Jak na šetrné bělení zubů? Věřte odborníkům, ne babským radám

19. 10. 2021 8:00
přidejte názor
Autor: Shutterstock

O zářivě bílém úsměvu sní nejen spousta žen, ale také velké množství mužů. A není se čemu divit. Kromě toho, že zpravidla přidává na kráse, ubírá také roky a řádně posiluje sebevědomí. Od přírody jej však obdrží jen špetka z nás. Řada lidí se proto spoléhá na bělení zubů. To lze provádět jak doma, tak v ordinaci pod dohledem profesionála. Jak a čím vybělit zuby, pro koho je tento proces vhodný a co je před procedurou dobré vědět?





Koukají na nás ze sociálních sítí, televizních reklam i předních stránek časopisů. Ačkoli se sněhově bílé zuby považují za jeden z výrazných atributů krásy, ve skutečnosti se přirozená barva zubů pohybuje spíše v odstínech žluté. Nic na tom nezmění ani správná ústní hygiena, predispozice ke vzhledu chrupu se totiž dědí, s přibývajícími lety má jeho barva navíc tendenci tmavnout. Řada lidí se proto spoléhá na bělení zubů, kterým lze působení biologických i vnějších faktorů alespoň částečně odvrátit.

Co ovlivňuje barvu chrupu?

Barvu zubů částečně určuje sklovina, která je jakousi vrchní skořápkou, jejíž barevná škála se pohybuje od průhledné až po namodralou. Hlavní slovo má v tomto ohledu ale spíše zubní dřeň, tedy dentin. Ten je přirozeně žlutý. Obecně tedy platí rovnice: čím méně skloviny jedinec má, tím více jsou jeho zuby žluté.

Barevné rozpětí je navíc patrné i v rámci jednoho zubu, který může mít až tři odstíny. Nejsvětlejší je v oblasti řezací hrany, kde se nachází nejsilnější vrstva skloviny. Ta se postupně ztenčuje až do oblasti krčku, kde je síla skloviny minimální a zub je v tomto místě nejtmavší.

Kromě vrozených dispozic ovlivňuje barvu zubů například metabolismus nebo chemické procesy v těle. Stranou ovšem nezůstává ani vliv okolí. Vrozený odstín tedy zpravidla nebývá tím definitivním. Barvu chrupu negativně ovlivňují tyto faktory:

  • kouření,
  • úraz zubu, konkrétně pak krvácení uvnitř zubu,
  • odumření a rozklad zubní dřeně,
  • dlouhodobě vysoký příjem fluoru,
  • užívání tetracyklinových antibiotik.

Kromě toho mohou být žluté zuby důsledkem konzumace celé řady nápojů a potravin. Mezi ty „nejškodlivější“ v tomto ohledu patří třeba:

  • kari,
  • káva,
  • černý čaj,
  • citrónová šťáva,
  • rajčata,
  • šťáva z červeného ovoce a zeleniny,
  • cukrovinky,
  • kakao.

Bělení zubů

Ačkoli by se mohlo zdát, že trend zářivého úsměvu je výplodem až dnešní moderní doby, ve skutečnosti na zbarvení svého chrupu dbali již staří Římané, kteří se své zuby snažili očistit například za použití popela. Současná populace je v tomto ohledu podstatně dál, k bělejším zubům jí totiž pomáhá celá řada účinných chemických sloučenin a metod, které na rozdíl od popela přináší bezpečné a při správné péči i dlouhodobé výsledky.

Bělení zubů lze rozdělit na dvě základní metody, a to na kosmetické bělení, kde hrají hlavní roli volně prodejné bělicí přípravky (pasta na bělení zubů, gel na bělení zubů), které mohou obsahovat méně než 0,1 % peroxidu vodíku, a zdravotnické bělení pod dohledem odborníka. To lze provádět jak v ordinaci, tak v pohodlí domova, a to za pomoci přípravků o vyšší koncentraci peroxidu.

Kromě toho jsou na trhu v současnosti dostupné také sady na bělení zubů bez peroxidu. Jedná se o prostředky na přírodní bázi, například o pastu s obsahem kokosového oleje a pastu s obsahem aktivního uhlí, které nejúčinněji fungují s LED sonickým kartáčkem, jenž proces bělení urychluje. Bez peroxidu lze rovněž bělit pomocí LED náustku a bělicích per či pomocí bělicích pudrů.

TIP: Při nákupu na zminňovaném eshopu DayNight.cz využijte slevový kupón DAYNIGHT5 pro slevu 5%.

