Čeká vás gastroskopie? Důležité je nepodcenit přípravu

15. 7. 2023 9:00
4 nové názory

Oznámil vám váš lékař, že musíte podstoupit endoskopii žaludku a vy začínáte mít z průběhu vyšetření obavy? Strach je zbytečný. Gastroskopie možná nepatří k vyšetřením, která by většina pacientů dobrovolně vyhledávala, současně se však jedná o metodu, která má minimální rizika. Často navíc trvá pouhých pět minut. Ty vám lékař může ještě ulehčit lokálním znecitlivění jícnu nebo uklidňující injekcí. 

Gastroskopie je endoskopické vyšetření jícnu, žaludku a horní části dvanáctníku, k jehož uskutečnění je nutné ohebné fibro-optické vlákno (gastroskop), které se do trávicí soustavy zavádí většinou ústy. V současnosti se jedná o nejspolehlivější metodu odhalující nemoci zmíněných orgánů. Pomocí gastroskopu lze dnes navíc provádět celou řadu léčebných zákroků. 

Příprava na gastroskopii

Dříve než k samotnému vyšetření dojde, je nutné dodržet určité postupy, díky kterým bude výkon jednodušší nejen pro lékaře, ale také pro vás jako pacienta. V první řadě je nutné odborníkovi sdělit, pokud pravidelně užíváte nějaké léky. Poradí vám, které z těchto léků máte v den vyšetření raději užít až po výkonu. Obecně se ale uvádí, že zejména medikamenty ovlivňující srdeční činnost se doporučuje nevysazovat a užít je ráno. Ideálně tři hodiny před vyšetřením a zapít malým množstvím vody.

Vynechat se na druhou stranu doporučují léky ovlivňující srážlivost krve (warafin, heparin). Léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou (Anopyrin, Acylpyrin, Godasal…) je nutné přestat konzumovat už tři dny před vyšetřením. Pokud tyto medikamenty užíváte, vždy o tom musíte informovat lékaře, který vyšetření bude provádět.

Co se týče jídla, zdržet se obojího je nutné alespoň 6 až 8 hodin před vyšetřením. V případě, že je výkon naplánovaný na ráno, doporučují lékaři přijít na lačno. Pokud vám bude gastroskopie prováděna až v pozdějších hodinách, smíte během dopoledne pít kromě vody i čiré slazené nápoje, nejpozději však tři hodiny před vyšetřením. Nezapomeňte také sestru či lékaře informovat o:

  • alergiích na léky,
  • závažných onemocněních (epilepsie, cukrovka, ischemická choroba srdeční, astma…),
  • lécích na ředění krve, pokud je užíváte. [1, 2, 3, 4, 5]

Vyšetření gastroskopie

Zajímá vás, zda se provádí gastroskopie v narkóze? Za normálních okolností ne. Těsně před zahájením vyšetření je však pacientovi na jícen podáno lokální anestetikum v podobě spreje, případně může být podána i uklidňující injekce se sedativem. Je však nutné počítat s tím, že po její aplikaci pacient nebude schopen řídit. Sedativa totiž mohou způsobit ospalost.

Následně zavede lékař ležícímu pacientovi ústy do trávicí trubice gastroskop a požádá ho, aby polkl, čímž umožní přístroji plynulý posun do jícnu. V následujícím průběhu již gastroskop lékař zavádí sám. Během vyšetření se doporučuje dýchat v klidu nosem a sliny, které se hromadí v ústech nepolykat, ale otírat do připravené buničiny. Počítejte s tím, že pokud to vaše onemocnění vyžaduje, odebere lékař přístrojem vzorek vaší tkáně. Pomocí gastroskopu může rovněž odstranit i přítomné polypy na sliznici.

Procedura je mnohým pacientům nepříjemná hlavně kvůli dávicímu reflexu, který přístroj zaváděný do jícnu vyvolává. Vyšetření jako takové však bolestivé není. Jen je po některých výkonech třeba počítat s krátkodobým pobytem v nemocnici. Obvykle se jedná o jednu až dvě hodiny, než odezní sedativa. Pacientům se doporučuje, aby si před vyšetřením zajistili odvoz od někoho ze svých blízkých. Vozidlo totiž nemohou řídit po celý den. [6, 7, 8, 9, 10]

Gastroskopické výkony

Metoda gastroskopie dnes umožňuje provádět celou řadu zákroků. Mezi nimi jsou například:

