Aktivní složkou přípravku Dalacin (Dalacin C 300 mg) je klindamycin, antibiotikum odvozené od linkomycinu. Klindamycin zastavuje růst nebo usmrcuje bakterie v závislosti na jejich citlivosti a koncentraci antibiotika. Mohou jej užívat i pacienti přecitlivělí na peniciliny a cefalosporiny.
Injekční roztok
Clindamycinum
Držitel rozhodnutí o registraci
Pfizer spol. s r.o., Praha, Česká republika
Výrobce
Pfizer Manufacturing Belgium NV, Puurs, Belgie
Léčivá látka: clindamycinum (clindamycini dihydrogenphosphas) 150 mg v 1 ml injekčního roztoku (300 mg/2 ml, 600 mg/4 ml nebo 900 mg/6 ml injekčního roztoku).
Pomocné látky: Benzylalkohol, dihydrát dinatrium-edetátu, roztok hydroxidu sodného 1 mol/l, voda na injekci.
Léková forma
Injekční roztok. Pro intravenózní nebo intramuskulární podání.
Popis přípravku:
Čirý bezbarvý roztok.
Indikační skupina
Antibiotikum
Aktivní složkou přípravku je klindamycin, antibiotikum odvozené od linkomycinu. Zastavuje růst nebo usmrcuje bakterie v závislosti na jejich citlivosti a koncentraci antibiotika. Mohou jej užívat i pacienti přecitlivělí na peniciliny a cefalosporiny.
Pokud je klindamycin-dihydrogen-fosfát podáván spolu s aminoglykosidovými antibiotiky, jako je gentamicin nebo tobramycin, je účinný v prevenci rozvoje peritonitidy nebo intraabdominálního abscesu po perforaci střeva s následnou bakteriální kontaminací po traumatu. Citlivost na klindamycin in vitro byla prokázána pro následující organismy: B. melaninogenicus, B. disiens, B. bivius, Peptostreptococcus spp., G. vaginalis, M. mulieris, M. curtisii a Mycoplasma hominis. Stejně jako pro všechna antibiotika platí, že v případě závažnějších infekcí by mělo být provedeno vyšetření citlivosti.
Kontraindikace
DALACIN C je kontraindikován u pacientů se známou přecitlivělostí na klindamycin nebo na linkomycin nebo na kteroukoli jinou složku přípravku.
Poruchy krve a lymfatického systému: byla hlášena přechodná neutropenie (leukopenie) a eosinofilie. Byl uveden výskyt agranulocytózy a trombocytopénie. Přímou příčinnou souvislost s léčbou klindamycinem však nebylo možné prokázat ani u jednoho uvedených případů. V souvislosti s klindamycinem byla hlášena lymfadenitida.
Poruchy imunitního systému: bylo zaznamenáno několik případů anafylaktoidní reakce.
Poruchy nervového systému: dysgeusia
Srdeční poruchy: po příliš rychlém intravenózním podání došlo vzácně ke kardiopulmonální zástavě a ke vzniku hypotenze.
Cévní poruchy: po intravenózním podání byla hlášena tromboflebitida. Tyto komplikace lze minimalizovat hlubokým intramuskulárním podáním a vyvarováním se podání do katetru zavedeného delší dobu.
Gastrointestinální poruchy: bolesti břicha, nauzea, zvracení, průjem, a ezofagitida a vřed jícnu. Nepříjemná, nebo kovová chuť v ústech po vyšších intravenózních dávkách..
Poruchy jater a žlučových cest: při léčbě klindamycinem byl pozorován výskyt žloutenky a abnormality jaterních testů.
Poruchy kůže a podkoží: během léčby byl pozorován makulopapulózní exantém a kopřivka. Mírná až středně těžká generalizovaná morbiliformní vyrážka je nejčastěji hlášenou reakcí. Vzácně se objevil po podání klindamycinu multiformní erytém připomínající Stevens-Johnsonův syndrom. Bylo hlášeno svědění, kolpitida a vzácně i exfoliativní a vezikulobulózní dermatitida. Během postmarketingového sledování byly vzácně hlášeny případy toxické epidermální nekrolýzy.
