Zánět šlach bývá důsledkem přetěžování svalů. Rozvíjí se pomalu a s nejasnými příznaky

Zánět šlach vzniká nejčastěji v důsledku přetěžování některých částí těla. Velmi často se jedná o ruce, kterými lidé opakovaně vykonávají jednu a tu samou činnost. Počínající nemoc si člověk většinou vůbec neuvědomí, rozvíjí se totiž velmi pozvolně. Její léčba spočívá v klidovém režimu a imobilizaci končetiny. Někdy je potřeba přistoupit i k operativnímu zákroku.

Šlacha je tkáň, která zajišťuje vazivové připojení svalu ke kosti. Její hlavní úlohou je přenos svalové síly a tedy i uvedení těla do pohybu. Šlacha je složena z kolagenních vláken, která jsou kryta vazivy. A právě ta bývají postižena nejčastěji.

Ačkoli se zánět šlach (tenditida) rozvíjí pomalu, pokud už se u člověka objeví, většinou probíhá velmi bolestivě. Za nemocí zpravidla stojí dlouhodobé zatěžování některé části těla (nejčastěji jedné z končetin) rutinní činností. Tou nutně nemusí být jen sport, ale také třeba manuální práce či práce na počítači.

Pokud jde o nejčastější obtíže, tento zdravotní problém většinou zachvátí šlachy na ruce a šlachy dolních končetin, přičemž někdy postihuje zánět šlach kotník nebo také koleno. Pacienty trápí především:

 • Zánět šlach na ruce (zánět šlach v předloktí)
 • Zánět šlach v zápěstí
 • Zánět šlach na noze
 • Zánět Achillovy šlachy
 • Zánět šlach na nártu

Proč k zánětu šlach dochází?

Jak už zaznělo výše, hlavním rizikem je v tomto ohledu nadměrné zatěžování. Pokud nemají dlouhodobě přetěžované šlachy dostatek času na regeneraci, vzniká v místě zánět. Na vině však může být i bakteriální infekce nebo jiná nemoc. Rozlišujeme celkem čtyři typy zánětů:

Hnisavý zánět šlach

Hnisavý zánět bývá důsledkem bakteriální infekce, která se z původního místa zánětu rozšířila na šlachy. Pokud se pacientovi nedostane potřebné péče, mohou pyrogenní bakterie způsobit i odumření postižené šlachy.

Revmatický zánět šlach

Jak už název napovídá, revmatický zánět šlach se velice podobá revmatoidní artritidě, což je zánětlivé onemocnění postihující převážně velké klouby. Na rozdíl od artritidy není tento zánět šlach způsoben imunitní reakcí organismu, ale nákazou streptokokem. Postižená místa jsou bolestivá a mají omezenou hybnost.

Tenisový loket

Zánět, pro který se vžilo označení tenisový loket, se obvykle nachází na přední straně předloktí a způsobuje ho nadměrné zatížení svalů. To nemusí být zapříčiněno jen důsledkem sportu, ale také například manuální prací nebo prací s počítačem, kdy ruce dlouhodobě vykonávají jeden stejný pohyb bez možnosti odpočinku. Pacienti si pak stěžují na bolest ruky od lokte až k zápěstí (někdy také bolest rukou od lokte dolů).

Lupavý prst

Lupavý prst postihuje nejčastěji palce ruky a má viditelný vliv na jeho pohyb. Ten je kvůli zánětu typický trhavý až skákavý.

S jakým druhem zánětu šlach máte zkušenosti?

Jaké má zánět šlach příznaky?

Jak poznat zánět šlach? Složitě. Patří totiž mezi onemocnění, která se rozvíjí velmi nenápadně. Postižené místo zpočátku svědí a je citlivější. Běžně aktivní člověk si tak zánětu často všimne až v okamžiku, kdy mu pohyb postiženou částí těla působí nepříjemnou bolest. Ta se v pokročilejších fázích může promítat i do blízkého kloubu. Místo zánětu bývá zpravidla:

 • Zarudlé
 • Teplé
 • Bolestivé
 • Oteklé

Pokud jde o zánět šlach zápěstí, příčina obtíží nebývá ve šlachách samotných, ale spíše ve svalovém bříšku konkrétních svalů. Ty obsahují trigger body, které jsou následně zdrojem přenesených bolestí. Způsobují zkrácení svalových vláken, silný tah na úponu svalu (na místě šlachy) a také bolest zápěstí či bolest ruky.