Profesionální bělení zubů v ordinaci

Jak už název napovídá, ordinační bělení zubů se provádí přímo v ordinaci pod dohledem zubaře či dentálního hygienisty, a to za použití intenzivního bělicího gelu s obsahem peroxidu vodíku. Ještě než dojde k samotnému bělení, je zapotřebí ošetřit měkké tkáně (dásně), aby nedošlo k jejich popálení. K tomuto účelu slouží takzvaná dásňová bariéra, díky které se bělicí gel nedostane tam, kam nemá. Proces nanášení gelu bývá rozfázován do více aplikací, typicky do 3, přičemž jedna trvá zhruba 20 minut.

Účinek peroxidu je následně aktivován pomocí polymerační lampy nebo laseru, to je ostatně důvod, proč lidé hovoří také o bělení zubů laserem. Nevýhodou je, že bělení zubů peroxidem může způsobit dočasnou citlivost zubů, která ovšem během následujících dnů sama vymizí. Pokud je citlivost pacientovi velmi nepříjemná, může mu zdravotník aplikovat speciální gel na snížení citlivosti, anebo doporučit vhodnou zubní pastu, která obtíže pomůže odstranit.

Domácí bělení zubů

Bělení zubů doma má oproti bělení zubů u zubaře tu výhodu, že je pro mnohé pacienty mnohonásobně pohodlnější a navíc může ušetřit velké množství času a peněz. K domácímu bělení zubů pacienti obvykle používají přípravky ve formě gelů, které obsahují peroxid vodíku o koncentraci maximálně 6 % anebo nanejvýš 16% karbamid-peroxid. Účinné látky pronikají přes zubní sklovinu a oxidují pigmenty, což má za efekt právě bělejší chrup.

Jak na žluté zuby efektivně zaútočit z pohodlí domova? Nejvhodnějším způsobem, jak docílit co nejdokonalejšího vybělení zubů, jsou takzvané nosiče. Jedná se vlastně o takové nástavce na zuby, které stomatolog vyhotoví na základě otisku zubů konkrétního pacienta tak, aby nosič dokonale seděl na zubech. Díky přesným nosičům bude gel držet na svém místě a dásně zůstanou v bezpečí. Bělicí přípravek se pak nanáší přímo do nosičů, které se následně nasadí na zuby a nechají působit obvykle několik hodin, klidně i přes noc. Tento proces se v závislosti na konkrétních výrobcích opakuje zhruba po dobu 2-4 týdnů.

Další alternativy bělení zubů

Kromě velkého množství bezperoxidových sad na bělení zubů lidé spoléhají také na čistě přírodní produkty. Slyšet jste mohli například o bělení zubů kokosovým olejem, jehož účinek mnoho odborníků však zároveň vyvrací.

A co říkají na bělení zubů babské rady? Dle nich se stačí spoléhat na sílu klasického černého uhlí, na kurkumu či citrónovou šťávu. Ani ta se ale k bělení zubů důsledně nedoporučuje, kyselina v ní obsažená při dlouhodobém užívání naleptává a doslova rozpouští povrch zubu. Stejný efekt má pak třeba ocet.

Podobně nebezpečné je podle odborníků také bělení zubů jedlou sodou či dokonce peroxidem z domácí lékárničky. Rozhodně se nevyplatí zkoušet ani bělení zubů pomocí ovocných slupek, které tmavnutí skloviny naopak podporují. Co rozhodně také nezkoušejte, je bělení zubů alobalem, který má nahradit funkci nosičů. Zuby si tímto způsobem jedině poškodíte.

Čím vybělit zuby?

Pro šetrné bělení zubů se využívá více mechanismů. Pokud s bělením teprve začínáte, je obecně doporučováno začít s mechanickými metodami, kam se řadí čistící a leštící pasty na bělení zubů, které lze využít přímo v zubní ordinaci. Konkrétně se jedná o metodu polishing, tedy odstranění pigmentací a některých barevných diskolorací.

K mechanickému čistění lze dále používat bělicí pásky s mikročásticemi, ale pozor, o jejich účinku se nejprve poraďte se svým lékařem. Některé z nich mohou poškozovat zubní sklovinu. Alternativou jsou pak bělicí pásky s enzymy, které jsou ke sklovině šetrné. Na trhu jsou k dostání také bělicí pasty s přídavkem peroxidů nebo karbamidů, které působí na pigment, jenž se nachází pod zubní sklovinou. Mnohé z nich však nepřináší příliš výrazný účinek. Obecně se proto doporučuje tyto přípravky kupovat vždy jen tam, kde k nim dostanete i dostatek informací, ideálně i odbornou radu.

