ligurská /

  Dobrý den,chci se zeptat chodím od 25.5.2020 do práce.Jinak jsem byla doma s dětmi 2 měsíce.Tento pátek 29.5.jsem pšišla domů a začalo mi být špatně jsem celkově slabá a bolí mě záda a za krkem v krku mám hleny,trochu pokašlávám,chodím častěji na záchod ale teplotu nemám vůbec ani zvýšenou.Poradíte mi prosím co by to mohlo být?Děkuji .Jana Ligurská.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Ligurská,

   pravděpodobně jste onemocněla běžným virovým nachlazením. Naordinujte si pár dnů klid v teple, zvyšte přísun vitaminů a tekutin, v lékárně zakoupíte volně prodejné pastilky proti bolestem v krku. Pokud máte jen mírný kašel, tak stačí čaj slazený medem, pokud budete více zahleněná, můžete zakoupit volně prodejná mukolytika. Stav by se měl do týdně upravit, pokud ne, kontaktujte svého praktického lákaře.

   Redakce Zdraví.euro.cz

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top