Co značí zvýšená teplota u dětí?
Pokud se vaše miminko budí ze spaní a je podrážděné, je na místě změřit mu teplotu a zjistit, zda nemá horečku. Zvýšená teplota u miminek je přirozenou reakcí organismu na nějaké onemocnění nebo stav, který vedl k nerovnováze dětského organismu. Důvodů, proč teplota u kojence vzroste, může být mnoho.
Zatímco samotná zvýšená teplota dítěti nemusí nijak uškodit, stav, který ji způsobil, ano. Čím mladší děti jsou, tím spíše budou potřebovat léčbu. Zvýšená teplota u novorozence, tedy u miminka mladšího 3 měsíců, vždy vyžaduje návštěvu lékaře. Děti starší 3 měsíců mohou být léčeny doma, pokud se neobjeví jiné příznaky a teplota nestoupá, ale klesá.
Měření teploty u kojenců
Při měření teploty vašeho miminka vždy raději používejte digitální teploměr, který umožní rychlý a přesný výsledek. Vždy je dobré ověřit, zda je teploměr vhodný i pro novorozence. V tomto věku je obtížné měřit teplotu v podpaží, proto je vhodnější změřit ji rektálně, tedy z konečníku.
Dítě nejprve položte na záda a nohy mu jemně přitlačte k bříšku. Na špičku teploměru následně aplikujte vazelínu, aby to pro něj nebylo nepříjemné. Teploměr zasuňte asi 1,5 až 2,5 cm a nechte na místě, dokud měření neskončí.
Jak se pozná zvýšená teplota u miminka?
Normální teplota novorozence a malých dětí je o něco vyšší než u starších dětí a dospělých, čili se běžně pohybuje kolem 37 stupňů Celsia. Normální teplota těla je tedy 36,5 až 37,2 stupňů Celsia.
Tento údaj je dobré znát, abyste nezačaly panikařit, jakmile zjistíte, že teplota u měsíčního miminka není stejná jako ta vaše. Teplota se však v průběhu dne může mírně měnit. Obecně bývá nižší ráno a zvyšuje se k večeru.
O vysoké teplotě u dětí tedy hovoříme ve chvíli, kdy teploměr ukáže více než 37,2 a méně než 38 stupňů Celsia při měření v podpaží. Teplota v zadečku u novorozence se od podpaží skoro neliší. U dětí starších 6 týdnů je ovšem teplota v zadečku vždy přibližně o 0,5 stupně vyšší, tudíž od výsledné teploty tuto hodnotu odečtete.
Horečka u dětí
Horečku klasifikujeme jako teplotu, která překročí 38 stupňů Celsia (při měření v podpaží). Horečka u miminka sama o sobě nebezpečná být nemusí, jelikož se jedná o přirozenou reakci organismu, ale je potřeba co nejdříve odhalit příčinu, která ji vyvolala. Ta může být u malých dětí riziková.
Vysoká horečka u dětí, zejména u kojenců, může být problém, a to hlavně v případě, dosáhne-li 41 stupňů, kdy dochází k hyperflexii. Jedním z důsledků horečky u dětí mohou být také febrilní křeče, které vyžadují návštěvu lékaře.
Co může zvýšenou teplotu u miminka způsobit?
U malých dětí může být zvýšená teplota důsledkem nadměrného množství oblečení či vysoké teploty v místnosti. Pokud má miminko vyšší teplotu, v první řadě se přesvědčte, zda mu jen není horko. Pokud teplota stoupne jedenkrát během dne, nemusí vás nijak znervózňovat.
Jedním z vedlejších projevů tepla z nadměrného oblečení bývají často také potničky. Zvýšená teplota se také může objevit po očkování nebo u kojenců, kterým rostou zoubky. Dalšími příčinami zvýšené teploty a horečky mohou být:
- Virový průjem
- Nedostatečný příjem tekutin
- Zánětlivé onemocnění
- Zánět mandlí
- Vyrážka na kůži
- Nachlazení způsobené viry
- Meningokoková meningitida (ta je pro malé děti velmi nebezpečná)
Řešíte často zvýšenou teplotu u svého miminka?
Jak srazit teplotu u miminka?
Teplotu, která nedosahuje 38 stupňů, zpravidla nemá smysl léčit. Postačí podávat pouze vlažné tekutiny. Pro malá miminka je nejšetrnějším způsobem podání léků na snížení horečky konečníkem, čili v podobě čípků. Vždy je vhodné poradit se o dávkování s vaším pediatrem a množství léků přizpůsobit váze miminka. Větším dětem je možné podávat léčivo ve formě sirupu.
Léky na snížení horečky mohou být na bázi dvou léčivých látek. První z nich je paracetamol, který obsahují léky jako Panadol či Paralen, a druhým je ibuprofen. Ten je obsažen v medikamentech, jako je Ibalgin, Nurofen či Ibolex. Léky obsahující paracetamol jsou obecně šetrnější, tudíž je vhodné zvolit je jako první. Jestliže nezaberou, můžete užít ibuprofen.
Ibuprofen je ovšem možné podávat pouze dětem starším 3 měsíců. Před podáním jakéhokoli léku si vždy důkladně prostudujte příbalový leták, případně se poraďte přímo s lékárníkem. Vždy dohlédněte na to, aby mělo vaše dítě dostatečný přísun tekutin a nebylo dehydratované.
Studené zábaly
Pokud má dítě horečku, můžete použít k jejímu snížení také chladivé zábaly. Postačí například miminko otírat mokrou žínkou v oblasti kotníků a zápěstí, přičemž teplota vody by neměla být nižší než 25 stupňů. U starších dětí, tedy přibližně od 3 let, je možné i sprchování celého těla vlažnou vodou.
Kdy vyhledat lékaře?
U dětí mladších 3 měsíců je vhodné při zvýšené teplotě vyhledat lékaře ihned. U kojenců starších 3 měsíců můžete počkat 3 dny, zda teplota neklesne, a následně navštívit vašeho pediatra.
Pokud však teplotu doprovází jiné příznaky nachlazení, jako je rýma, kašel či průjem, nebo má dítě horečku (38 stupňů Celsia a více), lékařskou ordinaci vyhledejte neprodleně. Pediatr odhalí příčinu teploty a doporučí vhodnou léčbu. Lékaře také vyhledejte vždy, pokud vaše dítě prodělalo febrilní křeče.
Zdroje: motherclub.cz, nutriklub.cz, babyweb.cz, cpzp.cz