Trápí-li pacienta zánět šlach na chodidle, příznaky mohou být různorodé. Většinou začínají jako problémy s Achillovou šlachou, ale někdy se projevují také jako bolest klenby při došlapu. Tyto obtíže často trápí sportovce, přičemž obvykle bývají postiženi běžci i amatérští nadšenci do sportů, kteří nemají správnou techniku a špatně zatěžují chodidlo.

V případě, že postihuje zánět šlach koleno, na vině je většinou špatně vedený pohyb, ale i nedostatečné protažení před zátěží. Zánět šlach v kotníku pak může zahrnovat nejen Achillovy šlachy, ale také pozadí holenní šlachy nebo fibulární šlachy.

Léčba zánětu šlach

Jak léčit zánět šlach? Nejúčinnější léčbou je v tomto případě omezení pohybu postižené šlachy pomocí obvazu, ortézy nebo sádry. Jakmile je tato část těla v klidu, zánětlivá reakce postupně ustupuje a tkáň se začíná regenerovat. Pocit úlevy přináší také chladivé gely a studené obklady.

V tomto případě je však velice důležité, aby měl pacient diagnózu potvrzenou od lékaře. Bolest ruky při pohybu či dlouhodobá bolest zápěstí totiž může značit také syndrom karpálního tunelu nebo artrózu, které studené obklady škodí.

Kromě imobilizace postiženého místa, bez které zánět nelze vyléčit, předepisují lékaři také protizánětlivé léky, a to jak ve formě léků, tak v podobě mastí. Léčba může být podpořena také fototerapií. Pokud příznaky neustoupí, může se přistoupit k chirurgickému zákroku, kdy je část postižené šlachy odstraněna. Po odeznění zánětu však léčba nekončí. Měla by následovat ještě rehabilitace.

Jak dlouho se léčí zánět šlach? Záleží vždy na konkrétním případu, kromě rozsahu postižení má na délku léčby vliv také včasná návštěva odborníka. Pokud s ní postižený váhá příliš dlouho, může od lékaře odejít i se sádrou a léčit se po dobu několika týdnů.

Babské rady na zánět šlach

Spoustu pacientů zajímá, jaká existuje pro zánět šlach léčba, kam se zánětem šlach zajít a co na zánět šlach pomáhá, pokud chcete zvolit přírodní cestu. Předepsanou léčbu můžete například doplnit o babské rady. A jelikož je jejím cílem regenerace postižené tkáně, doporučuje se konzumovat více:

 • Bílkovin
 • Hořčíku
 • Draslíku
 • Vápníku

Někteří lidé pak zkoušejí také zábal postiženého místa pomocí tvarohu nebo různé bylinky. Pomoci údajně může koupel z borovicového jehličí nebo konzumace kustovnice čínské (GOJI).

Komplikace

V některých případech může neléčený zánět šlach způsobit rozšíření zánětu do okolních šlach, popřípadě do kolagenních vláken, která jsou uvnitř. V nejhorším případě vede až k jejich odumření.

Prevence

Zánětu šlach lze poměrně jednoduše předejít. Stačí namáhané části těla během fyzické činnosti poskytnout dostatečný odpočinek. Manuálně pracujícím lidem se doporučuje čas od času svaly protáhnout. To samé platí i pro zaměstnance, kteří často používají počítačovou myš nebo píší na klávesnici. Nepříjemnostem rovněž pomůže předejít pravidelný pohyb.

Co je zánět šlach?

Zánět šlach neboli tenditida je onemocnění, které se obvykle rozvíjí pomalu a pacientům způsobuje velmi nepříjemné bolesti. Hojně bývají postiženy šlachy na rukou a na nohou, přičemž pacienty nejčastěji trápí obtíže, jako je zánět šlach v předloktí, zánět šlach zápěstí, zánět Achillovy šlachy nebo třeba zánět šlach na nártu.

Jaké jsou příčiny zánětu šlach?

Hlavním důvodem, proč u pacientů dochází k rozvoji zánětu šlach, je nadměrné přetěžování některých částí těla. Může se tedy jednat o příliš dlouhé opakování stejné činnosti, a to například při sportu a manuální práci nebo i za počítačem. Pokud pak nemají přetěžované šlachy dostatek prostoru k regeneraci, vzniká v daném místě zánět. Rozlišujeme přitom čtyři druhy, kam patří hnisavý zánět šlach, revmatický zánět šlach, tenisový loket a lupavý prst.

Jaké má zánět šlach příznaky?

Zánět šlach se zpočátku rozvíjí velmi nenápadně a postižené místo obvykle bývá pouze citlivější na dotek nebo může mírně svědit. Nejedná se však o žádné velké obtíže a lidé si proto zánětu většinou všimnou až ve chvíli, kdy jim pohyb postiženou částí těla působí bolest, která se může promítat i do blízkého kloubu. Místo zánětu pak bývá zarudlé, teplé, oteklé a velmi bolestivé.

