Trápí vás patní ostruha? Pomoci mohou speciální masti, laser i rázové vlny

Připadá vám každý krok tak bolestivý, jako by se vám po došlápnutí do paty zapichovaly ostré jehly? V tom případě se může jednat o onemocnění známé jako ostruha patní kosti (calcar calcanei), které vzniká v důsledku opakované či dlouhodobé zátěže nohy, různých úrazů nebo nošení nevhodné obuvi. Tento problém se obvykle léčí pomocí různých mastí, obkladů a obstřiků, někdy je však nutné přistoupit k léčbě laserem či rázovými vlnami nebo dokonce k operaci.

Co je to patní ostruha?

Patní ostruha je v podstatě jakýsi kostní výrůstek, jedná se totiž o kostěné zpevnění úponů vazů a svalů k patní kosti v plosce nohy nebo v úponu Achillovy šlachy (méně časté). Toto zánětlivé degenerativní onemocnění vzniká jako kompenzační mechanismus organismu na přetížení a projevuje se silnými bolestmi v oblasti paty.

Ačkoli si mnozí z nás často myslí, že se tento problém týká pouze starších lidí, opak je pravdou. Patní ostruha čím dál více trápí také pacienty kolem třicítky a na bolest při došlápnutí na patu si dnes údajně stěžuje až 15 % populace.

Jak vzniká patní ostruha?

Ostruha patní kosti vzniká při přetížení vazivového aparátu v oblasti úponů na patní kosti. Pokud k něčemu takovému dojde, tkáň není dostatečně okysličována, je omezen přítok živin a také odvod odpadních látek z postižené oblasti. Na místě se projeví tzv. ischemický zánět, který je známý také pod názvem plantární fasciitida nebo zánět chodidlové povázky.

Jestliže faktory, které vyvolávají zánět vazivového obalu svalů, působí trvale, organismus se s tímto problémem snaží vypořádat. V postiženém místě se proto pomalu začne rozvíjet proces kalcifikace a vytvoří se kostěný výběžek známý jako patní ostruha.

Příčiny vzniku patní ostruhy:

 • Dlouhodobá či opakovaná zátěž nohy (chůze po tvrdém terénu, běh…)
 • Deformity nohy (ploché nohy v podélné ose, propad příčné klenby…)
 • Nevhodná obuv (nevhodný tvar stélky, příliš tvrdá stélka, úzká špička…)
 • Úrazy chodidla, paty nebo Achillovy šlachy
 • Revmatická onemocnění

Jaké má patní ostruha příznaky?

Pacienti, které trápí patní ostruhy, si typicky stěžují na silné bolesti paty v plosce nebo na vnitřním okraji paty. Tyto bolesti se nejčastěji objevují na začátku zátěže, což může být například hned po ránu nebo po delším sezení. Výjimkou ale nejsou ani bolesti v klidu nebo po delší zátěži.

Hlavní příznaky patní ostruhy:

Diagnostika patní ostruhy

Pokud pacient začne pociťovat některé z výše popsaných příznaků, nemusí to nutně znamenat, že se u něj objevila ostruha patní kosti. Proto je dobré vyhledat ošetřujícího lékaře, který může pomocí vyšetření vyloučit další možné příčiny bolestí paty, jako je například zánět kosti, artróza v oblasti hlezna nebo také osteoporóza. Přítomnost patní ostruhy pomůže odhalit neinvazivní diagnostický ultrazvuk nebo rentgenové vyšetření.

Trápí někoho z vašich blízkých patní ostruha?

Léčba patní ostruhy

Jelikož za vznik patních ostruh i přítomnost neustále se zhoršujících bolestí může být zodpovědná velká zátěž a nevhodná obuv, v první řadě je nutné zaměřit se na odlehčení paty. Ke snížení zátěže slouží třeba korekční latexové podpatěnky nebo speciální gelové podpatěnky pro patní ostruhu. Pomoci může také zdravotní obuv nebo změna výšky podpatku, čímž se změní směr zátěže úponů na patní kosti.

