Guajacuran je lék, který se používá na zmírnění emočního vypětí, úzkosti a trémy. Svým zklidňujícím účinkem pomáhá při psychické nepohodě, snižuje svalové napětí a podporuje i vykašlávání. Je to lék volně prodejný a není vhodné jej míchat s alkoholem. Ve vyšších dávkách tlumí křeče a snižuje napětí kosterního svalstva.
Tablety obsahují 200 miligramů účinné látky Guafenesium. Ta působí proti psychické nepohodě, úzkostem, ale i při pocitech nervozity a trémy. Současně zmírňuje bolest hlavy a pomáhá při vykašlávání.
Lék je možné pobírat při dlouhodobějších stavech psychické nepohody, stejně tak při trémě před vystoupením. Pomáhá snížit napětí šíjových svalů. Má lehce sedativní účinky a ve vyšších dávkách tlumí křeče a napětí kosterního svalstva.
Dospělí od 15 let mají doporučenou dávku 1 tabletu 3x denně. Dospívající mezi 12-15 lety jednu tabletu 2x denně a děti mezi 6-12 lety 1 tabletu denně.
Maximální denní dávka pro dospělého člověka je 12 tablet.
Při použití proti trémě stačí jedna tableta 23-30 minut před vystoupením.
Balení 30 tablet stojí okolo sta korun.
Na silnou a velmi intenzivní bolest zad při vyhřezlé meziobratlové ploténky se provádí infuze Guajacuran 5 %. Při této infuzi ale dochází k ovlivnění schopnosti udržet pozornost, někdy má až sedativní účinky, proto se nedoporučuje po infuzi řídit.
Během léčby guajacuranem není vůbec vhodné požívat alkohol, ani v malém množství.
Lék není doporučen při kojení ani při těhotenství. Lék totiž není vůbec doporučen dětem mladší 6 let, a skrze mléko nebo při těhotenství by se v malém množství dostal do těla dítěte.
Při kombinaci léků s Guajacuranem je možné, že dojde k vzájemnému ovlivnění účinnosti. Především se jedná o léky proti nachlazení a bolestem s obsahem paracetamolu, acetylsalicylové kyseliny a jiné tlumící léky. Účinek je naopak zvyšován léky s obsahem lithia a magnézia.
Raději konzultujte s lékařem nebo lékárníkem, zda je vaše kombinace léků vhodná.
Zkušenosti s touto látkou se dosti liší. Jedni jej doporučují jako výtečný lék i proti depresi, jiní popisují výrazný efekt na svalstvo.
Většina lidí při zdravotních problémech, ať už fyzických či psychických, raději sáhne po přírodním řešení, a tím Guajacuran je. Je velmi dobrou alternativou pro lidi trpící trémou před prezentací či vystoupením, tedy v případech, kdy nedochází k dlouhodobému užívání.
Ale i dlouhodobé užívání může mít velmi příznivé účinky, především při úzkostech a výše zmíněné depresi. Sportovci si ale při dlouhodobém užívání (více než 3 týdny) stěžují na výrazně ochablé svalstvo. Pokud se tedy léčíte s přetrvávajícími psychickými problémy, sledujte své tělo. Každému totiž vyhovuje jiný lék.
Více o depresi se můžete dočíst v našem článku.
Guaifenesinum
Injekční roztok
Přečtěte si pozorně celý příbalový leták dříve, než začnete tento přípravek užívat.
Ponechte si příbalový leták pro případ, že si jej budete potřebovat přečíst znovu.
Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.
Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v tomto příbalovém letáku, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.
Co naleznete v tomto příbalovém letáku:
Léčivou látkou přípravku Guajacuran 5% je guajfenesin. Guajfenesin snižuje psychické a emoční napětí s pocitem úzkosti, má mírně sedativní (zklidňující) účinky, snižuje svalové
napětí a působí expektoračně (podporuje vykašlávání). Ve vyšších dávkách tlumí křeče a snižuje napětí kosterního svalstva.
