Trápí vás patní ostruha? Pomoci mohou speciální masti, laser i rázové vlny

Patní ostruha


Připadá vám každý krok tak bolestivý, jako by se vám po došlápnutí do paty zapichovaly ostré jehly? V tom případě se může jednat o onemocnění známé jako ostruha patní kosti (calcar calcanei), které vzniká v důsledku opakované či dlouhodobé zátěže nohy, různých úrazů nebo nošení nevhodné obuvi. Tento problém se obvykle léčí pomocí různých mastí, obkladů a obstřiků, někdy je však nutné přistoupit k léčbě laserem či rázovými vlnami nebo dokonce k operaci.

Co je to patní ostruha?

Patní ostruha je v podstatě jakýsi kostní výrůstek, jedná se totiž o kostěné zpevnění úponů vazů a svalů k patní kosti v plosce nohy nebo v úponu Achillovy šlachy (méně časté). Toto zánětlivé degenerativní onemocnění vzniká jako kompenzační mechanismus organismu na přetížení a projevuje se silnými bolestmi v oblasti paty.

Ačkoli si mnozí z nás často myslí, že se tento problém týká pouze starších lidí, opak je pravdou. Patní ostruha čím dál více trápí také pacienty kolem třicítky a na bolest při došlápnutí na patu si dnes údajně stěžuje až 15 % populace.

Jak vzniká patní ostruha?

Ostruha patní kosti vzniká při přetížení vazivového aparátu v oblasti úponů na patní kosti. Pokud k něčemu takovému dojde, tkáň není dostatečně okysličována, je omezen přítok živin a také odvod odpadních látek z postižené oblasti. Na místě se projeví tzv. ischemický zánět, který je známý také pod názvem plantární fasciitida nebo zánět chodidlové povázky.

Jestliže faktory, které vyvolávají zánět vazivového obalu svalů, působí trvale, organismus se s tímto problémem snaží vypořádat. V postiženém místě se proto pomalu začne rozvíjet proces kalcifikace a vytvoří se kostěný výběžek známý jako patní ostruha.

Příčiny vzniku patní ostruhy:

 • Dlouhodobá či opakovaná zátěž nohy (chůze po tvrdém terénu, běh…)
 • Deformity nohy (ploché nohy v podélné ose, propad příčné klenby…)
 • Nevhodná obuv (nevhodný tvar stélky, příliš tvrdá stélka, úzká špička…)
 • Úrazy chodidla, paty nebo Achillovy šlachy
 • Revmatická onemocnění

Jaké má patní ostruha příznaky?

Pacienti, které trápí patní ostruhy, si typicky stěžují na silné bolesti paty v plosce nebo na vnitřním okraji paty. Tyto bolesti se nejčastěji objevují na začátku zátěže, což může být například hned po ránu nebo po delším sezení. Výjimkou ale nejsou ani bolesti v klidu nebo po delší zátěži.

Hlavní příznaky patní ostruhy:

 • Bodavá bolest paty při zátěži či na dotek
 • Bolest při chůzi nebo při došlapu
 • Vystřelování bolesti do celého chodidla
 • Vystřelování bolesti po Achillově šlaše do lýtka
 • Zarudnutí
 • Mírné otoky

Diagnostika patní ostruhy

Pokud pacient začne pociťovat některé z výše popsaných příznaků, nemusí to nutně znamenat, že se u něj objevila ostruha patní kosti. Proto je dobré vyhledat ošetřujícího lékaře, který může pomocí vyšetření vyloučit další možné příčiny bolestí paty, jako je například zánět kosti, artróza v oblasti hlezna nebo také osteoporóza. Přítomnost patní ostruhy pomůže odhalit neinvazivní diagnostický ultrazvuk nebo rentgenové vyšetření.

