Velká zátěž kloubu i špatné držení těla. Za bolest ramene si často můžeme sami

Rameno nám zajišťuje volný pohyb paží i možnost zvedat těžká břemena. Velký rozsah pohybů je však vykoupen poměrně značnou nestabilitou samotného kloubu, a tedy i snadnější zranitelností. To koneckonců dokazuje i fakt, že se bolesti ramene u lidí vyskytují nejčastěji, hned po bolestech hlavy a zad.  Víte, jak ji léčit?

Zhruba 72 % lidí, které něco bolí, si stěžují právě na bolest ramene. Ta je hned po bolesti zad a hlavy nejčastější obtíží tohoto typu. Rameno je velmi flexibilní kloub, který nám umožňuje volný pohyb pažemi a provádění každodenních činnosti, jakými je oblékání, česání či zvedání břemen. Pokud nás začne bolet, všechny tyto běžné činnosti nám záhy ztíží.

A z jakého důvodu nás nepříjemnosti trápí? Abychom možné příčiny lépe pochopili, podívejme se nejdříve na složení ramenního kloubu.

Složení ramene

Rameno je skloubením pažní kosti s lopatkou (respektive s hrudním košem) a kostí klíční. Jak už bylo naznačeno výše, jedná se o nejpohyblivější kloub celého těla. Umožňuje hýbat paží všemi směry a samotné pohyblivosti je přizpůsobena i kloubní jamka. Ta je například oproti kyčelní mnohem mělčí.  Součástí ramene je soustava šlach a silných svalů, které kloub fixují k ostatním kostem.

Příčina bolesti ramene

Bolest v rameni může ovlivnit spousta faktorů, konkrétně třeba přetěžování kloubu, například pří sportu nebo jiné namáhavé činnosti. Vlivem přetěžování totiž dochází k drobným poraněním svalů, šlach a kloubních struktur. Tato poranění nakonec vyústí v akutní zánět, který se projevuje právě bolestí. V případě, že jsou tato poranění ramene i nadále drážděna, přechází akutní zánět v chronický. Zdrojem bolesti dále může být například:

 • Zánět šlach (tendinitida)
 • Bursitida
 • Natržení šlachy
 • Osteoporóza
 • Nestabilita kloubu
 • Poranění rotátorové manžety
 • Artróza

Bursitida

Kolem svalů se nacházejí takzvané burzy neboli tíhové váčky vyplněné tekutinou, které mají za úkol zmírnit tření kloubu v těch místech, která jsou vystavena namáhavým pohybům. Bursitida, tedy zánět těchto váčků, pak vzniká v důsledků úderu, dlouhodobého tření (opotřebování) či v důsledků infekce. Výsledkem je bolest ramene při pohybu – hlavně pak při extenzi. Bolet může kloub také na dotek.

Tendinitida

Už jste slyšeli spojení rotátorová manžeta? Jedná se o soubor čtyř šlach svalů (rotátorů), které se upínají na hlavici kosti pažní. Tato manžeta udržuje ramenní kloub stabilní, pokud však dojde k jeho přetížení, rozvine se v ní zánět a každý pohyb se stává bolestivý. Zároveň se však jedná o nejmírnější formu poranění způsobeného přepínáním ramene. Zánět může současně probíhat i ve více šlachách najednou. Rozvoj onemocnění napoví bolest při pohybu ramene a procvaknutí kloubu v horním pohybu.

Syndrom bolestivého ramene

Syndrom bolestivého ramene je skupina obtíží, do které patří hned několik bolestivých příznaků. Obecně jde ale o postižení měkkých struktur ramenního kloubu. Bolestivé rameno postihuje zejména lidi ve věku 40 a 50 let.

Patří sem například syndrom zamrzlého ramene, který se projevuje ostrou a omezenou bolestí v klidové i pohyblivé fázi. Zvláště při upažení a rotaci kloubu. Bolest bývá tak intenzivní, že některým pacientům zcela znemožní pohyb ramenem. Ti si pak paži typicky tisknou k hrudníku a břichu.

Poranění rotátorové manžety

S tímto poraněním se nejčastěji setkávají sportovci středního až staršího věku, kdy nejčastěji dochází k jejímu přetržení, a to vlivem degenerovaných změn způsobených opakovanou zátěží. Při přetěžování svalů se v oblasti ramene totiž tvoří drobná poranění, která jsou doprovázená zánětem. Jestli se zátěži nezamezí a rameno ji je i nadále vystavováno, začnou šlachy otékat a následně se ztenčují, což může končit až jejich prasknutím.