Úlevu od bolesti mohou přinést také speciální gely nebo mast na patní ostruhu, které obsahují protizánětlivé látky, zapařovací obklady, tejpování patní ostruhy nebo třeba obstřik patní ostruhy v podobě lokální aplikace kortikoidů či anestetik. Tyto metody ovšem často zabírají pouze krátkodobě. K dispozici je v současné době také fyzikální terapie, jako je například:

 • Radioterapie – ozařování patní ostruhy
 • Léčba patní ostruhy laserem
 • Léčba terapeutickým ultrazvukem
 • Magnetoterapie
 • Léčba růstovými faktory z krevní plasmy

Léčba patní ostruhy rázovou vlnou

Další možností, jak se zbavit patní ostruhy, je aplikace rázových vln. Jedná se o poměrně silnou a zároveň neinvazivní léčebnou metodu, která má dva různé druhy. Radiální rázová vlna nepůsobí na samotnou ostruhu, ale spíše na povrchu kůže, kde uvolňuje měkké tkáně. Fokusovaná rázová vlna působí intenzivně přímo na patní ostruhu, eliminuje zánět a přináší úlevu od bolesti. Tuto léčbu si však budete muset sami zaplatit, jelikož ji nehradí pojišťovna.

Operace patní ostruhy

Pokud se bolest již nedá snášet, pacient může vyzkoušet také operativní odstranění patní ostruhy s částečným odříznutím vazivových struktur v okolí patní kosti. Jelikož se jedná o velký zákrok, po operaci musí pacient zhruba po dobu 6 týdnů chodit o berlích. K aktivní zátěži (například při sportu) je možné vrátit se až po uplynutí 3 měsíců.

Průběh operace patní ostruhy se oproti minulosti značně změnil. Zatímco původní metoda spočívala v tom, že lékaři při odstranění ostruhy provedli velký řez, v dnešní době operatér zavede skrze malé řezy dovnitř artroskop a z druhé strany nástroje pro obroušení ostruhy a přetnutí vazivových úponů.

Patní ostruha a cvičení

Pokud se u někoho projeví ostruha patní kosti, nezbytně nutné je myslet také na uvolnění lýtkového svalu a svalů v chodidle. Pacienti by se proto měli zaměřit na pravidelné protahování svalů a speciální cviky na patní ostruhu. Vhodné jsou mimo jiné i masáže nohou, teplé obklady pro uvolnění svalového napětí nebo třeba relaxační koupele. K dispozici jsou mimo jiné i různé pomůcky, jako je třeba masážní míček s bodlinkami nebo molitanový míček, které vám mohou při péči o nohy pomoci.

Domácí léčba patní ostruhy

Co se týče tradiční čínské medicíny, její vyznavači doporučují především kombinaci akupunktury a bylinné terapie. Alternativní léčba patní ostruhy se ale soustředí i na úpravu jídelníčku a snížení tělesné hmotnosti. Jestliže vás zajímá, jak na patní ostruhy vyzrát pomocí přírodních metod, můžete také vyzkoušet při léčbě patní ostruhy babské rady.

Co pomáhá na patní ostruhu?

 • Zábaly z listů černého bezu
 • Zábaly z česneku s tvarohem
 • Obklady ze zelných listů
 • Domácí masti z kostivalu či levandule
 • Pomazání postiženého místa kyškou
 • Koupel nohou ve výluhu z vratiče obecného
 • Popíjení přesličkového čaje

Homeopatika na patní ostruhu

Někteří pacienti se při léčbě patní ostruhy přiklání k homeopatii. Oblíbený je třeba přípravek Hekla lava 9 CH, což je v podstatě homeopaticky ředěný lávový popel ze známé islandské sopky.

