Zánět zvukovodu postihuje hlavně plavce. Pokud se neléčí, může výrazně zhoršit pacientův sluch

10. 7. 2023 7:30
2 nové názory
zánět zvukovodu
Autor: Depositphotos
zánět zvukovodu

Zánět zevního zvukovodu obvykle způsobují bakterie. Ty se v uchu množí především po koupání, když vám zůstane voda v uchu. Infekce se nejčastěji projevuje bolestí, ale mohou se přidat i další obtíže, jako je zarudnutí, otok nebo zhoršený sluch. Jaká je nejlepší prevence a léčba zánětu zvukovodu?

Co je zánět zvukovodu?

Co se dozvíte v článku
  1. Co je zánět zvukovodu?
  2. Jaké má zánět zvukovodu příznaky?
  3. Co způsobuje zánět zevního zvukovodu?
  4. Diagnostika vnějšího zánětu zvukovodu
  5. Zánět zvukovodu: léčba
  6. Jak předejít opakujícímu se zánětu zvukovodu?

Zánět zvukovodu, kterému se běžně říká také zánět zevního ucha nebo zánět zevního zvukovodu, je bolestivé a poměrně časté onemocnění ucha. Zvukovod je součástí zevního ucha a vede zvuk z ušního boltce směrem k ušnímu bubínku.

Zánět zvukovodu je nejčastěji způsoben bakteriemi, které se do něj obvykle dostanou při koupání v bazénech nebo v rybnících. To je také důvodem, proč se onemocnění někdy říká nemoc plavců.

Zánět zvukovodu může postihnout děti, dospívající i dospělé. Zejména však ohrožuje ty, kteří chodí často plavat. Neléčený zánět zvukovodu může ovlivnit sluch, proto je nutné včas zahájit léčbu. Obvykle postačí pravidelné kapání speciálních kapek do uší. [1, 2, 34]

Jaké má zánět zvukovodu příznaky?

Zánět vnějšího zvukovodu se projevuje především bolestí, kterou může doprovázet pocit zalehlého nebo ucpaného ucha a která se bez léčby zpravidla zhoršuje. Někdy si také pacienti stěžují na zhoršený sluch. Pokud se zánět neléčí, mohou se objevit závažnější komplikace, jako je vytékání hnisu nebo krve z ucha. Mezi možné projevy zánětu zvukovodu tedy patří:

  • bolest ucha na dotek,
  • otok,
  • zarudnutí,
  • svědění,
  • zalehnutí ucha,
  • zacpané ucho,
  • nadměrný výtok tekutin,
  • výtok hnisu, někdy také krve,
  • tlumený nebo snížený sluch,
  • zvýšená teplota,
  • oteklé lymfatické uzliny kolem ucha nebo zadní části krku. [5, 6, 7, 8]

Co způsobuje zánět zevního zvukovodu?

Zánět je v drtivé většině případů způsoben bakteriemi. Výjimečně pak mohou být na vině i plísně. K infekci zevního zvukovodu dochází zejména při častějším koupání v bazénu, na koupališti nebo v rybnících. Voda, která zůstane v uchu, tedy konkrétně uvnitř zvukovodu, se tak snadno stává živnou půdou pro množení bakterií.

Kromě toho se ale ucho může zanítit poraněním tenké vrstvy kůže, která zvukovod podestýlá, a to například silným škrábáním, častým používáním sluchátek nebo také vkládáním vatových tamponů do ucha. Na poškozené kůži se pak snadno zachytí bakterie.

Další příčinou zánětu může také být nahromadění mazu, který ucpe zvukovod. K tomu může dojít například častým používáním vatových tyčinek do uší. Mezi jiné méně časté příčiny řadíme:

  • ztrátu ušního mazu,
  • kožní onemocnění, jako je ekzém nebo lupénka,
  • chemikálie z laku nebo barev na vlasy, které se dostanou do ucha,
  • použití kontaminovaných sluchátek nebo ušních špuntů. [9, 10, 11]

Diagnostika vnějšího zánětu zvukovodu

Diagnostika zánětu zvukovodu náleží do rukou lékaře na ORL (ušní, nosní, krční), který zevní ucho prohlédne za pomoci speciálního nástroje zvaného otoskop a zhodnotí případné zánětlivé změny. V případě potřeby může rovněž provést kultivaci drenáže z ucha, aby mohl zvolit přesnější léčbu. [12, 13, 14]

Zánět zvukovodu: léčba

Nejběžnějším způsobem léčby bakteriální infekce, která způsobuje zánět zvukovodu, jsou antibiotické ušní kapky, které vám předepíše váš lékař. Řešením plísňového zánětu pak bývají antimykotické (protiplísňové) kapky.