Jaká existuje pro zánět šlach léčba?

Nejúčinnější metodou léčby je v případě zánětu šlach omezení pohybu postiženého místa pomocí obvazu, ortézy či sádry. Zánětlivá reakce by tak měla postupně ustoupit. Kromě toho úlevu přináší také různé chladivé gely, studené obklady či protizánětlivé léky. Dalším způsobem je pak fototerapie, a pokud příznaky neustoupí, je nutné přistoupit k chirurgické léčbě zánětu šlach, po které musí následovat důsledná rehabilitace.

20 comments

 • Dobrý den,
  dnes je 23.11.2019. Od 15.12.2018 mám do dnes bolesti v oblasti kříže. Mezi 15.12.2018 cca do února 2019 jsem nemohl chodit a narovnat se. Bolesti ustoupily, ale stále je v kříži cítit nějaká blokáda a občasná bolest, tedy kdykoliv může dojít opět k zaskočení a omezení pohybu a narovnání se – ischias.
  Co je ale větší problém, starý od září 2019 dodnes. 24 hodin denně mě bolí pravá ruka a to tak, že se bolest stěhuje z ramenního kloubu pod lopatku, pak zase chvíli bolí předloktí a pak zase paže a jde o intenzívní bolest, na kterou nezabral Biofenac, Surgam ani Algifen Neo, ani Tramal, který jsem užil 3x a po závrati jsem to vypustil. Bolest trvá dál a já nemohu ležet, sedět. Nemohu spát. Po použití Stilnoxu se sice jednou vyspím, ale ráno je bolest horší. Někdy se mi uleví po silné kávě a Aspirinu. Poslední týdny se k bolestem ruky přidaly nebývalé bolesti hlavy, na ty zabírají kapky Algifen Neo, nebo Aspirin. Ruka ale bolí dál. Navíc existuje u ruky fyzická zábrana ji zvednout, nejde o zábranu zapříčiněnou bolestí, jako u ischiasu, ale fyzicky ruka se dál nedotane. Pokud rukou prudce pohnu, začne tak silně bolet především pod ramenním kloubem celá paže, že si musím lehnout a bolest cca 30 sekund až minutu přežít, než to začne bolet běžně, jako po celých 24 hodin, ale ne intenzívně. Je to jako kdyby mi pilou řezali ruku, kloub bolí jako kdyby jej někdo drtil. Celá ruka bolí tak, včetně lopatky, že mě to vysiluje a ortopedie ani neurologie nezjistila nic…. Není normální, aby taková bolest byla už do konce života. Nezabírají léky a bolest mi vadí při všech činnostech. Prosím o pomoc.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Karle,

   pokud revmatolog či zkušený ortoped vyloučil všechny organické přičiny vašich bolestí, bylo by vhodné začít přemýšlet nad tzv. funkční bolestí. O této léčbe se prosím poraďte s odborným lékařem.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den,chtěla jsem se zeptat.Mam bolest v pravé ruce.Je pravda že vše musím dělat.Kuli tomu že mám nemocneho manžela,takže mám svoji práci a ještě doma.Tez musím dělat mužské práce.A teď na vánoce jsem dělala cukroví.A chytla mě ruka.trochu pomáhá když ji mám zavázanou jinam mám v ní bolest a hlavně večer.kdyz je v klidu.Bojim se abych neskončila v sádře.To ještě dělám autoškolu.a potřebuju dělat.A zda skončím v sádře tak nevim kdo za mě bude pracovat.Poradite mi děkuji.L

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Lucko,

   navštivte svého praktického lékaře pro první kontakt a ten vás potom podle klinického nálezu pošle buď na ortopedii nebo na revmatologii pro léčbu.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Eva pohlodkova /

  Dobrej mám potíže s rukov doktor mi zikal že mám slachi už na nemocenskej sem pomalu tři miesice dali mi dlahu a ještě elektronické cvičení ale nepomáhá to v noci neumím spát kvůli bolestem prostředníček mne bolí a bolest cítím as k ramene a sestřička mně chce vipsat do práce co mám dělat gdis mne bolí Děkuji za odpovet

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Pohlodková,

   bohužel s tímto problémem vám pomůže pouze lékař z chirurgie/ortopedie/revmatologie. Ať vás lékař důkladně vyšetří a vyslechne. Možná bude potřeba nějaká agresivnější léčba. Pokud v noci kvůli bolestem nemůžete spát, nevypadá to na návrat do práce.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