Nepoužívejte přípravek Guajacuran 5%
Jestliže jste alergický(á) na guajfenesin nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).
Při myasthenia gravis a myastenickém syndromu (nervosvalové charakterizované nadměrnou svalovou slabostí a unavitelností) onemocnění.
Upozornění a opatření
Přípravek není vhodný pro děti mladší než 6 let, pro podání dětem starším 6 let musí být skutečně závažné důvody. Děti, kterým byl přípravek podán, by měly být pod zvýšeným
dohledem.
Další léčivé přípravky a přípravek Guajacuran 5%
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.
Účinek guajfenesinu je zvyšován působením lithia a hořčíku, lze jej kombinovat s neuroleptiky (léky k terapii psychóz), zvyšuje analgetický účinek paracetamolu a kyseliny
acetylsalicylové, zesiluje tlumivý účinek alkoholu, sedativ (zklidňující léky) a celkových anestetik (používaných k narkóze) na centrální nervovou soustavu. Zvyšuje i účinek
myorelaxancií (léků uvolňující svalové napětí) s jiným mechanismem účinku.
Přípravek Guajacuran 5% s jídlem, pitím a alkoholem
Po dobu léčby přípravkem Guajacuran 5% se nedoporučuje pít alkoholické nápoje.
Těhotenství, kojení a fertilita
Přípravek se nedoporučuje podávat v době těhotenství a při kojení.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Přípravek může nepříznivě ovlivnit činnost vyžadující zvýšenou pozornost, motorickou koordinaci a rychlé rozhodování (např. řízení motorových vozidel, ovládání strojů, práce
ve výškách apod.).
Tento přípravek obsahuje méně než 1 mmol (23 mg) sodíku v jedné dávce, tj. v podstatě je „bez sodíku“.
Vždy používejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý/á, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Obvykle se podávají 2 ampulky denně (20 ml) intravenózně (do žíly) nebo v kapénkové infuzi v 5% glukose. Při léčbě tetanu se Guajacuran 5% podává zvolna intravenózně, obvykle v dávkách 2 – 4 ampulky (20 – 40 ml), opakovaných podle potřeby. K dosažení myorelaxačního účinku v anesteziologii se podává 10 – 30 ml injekčního roztoku,
tj. l – 3 ampulky intravenózně, účinek nastupuje za 3 – 5 minut a trvá 18 – 25 minut.
Jestliže jste použil/a více přípravku Guajacuran 5%, než jste měl/a
Protože je přípravek podáván zdravotnickým pracovníkem, je možnost předávkování velmi malá.
Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Vzácné: (může se vyskytnout až u 1 z 1 000 pacientů): závratě, ospalost, pocit na zvracení, zvracení, lehká svalová slabost, únava.
Velmi vzácné:( může se vyskytnout až u 1 z 10 000 pacientů): lehké kožní projevy, přechodné změny v krevním obraze.
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně posupujte v případě jakýchkoliv nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.
Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.
Přípravek Guajacuran 5% nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu (EXP). Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Uchovávejte při teplotě do 25 °C. Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem. Chraňte před mrazem.
Nepoužívejte tento přípravek, pokud si všimnete viditelných známek poškození léku (změna zabarvení, viditelné částice v roztoku).
Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
Co přípravek Guajacuran 5% obsahuje
Léčivou látkou je guaifenesinum (0,5 g v 10 ml injekčního roztoku).
Pomocnými látkami jsou glukosa, chlorid sodný, voda na injekci.
Jak přípravek Guajacuran 5% vypadá a co obsahuje toto balení
Čirý, bezbarvý až slabě hnědožlutý injekční roztok bez mechanických nečistot.
310 ampulí, 1 ampule obsahuje 10 ml injekčního roztoku.
Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce
Zentiva, k. s., Praha, Česká republika.
Tento příbalový leták byl naposledy revidován: 22.8.2012.
