Co proti bolavým kuřím okům? Domácí triky a kupte si kvalitní boty

Kuří oko na prstu o nohy

Kuří oka jsou bolestivé výstupky nakupené nadbytečné kůže na nohou. To je způsobeno především nevhodnou obuví, která se o kůži otírá v místech výstupků kostí a kloubů.  Projevem trpí především ženy, které často nosí vysoké podpatky. Dostatečným řešením je léčba náplastmi nebo věcmi, které najdete doma.

Kuří oko foto

Jak vypadá kuří oko můžete vidět u nás v galerii.

Co je kuří oko

Kuří oko, neboli clavus, je nehezky vypadající „bolák“, který vzniká nahromaděním odumřelé kůže, která se tře například o obuv. Proto vznikají kuří oka především na chodidlech, v okolí prstů a mezi prsty.

Tímto kožním projevem trpí především ženy, a to protože nosí nepohodlnou obuv a vysoké podpatky, ve kterých dochází k častému a intenzivnímu tření mezi botou a ploskou nohy. Zvýšený výskyt se objevuje také u lidí s vystouplými klouby na noze.

Kuří oko poznáte podle jasně ohraničeného kuželovitého ztluštění pokožky, které je centralizované okolo dovnitř rostoucího trnu. Zbarvení ztluštělé kůže je bílé až žluté, trn může vypadat jako černá tečka uprostřed.

Vzniká nad kostními a kloubními vyvýšeninami.

Prevencí je používání kvalitní a vhodné obuvi, v uzavřených botách je vhodné nosit ponožky. Pravidelná péče o chodidla a odstraňování odumřelé kůže je také zásadní pro prevenci vzniku kuřích ok.

Kuří oko, nebo bradavice

Kuří oka jsou často také zaměňovány za mozoly nebo za bradavice. Mozoly jsou tvořeny většími otlaky než kuří oka, také jsou v malých krizích ohraničeny. Často bývají méně bolestivé. Bradavice jsou zase spíše vystouplé kožní útvary, kuří oko se naopak formuje dovnitř těla, často má uprostřed malou dírku.

Bradavice mohou mít i plochou formu, takže pokud si nejste jistá, zda máte bradavici či kuří oko, a projev je bolestivý, raději navštivte lékaře.

Kuří oko na ruce

Vzhledem k původu vzniku kuřího oka je dost nepravděpodobné, že by se vyskytlo na ruce. Jedná se spíše o mozol či bradavici.

Kuří oko na plosce nohy

Ačkoli na plosce paty se vyskytují často na plosce nohy se objevují spíše zřídka. Vzhledem k tomu, že jsou způsobeny zrohovatěním kůže často třené o povrch boty, v měkkém středu chodidla k takovému tření dochází výjimečně, na vině mohou být plochá chodidla. V této oblasti se ale s větší pravděpodobností jedná o bradavici, nebo mozol.

Kuří oko u dětí

Vzhledem k tomu, jak hebkou kůži mají děti, občas zapomínáme, že i u nich se mohou vyskytovat kuří oka. Stejně jako u dospělých vzniká z nevhodné obuvi, na což je u dětí potřeba dát pozor. Především ty mladší si ještě neumí moc říct, že je boty tlačí, nebo že jsou nepohodlné, nakupujte v dobrých obchodech, požádejte o přeměření nohy a až následné doporučení velikosti.

Léčba probíhá podobně jako u dospělých. Děti si mnoho procedur nemusí nechat líbit, ale vytrvejte, vypalování je bolestivé a většinou úplně zbytečné. O různých možnostech léčby se dočtěte níže.

Jak na kuří oko

Kuří oko je skutečně nepříjemné, nehledě na jeho estetiku, přesto odolejte svým nutkáním jej odstranit násilím. Kuří oko sahá překvapivě hluboko a násilné vyříznutí by mohlo mít vážné následky.

Vzhledem k tomu, že je kuří oko způsobeno především nevhodnou obuví, je třeba ji přestat nosit a vyměnit za boty kvalitnější. Pro zmírnění bolesti při chůzi je možné podložit chodidlo pěnovými či gelovými podložkami.

Ve sprše či při koupeli si změkčenou kůži na kuřím oku zbruste pemzou.

Kuří oko léčba

Pokud půjdete do lékárny s kuřím okem, s největší pravděpodobností z ní odejdete s balením speciálních náplastí. Existuje více značek, o té nejvhodnější se poraďte s lékárníky.

Náplasti jsou nejúčinnější při aplikaci na postižené místo po koupeli, kdy je pokožka změklá a před spaním, kvůli klidovému režimu. Většina náplastí obsahuje účinnou látku kyselinu salicylovou, která není vhodná pro každého.

Babské rady na kuří oko

Ačkoli v lékárnách najdete spoustu náplastí a dalších výrobků proti kuřím okům, stojí za to zkusit léčbu s ingrediencemi, které najdete doma.

Nejedná se tak úplně o babskou radu, ale zásadní a rychlou pomoc může poskytnout návštěva schopné pedikérky. Pokud se nejedná o obzvláště hluboké oko, jedna návštěva by měla problém vyřešit.

Mezi doporučované metody patří obklad z cibule a octa. Plátky cibule nechte na několik ležet v octu a před spaním se je přivažte k postiženému místu, ideálně nějakým obvazem. Tuto metodu opakujte každou noc, dokud nedojde k vyloupnutí oka. Ráno doporučujeme kvůli nelibému aromatu nohy pečlivě umýt.

Na kuří oko přiložte plátek citronu, a opět je k postiženému místu uvažte, kyselina citronová pomůže změkčit kůži. Kůru je většinou třeba několikrát opakovat, bolák by pak mělo být možné vyloupnout.

Louhujte své nohy v teplém slaném nálevu, co nejdéle a co nejčastěji, vodu udržujte teplou. Po lázni si natřete chodidla medem. Tato procedura by měla přinést úlevu od bolesti, při častém opakování by kuří oko mělo vypadnout.

Důležité je oko udržovat změkčené či hydratované. Když je vyschlé, o to více bolí. Proto si jej pravidelně promašťujte mastnými krémy a tukovými mastmi. Doporučujeme například měsíčkovou mast.

Co proti bolavým kuřím okům? Domácí triky a kupte si kvalitní boty
3.5 (69.09%) 77 hlasování

2 comments

 • Jana Svobodová /

  Dobrý den. Mám na chodidla kůří oko a nemohu se ho zbavit . Je hodně hluboko. Prosím o radu co s tím?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pani Svobodová,

   s tímto problémem vám pomohou na dermatologii.

   Redakce Zdraví.euro.cz

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top