Vědci vyvíjejí technologii zvyšující všímavost i kvalitu života

11. 11. 2019 7:44
přidejte názor
Zdroj: Redakce
Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) vyvíjejí technologii zvyšující všímavost a tím i kvalitu lidského života včetně zlepšení některých onemocnění. Všímavost je podle studií meditační technikou. Výzkumníci vymýšlejí způsoby meditace ve virtuálním prostředí, sdělil Milan Hulínský z Technologické agentury ČR.


Všímavost má dle odborníků prokazatelně pozitivní vliv na kvalitu lidského života u nemocných i zdravých lidí, pomáhá například snižovat vysoký krevní tlak, pocity úzkosti či deprese. Zlepšuje paměť a fyzickou i mentální odolnost. Vědci z NUDZ se spojili s kolumbijským softwarovým inženýrem, aby vytvořili aplikaci využitelnou nejen v klinickém prostředí, ale i v domácím. Projekt podpořila Technologická agentura České republiky (TA ČR) dvěma miliony korun.

Projekt má pomoci zvýšit efektivitu tréninku všímavosti. "Základem tréninku je totiž schopnost zaměřit pozornost na bod v daném okamžiku. Tady a teď. To může být pro mnohé z nás složité, zvláště pak pro pacienty, kteří mají například poruchu pozornosti. Díky použití virtuální reality, která využívá 3D brýlí a speciálních sluchátek, bude možné odblokovat rušivé podněty okolního světa," uvedl předseda TA ČR Petr Konvalinka.

"Teď víme, že i kognitivní trénink pro nás není to nejdůležitější, jde spíše o zvládání nenechavých myšlenek a práci se stresem," dodala Barbora Šouláková, která má projekt v NUDZ na starosti.

Vyvíjená technologie je unikátní kombinací technik. Používá respirační pásy společně s virtuální realitou. Pás umožní měřit hrudní a břišní rozpínání a zjistit, zda je správná metoda dýchání. Přístroj bude možné využívat doma, v kanceláři i v terapeutických či relaxačních centrech, koncem února příštího roku by měla být aplikace připravena k prvnímu komerčnímu využívání.

Vstoupit do diskuse