Celkové a jinde nezařazené poruchy a lokální reakce po podání: po podání intramuskulární injekce bylo pozorováno lokální podráždění, bolestivost a vznik abscesu.
Antidiarhoika, adsorbentia mají být vynechána, nebo užívána nejméně 2 hod před, nebo 3–4 hod po užití klindamycinu.
Synergismus může být pozorován mezi klindamycinem, ceftazidinem, metronidazolem a ciprofloxacinem.
Mezi klindamycinem a erytromycinem bylo in vitro prokázáno antagonistické působení, klindamycin kompetitivně inhibuje efekt makrolidů a chloramfenikolu.. Vzhledem k možnému klinickému významu této interakce se nedoporučuje tyto dva léky podávat současně.
Je doklad o tom, že klindamycin inhibuje baktericidní účinek aminoglykosidů, ačkoliv protichůdná hlášení naznačovala různé stupně synergie vůči anaerobům.
Bylo prokázáno, že DALACIN C má schopnost vyvolat blokádu neuromuskulárního přenosu a může potencovat účinek jiných neuromuskulárních blokátorů, a tím potenciální riziko respirační deprese. U pacientů, kteří tento lék užívají, je proto třeba podávat klindamycin opatrně (př. myasthenia gravis).
Dávka a způsob podání by se měly řídit závažností infekce, stavem pacienta a citlivostí vyvolávajících mikroorganismů.
Dospělí
Obvyklá denní dávka klindamycin-dihydrogen-fosfátu pro dospělé u intraabdominálních infekcí, u pánevních zánětů u žen a u dalších komplikovaných nebo závažných infekcí je 2400–2700 mg. Tato denní dávka se podává rozdělená do 2, 3 nebo 4 stejných dávek.
Úspěšně byly podávány dávky až do 4800 mg denně.
Jednotlivá intramuskulární dávka vyšší než 600 mg se nedoporučuje.
Děti starší jednoho měsíce věku
20 – 40 mg/kg/den ve 3 nebo 4 stejných dávkách.
Novorozenci (mladší 1 měsíce věku):
15–20 mg/kg/den ve 3 nebo 4 stejných dávkách. Pro malé nezralé novorozence může být vhodná nižší dávka.
Starší pacienti
Farmakokinetické studie klindamycinu neprokázaly po perorálním nebo intravenózním podání žádné klinicky významné rozdíly mezi mladými a staršími jedinci s normální funkcí jater a normální (v závislosti na věku) funkcí ledvin. U starších pacientů s normální funkcí jater a normální (v závislosti na věku) funkcí ledvin proto není zapotřebí upravovat dávku.
Dávkování v případě poruchy funkcí ledvin a jater
U pacientů se zhoršenou funkcí ledvin nebo jater může být vzhledem k prodloužení eliminace nutná úprava dávek.
Dávkování u specifických indikací:
Ředění a rychlost podávání infuze
Koncentrace klindamycinu v roztoku pro infuzi nemá být vyšší než 18 mg/1 ml a rychlost podávání infuze nemá překročit 30 mg za minutu.
Obvyklé rychlosti infuze jsou následující:
Dávka 300 mg – Rozpouštědlo 50 ml – Doba 10 minut
Dávka 600 mg – Rozpouštědlo 50 ml – Doba 20 minut
Dávka 900 mg – Rozpouštědlo 50 – 100 ml – Doba 30 minut
Dávka 1200 mg – Rozpouštědlo 100 ml – Doba 40 minut
Intravenózní podání dávky vyšší než 1200 mg v jedné infuzi trvající jednu hodinu se nedoporučuje.
Předávkování
Klindamycin nelze odstranit ze séra hemodialýzou ani peritoneální dialýzou. Při předávkování klindamycinem není indikována specifická léčba, terapie je symptomatická.