Kapat byste je měli několikrát denně, a to po dobu sedmi až deseti dnů, ale vždy se řiďte pokyny vašeho lékaře. Tyto kapky mohou být smíchány také s kortikosteroidy na snížení otoku ve zvukovodu.

Při silném otoku a teplotách můžete dostat i antibiotika v tabletách. V případě silné bolesti se k jejímu zmírnění dále používají volně prodejné léky proti bolesti obsahující paracetamol nebo ibuprofen, případně vám lékař může předepsat silnější léčiva.

Co pomáhá na bolest v uchu? Lékaři doporučují obklady, kapky i antibiotika
Přečtěte si také:

Co pomáhá na bolest v uchu? Lékaři doporučují obklady, kapky i antibiotika

Propláchnutí uší

Zanícený zvukovod můžete propláchnout, což vám může vám poskytnout rychlejší úlevu. Propláchnutí uší pomáhá odstranit hnis ze zvukovodu, díky čemuž budou mít ušní kapky bližší kontakt s výstelkou zvukovodu a léčba bude rychlejší. Před výplachem vám lékař kápne do uší speciální roztok, který změkčí ušní maz, a poté do zvukovodu stříkne proud studené vody.

Zánět zvukovodu a domácí léčba

Během léčby je nezbytné, aby se do uší nedostala voda. Důležitý je také odpočinek a dostatek tekutin. Léčba nebývá příliš náročná, vyléčit zánět zvukovodu obvykle trvá týden až deset dní. [15, 16, 17, 18, 19]

Zažili jste někdy zánět zevního zvukovodu?

Jak předejít opakujícímu se zánětu zvukovodu?

Existuje několik základních opatření, kterými můžete zabránit návratu infekce a přechodu v chronický zánět zvukovodu. V první řadě byste si neměli čistit uši vatovými tyčinkami, neboť si jimi můžete podráždit kůži a maz zatlačit hlouběji do ucha.

Ušní zvukovody jsou samočisticí, takže maz z nich vychází sám. Pokud se tedy objeví na kraji ucha, stačí jej vyčistit hadříkem. Dále se snažte, aby se vám do uší nedostal šampon nebo jiné chemické prostředky. Pokud se často koupete, můžete používat špunty nebo ušní kapky s obsahem kyseliny octové k prevenci infekce. Za stejným účelem se proti zánětu zvukovodu používají také peroxidové kapky.

Udržuje uši suché

Důležitou součástí prevence zánětu zevního ucha je udržování ucha co nejvíce v suchu, jelikož tím snižujete riziko infekce. Toho dosáhnete těmito kroky:

  • Když plavete nebo trávíte čas ve vodě, noste čisté špunty do uší.
  • Když si myjete vlasy, vložte si do uší špunty, abyste snížili množství vody ve zvukovodu.
  • Použijte suchý ručník k vysušení uší po plavání nebo koupání.
  • Vypusťte vodu z uší nakláněním hlavy ze strany na stranu a tahem za ušní lalůček v různých směrech. Kombinace naklánění a vytahování pomůže odtoku vody z vašeho zvukovodu.
  • K vysušení vody v uších použijte vysoušeč vlasů. Použijte nejnižší nastavení rychlosti a úrovně tepla. Tímto způsobem nebudete riskovat, že si popálíte ucho. [20, 21, 22]

Zdroje: solen.cz, orlinfo.cz, nemocnicenovyjicin.agel.cz, cpzp.cz, stefajir.cz, atodamedical.cz, healthline.com, my.clevelandclinic.org, hopkinsmedicine.org, patient.info, mayoclinic.org

sojka (neregistrovaný)

zánět zvukovodu hodně bolí,já ho mívám jelikož mě hodně svědí uši a tak
si je donekonečna čistím. Je to špatně, ale svědění se nedá vydržet.

  • Našli jste v článku chybu?