Velká zátěž kloubu i špatné držení těla. Za bolest ramene si často můžeme sami


Rameno nám zajišťuje volný pohyb paží i možnost zvedat těžká břemena. Velký rozsah pohybů je však vykoupen poměrně značnou nestabilitou samotného kloubu, a tedy i snadnější zranitelností. To koneckonců dokazuje i fakt, že se bolesti ramene u lidí vyskytují nejčastěji, hned po bolestech hlavy a zad.  Víte, jak ji léčit?

Zhruba 72 % lidí, které něco bolí, si stěžují právě na bolest ramene. Ta je hned po bolesti zad a hlavy nejčastější obtíží tohoto typu. Rameno je velmi flexibilní kloub, který nám umožňuje volný pohyb pažemi a provádění každodenních činnosti, jakými je oblékání, česání či zvedání břemen. Pokud nás začne bolet, všechny tyto běžné činnosti nám záhy ztíží.

A z jakého důvodu nás nepříjemnosti trápí? Abychom možné příčiny lépe pochopili, podívejme se nejdříve na složení ramenního kloubu.

Složení ramene

Rameno je skloubením pažní kosti s lopatkou (respektive s hrudním košem) a kostí klíční. Jak už bylo naznačeno výše, jedná se o nejpohyblivější kloub celého těla. Umožňuje hýbat paží všemi směry a samotné pohyblivosti je přizpůsobena i kloubní jamka. Ta je například oproti kyčelní mnohem mělčí.  Součástí ramene je soustava šlach a silných svalů, které kloub fixují k ostatním kostem.

Příčina bolesti ramene

Bolest v rameni může ovlivnit spousta faktorů, konkrétně třeba přetěžování kloubu, například pří sportu nebo jiné namáhavé činnosti. Vlivem přetěžování totiž dochází k drobným poraněním svalů, šlach a kloubních struktur. Tato poranění nakonec vyústí v akutní zánět, který se projevuje právě bolestí. V případě, že jsou tato poranění ramene i nadále drážděna, přechází akutní zánět v chronický. Zdrojem bolesti dále může být například:

 • Zánět šlach (tendinitida)
 • Bursitida
 • Natržení šlachy
 • Osteoporóza
 • Nestabilita kloubu
 • Poranění rotátorové manžety
 • Artróza

Bursitida

Kolem svalů se nacházejí takzvané burzy neboli tíhové váčky vyplněné tekutinou, které mají za úkol zmírnit tření kloubu v těch místech, která jsou vystavena namáhavým pohybům. Bursitida, tedy zánět těchto váčků, pak vzniká v důsledků úderu, dlouhodobého tření (opotřebování) či v důsledků infekce. Výsledkem je bolest ramene při pohybu – hlavně pak při extenzi. Bolet může kloub také na dotek.

Tendinitida

Už jste slyšeli spojení rotátorová manžeta? Jedná se o soubor čtyř šlach svalů (rotátorů), které se upínají na hlavici kosti pažní. Tato manžeta udržuje ramenní kloub stabilní, pokud však dojde k jeho přetížení, rozvine se v ní zánět a každý pohyb se stává bolestivý. Zároveň se však jedná o nejmírnější formu poranění způsobeného přepínáním ramene. Zánět může současně probíhat i ve více šlachách najednou. Rozvoj onemocnění napoví bolest při pohybu ramene a procvaknutí kloubu v horním pohybu.

Syndrom bolestivého ramene

Syndrom bolestivého ramene je skupina obtíží, do které patří hned několik bolestivých příznaků. Obecně jde ale o postižení měkkých struktur ramenního kloubu. Bolestivé rameno postihuje zejména lidi ve věku 40 a 50 let.

Patří sem například syndrom zamrzlého ramene, který se projevuje ostrou a omezenou bolestí v klidové i pohyblivé fázi. Zvláště při upažení a rotaci kloubu. Bolest bývá tak intenzivní, že některým pacientům zcela znemožní pohyb ramenem. Ti si pak paži typicky tisknou k hrudníku a břichu.

Poranění rotátorové manžety

S tímto poraněním se nejčastěji setkávají sportovci středního až staršího věku, kdy nejčastěji dochází k jejímu přetržení, a to vlivem degenerovaných změn způsobených opakovanou zátěží. Při přetěžování svalů se v oblasti ramene totiž tvoří drobná poranění, která jsou doprovázená zánětem. Jestli se zátěži nezamezí a rameno ji je i nadále vystavováno, začnou šlachy otékat a následně se ztenčují, což může končit až jejich prasknutím.

Při chronických zánětech šlach dochází rovněž k ukládání vápenatých solí a kostnatění šlach. Všechny tyto změny pak vedou ke snížení kvality postižené šlachy, která je kvůli tomu velmi náchylná k poranění. Přetěžování ramene v kombinaci s věkem (a tedy i degeneraci) je pro poranění ramene naprosto ideální.

Jakými způsoby se bolest ramene projevuje?

