Jak vyvolat a urychlit menstruaci? Zkuste horkou koupel, sex nebo zázračné bylinky

jak vyvolat menstruaci
Zdroj: shutterstock.com

Každá žena, která někdy zažila opožděný příchod menstruace, jistě moc dobře ví, že netrpělivé čekání není nic příjemného a každým dnem se obavy stupňují. Důvody mohou být různé a pokud se nejedná o těhotenství, nejčastější příčinou bývají změny ovlivňující organismus či dlouhodobá zátěž, ať už fyzická či psychická. K vyvolání menstruace pomůže často horká koupel a cvičení nebo některé bylinky. Jestliže nic nefunguje, je namístě vyhledat lékaře.

Důvody, proč se menstruace opozdí, mohou být různé a některé ženy tuto zkušenost zažívají poměrně často v důsledku jejich životního stylu. Zpoždění v takovém případě způsobuje nedostatek hormonů důležitých pro správnou funkci menstruačního cyklu.

Hormony, které zásadně ovlivňují menstruační cyklus v jeho sekreční fázi, se nazývají gestageny a pokud jich má žena nedostatek, sliznice se nedokáže přeměnit a krvácení se nedostaví.

Nepřítomnost menstruace ovlivňují také estrogeny, při jejichž nedostatku nedochází k narůstání sliznice. Příčinou může být samozřejmě i těhotenství, které je v první řadě důležité vyvrátit či potvrdit provedením těhotenského testu. Dalšími podněty zpožděné menstruace bývají například tyto:

  • Stres
  • Výrazné změny na váze
  • Změny denního režimu
  • Nadměrná fyzická zátěž
  • Různá onemocnění

Jak vyvolat menstruaci nejjednodušeji?

V současné době je naprosto běžné, že si ženy na svá bedra nakládají více, než je jejich organismus schopný zvládnout, zejména pokud se starají o rodinu, budují kariéru a ještě musí splnit celou řadu povinností. To se pak často může projevit právě zpožděnou menstruací. Pokud patříte mezi ženy, jejichž životní styl je plný spěchu a stresu, měli byste v první řadě zkusit relaxaci.

Jak přivolat menstruaci a přitom relaxovat?

Pomoci by měla předvším horká vana, kde můžete jednoduše vypustit z hlavy všechny myšlenky, které vás zatěžují, ať už pouhým zavřením očí, s knížkou nebo pomocí skleničky vína. Teplá voda totiž uvolňuje napětí a roztahuje cévy, což je pro přivolání menstruace žádoucí. Pokud nemáte vanu, postačí i teplá sprcha, jen se asi budete muset obejít bez knížky.

Přivolání menstruace pomocí fyzické aktivity

Zajímá vás, jak spustit menstruaci pomocí cvičení? Pokud jste ten typ ženy, která má fyzické aktivity spíše přebytek nebo nosí těžká závaží, cvičení i zátěž bude potřeba naopak spíše omezit. Právě tyto faktory totiž také mohou způsobovat opoždění periody.

Jestliže se ale málo hýbete nebo se dokonce cítíte na pohyb příliš unavené, zkuste se přemluvit alespoň k nějaké aktivitě, protože kromě kýženého výsledku vás možná zbaví i samotné únavy. Postačí i procházka, ale vyzkoušet můžete například běh, plavání, jízdu na kole a skvělou volbou může být také jóga, která zvládne dokonale propojit pohyb s relaxací.

Jak urychlit menstruaci s pomocí partnera?

Možná vás to překvapí, ale sexuální aktivita vám může pomoci zahájit vaši periodu několika způsoby. Mít orgasmus může způsobit, že se roztáhne děložní čípek, čímž se vytvoří vakuum, které může přitáhnout menstruační krev. K urychlení menstruace pomáhá i pravidelný pohlavní styk, jelikož může snížit účinky stresu, a tím dokáže přispět k podpoře zdravé hormonální rovnováhy.

Jak zkrátit menstruaci?

Ženy mohou chtít urychlit své krvácení z různých důvodů, kterým může být například nadcházející životní událost nebo dovolená. To se týká zejména těch, které mají nepravidelné cykly, což ztěžuje plánování dopředu. Bohužel neexistují žádné spolehlivé způsoby, jak menstruaci úplně zastavit, ale některé metody mohou zvýšit rychlost, kterou menstruační krev opouští dělohu, což může období zkrátit.

Jak uspíšit menstruaci, když trvá moc dlouho?

Stejně jako pro vyvolání menstruace i v tomto případě se doporučuje fyzická aktivita, jelikož namáhání svalů během cvičení zrychluje krvácení, čímž se zkrátí celková doba jeho trvání. Rovněž se uvádí jako dobrým pomocníkem již zmiňovaný orgasmus, který stimuluje kontrakce dělohy, což může mít za následek, že menstruační krev opustí tělo rychleji.

