Fungicidin je mast, která se používá k léčbě kvasinek a dalších nižších hub. Běžně se používá i na léčbu koutků. Dále čtěte: Fungicidin v těhotenství a Jak Fungicidin používat.

Fungicidin mast

Na co se fungicidin mast používá

Léčivá látka přípravku Fungicidin (nystatin) se používá k tlumení a zastavení růstu kvasinek a některých dalších nižších hub. Fungicidin se běžně používá na ústní koutky a Fungicidin Léčiva mohou používat dospělí, dospívající i děti od novorozeneckého věku k léčbě kvasinkových onemocnění kůže, kvasinkového zánětu nehtového lůžka a doplňkově k léčbě kvasinkového onemocnění pochvy. Kvasinková onemocnění kůže (kandidózy) vznikají nejčastěji v místech zapářky (mezi prsty u nohou, v oblasti třísel, na trupu nebo na rukou) a projevují se zčervenáním, svěděním, někdy i olupováním kůže s nepříjemným zápachem, případně může dojít i k bolestivým prasklinám kůže, zejména na nohou. Kvasinkový zánět nehtového lůžka (kandidová paronychie) se projevuje otokem a zarudnutím zadních a postranních nehtových valů.

Kvasinkové infekce pochvy se projevují následujícími příznaky:

  • výtok z pochvy (bělavý, hrudkovitý, bez zápachu),
  • svědění a/nebo zarudnutí v oblasti pochvy a vulvy (zevních rodidel),
  • pálení pochvy nebo vulvy,
  • otok a bolestivost tkání pochvy a vulvy.
Přípravek mohou používat těhotné a kojící ženy.

Užívání Fungicidin masti během těhotenství a kojení

Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete používat jakýkoliv lék. Přípravek mohou používat těhotné a kojící ženy. V prvních třech měsících těhotenství se nedoporučuje vnášet Fungicidin Léčiva mast do pochvy.

Jak Fungicidin mast užívat

Vždy používejte tento přípravek přesně v souladu s příbalovou informací nebo podle pokynů svého lékaře, nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Pokud Vám lékař nedoporučí jinak, nanáší se Fungicidin Léčiva dospělým, dospívajícím i dětem ve velmi tenké vrstvě 2krát až 3krát denně na postižená místa (na kůži, sliznici, do pochvy) až do vyhojení. V léčbě je třeba pokračovat i po zhojení ještě několik dní nanášením masti jen 1krát denně. Jestliže nedojde k ústupu Vašich obtíží do 10 dnů u kožních infekcí nebo do 7 dnů u infekcí pochvy, nebo naopak dojde ke zhoršení obtíží či se projeví nežádoucí účinky léku, přerušte léčbu a poraďte se s lékařem. Délka léčby bez porady s lékařem by neměla přesáhnout 2 týdny. Jestliže jste použil(a) více přípravku Fungicidin Léčiva než jste měl(a) Při náhodném požití přípravku dítětem může dojít k pocitu na zvracení a zvracení. Je vhodné zvracení vyvolat, nebo podpořit a vyhledat lékaře. Jestliže jste zapomněl(a) použít přípravek Fungicidin Léčiva Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku. Jestliže jste přestal(a) používat přípravek Fungicidin Léčiva Po předčasném přerušení léčby se může Váš stav opět zhoršit. Máte-li jakékoli další otázky, týkající se používání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

Recenze

Hodnocení: 88 %

top