Léčba patní ostruhy

Jelikož za vznik patních ostruh i přítomnost neustále se zhoršujících bolestí může být zodpovědná velká zátěž a nevhodná obuv, v první řadě je nutné zaměřit se na odlehčení paty. Ke snížení zátěže slouží třeba korekční latexové podpatěnky nebo speciální gelové podpatěnky pro patní ostruhu. Pomoci může také zdravotní obuv nebo změna výšky podpatku, čímž se změní směr zátěže úponů na patní kosti.

Úlevu od bolesti mohou přinést také speciální gely nebo mast na patní ostruhu, které obsahují protizánětlivé látky, zapařovací obklady, tejpování patní ostruhy nebo třeba obstřik patní ostruhy v podobě lokální aplikace kortikoidů či anestetik. Tyto metody ovšem často zabírají pouze krátkodobě. K dispozici je v současné době také fyzikální terapie, jako je například:

 • Radioterapie – ozařování patní ostruhy
 • Léčba patní ostruhy laserem
 • Léčba terapeutickým ultrazvukem
 • Magnetoterapie
 • Léčba růstovými faktory z krevní plasmy

Léčba patní ostruhy rázovou vlnou

Další možností, jak se zbavit patní ostruhy, je aplikace rázových vln. Jedná se o poměrně silnou a zároveň neinvazivní léčebnou metodu, která má dva různé druhy. Radiální rázová vlna nepůsobí na samotnou ostruhu, ale spíše na povrchu kůže, kde uvolňuje měkké tkáně. Fokusovaná rázová vlna působí intenzivně přímo na patní ostruhu, eliminuje zánět a přináší úlevu od bolesti. Tuto léčbu si však budete muset sami zaplatit, jelikož ji nehradí pojišťovna.

Operace patní ostruhy

Pokud se bolest již nedá snášet, pacient může vyzkoušet také operativní odstranění patní ostruhy s částečným odříznutím vazivových struktur v okolí patní kosti. Jelikož se jedná o velký zákrok, po operaci musí pacient zhruba po dobu 6 týdnů chodit o berlích. K aktivní zátěži (například při sportu) je možné vrátit se až po uplynutí 3 měsíců.

Průběh operace patní ostruhy se oproti minulosti značně změnil. Zatímco původní metoda spočívala v tom, že lékaři při odstranění ostruhy provedli velký řez, v dnešní době operatér zavede skrze malé řezy dovnitř artroskop a z druhé strany nástroje pro obroušení ostruhy a přetnutí vazivových úponů.

Patní ostruha a cvičení

Pokud se u někoho projeví ostruha patní kosti, nezbytně nutné je myslet také na uvolnění lýtkového svalu a svalů v chodidle. Pacienti by se proto měli zaměřit na pravidelné protahování svalů a speciální cviky na patní ostruhu. Vhodné jsou mimo jiné i masáže nohou, teplé obklady pro uvolnění svalového napětí nebo třeba relaxační koupele. K dispozici jsou mimo jiné i různé pomůcky, jako je třeba masážní míček s bodlinkami nebo molitanový míček, které vám mohou při péči o nohy pomoci.

Domácí léčba patní ostruhy

Co se týče tradiční čínské medicíny, její vyznavači doporučují především kombinaci akupunktury a bylinné terapie. Alternativní léčba patní ostruhy se ale soustředí i na úpravu jídelníčku a snížení tělesné hmotnosti. Jestliže vás zajímá, jak na patní ostruhy vyzrát pomocí přírodních metod, můžete také vyzkoušet při léčbě patní ostruhy babské rady.

Co pomáhá na patní ostruhu?

 • Zábaly z listů černého bezu
 • Zábaly z česneku s tvarohem
 • Obklady ze zelných listů
 • Domácí masti z kostivalu či levandule
 • Pomazání postiženého místa kyškou
 • Koupel nohou ve výluhu z vratiče obecného
 • Popíjení přesličkového čaje

Homeopatika na patní ostruhu

Někteří pacienti se při léčbě patní ostruhy přiklání k homeopatii. Oblíbený je třeba přípravek Hekla lava 9 CH, což je v podstatě homeopaticky ředěný lávový popel ze známé islandské sopky.

