Podle Schellonga může být do projektu zařazena třeba pacientka s chronickou cukrovkou. Z ambulantního pracoviště je nejprve odeslána do centra, kde si vyzvedne všechny potřebné přístroje napojené na zařízení pro přenos dat. V centru získá i potřebné informace a podstoupí kontrolní měření. "Odchází s tím, že má stanovený plán měření a přesný manuál toho, co má dělat. Pacient se měří a má-li ty hodnoty v pořádku, tak se samozřejmě nic neděje," uvedl Schellong. Pokud ale nastane odchylka od stanovených hodnot, kontaktuje se pacient či lékař a stanoví se další postup.
V centru nyní pracuje šest operátorů. Jde o zdravotní sestry nebo biomedicínské inženýry. "Jejich úkolem je bdít nad celým systémem, protože ta telemedicína dneska není soběstačná, pořád je nutný ten člověk, aby komunikoval s pacientem, který má mnohdy třeba technické potíže, dojdou v přístroji baterie a podobně," uvedl Schellong. Úkolem operátorů je rovněž zpracovávání zpráv, které jsou pak odesílány lékařům.
Do projektu je podle Schellonga zapojeno několik stovek pacientů, včetně dětí. Jde například o hematoonkologické pacienty, pacienty Centra pro poruchu spánku, lidi se zvýšeným krevním tlakem či děti s respiračními problémy. Telemedicína má umožnit především péči o chronické pacienty. Centrum lze kontaktovat i na bezplatné lince 800 500 408.
Otevření centra ve fakultní nemocnici, která spadá pod ministerstvo zdravotnictví, se účastnil ministr Adam Vojtěch (ANO). Telemedicína je podle něj budoucností v poskytování zdravotních služeb. "Obecně digitalizace promění zdravotnictví. Už to vidíme dnes na zahraničních příkladech využívání umělé inteligence ve zdravotnictví. To, že pacient může být monitorován na dálku a může pouze posílat data, která počítač vyhodnotí, výrazně zefektivní poskytování služeb, protože lékař se skutečně může věnovat těm pacientům, kteří to potřebují," řekl ministr.