Těhotenství a kojení
DALACIN C prostupuje u člověka placentou. Po opakovaném podání dosáhla koncentrace účinné látky v tekutině zhruba 30% koncentrace v krvi matky. Přípravek lze použít v těhotenství pouze tehdy, pokud je to nezbytně nutné.
DALACIN C proniká do mateřského mléka. Přestože nebyly popsány nežádoucí účinky u kojených dětí matek užívajících klindamycin, užívání klindamycinu během kojení se nedoporučuje.
Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Účinky klindamycinu na schopnost řídit a obsluhovat stroje nebyly systematicky hodnoceny.
Farmakodynamické vlastnosti
Mikrobiologie: Klindamycin vykazuje in vitro účinnost proti následujícím mikrobiálním organizmům:
Aerobní grampozitivní koky včetně Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis (kmeny produkující i neprodukující penicilinázu). Během testování in vitro vznikla rychle u některých kmenů stafylokoků původně rezistentních na erytromycin rezistence na klindamycin. Streptokoky. Anaerobní gramnegativní tyčky včetně Bacteroides species (včetně skupiny Bacteroides fragilis a skupiny Bacteroides melaninogenicus), Fusobacterium species.
Anaerobní grampozitivní nesporulující tyčky včetně Propionibacterium, Eubacterium, Actinomyces species.
Anaerobní a mikroaerofilní grampozitivní koky včetně Peptococcus species, Peptostreptococcus species, mikroaerofilní streptokoky.
Clostridia: Klostridia jsou na klindamycin rezistentnější než většina anaerobů. Clostridium perfringens je většinou citlivé, ale ostatní druhy jako Clostridum. sporogenes a Clostridium. tertium jsou často na klindamycin rezistentní. Je nutné provést vyšetření citlivosti.
Mezi klindamycinem a linkomycinem byla prokázána zkřížená rezistence. Mezi klindamycinem a erytromycinem byl prokázán antagonizmus.
Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Karcinogenita:
Dlouhodobé studie na zvířatech ke zhodnocení karcinogenního potenciálu klindamycinu nebyly provedeny.
Mutagenita:
Byly provedeny testy na genotoxicitu zahrnující „mikronukleus-test“ u potkanů a Ames Salmonella reverzní test. Oba testy byly negativní.
Poškození plodnosti:
Studie plodnosti u potkanů léčených perorálně dávkou až do 300 mg/kg/den (průměrně 1,1× vyšší než nejvyšší doporučená dávka dospělým pacientům vypočtená v mg/m2) neodhalila žádné účinky na plodnost a schopnost reprodukce.
Injekční léková forma přípravku obsahuje benzylalkohol (9 mg/ml), který je dáván do souvislosti s fatálním „gasping“ syndromem nedonošených kojenců. Tento léčivý přípravek může být proto dětem do 3 let podáván, jen je-li to nezbytně nutné. Tak jako téměř všechna antibiotika může i klindamycin způsobit mírnou až život ohrožující pseudomembranózní kolitidu. Je proto důležité vzít tuto diagnózu v úvahu u pacientů s průjmy vzniklými po podávání antibakteriálních přípravků.
Léčba antibakteriálními přípravky vyvolává změny normální mikrobiální flory tlustého střeva a tím může umožnit přerůstání klostridií. Z výsledků provedených studií vyplývá, že toxin produkovaný Clostridium difficile je primární příčinou „postantibiotické kolitidy“. Stanovíme-li diagnózu pseudomembranózní kolitidy, je třeba zahájit léčebná opatření. Případy pseudomembranózní kolitidy mírného stupně obvykle odezní po pouhém vysazení antibiotika. U středně těžkých až těžkých případů je třeba zvážit i.v podání. tekutin a elektrolytů, doplnění proteinů a léčbu antibiotiky s klinickým účinkem na kolitidu vyvolanou Clostridium difficile.
Vzhledem k tomu, že klindamycin neproniká dostatečně do mozkomíšního moku, není vhodný pro léčbu meningitidy a dalších infekcí CNS.
Pokud léčba trvá delší dobu, je vhodné provést kontrolu krevního obrazu vyšetření funkcí jater a ledvin.