Patní ostruha foto


Trápí vás patní ostruha? Pomoci mohou speciální masti, laser i rázové vlny
3.7 (74%) 30 votes

10 comments

 • Věra Halátová /

  Bolesti díky ostruze patní jsem měla před šesti lety, bohužel právě na výletě na Islandu. Po návratu jsem chodila k fyzioterapeutovi, kde mne naučili cviky, které cvičím denně, aby se potíže neopakovaly. Léčba jinak spočívala v tom, že mi patu přejížděli laserem a šlapky nohou uvolňovali nějakou metodou – tlak prsty na šlachové úpony, masírování. Lékař mi řekl, ať na nárazovou vlnu nechodím, že je to, řekl doslova blbost.

 • Laser , UZ, rázová vlna nepomůžou. Pomohlo mi až ozáření. 4 x 1 Gy a po 4 měsících jsem teprve pocítila úlevu. Bolest paty a nohy mě před tím trápila 3/4 roku. Nyní mě začíná bolet pata na druhé noze.

 • Obstrik ani razovou vlnu ne.

 • PAVLINA KVAPILOVA /

  DOBRY DEN CHCI SE ZEPTAT MAM PATNI OSTRUHU LEVE NOHY POTREBOVALA BY PORADIT CO MAM DELAT NA JEDNORAZOVOU VLNU NECHCI ANI NA TO NEMAM MOMENTALNE POTREBOVALA BYCH NECO CO BY MNE POMOHLO KDE SE NEMUSI MOC PLATIT DEKUJI ZA ODPOVED KVAPILOVA ZATIM SI TO MAZU MASTI PROTI BOLESTI

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Kvapilová,

   nejlépe Vám poradí na fyzioterapii nebo ortopedii. Fyzioterapeut by Vám pomohl s režimovou léčbou – naučí Vás různé cviky, masáže a taping. Ortoped by Vám mohl předepsat léky proti bolesti či kortikoidy pro úlevu, popř. ortopedické vložky. Posledním řešením je operace.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Na internetu jsem si vyhledal a koupil měděnou podpatěnku, na noc jsem si ji dával do ponošky, je to již pár let a mám pokoj, ale již si nevzpomínám od koho jsem to objednal, někde z Ostravy.

 • Zdravím. Přítel měl také ostruhy, a to na obou nohou. Lékař mu řekl, že příčinou jsou ploché nohy. Nejdříve ho poslal na leaser u nás na polikliniku a poté, když to nepomohlo, ho poslal na ozařování. S tím jsem nesouhlasila, jelikož si při léčbě rakoviny ozařování užil dost, takže jsem hledala jiné řešení. V nedaleké poliklinice mají tzv. hloubkový leaser a to mu za pět krát pomohlo . Sice si to musel platit sám (5 x 500,- Kč), ale dnes má klid. Tento leaser mají v kroměříži, ještě prý i v Brně a Praze (ale možná že je jich i více). Lékař mu ještě přímo na jeho nohu nechal vyrobit vložky do bot, nosí je v obuvi celoročně a má klid.

 • Dana Provazníková /

  Dobrý den, prosím o radu – mám zvápenatělou patu, nepomohl laser, injekce ani magnetoterapie, je vhodné postoupit rázovou vlnu nebo plazmové injekce? Bolest mám již 14,5 roku! Děkuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Provazníková,

   terapie plasmovými injekcemi slouží pouze k potlačení bolesti, patní ostruhu jako takovou neléčí. V názorech na rázové vlny se i mnoho odborníků rozchází, někteří pacienti si ji pochvalují, některým nepomohla vůbec. Po vyčerpání všech postupů bývá konečným řešením operace.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dana Provazníková /

  prosím opravit – 1,5 roku

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top