Jak zastavit menstruaci? Vyzkoušejte malinový list a dejte sbohem tamponům

Zajímá vás, jak zastavit menstruaci? Pravdou je, že jakmile jednou začne, není možné ji jen tak přerušit. Existují však léky ve formě tablet nebo injekce, které vám může lékař na ukončení menstruace předepsat, vyzkoušet ovšem můžete i některé babské rady. Víte, které to jsou?

Jak zastavit menstruaci?

Důvodem k zastavení menstruace může být několik, patří mezi ně například blížící se důležitá událost nebo dovolená. Plánování bývá zejména obtížné pro ženy, jejichž menstruační cyklus není pravidelný a je tedy hůře předvídatelný. Jakmile však  krvácení započne, není možné ho jen tak zastavit.

Přesto existují metody, jež celý proces krvácení dokáží urychlit a zkrátit tak dobu periody. Pokud ovšem patříte mezi tu šťastnější část žen, jejichž cyklus je spíše pravidelný, možná by vás také mohlo zajímat, jak menstruaci oddálit.

Jak ukončit menstruaci pomocí léků?

Léky na zastavení menstruace nejsou volně prodejné, proto je potřeba vyhledat vašeho lékaře, který vám je na základě vašeho zdravotního stavu předepíše. Pro vaši bezpečnost může lékař změřit vaši výšku, hmotnost a krevní tlak, aby ověřil vhodnost užití léčiva.

Pokud rovněž řešíte, jak zastavit silné menstruační krvácení, možností může být také injekce na zastavení menstruace. Mezi prášky na zastavení menstruace patří tyto:

  • Norethisteron: jedná se o syntetický hormon ze skupiny gestagenů. Po užití Norethisteronu by mělo dojít k zastavení menstruace, případně k jejímu oslabení, již po 72 hodinách. Následná léčba se odvíjí od toho, zda krvácení ustalo.
  • Ascorutin: na zastavení menstruace i mimomenstruačního krvácení. Tento lék se používá k léčbě zvýšené propustnosti krevních vlásečnic a zvýšené lámavosti. Léčivými látkami jsou kyselina askorbová a rutosid. Jedná se o volně prodejný lék.
  • Ibuprofen: Tento lék není určen pro zastavení menstruace, jak jistě samy tušíte, nicméně kromě zmírnění bolestí má schopnost snížit množství menstruačního krvácení.

Jak zastavit silné menstruační krvácení?

Pokud se nebráníte umělé úpravě menstruačního cyklu prostřednictvím hormonů, řešením pro vás může být antikoncepce ve formě perorálních pilulek.

Hormonální antikoncepce může nejen zkrátit počet dnů, během kterých každý měsíc menstruujete, ale také zmírňuje intenzitu krvácení a pomáhá od bolestí. Pokud teprve začínáte s hormonální antikoncepcí, může to trvat několik měsíců, než se vaše období krvácení zkrátí.

Jak zastavit menstruační krvácení pomocí bylinek?

Zkrátit dlouhou a bolestivou menstruaci dokáží i některé bylinky. Mezi nejslibnější byliny pro předčasné ukončení menstruace patří:

  • Fenykl: tato bylinka má analgetické a protizánětlivé vlastnosti, které mohou zkrátit délku toku krve během vašeho cyklu a rovněž zmírňují příznaky PMS. Vyzkoušet můžete například fenyklový čaj.
  • Zázvor: tato rostlina, která se zpravidla využívá jako koření do jídla nebo se z ní připravuje odvar, má schopnost zmírnit silné menstruační krvácení.
  • Ovocný sirup z myrty: užívá se pro urychlení a rovněž zeslabení silné menstruace.
  • Malinový list: který dokáže uvolnit svaly dělohy od kontrakcí a urychlit menstruaci. Z malinových listů lze rovněž připravit čajový odvar.

Jak zastavit menstruaci: babské rady

Kromě výše zmíněných bylinek existuje i mnoho dalších způsobů, které vám pomohou zkrátit délku menstruačního krvácení.

Zastavení menstruace pomocí orgasmu

Orgasmy vytvářejí kontrakce děložních svalů, které jsou na rozdíl od těch porodních příjemnějšího charakteru. Kontrakce způsobují, že se vaše děloha rychleji zbavuje menstruační krve z oblasti pánve.

Kromě toho, že tyto kontrakce uspíší dobu krvácení, pomáhají také ulevovat od bolestivých křečí. Takže ať se pro tuto metodu rozhodnete samy nebo s pomocí partnera, výsledný efekt by měl být totožný.

Vyhněte se používání tampónů

Tampóny mají sice schopnost dobře nasát krev, ale zároveň její tok blokují, čím se doba menstruace zpravidla prodlouží. Pokud tedy chcete, aby menstruace skončila co nejrychleji, použijte raději menstruační kalíšek nebo vložky.

Přestože se můžete setkat s tvrzením, že tampony vliv na proud menstruační krve nemají, zejména ze strany konkrétních společností, rozhodně nic neztratíte tím, že to samy vyzkoušíte.

Přidejte fyzickou aktivitu

Fyzická aktivita může mít rovněž vliv na délku menstruačního krvácení. Namáhání svalů a zrychlený krevní puls způsobí, že dojde k urychlení toku krve, čímž zkrátíte dobu menstruace, jelikož čím rychleji bude odtékat, tím dříve skončí.

Cvičení v období menstruace je navíc skvělý způsob, jak zmírnit jakoukoli bolest, která vás v této době může obtěžovat. Tělo totiž během sportu uvolňuje vlastní přírodní léky proti bolesti – endorfiny. Pohyb, při kterém napínáte vaše svaly, jako je například jóga, uvolňujete svaly na břiše, zádech a stehnech, což vám může pomoci cítit se lépe.

Vitamin C

Velké dávky vitaminu C mohou snížit hladiny progesteronu, což může zkrátit dobu krvácení. Je však sporné, zda můžete přijmout dostatečné množství vitaminu, aniž byste si podráždily žaludek a zároveň dosáhly cíleného efektu.

Zdroje: ulekare.cz, healthline.cz, zdravi.euro.cz

Jak zastavit menstruaci? Vyzkoušejte malinový list a dejte sbohem tamponům
Ohodnoťte tento článek!
1 (20%) 1 hlas/ů