Zyrtec je lék na alergie, obsahující léčivou látku cetirizin-dihydrochlorid. Zyrtec se používá ke zmírnění nosních a očních příznaků sezónní a celoroční alergické rýmy a zmírnění příznaků kopřivky. Další informace: Zyrtec v těhotenstvíZyrtec příbalový leták, Dávkování

Zyrtec v těhotenství a během kojení

Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete tento přípravek užívat. Zyrtec nemá být podáván těhotným ženám. Náhodné užití léku by nemělo vyvolat žádné škodlivé účinky na plod. Nicméně lék užívejte, jen pokud je to nezbytně nutné a po poradě s lékařem. Cetirizin se vylučuje do mateřského mléka. A proto byste bez porady s lékařem neměla Zyrtec užívat během kojení.

Zyrtec dávkování

Dospělí a dospívající starší než 12 let: 10 mg (20 kapek) jednou denně. Děti ve věku od 6 do 12 let: 5 mg (10 kapek) dvakrát denně. Děti ve věku od 2 do 6 let: 2,5 mg (5 kapek) dvakrát denně.

Zyrtec příbalový leták

perorální kapky, roztok cetirizini dihydrochloridum Přečtěte si pozorně tento příbalový leták, protože obsahuje pro vás důležité údaje. Vždy užívejte tento přípravek přesně v souladu s příbalovou informací nebo podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka.
  • Ponechte si příbalový leták pro případ, že si jej budete potřebovat přečíst znovu.
  • Požádejte svého lékárníka, pokud potřebujete další informace nebo radu.
  • Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v tomto příbalovém letáku, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.
  • Pokud se do 3 dnů nebudete cítit lépe nebo pokud se Vám přitíží, musíte se poradit s lékařem.
Co naleznete v tomto příbalovém letáku:
  1. Co je Zyrtec a k čemu se používá
  2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Zyrtec užívat
  3. Jak se Zyrtec užívá
  4. Možné nežádoucí účinky
  5. Jak Zyrtec uchovávat
  6. Obsah balení a další informace

1. Co je Zyrtec a k čemu se používá

Léčivou látkou přípravku Zyrtec je cetirizin-dihydrochlorid. Zyrtec je antialergikum. Zyrtec se u dospělých a u dětí od 2 let věku používá ke
  • zmírnění nosních a očních příznaků sezónní a celoroční alergické rýmy,
  • zmírnění příznaků kopřivky.

2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Zyrtec užívat

Neužívejte Zyrtec
  • jestliže máte závažnou poruchu funkce ledvin (těžké selhání ledvin s clearance kreatininu pod 10 ml/min)
  • jestliže jste alergický(á) na cetirizin-dihydrochlorid nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6), na hydroxyzin nebo na látky odvozené od piperazinu (blízce příbuzné léčivé látky jiných přípravků).