  • odstranění polypů pomocí elektrické kličky,
  • zástava krvácení,
  • léčba jícnových varixů,
  • vytahování cizích těles, která pacient spolkl,
  • zavádění žaludečního balónku. [11, 12, 13, 14]

Transnasální gastroskopie

Pro ty, které děsí onen dávivý reflex, existuje ještě jedna alternativa. Gastroskopie nosem neboli transnasální gastroskopie. Během této metody odpadá nutnost podávat sedativa. Pacient navíc může krátce po vyšetření jíst, řídit i pracovat. Toto vyšetření však nelze provádět u těch jedinců, kteří mají v dutině nosní výrazné odchylky. Přístrojem, který je k výkonu potřeba, navíc disponují jen některé nemocnice. [15, 16, 17, 18]

Komplikace při gastroskopii

Stejně jako u jakéhokoli jiného invazivního vyšetření, také v průběhu gastroskopie musí pacient počítat s určitými riziky. I když je pravděpodobnost jejich výskytu jen minimální, týká se totiž jen 0,1 % případů. Větší riziko poranění trávicí soustavy hrozí při samotných zákrocích. Při nich může dojít například ke:

  • krvácení,
  • proděravění zažívacího ústrojí,
  • vdechnutí obsahu žaludku (hrozí rozvoj zápalu plic),
  • srdečním potížím. [19, 20, 21, 22]

Zdroje: homolka.cz, wikiskripta.eu, gastroenterologie-brno.cz, ikem.cz, fnbrno.cz, vysetreni.vitalion.cz, gastrohepacentrum.cz, ncbi.nlm.nih.gov

Vladka (neregistrovaný)

Dobrý den.
Na ultrazvuku mi byl objeven kámen ve žlučníku

Dobrý den. Asi 4 měsíce jsem chodila k obvodnímu lékaři,že mě bolí břicho od pupíku dolů.Po dlouhém "otravování" mě nakonec poslal na ultrazvuk břicha, kde mi objevili kameny ve žlučníku.Nedokáže mi odpovědět,jestli mě břicho bolí právě proto. Tvrdí,že jsou tam pouze střeva a dál se nezajímá.
Mám opravdu uvažovat o rychlé změně lékaře?
Bolest není nijak velká,ale obtěžuje.
Je mi 70 let.
Děkuji Marešová Vladimíra

Dobrý den,
kameny ve žlučníku jsou ve většině případů náhodným nálezem na ultrazvuku břicha. Pacienti trpící žlučníkovou kolikou (=prudká bolest) popisují bolesti v pravém podžebří, často vystřelující od zad a pocity na zvracení. Na vaše příznaky to tedy spíše nesedí. Chronické bolesti břicha mohou být způsobeny mnoha faktory - jsou to somatická onemocnění, například divertikulóza, častá u pacientů vašeho věku, ale mohou to být, a často bývají, takzvané funkční bolesti břicha. Tato skupina onemocnění úzce souvisí s psychikou. V první řadě je ale potřeba vyloučit somatické příčiny. Chodíte na pravidelné koloskopie? Pokud máte hotový ultrazvuk, zprávu z poslední koloskopie a poslední krevní odběry, obraťte se na gastroenetrologa. Pokud jste nebyla na preventivní koloskopii, objednejte se nejprve na ni. Máte na ni nárok každých 10 let od 50 let věku. Pokud nejste se svým praktickým lékařem spokojena, jistě ho změňte.

7. 2. 2024, 05:06 editováno autorem komentáře

Ingrid (neregistrovaný)
Dobrý deň mám 21let viac jako 4 miesice mne boli ľavá strana a až do zád a lopatky mne bolí a pod břicho je mi na zvracaní a hlava mne boli v předu čelo bílá som u doktorky 2 krát mne dala na testy Covid 19 sem byla negatívna a řeklami že abych jí kontaktovala len cez mobil a nechodila aj Když som negativna Nevím ani spať na tej strane čo má boli neviete čo to môže byť Děkují vám
MUDr. Thai Bao Han (neregistrovaný)
Dobrý den, Ingrid, opravdu nechápu, proč praktičtí lékaři nevyšetřují i COVID pozitivní pacienty, ale to je na delší diskuzi.. a pokud jste negativní, už vůbec nechápu, proč vás nechce vyšetřit, to mě teda naštvalo. Nechte se raději vyšetřit na interní ambulanci v nemocnici a vyměňte praktického lékaře.
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?