O poznání účinnější alternativu představují chemické metody, ty je ale třeba absolvovat vždy jen pod dohledem odborníka. K tomuto způsobu bělení se totiž používají podstatně vyšší koncentrace účinných látek, které mohou při neodborné manipulaci nepříjemně poškodit okolní tkáně. Z toho důvodu je nutné dostatečně izolovat jak dásně, tak případně i citlivé krčky.

Chemické bělení zubů peroxidem, tedy konkrétně jeho sloučeninami, je možné i doma. Pro tyto účely je ale nejprve nutné zhotovit takzvané nosiče pro aplikaci bělicího gelu, které vám poskytne stomatolog na základě otisků vašich zubů. K dispozici jsou samozřejmě i volně prodejné nosiče bez nutnosti otisků, u těch je ale efekt o poznání menší. Během domácího čistění zubů pod dohledem odborníka je rovněž nutné počítat s tím, že použité přípravky mohou obsahovat maximálně 16 % karbamid-peroxidu nebo 6 % peroxidu vodíku.

Myslete také na to, že před každým bělením je nutná kontrola chrupu. Případné kazy, spáry u výplní, ale i neošetřené dásně, odhalené krčky a zubní kámen by mohly způsobit nepříjemné komplikace.

Kdy jsou vidět výsledky?

Celkový výsledek je závislý na tom, v jakém stavu byly zuby před procedurou. Obecně se nejhůře a nejpomaleji zesvětlují zuby kuřáků a lidí, kteří mají zuby poškozené užíváním tetracyklinových antibiotik. Výsledky je nicméně v případě profesionálního bělení možné vidět už po první návštěvě kliniky. U domácího bělení se efekt dostavuje v horizontu několika týdnů.

Cena bělení zubů

Přejete si zatočit se žlutými zuby, a tak vás zajímá jaká je v případě bělení zubů cena? Obvykle se pohybuje v rozmezí 2500-6000 korun, přičemž záleží na náročnosti procedury a rozsahu nabízených služeb. Některé kliniky si rovněž účtují poplatek za předchozí konzultace, ten se pohybuje v průměru kolem 200 korun.

Je bělení zubů bezpečné?

Bělení zubů, které je prováděno pod dohledem stomatologa, je podle mnohaletých studí prokázáno jako bezpečné. Za bezpečné se rovněž považuje bělení zubů doma, tedy za předpokladu, že není překročena maximální koncentrace peroxidu vodíku a karbamid-peroxidu v bělicích gelech a pastách.  Přesto se v případě domácího bělení doporučuje následně navštívit svého stomatologa, aby zkontroloval stav měkkých i tvrdých tkání a vyloučil případné komplikace, jakými může být:

  • lokální zánět,
  • přecitlivělost,
  • poškození zubní skloviny,
  • trvalé poškození zubů.

Někteří lidé se bělení vyhýbají ze strachu o sklovinu. Při dodržení bezpečnostních zásad a správného postupu bělení v kombinaci s dohledem stomatologa však její poškození nehrozí. Tedy alespoň v případě profesionálního bělení. Současné bělicí gely navíc disponují velkým množstvím látek, které sklovinu po zákroku pomáhají hydratovat a vyživovat.

Nebezpečný však může být proces bělení u gravidních žen. Bělení zubů v těhotenství se tedy spíše nedoporučuje. Záleží ale na uvážení zubního lékaře nebo dentálního hygienisty. Nebezpečí představuje hlavně kontakt s peroxidem vodíku, či dokonce možnost jeho spolknutí při domácím bělení.

Co je třeba vědět o bělení zubů?

  • Bělení zubů nemá vliv na umělé výplně, které si zachovávají svou původní barvu, pro dokonalý výsledek je tedy nutné tyto výplně nahradit novými ve světlejším odstínu.
  • Průnik bělicí látky do zubů u některých jedinců způsobuje zvýšenou citlivost, a to zejména na tepelné podněty. Jedná se ale pouze o dočasný stav, který netrvá déle než jeden až dva dny. Objevit se může rovněž citlivost dásní.
  • Během bělení je zub více vnímavý k barevným pigmentům. Pokud tedy nechcete bělicí účinek vyrušit, vyhýbejte se výrazně barevným potravinám a nápojům, a to zhruba po dobu dvou týdnů od procedury.
  • Vybělený chrup není odolný vůči barevným pigmentům v potravě a nápojích. Ztmavnutí odstínu je tedy postupem času možné. Bílou barvu lze dlouhodobě udržovat pomocí speciálních bělicích ústních vod, past a gelů.

Zdroje: nazuby.cz, top-dent.cz, dentmedico.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?