Hlasivkám obvykle nevěnujeme speciální péči až do doby, než nám vypovědí službu. K tomu, abychom chraptěli přitom stačí opravdu málo: pobyt na chladném vzduchu, jízda klimatizovaným autem nebo obsáhlá prezentace. Ačkoli se většinou jedná o banalitu, která během několika dní, kdy své hlasivky budeme šetřit, opět odezní, v některých případech se může jednat také o dlouhodobý problém.
Déletrvající chrapot bez jakýchkoli potíží pak může značit například nerovnosti na hlasivkách – takzvané uzlíky. Jedná se o zbytnělou vazivovou tkáň, která se tvoří v nejvíce namáhaném místě hlasivek. Tento problém se nejčastěji týká lidí, kteří hlasivky pravidelně a dlouhodobě namáhají – typicky zpěváků, herců ale také učitelů. Kromě uzlíků může dlouhotrvající chrapot či dokonce ztráta hlasu poukazovat na nádorové onemocnění.
Chrapot u dětí
Výjimkou není ani chrapot u dětí, za kterým stejně jako u dospělých velmi často stojí virová infekce dýchacích cest. Chrapot a ztráta hlasu typicky souvisí s laryngitidou, tedy zánětem hrtanu, který se zpravidla vyskytuje společně s jiným respiračním onemocněním a každoročně bývá nejčastější příčinou hospitalizace dětí. Kromě problémů s hlasivkami se projevuje také:
- Otokem dýchacích cest
- Jejich zarudnutím
- Štěkavým kašlem (hlavně ve večerních hodinách)
- Sípáním
- Lapáním po dechu
Objevit se rovněž může i chrapot u kojenců. I ten bývá obvykle předzvěstí zmíněné laryngitidy.
Co na chrapot a hlasivky?
Jak se zbavit chrapotu? Záleží na příčinách obtíží, zatímco léčba chrapotu, který je způsobený jednorázovým namáháním hlasivek, bude spočívat čistě v klidovém režimu, pokud za obtížemi stojí virové onemocnění, bude kromě toho nutné vyléčit infekci a rozředit hlen, který hlasivky v rámci nemoci potáhl. K tomu kromě léků s obsahem bromhexinu nebo acetylcysteinu pomohou také babské rady. Konkrétně:
- Kloktání Vincentky, slané vody nebo šalvějového odvaru
- Konzumace křenu naloženého v medu
- Teplá voda s medem a citrónem
Pokud vás kromě chrapotu trápí také bolest v krku, sáhněte po čokoládě, tedy v případě, že obsahuje alespoň 70 % kakaa. V tom se totiž nachází látka zvaná theobromine, který dokáže potlačovat nervové senzory a tím i mírnit bolest v krku. Zázraky v tomto ohledu dělá i skořice smíchaná s medem. Možná vás to překvapí, ale skořice je považována za přírodní antibiotikum, které ničí mnoho typů bakterií, ale i některé plísně.
Blahodárné účinky na chrapot má pak také dětmi tolik nenáviděný cibulový sirup. K jeho vytvoření postačí cibule, kterou nakrájíme a posypeme cukrem nebo zalijeme medem. Následně cibuli uložíme do chladu a počkáme 24 hodin, než pustí šťávu. Pak konzumujeme po lžičkách.
Co se týče bylinek, pomohou:
Základem každé léčby namožených hlasivek je pak samozřejmě také jejich klidový režim. Každý pacient by se měl vyvarovat zbytečného mluvení, ale také pobytu v klimatizovaných prostorách, pití alkoholu i kouření. Pokud jste ztratili hlas, nechte hlasivky chvíli odpočívat a nesnažte se ani šeptat. Právě šepot jim totiž škodí ze všeho nejvíc. Pokud obtíže nezmizí do tří týdnů, je nutné navštívit lékaře, ideálně specialistu přes ORL, který vyloučí závažnější onemocnění.