Vědci z Č. Budějovic vyzkoušeli novou vakcínu proti borelióze

28. 5. 2020 8:34
přidejte názor
Autor: Redakce
Vědci z českobudějovického biologického centra Akademie věd vyzkoušeli novou vakcínu proti lymské borelióze. Testy na myších vykázaly stoprocentní účinnost. Proti borelióze se zatím nedá očkovat. Novou látku vyvinul americký farmaceutický koncern Sanofi a pro její otestování na evropském klíštěti si vybral vědce z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR. Novináře o tom informovala jeho mluvčí Daniela Procházková.


"První vakcína na lymskou boreliózu byla založena na povrchovém proteinu borelií v klíštěti. Byla to jednoduchá molekula, která měla řadu vedlejších účinků, zabírala jen na jeden druh borelie a byla použitelná jen v Americe, kde se tento druh borelie v klíšťatech vyskytuje," uvedl parazitolog českobudějovického biologického centra Radek Šíma.

Farmaceutická firma proto vylepšila strukturu očkovací látky. Umožňuje imunitnímu systému rychle a spolehlivě rozeznat cizorodou látku v těle a vytvořit si proti ní protilátky. "Je to vakcína proti přenosu borelií, zafunguje velmi brzy, hned když borelie přecházejí z klíštěte do člověka," řekl Šíma.

Farmaceutická firma se nyní po úspěšných testech na myších rozhodne, zda investuje do zkoušení vakcíny na lidech. Až následně by mohla látka zamířit na trh.

Lymská borelióza je infekční onemocnění, jehož prvním příznakem je červená skvrna s blednoucím středem v okolí přisátí klíštěte. Může se projevovat také horečkou, bolestí svalů či únavou. Příznaky, které připomínají chřipku, se však nemusejí objevovat ve všech případech. Onemocnění se léčí antibiotiky. Pokud zůstává neléčeno, postihuje nervovou soustavu, srdce či klouby.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?