Při dlouhodobém podávání klindamycin-dihydrogen-fosfátu může vést k přerůstání necitlivými kmeny, zejména kvasinkami. Téměř u všech antibiotik, včetně přípravku DALACIN, byly hlášeny případy výskytu průjmu vyvolaného Clostridium difficile (CDAD – Clostridium difficile associated diarrhea). Závažnost průjmu může kolísat v rozmezí od mírného průjmu až k fatální kolitidě. Léčba antibiotiky vyvolává změny mikrobiální flory tlustého střeva, které umožní přerůstání C difficile.
C. difficile produkuje toxiny A a B, které se podílejí na rozvoji CDAD. Hypertoxin produkující kmeny C. difficile způsobují zvýšenou morbiditu a mortalitu, protože tyto infekce mohou být odolné vůči antimikrobiální léčbě a mohou vyžadovat kolektomii. CDAD se musí vzít v úvahu u všech pacientů s průjmy vzniklými po podávání antibakterálních přípravků. Pečlivá lékařská anamnéza je nutná vzhledem k tomu, že byly hlášeny případy, kdy se průjem objevil až/více než dva měsíce po podání antibiotik.
Klindamycin-dihydrogen-fosfát NIKDY nepodáváme nezředěný jako intravenózní bolus. Přípravek aplikujeme v i.v. infuzi, která má trvat nejméně 10 až 60 minut, jak je uvedenou v bodu „Dávkování a způsob podávání“.
Inkompatibilita
Solný roztok klindamycinu je kyselý.
Inkompatibilita se očekává v kombinaci s alkalickými přípravky a léky nestabilními při nízkém pH. Následující léčiva jsou s klindamycin-dihydrogen-fosfátem fyzikálně inkompatibilní: ampicilin, aminofylin ,barbituráty, kalcium glukonát, ceftriaxon, idarubicin, magnesium-sulfát, fenytoin a ranitidin. Klindamycin-dihydrogen-fosfát je inkompatibilní s přírodními pryžovými zátkami. Klindamycin zvyšuje účinnost neuromuskulárních blokátorů. Klindamycin by se neměl používat současně s chloramfenikolem nebo makrolidy, protože také působí na 50S podjednotku ribozómu a jejich účinek by se mohl navzájem antagonizovat. Při současném podání klindamycinu a aminoglykosidů (gentamicin) nejsou vyloučeny interakce.
KOMPATIBILITA:
Je známo, že klindamycin-dihydrogen-fosfát je fyzikálně a chemicky kompatibilní nejméně po dobu 24 hodin v 5% roztoku glukózy ve vodě a v roztoku chloridu sodného pro injekční podání s následujícími antibiotiky v jejich obvykle používaných koncentracích: amikacin-sulfát, aztreonam, sodná sůl cefamandolu, cefazolinu, cefotaximu, cefoxitinu, ceftazidimu, ceftizoximu, gentamicin-sulfát, netilmicin sulfát, piperacilin a tobramycin.
Kompatibilita a stabilita směsí léků závisí na koncentraci a dalších podmínkách.
Doba použitelnosti
2 roky
Po otevření:
Z mikrobiologického hlediska má být přípravek použit okamžitě. Není – li použit okamžitě, doba a podmínky uchovávání přípravku po otevření před použitím jsou v odpovědnosti uživatele a normálně by doba neměla být delší než 24 hodin při 2 – 8 stupních Celsia, pokud rekonstituce/ředění (atd.) neproběhlo za kontrolovaných a validovaných aseptických podmínek.
Uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 25 stupňů Celsia.
Balení
Ampule z bezbarvého skla, krabička.
Velikost balení
1×300 mg/2ml, 1×600 mg/4ml, 1×900 mg/6ml, 3×900 mg/6ml. Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
Návod k použití přípravku
Návod k otevírání ampulí:
Uchopte ampulku tak, aby bod na ampuli směřoval k Vám, a zatlačte na vrchní část ampule směrem od sebe.