  • Bolesti Vás trápí neb nechcete pracovat……

 • Ruzena jarkova /

  Uz 4 roky mám ochablou nohu nateklou mam zánět nohy bolí mě kosti nart kotník prsty a chodidlo levé nohy chodím pouze na berlích a beru prašky na bolesti chci poradit co dělat

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Jarková,

   zanícenou nohu by určitě měl vidět chirurg k objasnění příčiny. Poté je možné Vám vymyslet léčebný plán šitý na míru.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Jana Lampertova /

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat… mám dost velké bolesti v obouch rukách. Bolí mne jakoby uvnitř. V zápěstí mne to až páli a také mi otykaji prsty. Dělám dost náročnou práci, pracuji na gavlanovne a každý den tam nosím těžká železa, zdvíhám nahoru a dolu. Mízu Vas požádat o radu co s tím??? Moc dekuji Jana

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Lampertová,

   navštivte svého praktického lékaře či revmatologa k důkladnějšímu vyšetření. Je zde podezření, že máte syndrom karpálního tunelu. Může být i nemocí z povolání.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Jiri Vanek /

  Dobrý večer aspoň Vám, které netrápí od podvečera sílicí bolest v zápěstí v místě kde končí dlaň a začíná předloktí, prudce při každém pohnutí. Jsou to ASPOŇ DVĚ ŠLACHY, nevím přesně, je to nesnesitelné, v tom místě šlachy tvrdnou a mám proto dlaň trochu stáhnutou do náklonu… ráno valím k doktorovi…o 2 hodiny později: nejde to…nevydržím tu bolest, která sílí”
  !!! hoří mi to…neexistuje pozice klidu…vyčerpává mě to psichycki :))) zkouším najít obpověď na netu, zánět šlach v zapěstí? karpalní tečko? co to je a proč musim ted prožít tak nepříjemnou bolest???!!! To dám… a k lekaři rano dojdu unaven… mam doma Nimesil, sypu si rovnou 200mg do pusy, chvíli rozpouštím, zapiju po chvilce. Do pěti minut cítím velkou ulevu, tak stabilizuju ruku a du spat…

 • Jenifer Kubišová /

  Dobrý den , chtěla by poradiť , už dva dny mne bolí pravá ruka od loktu po zápěstí , co mám s tím dělat. Děkuji J.K

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   doporučuji návštěvu ortopeda či revmatologa pro další vyšetření.

 • Anna ŠOLCOVÁ /

  Dobrý den, mám k Vám prosbu. Začali mě bolesti , jako při karpál. tunelu. Ty ale na EMG se ukázali jako slabé, což prý není příčinou. Dostala jsem rehabilitace, s vířivkou, UZ a měkkými technikami. Ale po první jsem musela přerušit, protože mě zápěstí daleko víc pálilo než před tím. Takové pálení, ale slabší jsem měla už delší dobu. I v kotnících. že jsem v posteli, abych usnula, musela vystrčit z pod přikrývky chodidla i ruce na zchlazení. Lékař říká, že to je stáří (je mi 72r.), a nic nepomůže, jedině prášky na bolest až do smrti. Ještě mě odebral 3 zkumavky krve. Na borélii, na revmatologický skríning a tu 3. jsem nerozuměla. Jen se Vás prosím chci zeptat. Kdyby to byl zánět, pozná se to z krevních testů. Nebo z čeho. Děkuji předem za odpověď. A Přeji vše dobré.

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   a byla jste vyšetřena na neurologii? Zánět by se ukázal v krevních testech.

 • Dobrý den, mám vybočený palec, čekám na operaci. Bohužel jsem mladší a musím pracovat a nohy používat. Prosím vás, čím mohu mazat bolestivý kloub a šlachu k nártu? Opravdu to dost bolí. Mažu Woltarenem , ale to zabere tak na hodinu není něco účinějšího?.Léky na bolest brát nechci, řídím služební vůz a potřebuji být ve střehu. Děkuji Petra Vodrážková

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   v konzervativní terapii se uplatňuje spíše než medikace aktivní cvičení dle doporučení fyzioterapeuta či taping.

 • Zita Chládková /

  Dobrý den již to mu je sedm měsíců zpět co jsem podle obvodní doktorky marodila se šlachy a dnes ten a jeden problém a ta jedna a sama bolest se mi vrátila…😐 Mastičky a ortéza k ničemu a prášky proti bolesti jen bolest o něco málo ztlumí. Jak dál?

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   pokud léčba u praktického lékaře nezabírá, doporučuji vyšetření a léčbu na ortopedii.

Napsat komentář

Vaše emeilová adresa nebude zveřejněna

top