Při chronických zánětech šlach dochází rovněž k ukládání vápenatých solí a kostnatění šlach. Všechny tyto změny pak vedou ke snížení kvality postižené šlachy, která je kvůli tomu velmi náchylná k poranění. Přetěžování ramene v kombinaci s věkem (a tedy i degeneraci) je pro poranění ramene naprosto ideální.

Jakými způsoby se bolest ramene projevuje?

Varovných příznaků je spousta, mezi ty, které byste neměli ignorovat patří bolest v přední a horní části ramene, ztráta pohyblivosti ramene, bolest ramene při pohybu, procvaknutí kloubu v horním pohybu, bolest na dotek a citlivost při extenzi kloubu.

Co se týče četnosti výskytu, nejčastěji si lidé stěžují na:

 • Bolest ramene při zvedání ruky
 • Bolest ramene v klidu
 • Bolest ramene od krční páteře

Komu poranění ramene hrozí nejvíce?

Do rizikové skupiny patří každý, kdo ramenní kloub pravidelně přetěžuje. Nemusí se přitom nutně jednat jen o sportovce. Rameno si mohou poškodit i lidé, kteří mají špatné držení těla. Specifickou skupinou pak jsou ti, kteří mají hyper mobilitu ramene, což znamená, že postrádají správnou stabilitu rotátorové manžety.

Léčba bolesti ramene

Zásadním předpokladem úspěšné léčby je odstranění zátěže či pohybu, který bolest způsobuje. Nápomocné v tomto ohledu mohou být také medikamenty a masti na zmírnění bolesti. Podstatnou roli pak hraje rehabilitace, jejímž cílem je zachování či zlepšení hybnosti ramenního kloubu. Velmi důležité je napravit špatné držení těla a předejít tak dalším komplikacím.

A kdy vyhledat lékaře? Pokud je bolest v rameni dlouhodobá, to znamená že přetrvává déle než týden. K návštěvě lékaře by vás mělo přinutit také bolest, která vám znemožňuje ruku normálně používat.

Prevence bolesti ramene

Prevence bolesti ramene spočívá hlavně ve vyhýbání se rizikových faktorů, tedy opakované zátěži ramenního kloubu. Důležité je odstranit křivé držení těla, vyhnout se špatné prováděným cvikům, omezit zátěž a nošení těžkých břemen. Podstatnou roli hraje také včasné podchycení problémů. Odborníci doporučují také preventivní rehabilitační cvičení.

Velká zátěž kloubu i špatné držení těla. Za bolest ramene si často můžeme sami
3.8 (75.17%) 29 hlasování

28 comments

 • Jan Veselý /

  Bolesti v ramenou vznikají především dysfunkcí svalů v pletenci svalů ramenních které fixují lopatky, poté dochází k nerovnoměrnému pohybu a tím k přetížení a bolestí. Teď ještě vědět, jak si s touto nerovností poradit. Až na to fyzioterapie přijde, lidem se uleví. Ortopedie ještě uvádí, že zejména u žen je zamrzlé rameno vinou klimakteria. Tak to je už úplně za čarou.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Veselý,

   nejčastější příčinou bolesti ramene je tzv. impigement syndrom, který je způsoben neúměrným přetěžováním ramenního kloubu. Jedná se o zánět bursitidy (tíhový váček) a onemocnění šlách rotátorové manžety. Klimakteriu je přičítána díky hormonální nerovnováze počátek osteoporózy, staršímu věku artróza a celkové opotřebení kloubu.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Jan Veselý /

  Tak na to se opravdu těším. Ing. Jan Veselý terapeut.

 • Jarda Čáp /

  Všechny syndromy jsou velice krásné! Na příčinu se zde neodpovídá a péče u lékaře je jen dobrou cestou k invaliditě či do hrobu. A ztracený čas. Konec konců, musíme do hrobu všichni, jen nevidím důvod ke zbytečnému spěchu.

 • muze byt bolest ramene i z toho ze -mame velkeho psa je silny a hodne taha nekdy ho nemuzu udrzet muze to byt treba tim

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Dano,

   jakákoliv delší nadměrná zátěž může způsobovat bolest ramene. Pro posílení by bylo vhodné postupně přiměřeně zatěžovat obě ramena.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, z ničeho nic me začalo bolet rameno,chvilemi je bolest silena. dostal sem injekce,rhb ale po 14dnech to stále bolí,naopak je to možná ještě horsi,co s tím dal?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Lukáši,

   nechal jste si rameno prohlédnout u ortopeda, popř. doplnil lékař vyšetření nějakou zobrazovací metodou?

