Karpální tunel je nejčastější nemocí rukou. Jaké jsou příznaky?

Fixace karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu je způsoben útlakem středního nervu v zápěstí ruky, ke kterému dochází nadužíváním šlach v zápěstí. Jedná se o nejčastější onemocnění ruky. K syndromu také dochází častěji při hormonálních změnách v těle, proto jím ženy trpí až 4x více než muži. Projevuje se sníženou citlivostí ruky a brněním prstů. Léčba probíhá fixací zápěstí, masážemi a v pokročilých případech i operací.

Karpální tunel

Karpální tunel se nachází nad zápěstím a je přirozenou součástí rukou. Jedná se totiž o oblast, která propojuje předloktí a zápěstí. Prochází jí nervy, cévy a šlachy, které zápěstím ohýbají.

Když lidé mluví o tom, že mají karpální tunel, tedy poškození v dané oblasti, mají ve skutečnosti na mysli Syndrom karpálního tunelu.

Syndrom karpálního tunelu

Vzniká, když dochází k přetěžování zápěstí a šlach v karpálním tunelu, po úrazu zápěstí nebo při hormonálních změnách může dojít k postižení či poškození středního nervu v karpálním tunelu.

Syndromem častěji trpí ženy než muži, dokonce jím trpí až 4x více, rizikové je například období těhotenství či menopauzy. Rozšířený je také například mezi klavíristy a lidmi, kteří tráví velké množství času u počítače, u kterého intenzivně klikají myší. Vyskytuje se i u lidí, kteří hodně pracují s razítky či se sbíječkou, proto je syndrom považován za nemoc z povolání.

Příznaky syndromu karpálního tunelu

Mezi první příznaky syndromu patří lehké brnění a mravenčení v ruce, projevy se ale objevují pozvolna, stejně tak se pozvolna zhoršují. Často dochází ke snížené citlivosti ruky a pálení na dlani okolo palce a na palci, na ukazováčku a prostředníčku.

Nejsilněji se příznaky projevují v noci, mnohdy tak silně, že nemocného probouzejí. Ti intuitivně nepříjemnosti řeší vytřepáváním rukou, jejím namáčení do studené vody či spaním s ohnutým zápěstím.

U mnohých pacientů dochází i k lehkému ochrnutí nebo zhoršení jemné motoriky postižené ruky. Jedinec není plně schopný uchopit malé předměty (třeba jehlu), v horších případech je nároční vzít hrnek za ucho. Příznaky mají zhoršující se tendenci a pokud nemocný problém neřeší, může dojít k zásadnímu poškození ruky či rukou.

Silná bolest může vystřelovat i opačným směrem od ruky, tedy do ramene či do hlavy. Jakmile jedince přestane ruka brnět, mělo by to být pro něj dostatečně alarmující, aby navštívil lékaře, značí totiž zhoršení stavu.

Léčba syndromu karpálního tunelu

U lékaře proběhne EMG vyšetření, které měří rychlost vedení vzruchu nervem i kudy vede. Díky tomu lze určit závažnost a místo poškození, podobné příznaky totiž mohou mít i problémy s krční páteří.

Jakmile dojde k diagnostice Syndromu karpálního tunelu je především nutné zklidnit postiženou oblast. Lékař nabídne různé možnosti fixace zápěstí, volba lepšího ergonomického vybavení pro práci v kanceláři a alespoň dočasný zákaz hraní na hudební nástroj u muzikantů.

Lékař dle závažnosti příznaků předepíše analgetika, které mají protizánětlivý účinek, léky na uvolnění svalů, nápomocné jsou i antirevmatika a kortikoidy.

U vážných případů je třeba podstoupit operaci zápěstí, při které operativně dojde k uvolnění struktur. Operace nepředchází recidivě potíží a jakmile již došlo k vážnému poškození nervu, není ani jisté, že se po operaci výrazně zlepší stav.

Jak si od syndromu pomoci sám aneb babské rady

Zápěstí lze masírovat různými mastmi. Vhodná je třeba měsíčková mast, tou masírujte zápěstí směrem k srdci.

Na zápěstí se doporučují dávat studené obklady, popřípadě i přikládat led. Nápomocné může být zvýšení příjmu protizánětlivého bromelinu a vitamínu B6, který pomáhá regenerovat tkáň. Žádná z těchto metod ale nebude účinná, pokud nedojde ke zmírnění přetěžování zápěstí.