Patní ostruha foto

22 comments

 • Věra Halátová /

  Bolesti díky ostruze patní jsem měla před šesti lety, bohužel právě na výletě na Islandu. Po návratu jsem chodila k fyzioterapeutovi, kde mne naučili cviky, které cvičím denně, aby se potíže neopakovaly. Léčba jinak spočívala v tom, že mi patu přejížděli laserem a šlapky nohou uvolňovali nějakou metodou – tlak prsty na šlachové úpony, masírování. Lékař mi řekl, ať na nárazovou vlnu nechodím, že je to, řekl doslova blbost.

  • Je to pravda,mě se to po ní ještě zhoršilo. První tři terapie trochu pomohly,po čtvrté tam byla jiná sestra a ta mi dala takové rány ,že mi tekly slzy…a pak se to zhoršilo, už trpím dva roky.

   • Rázová ultrazvuková vlna rozhodně blbost není a účinnost této terapie je hodně vysoká. To ten výše zmíněný doktor asi neví, o co jde. Je ale třeba rozlišovat mezi fokusovanou (hloubkovou) vlnou (jen několik pracovišť v ČR) a tím, o čem Vy píšete, tedy asi tím šmrdlátkem, vhodným tak leda na tenisový loket, které má kdejaký ortoped a kam jdete tak 10x. Na tu hloubkovou vlnu jdete jen jednou a provádí se to při lokálním znecitlivění, protože byste to nevydržela (cca 2000 intenzivních pulzů v několika dávkách). Principem je narušení měkkých tkání, jejich následná regenerace, v důsledku čehož si tělo začne samo vytvářet účinné protizánětlivé látky (vlastní ostruha se tím ale nijak neodstraní, stejně ji má údajně 60% lidí a většina o tom ani neví). Měl jsem p. ostruhu na pravé noze, resp. zánět, který je příčinou té bolesti, před cca 8 roky. Ten zánět se může rozjet i např. po prodělané chřipce. Rok jsem s tím pajdal a cpal do sebe ob den Diclofenac, který tak na dva dny pomohl, zkoušel všechny možné masti a ultrazvuk, bohužel vše k ničemu. Navštívil jsem pak MUDr. Kociána v Praze na poliklinice ve Střešovicích, který zmíněným zařízením disponuje. Injekce do klenku je tedy opravdu hodně nepříjemná, ale dá se vydržet (pořád lepší, než pajdat). Pan doktor mi po provedení terapie sdělil, že výsledek se projeví tak cca za 6 týdnů. No bylo to snad na den přesně. Od té doby mám pokoj. Bohužel se to platí (cca 4000,-), protože naše zdravotní pojišťovny hradí většinou dávno překonané nebo neúčinné metody (ne tak např. v Německu). Je to ale pořád lepší, než se nechat ozařovat nebo operovat, což údajně nepomůže, protože ostruha se vytvoří znovu. Ale je to na každém, co zvolí. Bohužel, nyní mám to samé pro změnu na levé noze a udělám totéž, co před osmi roky. Kdysi dávno se také doporučovalo patu naklepat kladívkem jak řízek – je to vlastně stejný princip, jako u rázové vlny, ale to bych asi nedal, rozhodně ne svépomocí. :-))))

    • Dovolím si upozornit na to, že ani hloubková rázová vlna není všespasitelná. Mnou vyslechnuté tvrzení výše zmiňovaného MUDr. Kociána ze Střešovic o téměř stoprocentní úspěšnosti této metody má k realitě hodně daleko. Potvrzuje to osobní zkušenost jak moje, tak mé manželky, kdy nám pan doktor Kocián nepomohl vůbec. Totéž mi sdělila i lékařka, která se zabývá celostní medicinou a neúspěsných případů použití hloubkové rázové vlny má mezi svými pacienty celou řadu. Mimochodem – tato metoda je velmi bolestivá a poměrně drahá, což je vzhledem k její ne příliš vysoké účinnosti celkem zásadní okolnost pro každého, kdo o tomto druhu léčby uvažuje. Na interntetu lze dohledat dostatek různých postupů při léčbě ostruhy a bohužel nezbývá, než je postupně aplikovat a zjišťovat jejich účinnost, která však je u každého pacienta vyloženě individuální. Je třeba si narovinu přiznat, že univerzální způsob léčby patní ostruhy dosud nikdo nevynalezl a existuje dost jedinců, kterým nepomohla ani operace.