   Redakce Zdraví.Euro.cz

  • Anna Šmejkalová /

   Již měsíc trpím tak začlo to bolestí ramen a až úplně dolů na konečky prstů.Bodani, píchání brnění,dostala jsem injekcí do pravého ramene a průvodku na vyšetření EMG tam výsledek hraniční nález karpaknich tunelů ale co ty šlachy v rukou svírání v noci dlaní a teď se mi ještě udělaly otoky velké mezi klouby u obou rukou.Krevni testy v pořádku,crp stupeň 7 , nevíte kam se obrátit??? Toto vše již trvá přes měsíc ráno už někdy bolestí i brečím

   • Redakce Zdraví.Euro.cz /

    Dobrý den, paní Šmejkalová,

    s karpálním tunelem si poradí na neurologii nebo na ortopedii. Je možné, že by se jednalo o nemoc z povolání?

    Redakce Zdraví.euro.cz

 • Hm, rady k ničemu. Mám zmrzlé rameno už 3 měsíce, kdy chodím téměř denně na rehabilitaci a pokrok žádný. Bolest velká, hlavně v noci mě budí… Viděli mě 2 ortopedové a 2 fyzio, rentgen normál, prý se s tím nic moc dělat nedá. Trvá to 1-3 roky, prý…. tak to nedám….

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Vernere,

   řekli vám lékaři, čím je bolest způsobena? Bolest obtěžující spánek by měla určitě zavést změnu v léčbě.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Jo ultrazvuk taky normál. Ruku neupažím, nepředpažím. Nelze se pohodlně oblékat, umývat, utírat…. Už mě bolí i śvalstvo kolem páteře, jak tak blbě chodím vinou špatného blimbání ruky při chůzi, žebra, bolí i nohy, celá ruka tuhne až do dlaně, trne… Kdo mi pomůže, KDO?

 • Dobry den,mam uplne stejne priznaky ,jako pan Verner,vse co podstoupil s ramenem,jsem take podstoupil,a je to cim dal tim horsi,take to mam tri roky,uz nevim jak dal.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Michale,

   pokud byly vyloučeny organické příčiny bolestí, zkuste se poradit s revmatologem či jiným lékařem, který se zabývá psychosomatikou.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Lidi, zkuste navštívit někoho kdo pracuje DORNOVOU METODOU

 • Božena Černíková /

  Babeta . Před 14ti měsíci jsem při uvolňování SI získala zmrzlé rameno . Po 12ti měsících jsem už mohla věšet prádlo .Začaly bolesti hlavy na straně zmrzlého ramene . Po 13ti měsících mi při cvičení
  ruplo v rameni a mohu si sáhnout na bederní páteř . Za dalších 14 dní při odkašlání silná bolest vrcholu a spánku hlavy na straně uvolněného ramene .Ta bolest je trvalá . Může to být od toho ramene ?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Černíková,

   pro potvrzení příčiny a diagnózy je nejjistější návštěva ortopeda či revmatologa.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • dobrý den,
  včera ráno jsem se vzbudila s obrovskou bolestí levé ruky. od ramene k lokti bolí strašně, poté od lokte k zápěstí cítím spíše tlak uvnitř. od lokte dolů mohu s rukou hýbat – loket, zápěstí, prsty jsou pohyblivé, běžné věci v ruce udržím. nesmím ale pohnou ramenem dovnitř, ven, dopředu – všechny směry s pohybem ruky nahoru. to fakt nedávám – je to příšerná strašná bolest, skoro na počůrání:o). kdykoli jsem se v noci pohnula a musela reagovat i levá ruka tak jsem byla ihned vzhůru bolestí. jediný pohyb který mi nevadí je když dávám ruku dozadu.
  žádná velká námaha tomu nepředcházela, jen jsem měla neděle/pondělí moji milou migrénu spojenou s bolestí krční páteře. v úterý jsem se vzbudila bez migrény s bolestí ruky. je to na lékaře nebo jsem jen špatně spala a něco přeležela. je to fakt strašná bolest, nikdy jsem nic takového nezažila

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Bartošová,

   s tímto problémem by Vám měli pomoci na neurologii (příčina v nervu) nebo revmatologii (zánětlivá příčina).