Upozornění a opatření

Jestliže máte poruchu funkce ledvin, prosím, poraďte se s lékařem; v případě potřeby budete užívat sníženou dávku přípravku. Novou dávku určí lékař. Jestliže máte problémy s močením (při potížích s míchou nebo prostatou nebo močovým měchýřem), poraďte se se svým lékařem. Jestliže máte epilepsii nebo je u Vás vyšší riziko vzniku křečí, měl(a) byste se před zahájením léčby poradit se svým lékařem. Mezi alkoholem (při hladině 0,5 g/l v krvi, což odpovídá jedné skleničce vína) a cetirizinem užívaným v doporučených dávkách nebylo pozorováno žádné klinicky významné vzájemné působení. Nejsou však k dispozici údaje o bezpečnosti, pokud jsou užívány vyšší dávky cetirizinu současně s alkoholem. Proto se, stejně jako u všech ostatních antihistaminik, doporučuje vyloučit současné požívání alkoholu při léčbě přípravkem Zyrtec. Jestliže je u Vás plánováno provedení testu na alergie, zeptejte se svého lékaře, zda máte přestat užívat Zyrtec několik dní před testem. Tento lék může ovlivnit výsledky Vašeho testu na alergie. Další léčivé přípravky a Zyrtec Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat. Zyrtec s jídlem a pitím Jídlo neovlivňuje vstřebávání přípravku Zyrtec. Těhotenství a kojení Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete tento přípravek užívat. Zyrtec nemá být podáván těhotným ženám. Náhodné užití léku by nemělo vyvolat žádné škodlivé účinky na plod. Nicméně lék užívejte, jen pokud je to nezbytně nutné a po poradě s lékařem. Cetirizin se vylučuje do mateřského mléka. A proto byste bez porady s lékařem neměla Zyrtec užívat během kojení. Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů Klinické studie neprokázaly zhoršení pozornosti, bdělosti a schopnosti řídit motorové vozidlo po užívání přípravku Zyrtec v doporučených dávkách. Jestliže se chystáte řídit motorové vozidlo, provozovat potenciálně nebezpečné činnosti nebo obsluhovat stroje, sledujte pozorně svoji reakci na lék. Nepřekračujte doporučenou dávku přípravku. Zyrtec, perorální kapky, roztok, obsahuje methylparaben (E218) a propylparaben (E216), které mohou vyvolávat alergické reakce (pravděpodobně opožděné).

3. Jak se Zyrtec užívá

Vždy užívejte tento přípravek přesně v souladu s příbalovou informací nebo podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Kapky se podávají perorálně – buď nakapané na lžičku, nebo zředěné vodou ve sklenici. V případě, že se používá naředěný roztok, je zvláště u dětí důležité naředit kapky pouze takovým množstvím vody, aby mohl pacient vypít (spolknout) celý objem roztoku najednou. Naředěný roztok se užívá ihned. Při odpočítávání kapek se lahvička drží ve vertikální poloze (dnem nahoru). Pokud se kapky dostatečně neuvolňují a nedosáhl(a) jste správného počtu kapek, obraťte lahvičku dnem dolů a pak opět dnem nahoru a pokračujte v odpočtu kapek. Dospělí a dospívající starší než 12 let: 10 mg (20 kapek) jednou denně. Děti ve věku od 6 do 12 let: 5 mg (10 kapek) dvakrát denně. Děti ve věku od 2 do 6 let: 2,5 mg (5 kapek) dvakrát denně. Pacienti s poruchou funkce ledvin Pacientům se středně závažnou poruchou funkce ledvin se doporučuje užívat 5 mg (10 kapek) jednou denně. Pokud trpíte závažným onemocněním ledvin, poraďte se se svým lékařem, který Vám může upravit dávkování. Pokud Vaše dítě trpí onemocněním ledvin, poraďte se se svým lékařem, který může upravit dávkování podle potřeb Vašeho dítěte. Pokud vnímáte účinek přípravku Zyrtec jako příliš slabý nebo příliš silný, prosím poraďte se se svým lékařem. Délka léčby Délka léčby závisí na typu, průběhu a délce trvání Vašich potíží. Prosím požádejte o radu svého lékárníka. Jestliže jste užil(a) více kapek Zyrtec, než jste měl(a) Pokud se domníváte, že jste užil(a) vyšší dávku přípravku Zyrtec, než jste měl(a), informujte prosím svého lékaře, který rozhodne v případě potřeby o dalších opatřeních. V případě předávkování se níže uvedené nežádoucí účinky mohou vyskytnout se zvýšenou intenzitou. Byly hlášeny následující nežádoucí účinky: zmatenost, průjem, závratě, únava, bolest hlavy, malátnost, rozšíření zornic, svědění, nervozita, útlum, ospalost, otupění, abnormálně zrychlený tep, třes a zadržování moči. Jestliže jste zapomněl(a) užít Zyrtec Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku. Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. Možné nežádoucí účinky

Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Následující nežádoucí účinky jsou vzácné nebo velmi vzácné, ale pokud se u Vás vyskytnou, musíte přestat užívat Zyrtec a ihned se poradit s lékařem:
  • alergické reakce, včetně těžkých reakcí a angioedému (závažná alergická reakce, která způsobuje otok obličeje a hrdla).
Tyto reakce se mohou objevit brzy po prvním užití léku nebo se mohou rozvinout později. Časté nežádoucí účinky (mohou postihnout až 1 z 10 pacientů)
  • ospalost
  • závrať, bolest hlavy
  • zánět hltanu, rýma (u dětí)
  • průjem, nevolnost, sucho v ústech
  • únava.
Méně časté nežádoucí účinky (mohou postihnout až 1 ze 100 pacientů)
  • rozrušení (neklid)
  • parestezie (zvláštní pocity na kůži)
  • bolesti břicha
  • pruritus (svědění kůže), vyrážka
  • astenie (nadměrná únava), malátnost.
Vzácné nežádoucí účinky (mohou postihnout až 1 z 1 000 pacientů)
  • alergická reakce, někdy závažná (velmi vzácně)
  • deprese, halucinace, agrese, zmatenost, nespavost
  • křeče
  • tachykardie (zrychlená srdeční frekvence)
  • abnormální funkce jater
  • kopřivka
  • otok
  • zvýšení tělesné hmotnosti.
Velmi vzácné nežádoucí účinky (mohou postihnout až 1 z 10 000 pa­cientů)
  • trombocytopenie (snížený počet krevních destiček)
  • tiky (mimovolní záškuby)
  • mdloby, dyskineze (mimovolní pohyby), dystonie (abnormální prodloužené svalové stahy), třes,
  • dysgeuzie (změněná chuť)
  • rozmazané vidění, porucha akomodace, okulogyrie (mimovolní pohyby oční bulvy)
  • angioedém (závažná alergická reakce, která způsobuje otok obličeje a hrdla), fixní lékový
  • exantém (lokalizované kožní erupce)
  • abnormální vylučování moči (pomočování, bolest a/nebo obtíže při močení).
Frekvence nežádoucích účinků není známa (frekvenci nelze z dostupných údajů určit)
  • zvýšená chuť k jídlu
  • sebevražedné myšlenky (opakující se myšlenky na sebevraždu nebo posedlost sebevraždou)
  • amnézie (ztráta paměti), porucha paměti
  • vertigo (pocit otáčení nebo pohybu)
  • zadržování moči (neschopnost zcela vyprázdnit močový měchýř).
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.

5. Jak Zyrtec uchovávat

Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce a lahvičce za „Použitelné do:“ nebo „EXP“. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce. Po prvním otevření lahvičky nepoužívejte déle než 3 měsíce. Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

6. Obsah balení a další informace

Co Zyrtec obsahuje
  • Léčivou látkou je cetirizin-dihydrochlorid. Jeden ml (= 20 kapek) obsahuje 10 mg cetirizin- dihydrochloridu. Jedna kapka obsahuje 0,5 mg cetirizin-dihydrochloridu.
  • Pomocnými látkami jsou: glycerol 85%, propylenglykol, sodná sůl sacharinu, methylparaben (E218), propylparaben (E216), trihydrát octanu sodného, kyselina octová 99%, čištěná voda.
Jak Zyrtec vypadá a co obsahuje toto balení Zyrtec, perorální kapky, je čirý a bezbarvý roztok. Balení obsahuje lahvičku s 10, 15 nebo 20 ml roztoku. Na trhu nemusí být všechny velikosti balení. Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce Držitel rozhodnutí o registraci UCB s.r.o. Praha Česká republika Výrobce Aesica Pharmaceuticals S.r.l., Via Praglia 15, I-10044 Pianezza (TO), Itálie Nextpharma SAS, 17 Route de Meulan, 78520 Limay, Francie UCB Pharma Limited, 208 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 3WE, Velká Británie Phoenix Pharma Polska Sp. z o.o., ul. Oplotek 26, 01–940 Varšava, Polsko

Recenze

Hodnocení: 87 %

top