- Konopí může být lékařem předepsáno ke zmírnění symptomů doprovázejících onemocnění, která jsou vyjmenována ve vyhlášce ministerstva zdravotnictví číslo 221/2013 Sb. Jde především o roztroušenou sklerózu, HIV, Tourettův syndrom a chronickou neutišitelnou bolest. Je doplňkem k ostatním léčivům, zejména díky psychoaktivní látce THC (tetrahydrocannabinol) má analgetické účinky. Pomáhá lidem s roztroušenou sklerózou zmírňovat svalové napětí a třes, osobám s Tourettovým syndromem snižuje četnost tiků. Ulevuje i lidem po chemoterapii větší chutí k jídlu a snížením pocitu nevolnosti.
- Cesta k legalizaci konopí pro léčebné účely v ČR začala v polovině srpna 2011 zveřejněním Petice za léčebné konopí, kterou podepsalo skoro 60.000 lidí. Pod záštitou tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS) vznikla ještě v srpnu 2011 pracovní skupina, která během následujícího čtvrt roku vypracovala návrh nutných legislativních změn. Sněmovna se návrhem začala zabývat počátkem června 2012 a schválila jej 7. prosince téhož roku. Norma následně prošla Senátem a podepsal ji i prezident, účinnosti nabyla v dubnu 2013.
- Pacienti si dosud léčebné konopí plně hradí sami, koupit mohou až 180 gramů za měsíc. Podle některých ale takové dávky na potlačení bolesti nestačí. Konopí je výhradně na elektronický recept s omezením. Není možné ho předepsat osobám mladším 18 let. Dovážet a pěstovat léčebné konopí mohou pouze firmy s licencí. Jinak lze legálně pěstovat jen konopí s obsahem THC nižším než 0,3 procenta (technické konopí).
- V ČR mohou konopí předepsat lékaři 13 odborností, například z oboru onkologie, neurologie, revmatologie, ortopedie, lékaři se specializací na léčbu bolesti nebo paliativní medicínu. Lékaři se musí k předepisování konopí zaregistrovat u Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).
- Udělování licencí k pěstování konopí pro léčebné použití, zajištění výkupu vypěstovaného a sklizeného konopí pro léčebné použití a jeho distribuci má v ČR na starosti Státní agentura pro konopí pro léčebné použití (SAKL).
- Dle stránek SAKL www.sakl.cz je nyní k předepisování léčebného konopí zaregistrováno 74 lékařů. Lékáren - oprávněných odběratelů v ČR vypěstovaného konopí pro léčebné použití, které se SÚKL uzavřely rámcovou smlouvu, je nyní 51.
- Část konopí pro pacienty dodala česká firma Elkoplast, od února 2017 ale dodávky chyběly. V květnu 2017 se proto začalo dovážet konopí z Nizozemska s cenou 300 Kč za gram. Od ledna 2018 bylo v ČR léčebné konopí dostupné od kanadské firmy Tilray, jeho cena se pohybuje kolem 200 Kč za gram. Teprve v červnu 2018 SÚKL nakoupil další léčebné konopí českého původu. Podle SÚKL lze od 28. ledna objednat dva druhy konopí pro léčebné použití od českého pěstitele, jeho cenu ústav stanovil na 171 korun za gram.
- Oficiální cena konopí v lékárně je přitom stejná nebo spíše vyšší než na černém trhu, nemluvě o případech, kdy si lidé pěstují rostliny sami. Jeho soukromé užívání pro léčebné účely je přitom mnohem rozšířenější, než případy, kdy konopí předepisuje lékař. Léčebné konopí mělo loni předepsáno průměrně 67 pacientů měsíčně (s průměrnou spotřebou 6,3 gramu), na samoléčení ho podle odborníků ročně využije aspoň jednou 880.000 lidí.
- Ministerstvo zdravotnictví nyní navrhuje, aby stát hradil pacientům léčebné konopí z 90 procent. Limit pro pacienta bude 30 gramů měsíčně.
- Pro lékařské účely bylo schváleno užití marihuany v Evropě například v Belgii, Británii, Finsku, Francii, Chorvatsku, Itálii, Německu, Nizozemsku, Rakousku, Slovinsku, nebo Španělsku. Ve světě je marihuana legalizována pro lékařské účely například v Izraeli, Argentině, Brazílii, Mexiku, Kolumbii, Chile, Peru, nebo Zambii.