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, při posilování s činkami na ramena mě po chvíli začnou bolet obě ramena, ale silně až pálit. Jakmile docvicim, tak trvá asi tak 20 minut než se to začne uklidnovat a tak do hodiny je to v klidu. Už cvičím dlouho, ale ramena bolí stále. Při krouzivem pohybu celou rukou mi v rameni loupe docela i nahlas. Když jsem ale v klidu, nebo i něco nosím tak mě nic nebolí. Je možné, že při spánku na boku, což spím nejvíce, se může něco s ramenem stát? Děkuji za reakci. S pozdravem Honzy

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Honzo,

   více Vám poradí na fyzioterapii. Pokud Vám v ramenech loupe, tak je příliš nezatěžujte. Excesivní cvičení může spíše škodit. Pokud celou noc spíte v klidu na boku a rameno vás přitom nebolí, je spíše velmi nepravděpodobné, že by se něco stalo.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Radek Gumulec /

  Dobrý den,
  již delší dobu (3-4 měsíce) mě v noci probouzí bolest pravého ramene/pravé paže, když na něm ležím či spím. Jakmile vstanu, bolest přestane. Přes den mám jiný problém, že tuto pravou ruku nenapnu v horní poloze a cítím bolest když ji tlačím do zadní polohy (za záda).
  S pozdravem

  Radek

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Gumuleci,

   v první řadě před lékařem by vám s těmito potíži mohl pomoci fyzioterapeut. Fyzioterapeut vám popř. doporučí návštěvu lékaře.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Martin Macourek /

  Dobrý den,
  Mám takřka problémy s pravým ramenem. problémy se objevují, a většinu dne zůstávají už téměř tři měsíce. Mám zvýšený prach bolesti, a ze začátku jsem ramenu nevěnoval pozornost.
  pak nastal “Nouzový stav,” a k doktorovi jsem se tak už nedostavil.
  Neznám příčinu, pracuji jako servisní technik pro stroje a zařízení, někdy přenesu těžké komponenty, ale nejhorší to je během řízení vozidla. V rameni se mi objevuje tupá, bodavá bolest. Mnohdy se cítím, jako by bylo strašně unavené, to už je však hodně nepříjemné. Občas se ze spánku probudím, protože jsem se otočil přes pravé rameno a probudí mne tak bolest, jako při zmáčknutí modřiny. Snažil jsem se rameno masírovat, mazat ofen gelem, ibu gelem, koňskou mastí, ale mnohdy na místo únavý se objevil nepříjemný pocit únavy ramene.
  Snažím se tak pravou stranu nezatěžovat, ale více méně mi stačí jet do práce, a problém se hned ozve. hybnost v rameni je skoro vpořádku, občas mne v něm píchne jen v určitém úhlu, který se v průběhu dne mění.
  Můžete se mi k tomu vyjádřit ?
  Děkuji.
  Macourek

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Macourku,

   doporučujeme navštívit rehabilitačního lékaře či neurologa. Určitě u lékaře zmiňte vaše zaměstnání, jestli by nadměrné zatěžování určitých skupin svalů a vazů také neměl vliv na tyto potíže.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Je mi 57 , měřím 173cm, vážím 77kg
  Sportoval jsem celý život, nikdy však vrcholově…
  Trápí mě to už asi 2,5 roku loni mi to přešlo z pravého do levého ramene bez zátěže…
  Zkoušel jsem už asi všechno….
  Nezatěžovat…. ještě horší… ztratíte svalstvo… pohyblivost
  Doplňky stravy…. z Ameriky, z Číny, evropské…. nic nepomáhá…
  Lékaři a terapeuti si vás přehazují jako horký brambor….
  Levé rameno bolí jednou tolik co pravé….
  Špatně spím… učím se teď spát na zádech…. předtím celý život na břiše….
  Možná prý borelióza…. je fakt, že když jsem vzal antibiotika (dostal jsem je na něco jiného, ale byli i proti “B”), přešlo mě to na 2-3 měsíce…. je to zas zpátky. Na boreliózu se však musí brát min.3týdny. Jenže vám je nikdo nenapíše. Mám sice v krvi protilátky, ale neměl jsem prý příznaky…. tak prej sorry (FN Plzeň)
  Mám ročně 3-5 klíšťat…..
  Jsem objednaný do boreliového centra v KV. Ale mají první volný termín 22.7. objednával jsem se před 3 týdny.
  Trpím jako zvíře ….
  Zvlášť když v práci musím na stroj vylézt po žebříku….
  Ležet doma je pro ta ramena ještě horší…..
  Máte někdo radu pro mne?
  Díky
  Roman

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Romane,

   standardně se antibiotika na boreliózu pacientům bez příznaků nepředepisují, protože protilátky mohou mít i zdraví jedinci – byli by proto zbytečně zatěžování léčbou. Objednejte se do centra léčby bolesti, tam by vám mohli pomoci. Pravděpodobně nebyla důkladně léčena primární příčina a nyní to už přešlo do chronicity. V centrech léčby bolesti pracují odborníci v multidisciplinárních týmem, určitě vám pomůžou.

   Redakce Zdraví.euro.cz

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top