(Guaifenesinum)
obalené tablety
Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce
Zentiva, k. s., Praha, Česká republika
Účinná látka:
Guaifenesinum 200 mg v 1 tabletě
Pomocné látky:
Laktóza, kukuřičný škrob, sacharóza, mastek, sodná sůl karboxymethylškrobu, želatina, tristearan hlinitý, koloidní bezvodý oxid křemičitý, glycerol, oxid titaničitý, sodná sůl karmelosy, smaragdová zeleň, bílý a karnaubský vosk, arabská klovatina
Indikační skupina
Anxiolytikum, centrální myorelaxans
Guajacuran snižuje duševní a emoční napětí s pocitem úzkosti, má slabé zklidňující účinky a usnadňuje vykašlávání. Ve vyšších dávkách tlumí křeče a napětí kosterního svalstva.
Guajacuran se používá při duševním napětí, úzkosti, trémě, nervozitě před menstruací, bolestech hlavy podmíněných duševním napětím a zvýšeným napětím šíjových svalů. Přípravek se používá u dětí starších 6 let a u dospělých.
Kontraindikace
Guajacuran se nepoužívá při přecitlivělosti na guaifenesin nebo na některou pomocnou látku, při myasthenia gravis a myastenickém syndromu.
Přípravek není vhodné užívat v těhotenství a při kojení. Přípravek není vhodný pro děti mladší než 6 let. Dětem starším 6 let se podává Guajacuran pouze na doporučení lékaře.
Guajacuran je v doporučených dávkách dobře snášen, během léčby se mohou vzácně vyskytnout nežádoucí účinky jako nevolnost, zvracení, ospalost, lehká svalová slabost a únava, ojediněle lehké kožní projevy či přechodné změny v krevním obraze. Při případném výskytu těchto nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí se o dalším užívání a podávání přípravku dětem poraďte s lékařem.
Účinky Guajacuranu a jiných léků současně užívaných se mohou navzájem ovlivňovat. Jde především o léky proti nachlazení a bolestem s obsahem paracetamolu a kyseliny acetylsalicylové, léky s tlumivým účinkem na centrální nervový systém včetně alkoholu a jiná léčiva, která rovněž uvolňují napětí kosterního svalstva. Účinek Guajacuranu je zvyšován léky s obsahem lithia a magnézia. Užíváte-li jiné léky, a to na lékařský předpis nebo i bez něj, poraďte se o vhodnosti současného užívání Guajacuranu s lékařem a bez porady s ním Guajacuran neužívejte. Při předepisování jiných léků upozorněte lékaře, že užíváte Guajacuran.
Pokud lékař nedoporučí jinak, dospělí užívají 3× denně 1 tabletu, výjimečně 2 – 5× denně 2 tablety s odstupem nejméně 4 hodiny. Maximální denní dávka je 12 tablet
Dětem ve věku 6 – 12 let se podává 1 tableta 1 – 2× denně, dětem ve věku 12 – 15 let 1 tableta 2× denně vždy po konzultaci s lékařem. Ke zklidnění při trémě a stavech úzkosti stačí jednorázově užít 1 tabletu 25 – 30 minut před veřejným vystoupením.
Upozornění
Jestliže Vaše obtíže neustupují během 3 dnů léčby Guajacuranem nebo dojde ke zhoršení stavu, obraťte se na lékaře. Při dlouhodobém používání Guajacuranu je třeba průběžná kontrola u lékaře. Během léčby není vhodné pít alkoholické nápoje. Přípravek může nepříznivě ovlivnit činnosti vyžadující zvýšenou pozornost, motorickou koordinaci a rychlé rozhodování (např. řízení motorových vozidel, ovládání strojů, práce ve výškách apod.). Tuto činnost můžete proto vykonávat proto pouze na základě výslovného souhlasu lékaře. Rovněž činnost dětí užívajících Guajacuran může být nepříznivě ovlivněna a měla by být pod zvýšeným dohledem.
Při předávkování nebo náhodném požití více dražé dítětem vyhledejte lékaře.
Uchovávání
Léčivý přípravek uchovávejte v suchu při teplotě 10–25°C.
Varování
Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.
Uchovávejte mimo dosah a dětí.
Balení
30 obalených tablet