Prevence

Nejlepší možností je samozřejmě prevence, tu je třeba dodržovat především, pokud má člověk rizikové zaměstnání (kterým je i práce za počítačem). Na míru vlastního povolání je třeba udělat ergonomická opatření, velmi nápomocné je taky pravidelné protahování šlach v zápěstí.

Při protažení se snižuje tlak ve šlachách což snižuje jejich přetížení. Vhodná je jóga, fyzioterapie, stačí však postupovat dle návodů nalezených na internetu.

Karpální tunel je nejčastější nemocí rukou. Jaké jsou příznaky?
4.2 (83%) 80 hlasování

2 comments

 • Syndrom karpálního tunelu je NEJČASTĚJI způsobován blokádou dolní krční páteře. Jedním z příznaků jsou otoky na periferii horní končetiny a to nejčastěji ráno. Pokud otok je v oblasti prstů, nejde ráno navléknout večer sundaný prstýnek. Pokud postihne klouby prstů, nelze ráno sevřít ruku v pěst. Pokud otok postihne zápěstní tunel, vyvolá sy. karpálního tunelu, všetně pozitivního EMG (zpomalení rychlosti vedení nervů v oblasti zápěstí, kdy se měří jen vzdálenost předloktí-prst.)
  Kdyby to bylo od přetížení, proč by příznaky byly v noci a ráno?
  Blok CTh přechodu je nejčastější poruchou páteře, protože z našeho života vymizel záklon. Na pohybech v předklonu hlavy a ve střední rovině se podílí jen horní a střední část krční páteře. Dolní část se nepohybuje, tím se ztrácí výživa chrupavek niitrokloubní tekutinou, klouby začínají drhnout (je to někdy i slyšet) a tím dochází k tlaku nebo tahu na tudy procházející nervy horní končetiny. Test na pohyblivost dolní krční páteře je rotace (otáčení) hlavy v maximálním záklonu, kterým jsou blokovány horní 4/5 krční páteře. Tento test si může provés každý sám. Pokud jsou rotace nesymertické, nebo jejich dotah bolí, je to známka blokády. Příznaků této může být více: závrati,
  nauzea, nesymetrická ztuhlost šíjových svalů, až po poruchy hrudní a bederní páteře (které jsou léčeny právě jen zde). Blok totiž může způsobovat obranné stažení svalů od lebky až po pánev a způsobovat bolesti bederní páteře, někdy i s útlakem nervů do dolních končetin.kriz-rehab@iol.cz

 • Syndrom karpálního tunelu je NEJČASTĚJI způsobován blokádou dolní krční páteře. Jedním z příznaků jsou otoky na periferii horní končetiny a to nejčastěji ráno. Pokud otok je v oblasti prstů, nejde ráno navléknout večer sundaný prstýnek. Pokud postihne klouby prstů, nelze ráno sevřít ruku v pěst. Pokud otok postihne zápěstní tunel, vyvolá sy. karpálního tunelu, včetně pozitivního EMG (zpomalení rychlosti vedení nervů v oblasti zápěstí, kdy se měří jen vzdálenost předloktí-prst.) Brnění, porucha citu (vypadávání předmětů) jsou další příznaky.
  Kdyby to bylo od přetížení, proč by příznaky byly v noci a ráno? Proč by sahaly až na předloktí či do ramene?
  Blok CTh přechodu je nejčastější poruchou páteře, protože z našeho života vymizel záklon. Na pohybech v předklonu hlavy a ve střední rovině se podílí jen horní a střední část krční páteře. Dolní část se nepohybuje, tím se ztrácí výživa chrupavek nitrokloubní tekutinou, klouby začínají drhnout (je to někdy i slyšet) a tím dochází k tlaku nebo tahu na tudy procházející nervy horní končetiny. Test na pohyblivost dolní krční páteře je rotace (otáčení) hlavy v maximálním záklonu, kterým jsou blokovány horní 4/5 krční páteře. Tento test si může provés každý sám. Pokud jsou rotace nesymetrické, nebo jejich dotah bolí, je to známka blokády. Příznaků této může být více: závrati, nauzea, sklon ke kolapsu!, nesymetrická ztuhlost šíjových svalů, až po poruchy hrudní a bederní páteře (které jsou léčeny právě jen zde). Blok totiž může způsobovat obranné stažení svalů od lebky až po pánev a způsobovat bolesti bederní páteře, někdy i s útlakem nervů do dolních končetin.kriz-rehab@iol.cz

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top