   • Lenka Smolková /

    Tak tomu věřím. Já zase byla na obstřiku u jednoho doktora. Nohu mi ani nepodepřeli, houpala se mi ve vzduchu. Hlavně, že se sestra dívala jak se trápím. Doktor mi vrazil injekci jak dobytku, a já se v noci bolestí nemohla postavit na nohu, a skončila jsem na neschopence. Místo úlevy, jsem trpěla jak zvíře, že jsem lezla po čtyřech, a skákala o jedné noze. Nechápu přístup některých doktorů a sester. Mám ostruhy v obou nohách, ale naštěstí mě ta pravá tak moc nebolí, ale bojím se že začne. Měsíc jsem po ozářkách a bez úspěchu. Prý musím vytrvat. Tak nevím, jak to v zaměstnání při dlouhodobém stoji, a chůzi zvládnu.Kulhám a nevím, co dělat.Doufat, že to ještě zabere.

 • Laser , UZ, rázová vlna nepomůžou. Pomohlo mi až ozáření. 4 x 1 Gy a po 4 měsících jsem teprve pocítila úlevu. Bolest paty a nohy mě před tím trápila 3/4 roku. Nyní mě začíná bolet pata na druhé noze.

 • Obstrik ani razovou vlnu ne.

 • PAVLINA KVAPILOVA /

  DOBRY DEN CHCI SE ZEPTAT MAM PATNI OSTRUHU LEVE NOHY POTREBOVALA BY PORADIT CO MAM DELAT NA JEDNORAZOVOU VLNU NECHCI ANI NA TO NEMAM MOMENTALNE POTREBOVALA BYCH NECO CO BY MNE POMOHLO KDE SE NEMUSI MOC PLATIT DEKUJI ZA ODPOVED KVAPILOVA ZATIM SI TO MAZU MASTI PROTI BOLESTI

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Kvapilová,

   nejlépe Vám poradí na fyzioterapii nebo ortopedii. Fyzioterapeut by Vám pomohl s režimovou léčbou – naučí Vás různé cviky, masáže a taping. Ortoped by Vám mohl předepsat léky proti bolesti či kortikoidy pro úlevu, popř. ortopedické vložky. Posledním řešením je operace.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Na internetu jsem si vyhledal a koupil měděnou podpatěnku, na noc jsem si ji dával do ponošky, je to již pár let a mám pokoj, ale již si nevzpomínám od koho jsem to objednal, někde z Ostravy.

 • Zdravím. Přítel měl také ostruhy, a to na obou nohou. Lékař mu řekl, že příčinou jsou ploché nohy. Nejdříve ho poslal na leaser u nás na polikliniku a poté, když to nepomohlo, ho poslal na ozařování. S tím jsem nesouhlasila, jelikož si při léčbě rakoviny ozařování užil dost, takže jsem hledala jiné řešení. V nedaleké poliklinice mají tzv. hloubkový leaser a to mu za pět krát pomohlo . Sice si to musel platit sám (5 x 500,- Kč), ale dnes má klid. Tento leaser mají v kroměříži, ještě prý i v Brně a Praze (ale možná že je jich i více). Lékař mu ještě přímo na jeho nohu nechal vyrobit vložky do bot, nosí je v obuvi celoročně a má klid.

