Zánět šlach bývá důsledkem přetěžování svalů. Rozvíjí se pomalu a s nejasnými příznaky


Zánět šlach vzniká nejčastěji v důsledku přetěžování některých částí těla. Velmi často se jedná o ruce, kterými lidé opakovaně vykonávají jednu a tu samou činnost. Počínající nemoc si člověk většinou vůbec neuvědomí, rozvíjí se totiž velmi pozvolně. Její léčba spočívá v klidovém režimu a imobilizaci končetiny. Někdy je potřeba přistoupit i k operativnímu zákroku.

Šlacha je tkáň, která zajišťuje vazivové připojení svalu ke kosti. Její hlavní úlohou je přenos svalové síly a tedy i uvedení těla do pohybu. Šlacha je složena z kolagenních vláken, která jsou kryta vazivy. A právě ta bývají postižena nejčastěji.

Ačkoli se zánět šlach (tenditida) rozvíjí pomalu, pokud už se u člověka objeví, většinou probíhá velmi bolestivě. Za nemocí zpravidla stojí dlouhodobé zatěžování některé části těla (nejčastěji jedné z končetiny) rutinní činností. Tou nutně nemusí být jen sport, ale také třeba manuální práce či práce na počítači.

Pacienty trápí:

 • Zánět šlach na ruce (zánět šlach v předloktí)
 • Zánět šlach v zápěstí
 • Zánět šlach na noze
 • Zánět Achillovy šlachy
 • Zánět šlach na nártu

Proč k zánětu šlach dochází?

Jak už zaznělo výše, hlavním rizikem je v tomto ohledu nadměrné zatěžování. Pokud nemají dlouhodobě přetěžované šlachy dostatek času na regeneraci, vzniká v místě zánět. Na vině však může být i bakteriální infekce nebo jiná nemoc.

Rozlišujeme celkem čtyři typy zánětů:

Hnisavý zánět šlach

Hnisavý zánět bývá důsledkem bakteriální infekce, která se z původního místa zánětu rozšířila na šlachy. Pokud se pacientovi nedostane potřebné péče, mohou pyrogenní bakterie způsobit i odumření postižené šlachy.

Revmatický zánět šlach

Jak už název napovídá, revmatický zánět šlach se velice podobá revmatoidní artritidě, což je zánětlivé onemocnění postihující převážně velké klouby. Na rozdíl od artritidy není tento zánět šlach způsoben imunitní reakcí organismu, ale nákazou streptokokem. Postižená místa jsou bolestivá a mají omezenou hybnost.

Tenisový loket

Zánět, pro který se vžilo označení tenisový loket, se obvykle nachází na přední straně předloktí a způsobuje ho nadměrné zatížení svalů. To nemusí být zapříčiněno jen důsledkem sportu, ale také například manuální prací nebo prací s počítačem, kdy ruce dlouhodobě vykonávají jeden stejný pohyb bez možnosti odpočinku.

Lupavý prst

Lupavý prst postihuje nejčastěji palce ruky a má viditelný vliv na jeho pohyb. Ten je kvůli zánětu typický trhavý až skákavý.

Příznaky

Jak poznat zánět šlach? Složitě. Patří totiž mezi onemocnění, která se rozvíjí velmi nenápadně. Postižené místo zpočátku svědí a je citlivější. Běžně aktivní člověk si tak zánětu často všimne až v okamžiku, kdy mu pohyb postiženou částí těla působí nepříjemnou bolest. Ta se v pokročilejších fázích může promítat i do blízkého kloubu. Místo zánětu bývá zpravidla:

 • Zarudlé
 • Teplé
 • Bolestivé
 • Oteklé

Léčba zánětu šlach

Nejúčinnější léčbou je v tomto případě omezení pohybu postižené šlachy pomocí obvazu, ortézy nebo sádry. Jakmile je tato část těla v klidu, zánětlivá reakce postupně ustupuje a tkáň se začíná regenerovat. Pocit úlevy přináší také chladivé gely a studené obklady. V tomto případě je však důležité, aby měl pacient diagnózu potvrzenou od lékaře. V případě ruky může totiž bolest při pohybu značit také syndrom karpálního tunelu nebo artrózu, které studené obklady škodí.

Kromě imobilizace postiženého místa, bez které zánět nelze vyléčit, předepisují lékaři také protizánětlivé léky, a to jak ve formě léků, tak v podobě mastí. Léčba může být podpořena také fototerapií. Pokud příznaky neustoupí, může se přistoupit k chirurgickému zákroku, kdy je část postižené šlachy odstraněna. Po odeznění zánětu však léčba nekončí. Měla by následovat ještě rehabilitace.

Jak dlouho se léčí zánět šlach? Záleží vždy na konkrétním případu, kromě rozsahu postižení má na délku léčby vliv také včasná návštěva odborníka. Pokud s ní postižený váhá příliš dlouho, může od lékaře odejít i se sádrou a léčit se po dobu několika týdnů.

Předepsanou léčbu však můžete doplnit o babské rady. A jelikož je jejím cílem regenerace postižené tkáně, doporučuje se konzumovat více:

 • Bílkovin
 • Hořčíku
 • Draslíku
 • Vápníku

Komplikace

V některých případech může dojít k rozšíření zánětu do okolních šlach, popřípadě do kolagenních vláken uvnitř ní. V nejhorším případě až k jejímu odumření.

Prevence

Zánětu šlach lze poměrně jednoduše předejít. Stačí namáhané části těla během fyzické činnosti poskytnout dostatečný odpočinek. Manuálně pracujícím lidem se doporučuje čas od času svaly protáhnout. To samé platí i pro zaměstnance, kteří často používají počítačovou myš nebo píší na klávesnici. Nepříjemnostem rovněž pomůže předejít pravidelný pohyb.


Zánět šlach bývá důsledkem přetěžování svalů. Rozvíjí se pomalu a s nejasnými příznaky

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top