Varovných příznaků je spousta, mezi ty, které byste neměli ignorovat patří bolest v přední a horní části ramene, ztráta pohyblivosti ramene, bolest ramene při pohybu, procvaknutí kloubu v horním pohybu, bolest na dotek a citlivost při extenzi kloubu.

Co se týče četnosti výskytu, nejčastěji si lidé stěžují na:

 • Bolest ramene při zvedání ruky
 • Bolest ramene v klidu
 • Bolest ramene od krční páteře

Komu poranění ramene hrozí nejvíce?

Do rizikové skupiny patří každý, kdo ramenní kloub pravidelně přetěžuje. Nemusí se přitom nutně jednat jen o sportovce. Rameno si mohou poškodit i lidé, kteří mají špatné držení těla. Specifickou skupinou pak jsou ti, kteří mají hyper mobilitu ramene, což znamená, že postrádají správnou stabilitu rotátorové manžety.

Léčba bolesti ramene

Zásadním předpokladem úspěšné léčby je odstranění zátěže či pohybu, který bolest způsobuje. Nápomocné v tomto ohledu mohou být také medikamenty a masti na zmírnění bolesti. Podstatnou roli pak hraje rehabilitace, jejímž cílem je zachování či zlepšení hybnosti ramenního kloubu. Velmi důležité je napravit špatné držení těla a předejít tak dalším komplikacím.

A kdy vyhledat lékaře? Pokud je bolest v rameni dlouhodobá, to znamená že přetrvává déle než týden. K návštěvě lékaře by vás mělo přinutit také bolest, která vám znemožňuje ruku normálně používat.

Prevence bolesti ramene

Prevence bolesti ramene spočívá hlavně ve vyhýbání se rizikových faktorů, tedy opakované zátěži ramenního kloubu. Důležité je odstranit křivé držení těla, vyhnout se špatné prováděným cvikům, omezit zátěž a nošení těžkých břemen. Podstatnou roli hraje také včasné podchycení problémů. Odborníci doporučují také preventivní rehabilitační cvičení.


Velká zátěž kloubu i špatné držení těla. Za bolest ramene si často můžeme sami
3.4 (67.69%) 13 votes

11 comments

 • Jan Veselý /

  Bolesti v ramenou vznikají především dysfunkcí svalů v pletenci svalů ramenních které fixují lopatky, poté dochází k nerovnoměrnému pohybu a tím k přetížení a bolestí. Teď ještě vědět, jak si s touto nerovností poradit. Až na to fyzioterapie přijde, lidem se uleví. Ortopedie ještě uvádí, že zejména u žen je zamrzlé rameno vinou klimakteria. Tak to je už úplně za čarou.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Veselý,

   nejčastější příčinou bolesti ramene je tzv. impigement syndrom, který je způsoben neúměrným přetěžováním ramenního kloubu. Jedná se o zánět bursitidy (tíhový váček) a onemocnění šlách rotátorové manžety. Klimakteriu je přičítána díky hormonální nerovnováze počátek osteoporózy, staršímu věku artróza a celkové opotřebení kloubu.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Jan Veselý /

  Tak na to se opravdu těším. Ing. Jan Veselý terapeut.

 • Jarda Čáp /

  Všechny syndromy jsou velice krásné! Na příčinu se zde neodpovídá a péče u lékaře je jen dobrou cestou k invaliditě či do hrobu. A ztracený čas. Konec konců, musíme do hrobu všichni, jen nevidím důvod ke zbytečnému spěchu.

 • muze byt bolest ramene i z toho ze -mame velkeho psa je silny a hodne taha nekdy ho nemuzu udrzet muze to byt treba tim

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Dano,

   jakákoliv delší nadměrná zátěž může způsobovat bolest ramene. Pro posílení by bylo vhodné postupně přiměřeně zatěžovat obě ramena.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, z ničeho nic me začalo bolet rameno,chvilemi je bolest silena. dostal sem injekce,rhb ale po 14dnech to stále bolí,naopak je to možná ještě horsi,co s tím dal?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Lukáši,

   nechal jste si rameno prohlédnout u ortopeda, popř. doplnil lékař vyšetření nějakou zobrazovací metodou?

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Hm, rady k ničemu. Mám zmrzlé rameno už 3 měsíce, kdy chodím téměř denně na rehabilitaci a pokrok žádný. Bolest velká, hlavně v noci mě budí… Viděli mě 2 ortopedové a 2 fyzio, rentgen normál, prý se s tím nic moc dělat nedá. Trvá to 1-3 roky, prý…. tak to nedám….

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Vernere,

   řekli vám lékaři, čím je bolest způsobena? Bolest obtěžující spánek by měla určitě zavést změnu v léčbě.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Jo ultrazvuk taky normál. Ruku neupažím, nepředpažím. Nelze se pohodlně oblékat, umývat, utírat…. Už mě bolí i śvalstvo kolem páteře, jak tak blbě chodím vinou špatného blimbání ruky při chůzi, žebra, bolí i nohy, celá ruka tuhne až do dlaně, trne… Kdo mi pomůže, KDO?

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top