 • Dana Provazníková /

  Dobrý den, prosím o radu – mám zvápenatělou patu, nepomohl laser, injekce ani magnetoterapie, je vhodné postoupit rázovou vlnu nebo plazmové injekce? Bolest mám již 14,5 roku! Děkuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Provazníková,

   terapie plasmovými injekcemi slouží pouze k potlačení bolesti, patní ostruhu jako takovou neléčí. V názorech na rázové vlny se i mnoho odborníků rozchází, někteří pacienti si ji pochvalují, některým nepomohla vůbec. Po vyčerpání všech postupů bývá konečným řešením operace.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dana Provazníková /

  prosím opravit – 1,5 roku

 • Dobrý den, mám patní ostruhu. Před 6lety mi pomohly ozářky, momentálně se mi opět probudila a bolí intenzívně až do kotníku. Mám za sebou druhou ozářku a bolesti se stupňují. Bolestí už nemůžu ani spát. Je to normální, že mne bolí víc kotník, než samotná pata a že by se mi to po ozařování ještě více rozbouřilo? Jarka

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Jarko,

   poraďte se prosím se svým ortopedem. Pokud vám bolest nedovolí spát, možná vám ortoped doporučí operační řešení.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

   • Dobrý den mám dotaz všechny zákroky se platí nebo některé proplaci pojišťovny ? Také mám problém s ostruhou na patě

    • MUDr. Thai Bao Han /

     Dobrý den,

     některé proplácí pojišťovna, některé jsou hrazené. Zeptejte se svého ortopeda na cenu vyšetření – záleží, jaké má smlouvy s pojišťovnami a jakou konkrétní pojišťovnu máte.

 • Patní ostruhu a zánět v patě mám půl roku, chodila jsem i o berlích. Podpatěnky gelové mám od počátku a měkké tenisky. Rázová vlna mi pomohla dočasně, jen omezila bolest, byla jsem na ni asi 10x, pak přestala pomáhat. Magnet nepomohl vůbec. Laser v kombinaci s ultrazvukem ulevil. Začala jsem protahovat po prohřátí svalů lýtko, palec u nohy. Na internetu jsem v četla, že příčinou bývá plochá příčná klenba a ochabení svalů prstů od ukazovaku k malíčku. Pokud to táhne vše palec, odráží se to na přetížení plantarniho uponu. Protahování lýtka třeba 7x denně a silná masáž prstů a šlachy mezi patou a palcem mi výrazně, ale opravdu výrazně ulevují od bolesti. Myslím, že vložky na míru budou dobrým řešením, především je potřeba naučit se zapojovat prsty u nohou a převést zodpovědnost na ně, aby tu práci nedělal jen palec. Rozhodně doporučuji velmi měkké a pružné boty se širokou špičkou. Ne ale barefooty. Ty mi to vše způsobily. Bohužel jsem se nechala zmást presvedcivostí obchodníků. Chtěla jsem pomocí bolavym zadům. Teď mě bolí jak noha, tak záda, jelikož po pulrocnim kulhani a přetěžování druhé nohy se mi rozhodli svalstvo v celém těle. Držím nám všem palce, ať tyto bolesti přejdou a již se nevrátí. Zde posílám odkaz, že kterého čerpám částečně rady, jak cvičit a protahovat. https://skyrunning.cz/2015/10/09/mate-problem-s-plantarni-fascii/

  • Moc děkuji za rady, mě se klenba bortí a proto ty bolesti jdou převážně do kotníku. Trvalo to 1/2 roku, než se to jakž takž usadilo. Ledovala jsem, ale nakonec zjistila, že mi pomáhá teplo a vložky od Medicovi (Výrazné zvýšení prokrvení chodidla a nohy v důsledku vysoce účinné senzorické masáže vlnami vody, která nutí nohu více se pohybovat.) https://www.medicovi.cz/

 • Kamila Švarcová /

  Dobrý den. Ostruhy mám na obou patach asi 3/4 roku.2x obstřik.rehabilitace,ultrazvuk,rebox nic nepomohlo.Teď chodím na ozářky mám za sebou 4 ze 6 .Vždy po ozářeni mě ty paty strašně bolí.Ale to prý tak bývá .Úplně by to mělo pomoct až po1 až 3 měsících. A pokud ne tak znovu.

Napsat komentář

Vaše emeilová adresa nebude zveřejněna

top