Chrapot bývá důsledkem virové infekce i přemáhání hlasivek. Jak jim ulevit?

Chrapot nás obvykle potrápí při virové infekci dýchacích cest, objevit se ale může i po jednorázové námaze hlasivek, typicky po koncertě či sportovním utkání. Ačkoli se ve většině případů jedná o banality, které časem a pomocí správné péče odezní, někdy může problém varovat před zhoubným onemocněním. Pokud obtíže trvají déle než tři týdny, je proto vždy nutné neodkladně navštívit lékaře.

Hlasivkám obvykle nevěnujeme speciální péči až do doby, než nám vypovědí službu. K tomu, abychom chraptěli přitom stačí opravdu málo: pobyt na chladném vzduchu, jízda klimatizovaným autem nebo obsáhlá prezentace. Ačkoli se většinou jedná o banalitu, která během několika dní, kdy své hlasivky budeme šetřit, opět odezní, v některých případech se může jednat také o dlouhodobý problém.

Déle trvající chrapot bez jakýchkoli potíží pak může značit například nerovnosti na hlasivkách – takzvané uzlíky. Jedná se o zbytnělou vazivovou tkáň, která se tvoří v nejvíce namáhaném místě hlasivek. Tento problém se nejčastěji týká lidí, kteří hlasivky pravidelně a dlouhodobě namáhají – typicky zpěváků, herců ale také učitelů. Kromě uzlíků může dlouhotrvající chrapot či dokonce ztráta hlasu poukazovat na nádorové onemocnění.

Chrapot u dětí

Výjimkou není ani chrapot u dětí, za kterým stejně jako u dospělých velmi často stojí virová infekce dýchacích cest. Chrapot a ztráta hlasu typicky souvisí s laryngitidou, tedy zánětem hrtanu, který se zpravidla vyskytuje společně s jiným respiračním onemocněním a každoročně bývá nejčastější příčinou hospitalizace dětí. Kromě problémů s hlasivkami se projevuje také:

  • Otokem dýchacích cest
  • Jejich zarudnutím
  • Štěkavým kašlem (hlavně ve večerních hodinách)
  • Sípáním
  • Lapáním po dechu

Objevit se rovněž může i chrapot u kojenců. I ten bývá obvykle předzvěstí zmíněné laryngitidy.

Co na chrapot a hlasivky?

Jak se zbavit chrapotu? Záleží na příčinách obtíží, zatímco léčba chrapotu, který je způsobený jednorázovým namáháním hlasivek, bude spočívat čistě v klidovém režimu, pokud za obtížemi stojí virové onemocnění, bude kromě toho nutné vyléčit infekci a rozředit hlen, který hlasivky v rámci nemoci potáhl. K tomu kromě léků s obsahem bromhexinu nebo acetylcysteinu pomohou také babské rady. Konkrétně:

  • Kloktání Vincentky, slané vody nebo šalvějového odvaru
  • Konzumace křenu naloženého v medu
  • Teplá voda s medem a citrónem

Pokud vás kromě chrapotu trápí také bolest v krku, sáhněte po čokoládě, tedy v případě, že obsahuje alespoň 70 % kakaa. V tom se totiž nachází látka zvaná theobromine, který dokáže potlačovat nervové senzory a tím i mírnit bolest v krku. Zázraky v tomto ohledu dělá i skořice smíchaná s medem. Možná vás to překvapí, ale skořice je považována za přírodní antibiotikum, které ničí mnoho typů bakterií, ale i některé plísně.

Blahodárné účinky na chrapot má pak také dětmi tolik nenáviděný cibulový sirup. K jeho vytvoření postačí cibule, kterou nakrájíme a posypeme cukrem nebo zalijeme medem. Následně cibuli uložíme do chladu a počkáme 24 hodin, než pustí šťávu. Pak konzumujeme po lžičkách.

Co se týče bylinek, pomohou:

Základem každé léčby namožených hlasivek je pak samozřejmě také jejich klidový režim. Každý pacient by se měl vyvarovat zbytečného mluvení, ale také pobytu v klimatizovaných prostorách, pití alkoholu i kouření. Pokud jste ztratili hlas, nechte hlasivky chvíli odpočívat a nesnažte se ani šeptat. Právě šepot jim totiž škodí ze všeho nejvíc. Pokud obtíže nezmizí do tří týdnů, je nutné navštívit lékaře, ideálně specialistu přes ORL, který vyloučí závažnější onemocnění.

Napsat komentář

Vaše emeilová adresa nebude zveřejněna

top