Pokud přemýšlíte nad tím, jak urychlit konec menstruace, zapomeňte na tampony. Tampony absorbují menstruační krev, ale mohou také blokovat určitý menstruační tok z pochvy, což by mohlo prodloužit dobu krvácení. Pokud se potřebujete co nejrychleji zbavit menstruace kvůli dovolené, můžete rovněž popřemýšlet o oddálení menstruace, které je možné provést pomocí léků, jež vám předepíše lékař.

Jednou z možností, kterou rovněž lze vyzkoušet pro rychlejší ukončení menstruace, jsou bylinky. Patří mezi ně zejména následující:

  • Ovocný sirup z myrty
  • Zázvorový odvar
  • Fenyklový čaj
  • Sirup z jitrocele
  • Listy malin

Vyvolávání menstruace pomocí bylinek

Bylinky jsou ne nadarmo oblíbenou součástí mnohých domácností pro své léčivé účinky, díky nimž se lidé mohou obejít bez léků při nejrůznějších obtížích. Sílu bylinek objevili již naši předkové před mnoha lety, což svědčí o jejich schopnosti nám pomoci. Některé byliny obsahují specifické bylinné hormony, které dokážou ovlivnit ty ženské.

Nezapomínejte však, že určité bylinky nemusejí přinést požadovaný účinek, pokud je kombinujete, a naopak mohou mít i negativní vliv na organismus. Z tohoto důvodu je raději užívejte postupně a příliš je nekombinujte. Ve chvíli, kdy byste zkoušely bylinnou směs, bude dobré zakoupit již připravenou směs například v lékárně, případně se poradit s lékárníkem o možných kombinacích a dávkování. Bylinky na vyvolání menstruace jsou následující:

Kontryhel

Tato bylinka se pro své účinky na menstruační cyklus sbírala již ve středověku a dnes je možné ji zakoupit jako čajovou směs. Odvar z kontryhele pomáhá i při jiných menstruačních obtížích, onemocnění pohlavních orgánů a při oslabení pánevního dna. Kontryhel je často kombinován z řepíkem.

Řepík

Řepík by měl pomáhat při sjednocení menstruačního cyklu a také při bolestech spojených s premenstruačním syndromem či menopauzou. Kromě vyvolání menstruace má příznivý vliv na trávení a může pomoci při zažívacích potížích. Dále se také užívá zevně při zánětech a kožních obtížích. Tuto bylinku je možné koupit samostatně a mnohdy je také smíchána do směsi s léčivým kontryhelem.

Pupalka dvouletá

Pupalka je typ květiny, která připomíná diviznu a k léčbě se využívají její semena, která se lisují, čímž se získává pupalkový olej. Tento olej má hned několik léčivých účinků, mezi které patří například zlepšení imunity, léčba obezity, cukrovky nebo například cévních poruch.

Jak urychlit příchod menstruace pomocí pupalkového oleje? Tento přípravek obsahuje kyselinu linolenovou, linolovou a olejovou, které jsou pro organismus velmi důležité a dokáží navíc zmírnit bolesti. Pupalku je možné zakoupit přímo jako olej nebo také v podobě dražé.

Třezalka

Třezalka má kromě vyvolání menstruace schopnost ulehčit při úzkostech, stresu a depresích, a je tedy považována za přírodní antidepresivum. Dokonce by měla dokázat zmírňovat některé alergie. K této bylince je však nutné přistupovat opatrně, neboť může vyvolat negativní účinky, jako je bolest hlavy, a také snižuje účinek některých léků, mezi které patří i antikoncepce.

Šalvěj

Šalvěj lze použít nejen jako řešení otázky, jak přivolat menstruaci, ale také při nadýmání, jež někdy může doprovázet očekávanou menstruaci. Šalvěj je navíc považována za přírodní antibiotikum, tudíž pomáhá i pří jiných obtížích, například při bolestech v krku. Této bylince by se však měli vyhýbat epileptici, těhotné ženy a matky, které kojí.

Injekce na vyvolání menstruace

Pokud jste již vyzkoušely veškeré pokusy na vyvolání menstruace a krvácení se ani po několika dnech nedostavilo, bude namístě vyhledat vašeho gynekologa. Ten vám poradí s dalšími kroky, případně vás vyšetří pomocí ultrazvuku, aby mohl vyloučit různá onemocnění a zároveň objasnit příčinu opožděné menstruace.

Na základě rozhodnutí vašeho lékaře je následně možné přistoupit k injekci na přivolání menstruace. Látka, která je ženě do těla aplikována, se nazývá agolutin. Tato látka dodá tělu dostatečné množství chybějících getstagenů, díky jejichž přítomnosti dojde k přeměně sliznice a následnému krvácení.

Zdroje: MUDr. Veronika Ťápalová (babyonline.cz), mojezdravi.cz,

Ohodnoťte tento článek!